No Guns Life

Jeśli macie jakąś ulubioną mangę, którą chętnie przeczytalibyście po polsku to swoją propozycję możecie przedstawić tutaj
ODPOWIEDZ

Kupisz?

Tak
13
50%
Może...
4
15%
Nie
9
35%
 
Liczba głosów: 26

Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Weteran
Posty: 1221
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

No Guns Life

Post autor: Mr.Chiquita » ndz maja 22, 2022 7:22 pm

Tytuł angielski: No Guns Life
Tytuł japoński: ノー・ガンズ・ライフ
Autor: Tasuku Karasuma
Gatunek: sci-fi, akcja, dramat
Grupa docelowa: seinen
Wydawca: Shueisha
Rok wydania: 2014
Liczba tomów: 13
Anime: 2 serie TV po 12 odcinków

Okładki:
► Pokaż Spoiler
Przykładowe strony:
► Pokaż Spoiler
Opis:
Były żołnierz Juzou Inui ma jedno pytanie - kto zmienił go w cyborga i skasował jego wspomnienia? Po 50-letniej wielkiej wojnie pojawiło się mnóstwo zmienionych żołnierzy - cyborgów, zwanych Rozszerzonymi. Juzou Inui jest jednym z nich, człowiekiem, którego ciało zostało przekształcone, a jego głowę zastąpiono gigantyczną bronią! Nie pamiętając swojego poprzedniego życia - ani tego, kto zastąpił mu głowę i dlaczego - teraz Inui żyje w ciemnych ulicach miasta jako Resolver, zajmując się sprawami dotyczącymi Rozszerzonych.

Opinia:
W dużym uproszczeniu - jest to retrofuturystyczne cyberpunkowe noir z odrobiną klimatu "Cowboya Bebopa". Przy czym trzeba podkreślić tę "odrobinę", bo jednak nie ma aż tak wysokiego poziomu. Raczej coś pokroju ostatnio polecanego przeze mnie "Colorless". Przy pierwszym kontakcie manga może trochę przytłoczyć i odrzucić ze względu na mieszankę ciężkiego klimatu wielkiego miasta, polityki, brutalności i krucjaty głównego bohatera. Ale w ogólnym rozrachunku nie jest tak ciężko przyswajalna, jak choćby "Ghost in the Shell" czy kinowy "Blade Runner". Nie ma tylu egzystencjalnych rozkmin. Zamiast nich dostajemy zdecydowanie więcej walk i przemocy, trochę jak w "Alicie". Autor zdecydowanie fascynował się kinem noir. Czuć ten niepokój, niepewność, tajemnice i szarość dnia. Główny bohater ma też swoje własne biuro detektywistyczne, w którym przyjmuje petentów. Mnie osobiście niektóre kadry przywodzą na myśl "Sin City", przez swoją prostotę kreski i podobne wykorzystanie kontrastów (mniej rastrów, więcej szkiców). Ale oczywiście to również nie ten poziom. Jednak chciałem zaznaczyć, że Tasuku Karasuma czerpał z naprawdę dobrych wzorców.

A z minusów... Autor jak dla mnie, ma słabe wyczucie tempa historii. I trochę jakby hamował się w wykorzystywaniu erotyki. Przez co w wielu miejscach wygląda to nienaturalnie. Humor to też nie poziom seinena. I może jeszcze z racji długości, został zmarnowany potencjał kilku drugoplanowych postaci. Ale to w sumie drobnostki.

Z uwagi na dużą ilość odręcznego rysunku pełnego detali, nie wypada tego wydać w małym formacie. Dla mnie wręcz manga nadawałaby się jako zastępstwo "Ality" do formatu B5 JPFu. Tomiki są bardzo grube, większość ma w okolicach 220-240 stron. Historia jest już oczywiście zakończona. I po angielsku VIZ wypuścił już prawie całość w formacie A5. Został tylko 13 tom z premierą wyznaczoną na grudzień br.

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3291
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

No Guns Life

Post autor: Alexandrus888 » ndz maja 22, 2022 8:17 pm

Brzmi trochę jak Dorohedoro z technologią zamiast magii ^^ Uwielbiam porąbane pomysły Japończyków, a rewolwer zamiast głowy na bank się w to wpisuje. Stosunkowo mała ilość tomów i zamknięta historia także zachęcają.

Awatar użytkownika
KubciO
Fanatyk
Posty: 1930
Rejestracja: pn lip 18, 2016 12:36 am
Lokalizacja: Nowy Sącz
Gender:
Status: Offline

No Guns Life

Post autor: KubciO » ndz maja 22, 2022 9:29 pm

Alexandrus888 pisze:
ndz maja 22, 2022 8:17 pm
Brzmi trochę jak Dorohedoro z technologią zamiast magii ^^
To pierwsze, co mi w głowie się urodziło, gdy czytałem opis - Dorohedoro. :D
Jak w przypadku Colorless, to też bym wziął na próbę.
Last Man 6 - +4/5
Ragna Crimson 2 - 4/5
Chainsaw Man 11 - +4/5
Chainsaw Man 10 - 4/5
One-Punch Man 23 - +4/5

Awatar użytkownika
KAWAIILOVE
Wtajemniczony
Posty: 588
Rejestracja: śr lis 27, 2019 12:08 pm
Gender:
Status: Offline

No Guns Life

Post autor: KAWAIILOVE » ndz maja 22, 2022 9:51 pm

Gościa z głową kajmana lubię, to ci mi szkodzi spróbować historii gościa z rewolwerem zamiast głowy :lol:
Jestem na tak, bo z tego ci widziałam anime to koncept oraz świat mnie zainteresował.

Awatar użytkownika
Ame
nołlife
Posty: 3906
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 3:26 pm
Gender:
Status: Offline

No Guns Life

Post autor: Ame » pn lip 11, 2022 12:01 pm

Anime porzuciłam. Nudne było.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze propozycje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości