Ogólnie o wydawnictwie Dango

Temat poświęcony mangom wydawnictwa Dango
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nover
Adept
Posty: 188
Rejestracja: wt lut 18, 2014 8:32 pm
Lokalizacja: Warszawa
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: nover » czw gru 30, 2021 6:09 pm

Co prawda nie kupuję mang Dango, jakoś tak wyszło.
Jednak chciałam zauważyć jedno:
Na darmówkach przeważnie jest "Nie do sprzedaży" a nie "Nie do odsprzedaży". Niby dwie literki a jednak różnica. Także jeśli chodzi o istotę prawną.
Alexandrus888 pisze:
czw gru 30, 2021 5:39 pm
Nie chce mi się szukać, ale zdaje mi się, że kiedyś Waneko dało na ask.fm błogosławieństwo odsprzedawaczom.
O to to to!
Chyba nawet tłumaczyli że prawnie chodzi o to że to same wydawnictwo jest nieuprawnione do sprzedaży takiego dodatku, a co już z nim zrobi nabywca, to już zupełnie inna rzecz.

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3301
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Online

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Alexandrus888 » czw gru 30, 2021 6:16 pm

Archerito pisze:
czw gru 30, 2021 6:06 pm
Wnioskuję po Twoim "tonie", że to nie pierwsze pieczenie odbytu autorki?
Nie wiem czy pierwsze czy kolejne. Jeżeli za "ton" wziąłeś przywołanie "Rudej" a nie jakiegoś innego namiaru, to pudło - jej nick na Discordzie to właśnie "Ichigo Tutu/Ruda"...

Archerito
Weteran
Posty: 1045
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 9:41 am
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Archerito » czw gru 30, 2021 6:19 pm

Alexandrus888 pisze:
czw gru 30, 2021 6:16 pm
Nie wiem czy pierwsze czy kolejne. Jeżeli za "ton" wziąłeś przywołanie "Rudej" a nie jakiegoś innego namiaru, to pudło - jej nick na Discordzie to właśnie "Ichigo Tutu/Ruda"...
Aaa...dziękuję za wyjaśnienie. Dokładnie na tej podstawie się opierałem :)

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2963
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: ninna » czw gru 30, 2021 7:28 pm

Heh, Dango ostatnio ciężko pracuje na zrujnowanie swojej opinii "tych sympatycznych": obrażanie się i straszenie, że nie będzie więcej Black Friday i teraz to. Na kwestiach prawnych się nie znam ale słowa nover, o różnicy między sprzedażą a odsprzedażą mają sens. Czy kiedy coś kupuję i ta rzecz należy do mnie to naprawdę nie wolno mi jej nikomu sprzedać? Oczywiście jako osoba prywatna, a nie firma. Sama kiedyś sprzedałam komuś parę zakładek. Kokosów na tym nie zarobiłam, ot - tyle żeby opłacało się ruszyć tyłek na pocztę :D. Obie strony były zadowolone (tak myślę). Słuszny jest też argument o osobach, które nie załapały się na dodatki, a chciałyby je od kogoś odkupić. Już widzę, jak policja ściga każdego kto sprzedaje mangowe pierdoły w necie XD. Zresztą, to jest chyba niska szkodliwość czynu...

Awatar użytkownika
Ame
nołlife
Posty: 3906
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 3:26 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Ame » czw gru 30, 2021 7:46 pm

ninna pisze:
czw gru 30, 2021 7:28 pm
Dango ostatnio ciężko pracuje na zrujnowanie swojej opinii "tych sympatycznych"
Może o to im chodzi? Mają już dość swojej reputacji jako tych "sympatycznych i dobrych"?
:lol: Chcą się teraz w innym świetle pokazać. :P

Awatar użytkownika
Akiho
nołlife
Posty: 2305
Rejestracja: ndz sie 22, 2010 11:49 pm
Lokalizacja: W-wa
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Akiho » czw gru 30, 2021 8:41 pm

Przyszłam z sekcji komentarzy z fb i rany, mam wrażenie że z każdą swoja wypowiedzią dango, która jest dosłownie przypisem a kodeksu karnego pogrąża się jeszcze bardziej, taka żenada troszkę
Obrazek

Archerito
Weteran
Posty: 1045
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 9:41 am
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Archerito » czw gru 30, 2021 9:00 pm

Akiho pisze:
czw gru 30, 2021 8:41 pm
Przyszłam z sekcji komentarzy z fb i rany, mam wrażenie że z każdą swoja wypowiedzią dango, która jest dosłownie przypisem a kodeksu karnego pogrąża się jeszcze bardziej
Oj tak...cudownie się to śledzi. Samozaoranie poziom hard. Nie dość, że w jeden wieczór stały się pośmiewiskiem polskiej mangosfery, pogrążyły swojego "ratce prafnego", dały się poznać jako osoby kasujące komentarze, straciły pewnie kilku/kilkunastu klientów...nooo naprawdę trzeba się postarać xD
Akiho pisze:
czw gru 30, 2021 8:41 pm
taka żenada troszkę
Nie da się ukryć, że zaleciało wiochą nie z tej ziemi. Tak siedzę i się zastanawiam...czy one naprawdę pomyślały, że ich akcja przyniesie oczekiwany efekt? Już teraz bez cienia szydery...jak bardzo trzeba być naiwnym, żeby założyć, że nagle jednym postem zaorają rynek wtórny dangowych gadżetów?

I chyba coś co triggeruje mnie najbardziej...zobaczcie ile osób przyklaskuje im w tej pseudo vendetcie. A potem się dziwić, że rząd trzyma pod butem ponad 30 mln obywateli skoro wystarczy, że małe wydawnictwo napisze jakiś gówno-post rzucając przepisami od czapy i znajdzie się tłum przyklaskujących mu baranów, którym jedna z drugą włażą do domu i rządzą się ich własnością. No paranoja...

Nelinnor
Wtajemniczony
Posty: 511
Rejestracja: śr maja 11, 2016 8:08 pm
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Nelinnor » czw gru 30, 2021 9:14 pm

Przecież osoba prywatna ma pełne prawo do odsprzedaży nabytej rzeczy, temat wałkowany już setki razy nie tylko w naszym kraju. Czym innym jest powielanie lub wytwarzanie przedmiotów objętych prawem autorskim, ale to jest zupełnie inny temat, te przepisy nie mają tutaj żadnego odniesienia. Takie ograniczenia jak już to dotyczą firm zajmujących się handlem w oficjalnej dystrybucji. W tym przypadku wydawnictwa mają konkretną licencję na produkcję darmowych gadżetów i to ich dotyczy ograniczenie, gdyby chcieli je sprzedawać to warunki byłyby zupełnie inne, stąd takie adnotacje na nich. Osoba prywatna jednak nie ma nic do tego, raz nabyty przedmiot może sobie zachować, wyrzucić, pożyczyć, odsprzedać czy nawet zjeść.

Regulamin może sobie pisać co chce, ale jeżeli jakiś zapis jest niezgodny z prawem to jest po prostu nie ważny. Na grach konsolowych, filmach czy muzyce też często są takie ograniczenia z kategorycznym zakazem odsprzedaży czy wypożyczania, ale nie ma to mocy prawnej dla osób prywatnych, przynajmniej tutaj na terenie UE. Ludzie prywatnie mogą sobie odsprzedawać używane płyty, książki, same opakowania, dodatki z gazet itd. Ba, mamy nawet prawo do odsprzedaży oprogramowania, wszyscy kombinują jak mogą żeby to maksymalnie utrudnić, gier tak naprawdę już nie posiadamy na tych wszystkich cyfrowych klientach itd. Jednak tam gdzie jeszcze tak nie kombinują, np. w przypadku profesjonalnego oprogramowania, zawsze można napisać do supportu i zrobić transfer licencji, bo takie mamy prawo.

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2963
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: ninna » czw gru 30, 2021 9:23 pm

Archerito pisze:
czw gru 30, 2021 9:00 pm
Oj tak...cudownie się to śledzi. Samozaoranie poziom hard. Nie dość, że w jeden wieczór stały się pośmiewiskiem polskiej mangosfery, pogrążyły swojego "ratce prafnego", dały się poznać jako osoby kasujące komentarze, straciły pewnie kilku/kilkunastu klientów...nooo naprawdę trzeba się postarać xD
Oj tak... I jeszcze te "nasze rzeczy", "nasze gadżety" jakby fani im je ukradli i sprzedawali XD. Jak coś sprzedali/oddali to już nie jest ich tylko klientów :roll:.

Archerito
Weteran
Posty: 1045
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 9:41 am
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Archerito » czw gru 30, 2021 9:50 pm

Nelinnor pisze:
czw gru 30, 2021 9:14 pm
bo takie mamy prawo
Nie macie i już...Dango przyszło, prawo zabrało i koniec rumakowania. Myślałem, że po wprowadzonej ostatnio zwianie ważności aktów prawnych (pasek w TVN > rozporządzenie > ustawa > konstytucja) już nic mnie nie zdziwi. A tu proszę...można iść dalej? Można...post na FB wydawnictwa mangowego > pasek w TVN > rozporządzenie > ustawa > konstytucja xD
ninna pisze:
czw gru 30, 2021 9:23 pm
Oj tak... I jeszcze te "nasze rzeczy", "nasze gadżety" jakby fani im je ukradli i sprzedawali XD. Jak coś sprzedali/oddali to już nie jest ich tylko klientów .
Ty to wiesz, ja to wiem, pewnie parę innych osób też...ale one jak widać o tym nie wiedzą :D I tak się zastanawiam czy nieprecyzyjnie przedstawiły swojemu radcy temat czy przysypiał na wykładach o prawie autorskim. Generalnie gość jest podany z danych więc troszkę beka teraz z jego rad xD

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5412
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Yuriko » czw gru 30, 2021 10:46 pm

Ja kolekcjonuję te pierdółki z mang i ich nie sprzedaję, bo jak dla mnie po prostu się nie opłaca. Wolę wymianę, ale w pełni rozumiem osoby, które inaczej postępują. Dango wspomina, że JP upomina wydawnictwa, żeby ludzie nie sprzedawali tych darmowych dodatków, ale skoro sama Japonia nie może sobie poradzić ze swoim krajem, to na pewno poradzą sobie z krajem oddalonym o kilka tysięcy kilometrów xD Jak ja lubiłam Dango, tak w tym momencie stracili w moich oczach bardzo dużo. Wywierają mega presję na nastolatków, którzy nie znają prawa i uwierzą im na słowo, że pójdą do sądu, albo więzienia za zakładkę wartą złotówkę. Myślałam, że SJG przebija wszystko swoimi podwyżkami cen tomików, ale chyba jednak tutaj mamy zwycięzcę.

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2963
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: ninna » czw gru 30, 2021 11:20 pm

Yuriko pisze:
czw gru 30, 2021 10:46 pm
Wywierają mega presję na nastolatków, którzy nie znają prawa i uwierzą im na słowo, że pójdą do sądu, albo więzienia za zakładkę wartą złotówkę.
-Za co siedzisz?
-Za zakładki...
-Zakłady? Hazard?
-Nie, zakładki. Takie do książek...
:lol:

Archerito
Weteran
Posty: 1045
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 9:41 am
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Archerito » pt gru 31, 2021 12:00 am

ninna pisze:
czw gru 30, 2021 11:20 pm
-Za co siedzisz?
-Za zakładki...
-Zakłady? Hazard?
-Nie, zakładki. Takie do książek...
<pozostali współwięźniowie (gwałciciele, mordercy, pedofile, psychopaci) uciekają pod przeciwległą ścianę celi i z przerażeniem w oczach mówią>

Obrazek

Awatar użytkownika
Koichi
Weteran
Posty: 1378
Rejestracja: pt mar 08, 2019 3:11 pm
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Koichi » pt gru 31, 2021 12:34 am

Archerito pisze:
czw gru 30, 2021 4:15 pm
Mniam, mniam...pyszniutka gównoburza u Dango. Smacznego :D
[Wpis dla osób, które sprzedają nasze dodatki, a także informacyjny dla pozostałych naszych Klientów]
Nasi Kochani Klienci.
My naprawdę rozumiemy i znosimy wiele.
Ale sprzedaż czegoś, co było dawane za darmo, a przy tym posiada copyrightsy... Jest bardzo nie na miejscu. Względem nas, a przede wszystkim względem Asi, która napracowała się nad tym, żeby to dla Was narysować.
Przedstawiamy Wam opinię prawną:
"A zatem jeśli taki gratis z wyraźnym oznaczeniem nie na sprzedaż zostanie sprzedany to autor oraz licencjodawca ma prawo do odszkodowania albo do zwrotu uzyskanych z tego tytułu korzyści.
Nadto, zgodnie z art. 116 pkt 3 ustawy o prawie autorskim ,,Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w inny sposób niż określony w ust. 1 lub 2 narusza cudze prawa autorskie lub prawa pokrewne określone w art. 16, art. 17, art. 18, art. 19 ust. 1, art. 191 , art. 86, art. 94 ust. 4 lub art. 97, albo nie wykonuje obowiązków określonych w art. 193 ust. 2 lub art. 20 ust. 1–4, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”. Ta odpowiedzialność jest już odpowiedzialnością karną, niezależną od wyżej opisanych praw autora i licencjodawcy".
Informujemy, że będziemy pisać do każdej osoby, która wystawia na sprzedaż nasze rzeczy. Będą za to grozić konsekwencje prawne.
Bardzo prosimy o uszanowanie prawa, a przede wszystkim czasu i umiejętności Asi, która rysowała to specjalnie dla Was.
Dziękujemy za uwagę.
Wasze Kluchy.
Dziewczyna musi mieć bardzo wysokie mniemanie o sobie, ale skoro czuje się tak wielką artystką dlaczego nie sprzedaje swoich prac? Skoro tak jej zależy, żeby inni nie zarobili grosza na jej rysunkach, skoro faktycznie wkłada w nie tyle wysiłku i boli ją, że nic z tego nie ma, a inni broń bozia, mogliby coś z tego mieć, to dlaczego się tym nie zajmie?
Niech weźmie się za rysowanie na poważnie i wtedy będzie mogła na tym zarobić, jak jej tak zależy na pieniądzach. A nie się czepia dzieciaków i żałuje im, że zarobili na niej kilka złotówek.
A może tutaj chodzi bardziej o to jak zarobić, żeby się nie narobić i dlatego straszy sądem? Tylko że faktycznie odnośniki do paragrafów nie mają większego sensu. Zresztą tu naprawdę chodzi o kwoty symboliczne, że nawet nie będzie się opłacało o to walczyć.

W każdym razie nieładnie tak postępować. Opowieści Wigilijnej widać w tym roku się nie oglądało :P

Awatar użytkownika
Monsterlight
Weteran
Posty: 1120
Rejestracja: pn maja 11, 2020 11:39 pm
Lokalizacja: Lublin
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Monsterlight » pt gru 31, 2021 12:44 am

Koichi pisze:
pt gru 31, 2021 12:34 am
Dziewczyna musi mieć bardzo wysokie mniemanie o sobie, ale skoro czuje się tak wielką artystką dlaczego nie sprzedaje swoich prac? Skoro tak jej zależy, żeby inni nie zarobili grosza na jej rysunkach, skoro faktycznie wkłada w nie tyle wysiłku i boli ją, że nic z tego nie ma, a inni broń bozia, mogliby coś z tego mieć, to dlaczego się tym nie zajmie?
Niech weźmie się za rysowanie na poważnie i wtedy będzie mogła na tym zarobić, jak jej tak zależy na pieniądzach. A nie się czepia dzieciaków i żałuje im, że zarobili na niej kilka złotówek.
Z tego co wiem to ona rysuje czasem na zlecenie i zarabia na tym.
Obrazek

Czekam na wydanie: Banana Fish, Ore Monogatari!!, Takane to Hana, Blanc, Bakemono to Kedamono, New normal

Awatar użytkownika
Koichi
Weteran
Posty: 1378
Rejestracja: pt mar 08, 2019 3:11 pm
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Koichi » pt gru 31, 2021 1:11 am

Monsterlight pisze:
pt gru 31, 2021 12:44 am
Z tego co wiem to ona rysuje czasem na zlecenie i zarabia na tym.
No to dobrze, że zarabia na swoich umiejętnościach, ale i tak takie żyłowanie jest słabe. Artysta, który ma większy kontakt ze światem materialnym niż z metafizycznym z reguły jest artystą miernym.

Archerito
Weteran
Posty: 1045
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 9:41 am
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Archerito » pt gru 31, 2021 1:50 am

Koichi pisze:
pt gru 31, 2021 12:34 am
Niech weźmie się za rysowanie na poważnie i wtedy będzie mogła na tym zarobić, jak jej tak zależy na pieniądzach. A nie się czepia dzieciaków i żałuje im, że zarobili na niej kilka złotówek.
No właśnie paradoks polega na tym, że wg Dango to ona wzięła pieniądze za ten rysunek. Poniżej jeden z komentów.
Autorem obrazu na kalendarzu jest ilustrator, który dostał pieniądze za to, że to narysował. Skoro jest autorem, obowiązują tutaj prawa autorskie majątkowe. Jeśli produkt jest nie na sprzedaż, to autor więcej na tym nei zarabia. Jeśli ktoś sprzedaje produkt BEZ ZGODY AUTORA, powinien odprowadzić tantiem, bo ktoś zarobił na czyjejś pracy.
I tak się w sumie zastanawiam czy to pomysł Dango czy może faktycznie "ałtorka" tak im zaczęła płakać w mankiet, że postanowiły działać. Aż mi się przypomniał sławetny wywiad z Jasiem Kapelą, który chciał obywatelom wsadzać łapę do portfela i zabierać kasę na swoje marne wiersze xD
Ewentualnie możemy zgłosić sprawę do Japonii (sprzedaż dodatków do mang bez zgody autora) i wtedy zobaczymy, jak sytuacja się rozwinie - mogę zapewnić, że dodatki znikną z polskiego rynku i będzie zakaz ich dodawania do mang. Proszę nie porównywać sprzedaży płyty kpopowej z wizerunkiem osoby publicznie znanej do sytuacji gdzie ktoś COŚ rysuje i daje za darmo, to prawa autorskie majątkowe przy sprzedaży (nie jest to dalsza odsprzedaż) nadal należą do tej osoby i może żądać roszczeń z tego tytułu.
Jeden z moich ulubionych komentarzy xD JEST MOC!!! Nie dość, że dodatki znikną u Dango to jeszcze z całego polskiego rynku. Czaicie to? Naprawdę chyba dziewczyny za dużo zjadły świątecznego makowca i im makowiny zaszkodziły xD Aż się chce powiedzieć: zjedzcie Snickersa i przestańcie gwiazdorzyć :D A tak ciut poważniej chyba się pogubiłem. Afera jest o kalendarz do którego grafikę przygotowała Polka. Ten kalendarz był dodawany do zamówienia od konkretnej kwoty...nie do mangi, a do zamówienia. A Dango chce zgłaszać do Japonii, że polaczki handlują dodatkami do mang. Chyba spaliły mi się styki...

dark_horiko3
Posty: 66
Rejestracja: pn lip 06, 2020 1:40 am
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: dark_horiko3 » pt gru 31, 2021 2:07 am

W ogóle mam od nich 5 pocztówek z serii anime (Free!, Death Note, Kuroshitsuji, Wilcze dzieci i Ten Count). Ciekawe czy na to nabyły licencje i pozwolenia, że sprzedawały je dawniej normalnie w sklepie dango. A jeszcze były przypinki z tych mało znanych serii, typu Dramatical Murder :wink:

Archerito
Weteran
Posty: 1045
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 9:41 am
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: Archerito » pt gru 31, 2021 2:17 am

dark_horiko3 pisze:
pt gru 31, 2021 2:07 am
Ciekawe czy na to nabyły licencje i pozwolenia, że sprzedawały je dawniej normalnie w sklepie dango. A jeszcze były przypinki z tych mało znanych serii, typu Dramatical Murder
Szczerze? Z jednej strony ciężko mi uwierzyć, że wydawnictwo bez licencji sprzedawało by za jakieś groszowe zarobki takie gadżety. Z drugiej 4 z 5 serii wydały u nas inne wydawnictwa więc pytanie czy Dango licencję na gadżety do tych serii by dostało. Aczkolwiek to już naprawdę grube oskarżenie więc nie będę gdybał :D

dark_horiko3
Posty: 66
Rejestracja: pn lip 06, 2020 1:40 am
Status: Offline

Ogólnie o wydawnictwie Dango

Post autor: dark_horiko3 » pt gru 31, 2021 2:21 am

Właśnie wiem, że poważne, ale tak naprawdę nigdy wcześniej się nad tym nie zastanawiałam. Kupiłam je, bo jako nowicjuszka w fandomie byłam zajarana wszystkimi gadżetami z lubianych przeze mnie serii. Teraz dopiero coś mnie tknęło, bo jednak jak wiemy mnóstwo sklepów internetowych z gadżetami z anime w Polsce nie ma na nie licencji. Jeszcze do tego stwierdzenia popycha mnie mocniej fakt, że te przedmioty nagle zostały wycofane z oferty i kiedy nieraz zadawałam im pytania czy powrócą, były one ignorowane. Najbardziej dziwiła mnie obecność tych mało znanych serii, na które myślę, że mało kto by wyskoczył z nabywaniem pozwoleń, bo mogłyby się nie zwrócić. Chyba, że jakoś grupowo kupione, w pakiecie z innymi (o ile tak można)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dango”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości