Berserk

Podforum przeznaczone mangom oraz wydawnictwu JPF
Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Berserk

Post autor: miaka88 » wt wrz 14, 2021 12:28 pm

amsterdream pisze:
wt wrz 14, 2021 9:35 am
Moim zdaniem powinni wydać wszystkie rozdziały, które stworzył Miura, w posłowiu napisać w jakim kierunku miała potoczyć się dalej seria i jak zakończyć (podobno taka dokumentacja istnieje i była przekazana współpracownikom) i z szacunku do autora nie ciągnąć tego dalej. Takie wskrzeszanie tytułów po śmierci autora z reguły nic dobrego nie przynosi.
Zgadzam się, dokończyć te rozdziały które były szkicami i posłowie o tym jak autor chciał zakończyć serie.
Obrazek

Herocky
Adept
Posty: 235
Rejestracja: pt kwie 16, 2021 4:03 pm
Status: Offline

Berserk

Post autor: Herocky » wt wrz 14, 2021 2:15 pm

miaka88 pisze:
wt wrz 14, 2021 12:28 pm
amsterdream pisze:
wt wrz 14, 2021 9:35 am
Moim zdaniem powinni wydać wszystkie rozdziały, które stworzył Miura, w posłowiu napisać w jakim kierunku miała potoczyć się dalej seria i jak zakończyć (podobno taka dokumentacja istnieje i była przekazana współpracownikom) i z szacunku do autora nie ciągnąć tego dalej. Takie wskrzeszanie tytułów po śmierci autora z reguły nic dobrego nie przynosi.
Zgadzam się, dokończyć te rozdziały które były szkicami i posłowie o tym jak autor chciał zakończyć serie.
Również jest za.
Bez odbioru!

Awatar użytkownika
Dembol
Wtajemniczony
Posty: 947
Rejestracja: śr lut 04, 2009 10:46 am
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:
Status: Offline

Berserk

Post autor: Dembol » wt wrz 14, 2021 6:08 pm

Rozumiem, że każdy by chciał żeby seria została dokończona, ja też, ale z obiektywnych względów to nie jest możliwe. Na ostatnim panelu ostatniego rozdziału jest napisane koniec. Przekaz jest raczej jasny i żadna ilość nadziei, nadinterpretacji, myślenia życzeniowego i plotek tego nie zmieni. Miura nie był schorowanym starcem, żeby robić dokładne notatki na temat końca mangi i kontynuacji przez asystentów w wypadku śmierci. Miał 54 lata, a nie 94. Skoro wygaszają Duranki, która miała być bardziej dziełem studia, a Miury miało tam stopniowo być coraz mniej to tym bardziej nie nastawiałbym się na kontynuację Berserka. Nie mówiąc już o tym, że nie znam mangi, która by przeżyła swojego autora.

Dokończono rozdział nad którym pracował w momencie śmierci. Zapowiedziano ostatni tom bodajże na grudzień i jakąś jego specjalną wersję na pożegnanie. W Japonii trwa wystawa, która miała być rocznicowa, a wyszła niestety pożegnalna.

Żenujące jest to jak bardzo wszyscy domagający się kontynuacji nie szanują roli autora w tworzeniu dzieła. Wynika z tego, że napisać i narysować resztę Berserka może każdy. Byle w miarę naśladował styl rysunku i miał trochę notatek. Autor umarł, nieważne, gdzie są #$@*! kolejne odcinki.To jest najbardziej żenujące i smutne. Zupełna deprecjacja człowieka, który stworzył ten świat, którego rzekomo jest się fanem. Zupełnie mnie to nie dziwi po ciągłych narzekaniach na przerwy. Gdy jeszcze autor napisał, że w ich trakcie pogrywa w jakąś serię gier, żartom i docinkom nie było końca. Jak to autor nie rysuje mangi. Przecież my chcemy, żeby rysował. To samo jest teraz. Życie toczy się dalej, trzeba kosić hajs na marce, a nie przejmować się tym, że człowiek, który to ciągnął przez chyba 30 lat umarł. Berserk i większość innych mang, gdzie jednak liczy się jednostkowa wizja artystyczna autora to nie hamburger z McDonald's, ani nie toster, że można go ot tak produkować, gdy człowiek, którego wizji jest spełnieniem umarł. Dlatego uważam domaganie się kontynuacji za żenujące i niesmaczne.

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2874
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Online

Berserk

Post autor: Canis » wt wrz 14, 2021 6:30 pm

Dembol pisze:
wt wrz 14, 2021 6:08 pm
Nie mówiąc już o tym, że nie znam mangi, która by przeżyła swojego autora.
Yamaguchi Noboru, autor Zero no Tsukaima. Ostatnie dwa tomy wyszły już po śmierci autora na podstawie pozostawionych przez niego notatek. Co prawda mowa tu nie o mandze a o LN, ale takie precedensy miały miejsce.

I nikt tutaj nie dopuszcza się braku poszanowania dla pracy autora. Fani po prostu pragną poznać zakończenie historii którą pokochali. Jest to normalne zjawisko. Tym sposobem światło dzienne ujrzał choćby Silmarillion J.R.R. Tolkiena (autor nie dokończył powieści, zrobił to jego syn).

Brat Bimbroży
Posty: 58
Rejestracja: śr sty 07, 2015 11:40 pm
Status: Offline

Berserk

Post autor: Brat Bimbroży » wt wrz 14, 2021 7:50 pm

W sumie z niemangowego poletka to wskrzeszone komiksy po śmierci twórców przypominają mi się serie Asteriks czy chociażby Kajko i Kokosz; i można by się wykłócać o ich poziom w niektórych przypadkach, ale faktem jest, że istnieją. Jeżeli Berserk miałby być kontynuowany to raczej z wielkim poszanowaniem dla autora który ponoć w którymś z wywiadów napisał, że manga jest gdzieś w 70 do 80 procentach. Nie umniejszając roli Miury w swoim flagowym dziele to swego czasu zastanawiałem się jak ogólnie jest z tymi asystentami w tworzeniu mang i jak wielki wpływ mają na ostateczny końcowy efekt dzieła; czy jeżeli na przykład autor kazał któremuś z nich narysować w tle trawę to czyż nie jest to w rzeczywistości coś co taki asystent dorzuciłby od siebie. Trochę mi to przypomina tworzenie obrazów w pracowniach malarzy ze średniowiecza oraz renesansu; oczywiście jeżeli asystenci byli by w stanie oddać kreskę Miury czemu według plotek miało służyć Duranki to byłby problem tego czy nie polegliby fabularnie nawet jeżeli mieli by notatki Miury ze wskazówkami, a tym bardziej nakazem kontynuowania mangi po jego śmierci. Nie jestem negatywie przekonany co do kontynuacji, ale też nie będę rozpaczać, gdy ostatni tom będzie ostatnim; byle by miał w sumie niezbędne dodatki pod swój koniec. W sumie to gdybania fanów mangi o jej przyszłość są spowodowane między innymi samotniczym stylem życia Miury o którym do końca wszystkiego się nie wiem; niby jako fan chciałbym dowiedzieć się między innymi jak wyglądał proces tworzenia Berserka i jak było to na przykład intensywne na przykład stworzenie jednej strony przy długich przerwach w rozdziałach. Problem z plotkami oraz spekulacjami jest również zrodzony między innymi przez lakoniczność Japończyków i pewnie ktoś mi zaraz napisze, że nie rozumiem ich kultury i sposobu pracy czy życia. Może, ale faktem jest, że nawet śmierć Miury ogłosili po kilku tygodniach; zaś ja i za pewnie większość fanów w tamtym okresie podświadomie życzyliśmy mu zdrowia oczekując kolejnego rozdziału, ale jak sprawdziłem też mój jeden z moich ulubionych mangaków Taniguchi szybko zostaliśmy poinformowani o jego śmierci. Tu też można by mi zarzucić jakieś niezrozumienie bo Covid czy taka była wola rodziny na pogrzeb bez potencjalnych tłumów fanów. Po za tym po co się kłócić o Berserka co będzie to się wydarzy; zaś gdzieniegdzie słyszałem, że my fani Berserka jesteśmy dobrym nie toksycznym fandomem cieszącym się z najdrobniejszych nowości dotyczących tego tytułu.

Kirion
Adept
Posty: 188
Rejestracja: ndz lip 30, 2017 5:28 pm
Status: Offline

Berserk

Post autor: Kirion » wt cze 07, 2022 9:03 am


Awatar użytkownika
Sebek
Weteran
Posty: 1308
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 12:27 pm
Gender:
Status: Offline

Berserk

Post autor: Sebek » wt cze 07, 2022 9:37 am

Fajnie, moze po skonczeniu "Bleacha" JPF zacznie wydawac "Berserka" co 2 m-ce.
Obrazek

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3291
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Berserk

Post autor: Alexandrus888 » wt cze 07, 2022 10:12 am

Zobaczymy jak z poziomem. Mam nadzieję, że podejdą z szacunkiem do materiału źródłowego.

aqila
Adept
Posty: 163
Rejestracja: czw sie 13, 2015 9:34 pm
Status: Offline

Berserk

Post autor: aqila » wt cze 07, 2022 12:58 pm

Tak się ciesze, super !

Awatar użytkownika
FireTheft
Adept
Posty: 147
Rejestracja: pt mar 11, 2011 9:24 pm
Status: Offline

Berserk

Post autor: FireTheft » wt cze 07, 2022 1:42 pm

Mam nadzieje, że beda pracowac szybciej niz Miura

Awatar użytkownika
Łukasz.T
nołlife
Posty: 2791
Rejestracja: wt lip 10, 2012 2:04 am
Lokalizacja: Jędrzejów
Status: Offline

Berserk

Post autor: Łukasz.T » wt cze 07, 2022 4:53 pm

Dobra wiadomość ^^

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2874
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Online

Berserk

Post autor: Canis » wt cze 07, 2022 5:42 pm

Oh yeah baby! :dance:

Brat Bimbroży
Posty: 58
Rejestracja: śr sty 07, 2015 11:40 pm
Status: Offline

Berserk

Post autor: Brat Bimbroży » wt cze 07, 2022 8:10 pm

Już mnie ciekawi w jaką to stronę wszystko pójdzie i ile będzie w tym ducha Miury.

Awatar użytkownika
Alqua
Adept
Posty: 162
Rejestracja: czw kwie 28, 2022 2:21 pm
Status: Offline

Berserk

Post autor: Alqua » czw cze 09, 2022 4:51 pm

Bardzo się cieszę. Bardzo bardzo nawet :)

Awatar użytkownika
HitmanKontrakty
Posty: 40
Rejestracja: czw sie 26, 2021 10:02 pm
Lokalizacja: Podkarpackie
Gender:
Status: Offline

Berserk

Post autor: HitmanKontrakty » czw cze 23, 2022 4:45 pm

Jak ktoś jeszcze nie wie to JPF, dodrukował całą serie w końcu mogę zacząć ją zbierać xD

aqila
Adept
Posty: 163
Rejestracja: czw sie 13, 2015 9:34 pm
Status: Offline

Berserk

Post autor: aqila » pt cze 24, 2022 12:59 pm

Jak tam nowy Berserk się jakościowo przedstawia ? Chyba dziś miał wyjść chapter od nowego autora...

Brat Bimbroży
Posty: 58
Rejestracja: śr sty 07, 2015 11:40 pm
Status: Offline

Berserk

Post autor: Brat Bimbroży » sob cze 25, 2022 12:12 am

W sumie to dwa nowe rozdziały dano i wydały mi się zaskakująco dobre pomimo wcześniejszej dozy niepewności. Według mnie dali radę i czekam na kolejne rozdziały.

aqila
Adept
Posty: 163
Rejestracja: czw sie 13, 2015 9:34 pm
Status: Offline

Berserk

Post autor: aqila » sob cze 25, 2022 7:40 pm

Widzialem rozdzały! Jest dobrze :D

jerbil.konai
Posty: 4
Rejestracja: wt sie 02, 2022 4:38 pm
Status: Offline

Berserk

Post autor: jerbil.konai » wt sie 02, 2022 4:42 pm

Hej, mam pewien drobny problem i chciałem zapytać, czy też tak macie: pod obwalutami niektórych tomów Berserka okładki wydają się być lekko przybrudzone, a nie białe. Czy tylko ja tak mam, czy jest to raczej normalne? (mangi są nowe)

Awatar użytkownika
kater2
Posty: 7
Rejestracja: czw lip 14, 2022 4:28 am
Status: Offline

Berserk

Post autor: kater2 » sob sie 06, 2022 2:33 am

jerbil.konai pisze:
wt sie 02, 2022 4:42 pm
Hej, mam pewien drobny problem i chciałem zapytać, czy też tak macie: pod obwalutami niektórych tomów Berserka okładki wydają się być lekko przybrudzone, a nie białe. Czy tylko ja tak mam, czy jest to raczej normalne? (mangi są nowe)
Tak, jest to normalne.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mangi JPFu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości