Kimi wa Houkago Insomnia

Jeśli macie jakąś ulubioną mangę, którą chętnie przeczytalibyście po polsku to swoją propozycję możecie przedstawić tutaj
Zablokowany

Kupisz?

Tak
14
44%
Może...
8
25%
Nie
10
31%
 
Liczba głosów: 32

Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Weteran
Posty: 1242
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Kimi wa Houkago Insomnia

Post autor: Mr.Chiquita » sob cze 25, 2022 3:02 pm

Tytuł angielski: Insomniacs After School
Tytuł japoński: 君は放課後インソムニア
Autor: Makoto Ojiro
Gatunek: komedia, romans, obyczajowa
Grupa docelowa: seinen
Wydawca: Shogakukan
Rok wydania: 2019
Liczba tomów: 9+ (nadal powstaje)
Anime: seria TV zapowiedziana na 2023 r.

Okładki:
► Pokaż Spoiler
Przykładowe strony:
► Pokaż Spoiler
Opis:
Zrzędliwy, cierpiący na bezsenność Ganta Nakami znajduje śpiącą w opuszczonym obserwatorium klubu astronomicznego Isaki Magari. Dziewczyna budzi się i od razu próbuje uciec z miejsca zdarzenia tylko po to, by zostać powstrzymaną przez zepsute drzwi, które zmuszają tych dwoje do pozostania w środku. Oboje z czasem odkrywają, że mają ze sobą wiele wspólnego i nawiązują niezwykłą relację, co prowadzi ich do wykorzystania dawnego obserwatorium jako bezpiecznej przestrzeni do wspólnych spotkań i rozmów.

Opinia:
Uwielbiam chwile, kiedy odkrywa się takie mangi. Właściwie słyszałem o niej wcześniej, ale odłożyłem na boczne tory. Uznając, że w wydawnictwie Shogakukan ciężko będzie aktualnie o lepsze rzeczy, niż Komi, Tonikawa czy Maoujou de Oyasumi. Którymi obecnie najbardziej się zachwycam. Jakże mylne było moje przekonanie. "Poszkolna bezsenność" (moja propozycja tłumaczenia tytułu) okazała się wspaniałym zaskoczeniem. Tylko Kaguya-sama zachwyciła mnie ostatnimi czasy bardziej. W jej posiadanie wszedłem przypadkiem, bo nie kupiłem, tylko dostałem 1-szy tom od znajomej w prezencie (wyd. Carlsen, po niemiecku). Z adnotacją, że "to coś w twoim guście". Co mnie łatwo nie przekonało, bo tomik jeszcze przeleżał u mnie 2 tygodnie, zanim go przeczytałem. Żeby było zabawniej, sięgnąłem po niego tylko dlatego, że logo świeciło w nocy. XD Można powiedzieć, że magia okładki.

Jednak to zawartość oczarowała mnie najbardziej. Ogólnie rzecz biorąc, jest to delikatna opowieść o samotności dwojga ludzi, ich pragnieniu miłości, którzy stopniowo odkrywają siebie nawzajem. Opowieść o otwieraniu się na ukochaną osobę. Dorastaniu? Czyli, nuda dla nastawionych na przygodę i akcję. Raczej bardziej spodoba się lubiącym styl slow life, romantykom. Idealne czytadełko do czytania w zimowe wieczory, pod kocykiem z kubkiem czegoś rozgrzewającego (albo przy kominku, gdy ktoś ma). Na dobry nastrój przed snem.

Manga urzeka prostotą. To obyczajówka bez upiększeń i udziwnień (nie jest przesadnie przedramatyzowana). Na początku bardziej iyashikei, później romans, ale z męskiego punktu widzenia. Autorka umiejętnie uderza w odpowiednie tony, co czyni tak prostą historię naprawdę wciągającą. Dużo siły wkłada w rozwój postaci i skupia się przeważnie na głównej parze. Więc nie ma niepotrzebnych przestojów i zmiany tempa narracji pobocznymi wątkami. Inne postacie pojawiają się tylko wtedy, gdy są niezbędne do posunięcia historii do przodu. Główny bohater, choć wyrzutek, nie odrzuca swoją bezradnością. Jak zazwyczaj takie postacie w podobnych tytułach. Jest sympatyczny i da się lubić. Isaki natomiast, to pogodna, zwykła dziewczyna. Bez definiującej jej jednoznacznie pozytywnej, lub negatywnej cechy.

Również dzieło sztuki, pod względem niewymuszonego humoru. Trudno mi ująć odczucia, jakie mi towarzyszyły przy czytaniu, w słowa. Po prostu, humor stanowi pewnego rodzaju wykończenie diamentu, nie przeważa. Jest go tyle, ile potrzeba - czyli w sam raz.

Manga należy do kategorii poważniejszych tytułów, jak np. "Marcowy Lew". Przy czym, bardziej stawia na realizm, jak przystało na współczesny tytuł. Nie brakuje więc serii kadrów bez dialogów, ukazujących jakąś czynność, na której dłużej skupia się dana postać. Zerknijcie do "Beztroskiego kempingu", to będziecie wiedzieć co mam na myśli. Kreska też zmierza w stronę tych uproszczonych. Powiedziałbym, że to trochę dokumentalny styl... Albo minimalizm w miejscach wybranych. Bo niektóre obiekty porafią zaskoczyć drobnymi szczegółami. Pełne tła zobaczymy rzadziej, niż częściej. Generalnie, autorka potrafi, gdy wyda jej się to niezbędne.

Moja finalna ocena zależeć będzie od zakończenia. Liczę, że Makoto Ojiro nie wpadnie nagle na głupi pomysł, wywracający do góry nogami wszystko, co do tej pory misternie stworzyła. Jest bardzo cienka granica, po przekroczeniu której łatwo zniszczyć to cudowne pierwsze wrażenie. Póki co, to dobrze przemyślana perła w koronie moich ulubionych tytułów.

Do minusów zaliczyłbym mniejszy udział erotyki. Co owocuje mniejszą autentycznością, czy wręcz sztucznością w paru miejscach. Co trochę dziwi, bo przecież mamy do czynienia z autorką, której poprzednie prace nie stroniły od ecchi. Choć, pewnie ten minus zmieni się w plus, dla części forumowej pruderii. :P

Ogólnie, mnie manga przekonała na tyle, że jeszcze tego samego dnia po lekturze, zamówiłem 3 kolejne pre-ordery na Amazonie (nie było więcej tomów). Według mnie, nie ma co czekać na polskie wydanie. Gdyż takie czyste obyczajówki cieszą się u nas mniejszym uznaniem - to raz. A dwa, że hitowe pozycje z Shogakukan jakoś ostatnio również omijają polski rynek.

Niedawno VIZ ogłosił angielskie wydanie z premierą na wiosnę 2023r.

Awatar użytkownika
next
Posty: 44
Rejestracja: pt maja 06, 2022 10:11 pm
Gender:
Status: Offline

Kimi wa Houkago Insomnia

Post autor: next » wt lip 05, 2022 10:35 pm

Jak się skończy zapach miłości to idealny następca.
Uwielbiam proste historie, gdzie nacisk jest tylko na dwie
osoby i ich rodzące się w nich uczucie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Weteran
Posty: 1242
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Kimi wa Houkago Insomnia

Post autor: Mr.Chiquita » czw wrz 22, 2022 2:00 pm

Okładka tomu 10:
► Pokaż Spoiler

Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Weteran
Posty: 1242
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Kimi wa Houkago Insomnia

Post autor: Mr.Chiquita » sob sty 14, 2023 3:48 am

Okładka tomu 11:
► Pokaż Spoiler
Nadal bezbłędnie prowadzona seria. Powoli uderza w poważniejsze tony. Jedna z najlepszych wychodzących obecnie mang.

Awatar użytkownika
Desponia
Adept
Posty: 135
Rejestracja: pt gru 30, 2022 4:46 pm
Status: Offline

Kimi wa Houkago Insomnia

Post autor: Desponia » sob sty 14, 2023 12:54 pm

Brzmi bardzo ciekawie. Lubię takie spokojne serie o zwykłych ludziach, które mają coś więcej do zaoferowania oprócz romansu. Na pewno kupię, jeśli któreś wydawnictwo zdecyduje się wydać ten tytuł.

Awatar użytkownika
next
Posty: 44
Rejestracja: pt maja 06, 2022 10:11 pm
Gender:
Status: Offline

Kimi wa Houkago Insomnia

Post autor: next » czw lut 09, 2023 8:46 pm

Niech to waneko wyda i na pewno kupie. :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Weteran
Posty: 1242
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Kimi wa Houkago Insomnia

Post autor: Mr.Chiquita » pt lut 10, 2023 12:38 am

W mojej ocenie, jest to mało prawdopodobne. Waneko obecnie chyba nie za bardzo dogaduje się z wydawnictwem Shogakukan. Od dłuższego czasu nie wydali żadnej ich serii, nie licząc jakichś jednotomówek. Ostatnią była klasyczna MW autorstwa Tezuki w 2019r. A, ostatnią nową serią - Magi w 2016r. Aktualnie na nowości Shogakukan decyduje się głównie SJG.

Awatar użytkownika
Sebek
Weteran
Posty: 1315
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 12:27 pm
Gender:
Status: Offline

Kimi wa Houkago Insomnia

Post autor: Sebek » pt mar 03, 2023 3:43 pm

Temat do zamknieta. Mange wyda Kotori.
Obrazek

Zablokowany

Wróć do „Wasze propozycje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości