Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! [LN]

Jeśli macie jakąś ulubioną mangę, którą chętnie przeczytalibyście po polsku to swoją propozycję możecie przedstawić tutaj

Kupiłbyś/Kupiłabyś tę LN jeśli ukazałaby się w Polsce?

Tak
152
64%
Może
24
10%
Nie
62
26%
 
Liczba głosów: 238

Awatar użytkownika
KortezProPlayer
Posty: 83
Rejestracja: wt cze 19, 2018 9:54 am
Gender:
Status: Offline

Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! [LN]

Post autor: KortezProPlayer » śr kwie 01, 2020 2:40 pm

Obawiam się, że po takich zmianach większość kupujących je teraz osób (między innymi ja), zrezygnowałaby i zamówiła zagraniczne wydanie.

Mimo wszystko, ja dalej mam nadzieję (może złudną), że wydawnictwa nie porzucą całkowicie LN-ek. Chociaż miałoby to oznaczać, iż każde wydawnictwo będzie wydawać tylko jedną serię LN zamiast dwóch lub więcej, jak dotychczas.

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2874
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Offline

Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! [LN]

Post autor: Canis » śr kwie 01, 2020 2:45 pm

To nic, że to komedia. Fabuła i humor cały czas utrzymują się na przyzwoitym poziomie. Anime (oba sezony i film) adaptują tylko 5 pierwszych woluminów.
Niestety, raczej nie ma szans na Kono Subę i to nie z powodu tego że jest komedią, tylko dlatego że jest LN. Gdyby to było 5-8 tomów, to można by pomarzyć, ale prawdopodobieństwo że ktoś weźmie się za 17-tomową serię jest bardzo małe. A szkoda, bo to dobra novelka :(

Grey
nołlife
Posty: 4340
Rejestracja: ndz sie 15, 2010 11:52 am
Status: Offline

Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! [LN]

Post autor: Grey » ndz kwie 05, 2020 10:05 am

Mr.Chiquita pisze:
śr kwie 01, 2020 2:17 pm
Wedłu mnie, żeby LNki w Polsce miały jakiekolwiek szanse, to powinny trzymać się z dala od wydawnictw mangowych. Najlepiej, żeby jakieś topowe wydawnictwo książkowe utworzyło osobny imprint dla nich. Ewentualnie samodzielne wydawnictwo zajmujące się tylko nimi. I potrzebne są radykalne zmiany. Małe tomiki po kilkanaście, kilkadziesiąt na tytuł zupełnie nie przejdą. Muszą to być omnibusy, minimum 2w1, a nawet więcej w razie potrzeb. Tak, żeby utrzymać średnią 400-500 stron na tom (zależy od formatu). Trzeba też zrezygnować z oryginalnych okładek i ilustracji, zastępując ich rodzimymi twórcami. Tak, jak robi to choćby Fabryka Słów. Japończycy muszą to przeboleć i zgodzić się sprzedawać sam tekst, przez jakiś czas. Dopiero gdy uda się utrzymać jako takie zahaczenie na rynku, można próbować z oryginalnymi ilustratorami. To konieczne, bo z mangowców LNki się nie utrzymają. Większość to osoby nieprzyzwyczajone do regularnego czytania dużych ilości tekstu. A, bez zmian nie wytrzymają konkurencji z rodzimymi autorami. I tak będzie ciężko przez ten prosty język.
Bardzo rozsądne podejście - zgadzam się z tą koncepcją. Od siebie dodam że jakość tłumaczonych na polski LN jest wyraźnie niższa niż tłumaczonej na polski nawet amatorskiej fantastyki. Zapewne wynika to ze zbyt słabych mocy przerobowych / finansowych / ludzkich wydawnictw mangowych w stosunku do książkowych. Także czytanie LN po polsku to taka mała katorga. Po angielsku jest dużo lepiej. Sorry, taka prawda.

Awatar użytkownika
Robso 98
Posty: 34
Rejestracja: wt maja 29, 2018 10:22 pm
Gender:
Status: Offline

Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! [LN]

Post autor: Robso 98 » pt kwie 10, 2020 10:14 pm

O ile w pełni zgadzam się z tym, że za LN powinny wziąć się wydawnictwa książkowe, tak propozycja zrezygnowania z oryginalnych okładek i ilustracji jest moim zdaniem absurdem. Mogę przeboleć wydawanie 2w1, ale nie coś takiego. Mimo wszystko artyści niektórych LN mają naprawdę unikalny i piękny styl - jak choćby So-Bin z "Ovelorda" czy Seira Minami z "Tate no Yuusha".
Jak wspomniał Kortez, taka zmiana odrzuciłaby obecnie zainteresowanych, jakkolwiek małą grupą by nie byli.

Ja obecnie czekam jak to się rozwinie, bo wiem, że jeśli zacznę zbierać jakąś serię po angielsku to nie tknę polskiego wydania, bo będę chciał zachować ciągłość.

Awatar użytkownika
Avatar97
Adept
Posty: 107
Rejestracja: pt gru 27, 2019 12:18 pm
Gender:
Status: Offline

Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! [LN]

Post autor: Avatar97 » sob kwie 11, 2020 7:49 am

Robso 98 pisze:
pt kwie 10, 2020 10:14 pm
O ile w pełni zgadzam się z tym, że za LN powinny wziąć się wydawnictwa książkowe, tak propozycja zrezygnowania z oryginalnych okładek i ilustracji jest moim zdaniem absurdem. Mogę przeboleć wydawanie 2w1, ale nie coś takiego. Mimo wszystko artyści niektórych LN mają naprawdę unikalny i piękny styl - jak choćby So-Bin z "Ovelorda" czy Seira Minami z "Tate no Yuusha".
Jak wspomniał Kortez, taka zmiana odrzuciłaby obecnie zainteresowanych, jakkolwiek małą grupą by nie byli.
W pełni się z tym zgadzam

Awatar użytkownika
Mormicc
Weteran
Posty: 1277
Rejestracja: pn kwie 25, 2016 12:58 pm
Gender:
Status: Offline

Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! [LN]

Post autor: Mormicc » sob kwie 11, 2020 3:16 pm

Nie wiem do kogo miała by być celowana LN wykastrowana z rysunków. Mangowcy tego nie kupią przez to świętokradztwo. Książkowcy też podejrzewam, że nie bo nie będzie ich interesował ten japoński twór. Po za tym normalne książki też mogą mieć ilustracje, np. Pan Lodowego Ogrodu Grzędowicza. No i też pytanie jaki stosunek mieli by Japończycy do tego pomysłu.
I tak, wiem, że kiedyś już taka sytuacja miała miejsce. Ale Na skraju jutra to był sam początek LN w Polsce więc można to wybaczyć. Więc tu tylko przypomnę aferę z tym jak SJG wycieło rozkładówkę z pierwszego tomu Log Horizon. A to była tylko rozkładówka, a my mówimy o wszystkich ilustracjach.
Powstaje trochę taki produkt dla nikogo w tym momencie.

Co do samego tytułu - może, ale najpierw muszę w końcu obejrzeć anime.
Mój profil MAL <- przyjmuję do znajomych :v
Chcem: Houseki no Kuni, K no Souretsu :v
...Marzenia o zmierzchu - Dango<3, Beastars - SJG <3

Awatar użytkownika
Tomek
Wtajemniczony
Posty: 619
Rejestracja: pn lip 09, 2007 5:23 pm
Status: Offline

Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! [LN]

Post autor: Tomek » sob kwie 11, 2020 8:35 pm

"Świetny" pomysł z tymi polskimi ilustracjami - wyalienujmy największy target light novel - "mangozjebów", i próbujmy przypodobać się nie wiadomo komu. Na pewno nie drugiej docelowej grupy tego typu literatury, czyli młodzieży, bo ta współczesna raczej chińskie bajki już akceptuje/zna. Wątpię za to, aby mieli większe pojęcie o polskich rysownikach. ;)

Awatar użytkownika
Łajza
Adept
Posty: 358
Rejestracja: śr cze 30, 2021 8:00 pm
Status: Offline

Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! [LN]

Post autor: Łajza » wt mar 22, 2022 8:15 am

Pomysł przejęcia wydawania LN przez niemangowe wydawnictwo wydaje mi się niedorzeczny. Jedną z cech typowych dla light novelek jest bowiem to, że zazwyczaj są one dość przeciętnie napisane pod względem warsztatowym i dla mnie zawsze były puszczoną drukiem wersją blogowych opek, a nie literaturą na poziomie. Adresowanie więc light novelki do szerszego grona osób niż miłośnicy danej serii czy gatunku mija się w mojej opinii z celem. Kastrowanie wydań z ilustracji w niczym im też nie pomoże, bo docelowy target nie kupi, a miłośnicy książek odbiją się już od pierwszego tomu.

Pozostaje mieć nadzieję, że czytelnictwo wśród młodzieży powróci do łask i wydawanie LN stanie się zwyczajnie opłacalne.

Awatar użytkownika
Tequilka
Wtajemniczony
Posty: 615
Rejestracja: ndz gru 15, 2019 9:59 am
Lokalizacja: Tarnów
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! [LN]

Post autor: Tequilka » wt mar 22, 2022 8:23 am

Kupiłabym, ale nie dla siebie, a dla brata. Mi osobiście Konosuba nie podpadła, ale za to on jest wielkim fanem i na pewno by się ucieszył :3

Awatar użytkownika
Tomek
Wtajemniczony
Posty: 619
Rejestracja: pn lip 09, 2007 5:23 pm
Status: Offline

Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! [LN]

Post autor: Tomek » wt mar 22, 2022 1:35 pm

Szczerze? Czytałem dwa pierwsze tomy po angielsku i mam wrażenie, jakbym czytał light novel bazującą na anime :lol: Tak dobrze postarali z ekranizacją animatorzy, że wersja papierowa jest po prostu tym samym materiałem, ale bez obrazu i dźwięku.

Co nie oznacza, że jestem przeciwny adaptacji. Anime zaadaptowało dotychczas tylko 5 z 17 tomów, a wątpię, aby trzeci sezon był dalej tak wierną adaptacją, raczej spodziewam się finału.

Awatar użytkownika
Monika
Posty: 41
Rejestracja: sob gru 29, 2018 9:04 pm
Lokalizacja: Sieradz
Gender:
Status: Offline

Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! [LN]

Post autor: Monika » sob maja 28, 2022 3:44 pm

You made my day. Teraz tylko czekać na więcej info.

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2874
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Offline

Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! [LN]

Post autor: Canis » sob maja 28, 2022 9:21 pm

OVERKILL pisze:
sob maja 28, 2022 3:12 pm
zapowiedziała 3 sezon anime i adaptację Kono Subarashii Sekai ni Bakuen wo
► Pokaż Spoiler

Patryk1323P
Posty: 1
Rejestracja: wt sie 23, 2022 12:35 am
Status: Offline

Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! [LN]

Post autor: Patryk1323P » wt sie 23, 2022 12:44 am

Kupował bym jak świrze bu\leczki

Awatar użytkownika
Tomek
Wtajemniczony
Posty: 619
Rejestracja: pn lip 09, 2007 5:23 pm
Status: Offline

Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! [LN]

Post autor: Tomek » czw mar 02, 2023 1:47 am

Trzeci zwiastun adaptacji "Konosuba: An Explosion on This Wonderful World!" - premiera pierwszego odcinka: 5 kwietnia :)
https://www.youtube.com/watch?v=SBvVH-5hOdE

Awatar użytkownika
Tomek
Wtajemniczony
Posty: 619
Rejestracja: pn lip 09, 2007 5:23 pm
Status: Offline

Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! [LN]

Post autor: Tomek » ndz wrz 24, 2023 7:46 am

Trailer trzeciego sezonu Konosuby :lol:
https://youtu.be/MRvKQYxvgC4?si=VREiNbP_blM3Chhe

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze propozycje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości