My Hero Academia- temat ogólny

Współczesność. Codzienna rzeczywistość, która różni się od naszej jedynie tym, że wielu ludzi posiada nadprzyrodzone zdolności zwane „darami”. Nie wszyscy używają ich, by czynić dobro, jednakże wszędzie tam, gdzie uderza zło, pojawiają się bohaterowie! Przed Wami opowieść o chłopcu imieniem Izuku Midoriya, który nie posiada żadnych mocy, ale przepełniają go marzenia…!
Awatar użytkownika
Kocurzyca
nołlife
Posty: 2397
Rejestracja: ndz lis 09, 2014 1:48 am
Lokalizacja: Katowice/Kraków
Gender:
Status: Offline

My Hero Academia- temat ogólny

Post autor: Kocurzyca » sob gru 19, 2020 9:16 pm

Już raz produkowałam tutaj analizę charakteru Bakugou na kilka stron w wordzie, może czas zrobić to po raz drugi :D

Ogólnie to Bakugou faktycznie się zmienia - ale jego zmiana jest powolna i stopniowa i jednocześnie nie traci swojego charakteru, po prostu z czasem dojrzewa i powoli zaczyna dostrzegać problemy jakie były z nim samym. Że może faktycznie Deku to nie było całe zło tego świata, ale odpowiedzialność za to, co się dzieje, leży też po stronie Katsukiego. W sumie to Katsuki w ogóle z czasem zaczął obarczać się winą za dużo rzeczy, co powoduje, że faktycznie, stał się nieco mniej wyszczekany (ale tylko nieco, bo, tak jak wspomniałam, o ile on sam dojrzał w pewien sposób i otwarł szerzej oczy na ich sytuację, tak wciąż ma swócj charakter, który magicznie się nie zmienił, bo character progression tak nie działa).
Ale próbuje w większym stopniu być odpowiedzialnym za swoje czyny i zaczyna powoli otwierać się na Izuku. Zżera go poczucie winy ogólnie za to co się zdarzyło z All Mightem oraz zaczyna też dostrzegać to, że intencje Deku mogły nie być takie, o jakie go oskarżał, i że Deku ma poważne problemy.
Wishlist:
Haikyuu!! --- Hanasakeru Seishounen --- Diamond no Ace --- Giant Killing --- Hunter x Hunter --- Hiyokoi

Awatar użytkownika
Bukafo
Fanatyk
Posty: 1781
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 7:30 pm
Lokalizacja: Kasztankowy zagajnik
Gender:
Status: Offline

My Hero Academia- temat ogólny

Post autor: Bukafo » ndz gru 20, 2020 3:16 pm

Akiho pisze:
sob gru 19, 2020 12:28 pm
Tak z ciekawości Bakugo z czasem zmienia się z porywczego krzykacza? :)
Nic a nic się nie zmienił pod tym względem. W dalszym ciągu irytuje jak na samym początku.
Obrazek
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

Awatar użytkownika
yikkimy
Wtajemniczony
Posty: 607
Rejestracja: pt cze 19, 2020 3:16 pm
Status: Offline

My Hero Academia- temat ogólny

Post autor: yikkimy » ndz gru 20, 2020 4:04 pm

Taka mała ciekawostka co do okładki, zanim wybrał oficjalna okładkę 29 tomu, oto dwie wcześniejsze szkice:
► Pokaż Spoiler
Jak dla mnie, ta oficjalna okładka jest najlepsza.

Awatar użytkownika
Łukasz.T
nołlife
Posty: 2791
Rejestracja: wt lip 10, 2012 2:04 am
Lokalizacja: Jędrzejów
Status: Offline

My Hero Academia- temat ogólny

Post autor: Łukasz.T » pn gru 21, 2020 3:37 pm

Nawet ładna ta okładka ^^

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

My Hero Academia- temat ogólny

Post autor: Meliona » czw gru 24, 2020 2:34 pm

Okładka animecomicsu "My Hero Academia : The Movie Heroes Rising":
► Pokaż Spoiler
Ostatnio JPF wydaje animecomicsy, ciekawe, czy Waneko też jakiś wyda na próbę xD
Obrazek

Awatar użytkownika
KAWAIILOVE
Wtajemniczony
Posty: 588
Rejestracja: śr lis 27, 2019 12:08 pm
Gender:
Status: Offline

My Hero Academia- temat ogólny

Post autor: KAWAIILOVE » czw gru 24, 2020 3:55 pm

Meliona pisze:
czw gru 24, 2020 2:34 pm
Ostatnio JPF wydaje animecomicsy, ciekawe, czy Waneko też jakiś wyda na próbę xD
Wydali jedną w tym roku 'na Pyrkon' z filmu do No Game no Life

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

My Hero Academia- temat ogólny

Post autor: Meliona » czw gru 24, 2020 4:16 pm

KAWAIILOVE pisze:
czw gru 24, 2020 3:55 pm
Meliona pisze:
czw gru 24, 2020 2:34 pm
Ostatnio JPF wydaje animecomicsy, ciekawe, czy Waneko też jakiś wyda na próbę xD
Wydali jedną w tym roku 'na Pyrkon' z filmu do No Game no Life

Coś mi w głowie świtało, ale ostatecznie nic sobie nie przypomniałam i uznałam, że chyba jednak się za to nie brali xD Dzięki za przypomnienie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

My Hero Academia- temat ogólny

Post autor: Meliona » pt lut 19, 2021 7:23 pm

Viz zapowiedział dodatek do mangi:
Announcement: My Hero Academia: Ultra Analysis: The Official Character Guide drops Fall 2021! Learn everything about My Hero Academia’s heroes and villains. Includes 288 pages of content!
► Pokaż Spoiler
Obrazek

Awatar użytkownika
Kocurzyca
nołlife
Posty: 2397
Rejestracja: ndz lis 09, 2014 1:48 am
Lokalizacja: Katowice/Kraków
Gender:
Status: Offline

My Hero Academia- temat ogólny

Post autor: Kocurzyca » sob lut 20, 2021 12:04 am

Och, chętnie bym kupiła gdyby wyszło po polsku :D chociaż nie wiem czy Waneko się skusi
Wishlist:
Haikyuu!! --- Hanasakeru Seishounen --- Diamond no Ace --- Giant Killing --- Hunter x Hunter --- Hiyokoi

encefalograf
Posty: 3
Rejestracja: ndz mar 14, 2021 9:35 pm
Status: Offline

My Hero Academia- temat ogólny

Post autor: encefalograf » ndz mar 14, 2021 9:37 pm

Cześć. Mam pytanie. Gabby ostatnio wskazywała na błąd w angielskim tłumaczeniu w tomie 11 chapterze 97. Link do twita:
https://twitter.com/redandblonde420/sta ... 3907976197

Z ciekawości sprawdziłem i w polskim jest podobnie jak w angielskim. To specyfika japońskiego czy podobna sprawa jak z The Promised Neverland?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
yikkimy
Wtajemniczony
Posty: 607
Rejestracja: pt cze 19, 2020 3:16 pm
Status: Offline

My Hero Academia- temat ogólny

Post autor: yikkimy » ndz mar 14, 2021 10:09 pm

Ouu.. jeśli to nie jest żadna jakaś pomyłka i znowu powtórka jak z the promised neverland, to widzę ze jest kolejna osoba do wywalenia z pracy.

Awatar użytkownika
Kibiusz
Adept
Posty: 491
Rejestracja: pt mar 28, 2014 7:34 pm
Status: Offline

My Hero Academia- temat ogólny

Post autor: Kibiusz » ndz mar 14, 2021 10:18 pm

Ja tłumacze Akademię i zaręczam, że robię to z japońskiego. Tutaj faktycznie popełniłam błąd, nie zauważając japońskiej "literówki". Na swoje usprawiedliwienie moge powiedzieć, że w wersji japońskiej 2 x jest zły znak, który oznacza właśnie charakter/usposobienie (ten na czerwono podkreślony), a na zielono jest faktycznie od nazwiska. Drugie zdanie (z pomyłką w wersji japońskiej) oznacza: W małżeństwach o różnych nazwiskach i kiedy (myślałam dziecko, a chodziło tu o męża) zabiera charakter (tak jest w japońskim literówka, która oznacza charakter, powinien być znak zielony na nazwisko) po żonie/mamie, to nie jest to nic rzadkiego w obecnym społeczeństwie. Ponieważ było to bardzo dawno, więc nie pamiętam mojego toku rozumowania, ale zapewne uznałam część o nazwiskach za błąd, a że wyżej są podane imiona i nazwiska obu rodziców, a nazwisko mają takie same, więc uznałam za błąd strony japońskiej ale w drugą stronę (charaktery, nie nazwiska).
Ostatnio zmieniony ndz mar 14, 2021 10:30 pm przez Kibiusz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kocurzyca
nołlife
Posty: 2397
Rejestracja: ndz lis 09, 2014 1:48 am
Lokalizacja: Katowice/Kraków
Gender:
Status: Offline

My Hero Academia- temat ogólny

Post autor: Kocurzyca » ndz mar 14, 2021 10:29 pm

Kibiusz pisze:
ndz mar 14, 2021 10:18 pm
Ja tłumacze Akademię i zaręczam, że robię to z japońskiego. Tutaj faktycznie popełniłam błąd, nie zauważając japońskiej "literówki". Na swoje usprawiedliwienie moge powiedzieć, że w wersji japońskiej 2 x jest zły znak, który oznacza właśnie charakter/usposobienie (ten na czerwono podkreślony), a na zielono jest faktycznie od nazwiska.
Czyli to od ciebie wyszło że Best Jeanist jest Najlepszym Dżinsiarzem w polskiej wersji? Jeśli tak to masz całuski ode mnie, za każdym razem jak była strona na której pisało Najlepszy Dżinsiarz to się zwijałam i wysyłałam zdjęcia mojej psiapsi. Best Jeanist zasługuje na takie tłumaczenie jego imienia :lol:
Wishlist:
Haikyuu!! --- Hanasakeru Seishounen --- Diamond no Ace --- Giant Killing --- Hunter x Hunter --- Hiyokoi

encefalograf
Posty: 3
Rejestracja: ndz mar 14, 2021 9:35 pm
Status: Offline

My Hero Academia- temat ogólny

Post autor: encefalograf » ndz mar 14, 2021 10:32 pm

Cześć. Dzięki za wyjaśnienia :). Chciałbym dopytać bo z ciekawości napisałem do znajomej japonki, która ogarnia angielski i napisała mi jeszcze o paru rzeczach:
- sam ten znak podkreślony na czerwono nie jest używany w znaczeniu charakteru/usposobienia tylko płeć
- jest tam słowko (to takie długie na cztery krzaki) które znaczy wprost "małżeństwo gdzie żona i mąż mają różne" nazwiska i potem jeszcze że w świecie MHA jest to normalne (że ma się różne nazwiska albo że bierze się nazwisko żony). Znajoma mówi że prawo w japonii teraz nie pozwala na różne nazwiska i dlatego jest zaznaczona ta informacja. To specyfika japońksiego że można popełnić taki sam błąd jak tłumacz ang?
- na końcu po jap jest że "córka się stara"/ "gambattemasu" a w angielskim jest "do your best, daughter". czemu w polskim jest tak samo jak w ang a nie jak po jap?
Ostatnio zmieniony ndz mar 14, 2021 10:43 pm przez encefalograf, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kibiusz
Adept
Posty: 491
Rejestracja: pt mar 28, 2014 7:34 pm
Status: Offline

My Hero Academia- temat ogólny

Post autor: Kibiusz » ndz mar 14, 2021 10:36 pm

Kocurzyca pisze:
ndz mar 14, 2021 10:29 pm
Kibiusz pisze:
ndz mar 14, 2021 10:18 pm
Ja tłumacze Akademię i zaręczam, że robię to z japońskiego. Tutaj faktycznie popełniłam błąd, nie zauważając japońskiej "literówki". Na swoje usprawiedliwienie moge powiedzieć, że w wersji japońskiej 2 x jest zły znak, który oznacza właśnie charakter/usposobienie (ten na czerwono podkreślony), a na zielono jest faktycznie od nazwiska.
Czyli to od ciebie wyszło że Best Jeanist jest Najlepszym Dżinsiarzem w polskiej wersji? Jeśli tak to masz całuski ode mnie, za każdym razem jak była strona na której pisało Najlepszy Dżinsiarz to się zwijałam i wysyłałam zdjęcia mojej psiapsi. Best Jeanist zasługuje na takie tłumaczenie jego imienia :lol:
Dziękuję. Wyszłam tu z założenia, że Best Jeanist pochodzi od "fikcyjnego" angielskiego słowa stworzonego przez Japończyków. Co roku przyznają oni nagrodę Best Jeanist dla celebryty/celebrytki, którzy najlepiej wyglądają w jeansach.

Awatar użytkownika
Kibiusz
Adept
Posty: 491
Rejestracja: pt mar 28, 2014 7:34 pm
Status: Offline

My Hero Academia- temat ogólny

Post autor: Kibiusz » ndz mar 14, 2021 10:41 pm

encefalograf pisze:
ndz mar 14, 2021 10:32 pm
- sam ten znak podkreślony na czerwono nie jest używany w znaczeniu charakteru/usposobienia tylko płeć
Nieprawda. Oznacza też charakter/naturę/predyzpozycję. Wchodzi też w skład złożenia "kosei" czyli w polskim przekładzie "darr. Płeć również oznacza, ale to tym bardziej nie miałoby tu sensu.
encefalograf pisze:
ndz mar 14, 2021 10:32 pm
- na końcu po jap jest że córka się stara "gambattemasu" a w angielskim jest "do your best, daughter". czemu w polskim jest tak samo jak w ang?
Ja to odczytałam jako: Córko, staraj się (emfatyczne yo na końcu). Ale to nienaturalne po polsku, prawda? Nie ma partykuły HA, więc to zwrot/życzenie do Kyoki, a nie zdanie oznajmujące, że ona się stara.

Co do środkowje kwestii, to rozwinęłam poprzednią odpowiedź o bardziej dosłowne tłumaczenie zdania z błędnym znakiem po japońsku. Ogólnie w japońskim podmiot często bywa domyślny i jak się nie załapie kontekstu, to można się przejechać. Jak widać tutaj zasugerowałam się znakiem błędnym, myśląc, że to dalej powinno być o charakterach, skoro nazwisko mają takie samo. Zauważ, że zdanie wyżej jest ten znak dobrze użyty i mówi dokładnie o charakterze. Jeden znak potrafi mieć kilka, a nawet kilkanaście znaczeń i odczytań. Złożenie go z innymi znakami tworzy czasem bardzo odmienne znaczenia od pierwotnego.
Ostatnio zmieniony ndz mar 14, 2021 10:57 pm przez Kibiusz, łącznie zmieniany 1 raz.

encefalograf
Posty: 3
Rejestracja: ndz mar 14, 2021 9:35 pm
Status: Offline

My Hero Academia- temat ogólny

Post autor: encefalograf » ndz mar 14, 2021 10:51 pm

Nieprawda czyli japonka źle rozumie jak sie używa tego znaku? Bo pisze mi że w slowniku jest takie znaczenie ale w zdaniu musilaboby byc "性格". Podobno tej formy masu nigdy nie uzywa sie w rozkazach w stylu "daj z siebie wszystko", tylko raczej w twierdzeniach w tym japonka też się myli? Znajoma mowi że co do tego HA to często sie je ucina w potocznych zdaniach.
Bez urazy, pytam tylko bo zaniepokoilem sie tym jak podobne jest tłum ang i pl.

Awatar użytkownika
Kibiusz
Adept
Posty: 491
Rejestracja: pt mar 28, 2014 7:34 pm
Status: Offline

My Hero Academia- temat ogólny

Post autor: Kibiusz » ndz mar 14, 2021 11:05 pm

Dawno zdjęć nie wklejałam, ale to dwa przykłady z pierwszych z brzegu słowników internetowych.
Mogę dac też z japońskich.
► Pokaż Spoiler

Awatar użytkownika
Kibiusz
Adept
Posty: 491
Rejestracja: pt mar 28, 2014 7:34 pm
Status: Offline

My Hero Academia- temat ogólny

Post autor: Kibiusz » ndz mar 14, 2021 11:21 pm

Kibiusz pisze:
ndz mar 14, 2021 11:05 pm
Dawno zdjęć nie wklejałam, ale to dwa przykłady z pierwszych z brzegu słowników internetowych.
Mogę dac też z japońskich.
► Pokaż Spoiler
Jak pisałam wyżej, tutaj nie odczytałam tego jako rozkaz, tylko emfazę z życzeniem, jak najbardziej spotkałać się można z formami grzecznymi desu/masu w takiej sytuacji. Cieżko mi powiedzieć, jakie było moje myślenie parę lat temu, kiedy to robiłam. Nie przeczę, błąd jest, ponieważ po japońsku był błędny znak, przez który takie odczytanie wydawało mi się najbardziej poprawne. Moge tylko przeprosić, że nie zawuażyłam tej literówki i nie drązyłam głębiej, kiedy padło wyrażenie o różnych nazwiskach, które wydawało się nie mieć sensu (więc uznałam, że tu jest literówka i mowa jest o różnych charakterach, skoro padły dwa znaki to znaczące wcześniej i później). Ale faktycznie, nazwisko ma tu wiecej sensu, biorąc pod uwagę obecne prawo w Japonii jak i fakt, że Akademia jest osadzona w fikcyjnej przyszłości.

Awatar użytkownika
Monsterlight
Weteran
Posty: 1117
Rejestracja: pn maja 11, 2020 11:39 pm
Lokalizacja: Lublin
Gender:
Status: Offline

My Hero Academia- temat ogólny

Post autor: Monsterlight » pn mar 22, 2021 10:49 am

anime24.pl pisze:"The Final Act Begins", czyli tytuł najnowszego 306. rozdziału mangi Boku no Hero Academia to nie przypadek.
Przedstawiciele wydawnictwa Shueisha potwierdzili, że dzieło Kōheia Horikoshiego wkroczyło właśnie w ostatni wątek fabularny. Termin zakończenia całej mangi nie jest jeszcze znany.
To jest chyba jedna z nielicznych mang, która mogłaby się ciągnąć jeszcze z 30 tomów i by mi to nie przeszkadzało. Szkoda, że już się kończy, bo z każdym arciem jest coraz lepsza :c Mam nadzieję, że Horikoshi się zdecyduje na jakąś kontynuację, na przykład o życiu bohaterów po ukończeniu Akademii.
Obrazek

Czekam na wydanie: Banana Fish, Ore Monogatari!!, Takane to Hana, Blanc, Bakemono to Kedamono, New normal

ODPOWIEDZ

Wróć do „"My Hero Academia"”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości