Kingyo Tsuma

Jeśli macie jakąś ulubioną mangę, którą chętnie przeczytalibyście po polsku to swoją propozycję możecie przedstawić tutaj
ODPOWIEDZ

Chcesz zbierać?

tak
9
21%
może
4
9%
nie
30
70%
 
Liczba głosów: 43

Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Weteran
Posty: 1221
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Kingyo Tsuma

Post autor: Mr.Chiquita » sob sty 22, 2022 8:32 am

Kingyo Tsuma

Tytuł angielski: Fishbowl Wives
Tytuł japoński: 金魚妻
Autor: R Kurosawa
Gatunek: romans, obyczajowa, dramat, psychologiczna
Grupa docelowa: seinen
Wydawca: Shueisha
Rok wydania: 2017
Ilość tomów: 9+ (nadal powstaje)
Anime: brak
Drama: na Netflixie od 14 lutego 2022r.

Okładki:
► Pokaż Spoiler
Przykładowe strony:
► Pokaż Spoiler
Opis:
Zbiór historii skoncentrowany na nieszczęśliwych w małżeństwie kobietach, dopuszczających się zdrady.

Opinia:
To w żadnym razie polecajka, bardziej post życzeniowy. Nie czytałem żadnego tomu w całości. Tylko wyrywkowe próbne rozdziały z każdego tomu, dostępne w japońskich sklepach z e-mangami. Po tym, jak spodobała mi się zajawka adaptacji na Netflixie. I moje pierwsze wrażenie jest takie, że to lekkie antologie dla dorosłych. Niepowiązane historie, których wspólnym mianownikiem jest temat zdrady małżeńskiej. Generalnie, obyczajówka w bardzo zmysłowych klimatach. Popatrzcie tylko na te cudowne okładki. Myślę, że ta z 8-tomu najlepiej obrazuje treść tej mangi. Styl autorki odrobinę przypomina mi "Kuragehime", czy nawet bardziej "Marcowego Lwa". Co nie powinno dziwić, bo autorka jest de facto asystentką Chici Umino. Kadry są dość proste, mało dynamiczne, a bardziej realistyczne. I generalnie dominuje w nich minimalizm. Wygląda to naprawdę zachęcająco. Trochę brakuje mi takich doroślejszych pozycji na polskim rynku. Netflix dał doskonałą okazję, by od niej zacząć.

Awatar użytkownika
Sebek
Weteran
Posty: 1307
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 12:27 pm
Gender:
Status: Offline

Kingyo Tsuma

Post autor: Sebek » sob sty 22, 2022 10:15 am

Zainteresowalo mnie. Wzialbym ze 2-3 tomy na sprobowanie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Tequilka
Wtajemniczony
Posty: 615
Rejestracja: ndz gru 15, 2019 9:59 am
Lokalizacja: Tarnów
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Kingyo Tsuma

Post autor: Tequilka » sob sty 22, 2022 11:08 am

Tematyka zdrady mnie odrzuca, tym bardziej w małżeństwie więc nie.

Awatar użytkownika
Angu
nołlife
Posty: 2694
Rejestracja: pt sty 07, 2011 1:38 pm
Lokalizacja: Wejherowo
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Kingyo Tsuma

Post autor: Angu » sob sty 22, 2022 11:31 am

Okładki to cudo, w środku tez podoba mi się styl graficzny. Ale temat komiksu... jak ci się nie podoba w związku to się roztajesz, a nie zdradzasz i oszukujesz.
Więc nie kupiłabym.
Obrazek

Awatar użytkownika
Shiki
Weteran
Posty: 1391
Rejestracja: czw sty 03, 2013 6:40 pm
Status: Offline

Kingyo Tsuma

Post autor: Shiki » sob sty 22, 2022 2:58 pm

Tematyka zupełnie nie dla mnie, nie bralabym nawet za darmo.
Angu pisze:
sob sty 22, 2022 11:31 am
jak ci się nie podoba w związku to się roztajesz, a nie zdradzasz i oszukujesz.
Nic dodać, nic ująć. Nie kręcą mnie tematy sztucznej dramy, której można by z łatwością uniknąć, gdyby tylko usiąść i porozmawiać.
Obrazek

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3291
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Kingyo Tsuma

Post autor: Alexandrus888 » sob sty 22, 2022 9:04 pm

Za długie. Wałkowanie przez 9 tomów jednego motywu musi być bardzo męczące, a to przecież nie zalończona jeszcze seria >_< Gdyby miało max 3 tomy, to jeszcze bym rozważał jako ciekawostkę, inne spojrzenie na świat, ale męczyć to tak długo? Nie, stanowczo jestem na "NIE"...

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2959
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Kingyo Tsuma

Post autor: ninna » ndz sty 23, 2022 11:09 am

Jeśli są to zbiory niepowiązanych ze sobą historii, to wzięłabym parę tomów. Bo kreska jest piękna. Nie przeszkadza mi też tematyka zdrady, uważam, że nie powinnam oceniać co kto robi w swoim związku, a sytuacje są różne. Może to być ciekawe od strony psychologicznej.
Nie podoba mi się tylko status ongoing przy serii, która jest po prostu zbiorem pojedynczych historii. Obawiałabym się ciągnięcia tego na siłę bo "przecież można". Jasne, jeśli cały czas byłoby ciekawie to można kupować ale nie lubię długich serii. Z drugiej strony plusem jest to, że można przerwać zbieranie w każdej chwili i nie zostać z urwaną opowieścią.

Awatar użytkownika
Sebek
Weteran
Posty: 1307
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 12:27 pm
Gender:
Status: Offline

Kingyo Tsuma

Post autor: Sebek » ndz sty 23, 2022 11:30 am

ninna pisze:
ndz sty 23, 2022 11:09 am
Nie przeszkadza mi też tematyka zdrady, uważam, że nie powinnam oceniać co kto robi w swoim związku, a sytuacje są różne. Może to być ciekawe od strony psychologicznej.
Ja mysle, ze poprzedniczki wziely to za bardzo do siebie. Ja rowniez nie mam nic przeciwko tematyce, co wiecej, ciekawia mnie motywy bohaterow. Jesli autor tej mangi dobrze liznal temat, mogloby to byc cos wciagajacego.
Obrazek

Awatar użytkownika
MrOrochimaru
Wtajemniczony
Posty: 640
Rejestracja: pt lut 16, 2018 4:10 pm
Status: Offline

Kingyo Tsuma

Post autor: MrOrochimaru » ndz sty 23, 2022 11:46 am

Dziwi mnie, że fani/fanki narzekają na motyw zdrady, a gwałty, znęcanie się fizyczne i psychiczne i inne bzdury w yaoiacach akceptują i chętnie biorą pełnymi garściami.

Awatar użytkownika
Angu
nołlife
Posty: 2694
Rejestracja: pt sty 07, 2011 1:38 pm
Lokalizacja: Wejherowo
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Kingyo Tsuma

Post autor: Angu » ndz sty 23, 2022 11:55 am

MrOrochimaru pisze:
ndz sty 23, 2022 11:46 am
Dziwi mnie, że fani/fanki narzekają na motyw zdrady, a gwałty, znęcanie się fizyczne i psychiczne i inne bzdury w yaoiacach akceptują i chętnie biorą pełnymi garściami.
To, że jestem kobietą, która czytuje czasem yaoi nie znaczy z automatu, że takie rzeczy w gejowskich mangach akceptuje XD Co to w ogóle za wnioski z dupy
Obrazek

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5363
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Kingyo Tsuma

Post autor: Yuriko » ndz sty 23, 2022 2:08 pm

MrOrochimaru pisze:
ndz sty 23, 2022 11:46 am
Dziwi mnie, że fani/fanki narzekają na motyw zdrady, a gwałty, znęcanie się fizyczne i psychiczne i inne bzdury w yaoiacach akceptują i chętnie biorą pełnymi garściami
I cyk, enty raz trzeba przywalić się do yaoi i ich czytelników, mimo ze tematyka, jak i dyskusja nawet o tym nie wspominała :lol: ale ból tylka jest u ciebie zbyt duży, żeby nie wspomnieć o yaoi xD

Awatar użytkownika
Shiki
Weteran
Posty: 1391
Rejestracja: czw sty 03, 2013 6:40 pm
Status: Offline

Kingyo Tsuma

Post autor: Shiki » ndz sty 23, 2022 2:21 pm

MrOrochimaru pisze:
ndz sty 23, 2022 11:46 am
Dziwi mnie, że fani/fanki narzekają na motyw zdrady, a gwałty, znęcanie się fizyczne i psychiczne i inne bzdury w yaoiacach akceptują i chętnie biorą pełnymi garściami.
Dla twojej informacji nie czytuję niczego z takimi motywami, yaoi również. Twój argument słabnie.

A moderatorów proszę o przywrócenie temu tematowi właściwego tematycznie toru.
Obrazek

Awatar użytkownika
MrOrochimaru
Wtajemniczony
Posty: 640
Rejestracja: pt lut 16, 2018 4:10 pm
Status: Offline

Kingyo Tsuma

Post autor: MrOrochimaru » ndz sty 23, 2022 6:02 pm

Nie, mój argument nie słabnie. Pamiętam, jakie były komentarze pod jakimś tam yaoicem. :)
Oczywiście nie każda yaoista lubi takie klimaty, ale na forum są też takie, które to lubią i wychwalają. :)

Awatar użytkownika
Tequilka
Wtajemniczony
Posty: 615
Rejestracja: ndz gru 15, 2019 9:59 am
Lokalizacja: Tarnów
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Kingyo Tsuma

Post autor: Tequilka » pn sty 24, 2022 1:49 pm

MrOrochimaru pisze:
ndz sty 23, 2022 6:02 pm
Nie, mój argument nie słabnie. Pamiętam, jakie były komentarze pod jakimś tam yaoicem. :)
Oczywiście nie każda yaoista lubi takie klimaty, ale na forum są też takie, które to lubią i wychwalają. :)
Skoro nie wszystkie to po co wrzucasz nas do jednego wora? Taki wydźwięk miał Twój pierwszy post. Póki co osoby, które skomentowały, że nie podoba im się motyw zdrady odpisały, że również nie lubią / nie czytają takich motywów jeżeli chodzi o yaoi. Nie rozumiem narzucanie takiego porównania... Gdzie w yaoi masz zdrady małżeńskie? I która z nas to wychwalała? Proszę pokaż mi palcem.

Awatar użytkownika
Madoka
Moderator
Posty: 3265
Rejestracja: śr sie 13, 2003 1:41 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Kingyo Tsuma

Post autor: Madoka » śr sty 26, 2022 4:22 pm

Od teraz za każdy post nie na temat, rozkręcający gównoburzę, będący prowokacją lecą osty. I tyczy się to nie tylko tego wątku.
"My shadows the only one that walks beside me
My shallow hearts the only thing that's beating
Sometimes I wish someone out there will find me
Till then I'll walk alone "

GG:5144161

Awatar użytkownika
Koichi
Weteran
Posty: 1354
Rejestracja: pt mar 08, 2019 3:11 pm
Status: Offline

Kingyo Tsuma

Post autor: Koichi » pt sty 28, 2022 12:17 am

Shiki pisze:
sob sty 22, 2022 2:58 pm
Tematyka zupełnie nie dla mnie, nie bralabym nawet za darmo.
Angu pisze:
sob sty 22, 2022 11:31 am
jak ci się nie podoba w związku to się roztajesz, a nie zdradzasz i oszukujesz.
Nic dodać, nic ująć. Nie kręcą mnie tematy sztucznej dramy, której można by z łatwością uniknąć, gdyby tylko usiąść i porozmawiać.
Mam identyczne podejście, ale wiem że są osoby, które jara ten dreszczyk emocji, że robią coś zakazanego, muszą się ukrywać i robić potajemne spotkania, czy wręcz są od tego uzależnione.Niestety trafić na kogoś takiego kiedy samemu ma się wierność za świętość, to jest dramat.
Manga ma przepiękne okładki, a przykładowe strony naprawdę zachęcają, ale tematyki już znieść nie mogę, tak więc na pewno bym w to nie wchodził.

Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Weteran
Posty: 1221
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Kingyo Tsuma

Post autor: Mr.Chiquita » sob sty 29, 2022 4:51 am

To nie jest o żadnym dreszczyku, czy w ogóle o czerpaniu z tego przyjemności. Tylko manga o samotności i japońskim konformizmie. Bohaterki są traktowane jak tytułowe złote rybki, wystawiane na pokaz. Samotne, poszukujące czułości, niekochane. Na których jednocześnie ma wpływ silna presja społeczna. To nie Europa. Japonia jest bardziej konserwatywna od Polski. Rozwody są często tematem tabu. Bogatsi zazwyczaj mają ustawiane małżeństwa dla osiągnięcia wspólnych korzyści majątkowych. W lepszych firmach, bez hajtnięcia się praktycznie nie masz szans na lepsze zarobki. Dlatego lepiej utrzymać swoje wygodne życie, a zdrada wtedy nie jest wcale takim głupim pomysłem. Nie zawsze wszystko załatwi rozmowa. Nic dziwnego, że bohaterki poszukują szczęścia innymi drogami. Powyższy tytuł jest właśnie próbą zrozumienia tego tematu. Czy najlepszą, nie wiem...

W ogóle dziwi mnie, to mocno pruderyjne podejście niektórych. Unikanie tematu w niczym nie pomaga. Wiele rzeczy w mangach mi nie pasuje, więc gdybym ich unikał, moja biblioteczka bardzo by zubożała. Generalnie, nie wyobrażam sobie tej pozycji bez pikanterii. Gdyby to była zwykła obyczajówka, z punktu widzenia faceta byłaby nudniejsza w odbiorze. Tak myślę. Jeszcze chciałbym dodać, że ten seinen jest chwalony przez wiele osób w komentarzach, za realistyczne podejście do erotyki. Co na tle wielu przeseksualizowanych mang, wydaje się dużym plusem. Dlatego tym bardziej warto dać mu szansę.

Poza tym, duża liczba tomów wynika z rosnącej popularności. Manga nie jest od niezależnego wydawcy, tylko od takiego słynącego z dojenia autorów do cna. Skoro zyskała międzynarodowy rozgłos, będzie rozciąganą przez Shueishę do granic możliwości. Jak prawie wszystko od nich. Jeszcze wracając do autorki... Jeśli ma pomysły i potrafi utrzymać świeżość, to czemu nie? Może jednak później jakieś wątki mają kontynuację? Ciężko stwierdzić, bo jak pisałem, nie mam wglądu do całości.

Awatar użytkownika
Koichi
Weteran
Posty: 1354
Rejestracja: pt mar 08, 2019 3:11 pm
Status: Offline

Kingyo Tsuma

Post autor: Koichi » wt lut 08, 2022 6:02 pm

Jeszcze gorzej.

W Polsce też znam kilka osób, które dla wygodnego życia, statusu i pieniędzy są w stanie poświęcić bardzo wiele i raczej nie mam o nich dobrego zdania. W dorosłym życiu tak już jest, że jest coś za coś i nie można mieć wszystkiego. A jeśli ktoś tego nie rozumie i ubolewa, to ja mu mogę współczuć, ale nic ponad to.
Dlatego raczej nie chce mi się czytać o takich rzeczach, tym bardziej jeśli będzie z tego tasiemiec dorównujący Modzie na Sukces.

Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Weteran
Posty: 1221
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Kingyo Tsuma

Post autor: Mr.Chiquita » sob lis 05, 2022 11:25 am

Okładka tomu 10:
► Pokaż Spoiler

Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Weteran
Posty: 1221
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Kingyo Tsuma

Post autor: Mr.Chiquita » wt kwie 11, 2023 11:25 am

Okładka tomu 11 i 12:
► Pokaż Spoiler
W końcu dostałem wszystkie tomiki w swoje ręce. Przeczytałem i jestem zachwycony. Manga okazała się lepsza od Netflixowej adaptacji, mniej melodramatyczna. Jest przede wszystkim skierowana do dużo starszego odbiorcy. Powiedziałbym tak minimum 40+. Strasznie mnie wciągnęła fabuła. Mimo, że to antologia 4 różnych historii. To najciekawsze wątki są kontynuowane w późniejszych tomach. Na początku jest więcej erotyki, ale takiej zmysłowej, później historie stają się surowsze i bardziej skomplikowane. Pojawiają się konsekwencje wyborów postaci. Choć autorka nie moralizuje i nie ocenia. Przez co manga wygląda bardzo autentycznie i realistycznie, pod względem psychologicznym. Kreska jest naprawdę piękna. Jednak znajdą się i minusy. Nie wszystkie opowieści są równie zajmujące, co tytułowa "Żony z akwarium". Szczególnie najnowsze tomy, wydają się trochę gorsze od tych pierwszych. Mimo tego, będę stawiał tę pozycję wyżej, choćby od wydawanych u nas "Tokijskich singielek..." Akiko Higashimury. I z pewnością będę chciał zobaczyć autorkę w jakiejś jednolitej i dłuższej formie. Gorąco polecam. Choć raczej nie osobom wrażliwym na tematykę zdrad.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze propozycje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości