korzystanie z przyborów

Czy jesteście zadowoleni z tych podręczników? Z których tomów najczęściej korzystacie? Zapraszamy do dyskusji na temat "Jak powstaje manga"
pas3
Status: Offline

korzystanie z przyborów

Post autor: pas3 » pn gru 12, 2005 3:55 pm

ej kupiłem sobie obsadkę gumke
stalówkę i papier do rysowania mang




i mam problem jak z tego korzystać (prosze nie czepiajcie się tego że nic niewiem o tych żeczach bo jestem początkującym :cry: )

.spk
Status: Offline

Post autor: .spk » pn gru 12, 2005 3:59 pm

Rysuj. Co tu jest do niewiedzenia.

pas3
Status: Offline

Post autor: pas3 » pn gru 12, 2005 4:00 pm

no w tym problem że jak rysuje się stalówką po papierze :?: :?:

Krejt
Status: Offline

Post autor: Krejt » pn gru 12, 2005 4:23 pm

Nooo...
Jakby to powiedzieć...
Przydałby ci się tusz kreślarski. :)

Temacik przerzucam do działu "Jak powstaje manga".

pas3
Status: Offline

Post autor: pas3 » pn gru 12, 2005 4:34 pm

a gdzie taki kupić i czy to ten tusz biały i czy wystarczy zwykły granatowy :?:

Krejt
Status: Offline

Post autor: Krejt » pn gru 12, 2005 4:56 pm

Tusz kreślarski jest zazwyczaj czarny. :)
Możesz go kupić w papierniczym.

A zasadniczo robi się to tak, że najpierw robisz szkic ołówkowy a potem ciągniesz kontur tuszem. Później ewentualnie cieniujesz/rastrujesz.

pas3
Status: Offline

Post autor: pas3 » pn gru 12, 2005 5:02 pm

ok dzięki czyli to morze być taki atramentowy :?:

Krejt
Status: Offline

Post autor: Krejt » pn gru 12, 2005 5:16 pm

Piszę trzeci raz - tusz kreślarski. Nie atrament.
I fajnie by było, jakbys kupił sobie komplet stalówek o różnych grubościach z obsadką, bo jedna ci nie wystarczy.

(Dziwne, za moich czasów uczyli tego w podstawówce... :? Jaka ta młodziez dzisiaj niekumata...).

pas3
Status: Offline

Post autor: pas3 » pn gru 12, 2005 6:32 pm

dzięki za przydatne informacje (biorąc ogulnie)

Ilesian
Status: Offline

Post autor: Ilesian » ndz sty 01, 2006 8:02 pm

:oops: a jak sie używa rastrów????????!!!!! przepraszam

pustynny GAARA
Status: Offline

Post autor: pustynny GAARA » pt sie 25, 2006 6:25 pm

A więc tak:
1. Do korzystania z rastra przydadzą ci się:
- Raster* :)
- Nożyk ( Najlepiej graficzny )
- I coś do przyciśnięcia papieru ( np. książka )

2. Raster jest przyklejony do takiego arkusza jak naklejka. Odklej go i nałóż na swoją pracę.

3. Obcinasz niepotrzebe kawałki.

4. Wygładzasz tym czymś do przyciskania i już.

Tak powstał Czokapik :D


* - Raster można nabyć w sklepiku waneko.pl

Mikado13
Status: Offline

Post autor: Mikado13 » czw lut 22, 2007 9:43 am

nie wiedziałam że korzystania z rastrow jest takie łatwe ♥
A, i dzięki za objaśnienie jak sie nakłada, ja też dopiero dzisiaj dostane piórka :D

Arti
Status: Offline

Post autor: Arti » pn sie 27, 2007 2:05 pm

Pisze w tym temacie, by nie zakładać nowego, ale mam problem. Otóż dziś dostałem obsadkę i dwie stalówki, wszystko happy, tylko nie wiem, jak użyć o nich tuszu. Czy mam zamoczyć stalówkę, czy wlać tusz do obsadki.

A i tak na marginesie, dziewczyna mojego brata mówiła mi, że przepłaciłem za te stalówki i obsadkę ( stalówka łyżeczkowa Nikko, i G - Glitosa, a obsadka drewniana, to wszystko jest w sklepie Waneko ) bo taki można kupić taniej, ale innej firmy ( chodzi o grubość linii ) Dlaczego zalecane są takie stalówki do rysowania?? Czy to ma jakiś wpływ na rysowanie?

Mikado13
Status: Offline

Post autor: Mikado13 » pn sie 27, 2007 8:06 pm

ma i do dość duże!
ale po kolei :D
1. Żyeby rysować piórkiem musisz zamoczyć stalówkę w tuszu - oczywiście która jest już przymocowana do obsadki :)
2. To wszystko mozesz przeczytać w Jak Powsatej manga Tom 1.
Ja polecam drewniane obsadni, chodź trudno się z nich zmywa tusz, bo ja taka cimajda jestem. Ale Kupiłam sobie też plastikową i też jest fajna.
3. Co do stalówek, tu ci nie pomoge bo sama mam problemy z wyborem jeśli nie wiem jak to rysuje -_-.

Arti
Status: Offline

Post autor: Arti » pn sie 27, 2007 8:26 pm

Mikado13 pisze:ma i do dość duże!
ale po kolei :D
1. Żyeby rysować piórkiem musisz zamoczyć stalówkę w tuszu - oczywiście która jest już przymocowana do obsadki :)
2. To wszystko mozesz przeczytać w Jak Powsatej manga Tom 1.
Ja polecam drewniane obsadni, chodź trudno się z nich zmywa tusz, bo ja taka cimajda jestem. Ale Kupiłam sobie też plastikową i też jest fajna.
3. Co do stalówek, tu ci nie pomoge bo sama mam problemy z wyborem jeśli nie wiem jak to rysuje -_-.
Gdzie to jest? Ja nie widze w pierwszym tomie o tym :/ A czy trzeba stalowke wymyc po skonczeniu?? :D

Kira the Demon
Status: Offline

Post autor: Kira the Demon » pn sie 27, 2007 8:52 pm

Arti pisze:Gdzie to jest? Ja nie widze w pierwszym tomie o tym :/
od strony 7 do 16 (w pierwszym tomie 'jak powstaje manga') mozesz przeczytac o wyborze obsadki i stalowki, a takze ich zastosowaniu. Po skonczeniu rysowania wskazane jest umycie stalowki zeby nie zostawal na niej zaschniety tusz :wink:

Arti
Status: Offline

Post autor: Arti » wt sie 28, 2007 11:58 am

A czy można stalówkę umyć zmywaczem do paznokci, gdy zaschnie na niej tusz?? Oraz czy można stalówkę jak pędzelek, w przerwie w rysowaniu, zostawić w kubku z wodą. Po prostu nie chce sobie stalówek uszkodzić :P

Kira the Demon
Status: Offline

Post autor: Kira the Demon » wt sie 28, 2007 5:12 pm

Mozesz ją myc zwykla woda, ja jak czyscilam swoj rapidograf z tuszu to wrzucalam go do wody z płynem do naczyn i lezał sobie pare dni, zeby tusz zmiekl i odpadl, wydaje mi sie ze ze stalowka mozna tak samo (bo ona jest chyba ze stali nierdzewnej). Jak robisz przerwe w malowaniu to nie musisz do kubka z woda wkładac, wystarczy ze odłozysz piorko gdzies na bok, tak zeby nic nie pobrudzic. Poza tym ja bym nie uzywala zmywacza do paznokci do czyszczenia stalowki O_o bo stal straci polysk (chyba)

Arti
Status: Offline

Post autor: Arti » ndz wrz 09, 2007 7:14 pm

Żeby nie zaśmiecać nowym tematem, to chyba mam problem. Otóż po tuszowaniu, czyszczę moją stalówkę wodą, mydłem i szczoteczką. Teraz jak nabieram tusz, to robi się taki bąbelek, i mało tego tusze leci ze stalówki, tzn. zbyt często muszę nabierać na stalówkę tuszu. Czy to przez to właśnie, że tak ją myłem, czy to normalne. Wiecie, stalówka droga, i zjechanie jej w kilka rysunków to tragedia :/

baka-oni-ri
Status: Offline

Post autor: baka-oni-ri » ndz wrz 09, 2007 7:23 pm

dlatego najlepiej kupowac tansze stalowki, takie za 2 zł w sklepie papierniczym - serio ^^"

czeste nabieranie - mnie się to zdarzyło jak miałam zbyt rozcienczony tusz (wstrząsnąć przed użyciem) lub zły tusz (tusz do rapitografów zamiast kreślarskiego)
czy mycie miało coś wspólnego? ee... może szczoteczka zdarła jakąś emalie czy co? O_o serio nie wiem, może przy czyszczeniu coś się wygięło?

ODPOWIEDZ

Wróć do „"Jak powstaje manga"”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości