Akira

Podforum przeznaczone mangom oraz wydawnictwu JPF
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pittegawll
Wtajemniczony
Posty: 942
Rejestracja: czw sty 24, 2013 12:49 am
Lokalizacja: Kraków
Status: Offline

Akira

Post autor: pittegawll » pt gru 20, 2019 10:35 am

No i znowu drama. JPF nie ma łatwo ostatnio.
Z fb:
► Pokaż Spoiler

Awatar użytkownika
vishaad
Weteran
Posty: 1139
Rejestracja: pn lut 24, 2014 4:11 pm
Gender:
Status: Offline

Akira

Post autor: vishaad » pt gru 20, 2019 11:37 am

No nie wiem... to, że coś jest w oryginale, to nie znaczy, że jest lepsze, a brzmi to trochę jakby klienci byli jakimiś niewdzięcznikami, a te mangi to drukują dla nich charytatywnie xD Fajnie, że JPF włożył tyle pracy i uświadamia ludzi, ale wciąż... mogliby sobie odpuścić te ostatnie zdania. Inna sprawa tłumaczyć się wymogami z Japonii, a inna hejtem. Może to rzeczywiście ten okres przedświąteczny i koniec roku spinają niepotrzebnie ludzi.
Imo każdemu może się nie podobać obecne wydanie tak, jak komuś nie podoba się biały lub szary papier, a zbieranie mang to nie jest znowu tanie hobby.

A w ogóle, to chciałem zapytać czy ta manga różni się bardzo od filmu ^^

Awatar użytkownika
Madness
Adept
Posty: 334
Rejestracja: sob kwie 04, 2015 1:38 pm
Lokalizacja: mazowieckie
Gender:
Status: Offline

Akira

Post autor: Madness » pt gru 20, 2019 12:11 pm

Ja już wcześniej pisałam, że uważam wymogi autora i kodanshy co to tej mangi za dziwaczne. Dla mnie przez to akurat to wydanie jest przeciwieństwem tego czego oczekuję, mam jedynie szczęście, że mało mnie ta manga interesuje, co nie zmienia faktu, że gdyby to była manga którą bardzo lubię to byłabym rozczarowana i miałabym do tego pełne prawo. Nie każdy człowiek czyta każdy post jpf-u, nie każdy śledzi ich na social mediach, ludzie zwyczajnie mogli nie wiedzieć jak to wydanie będzie wyglądać i mają pełne prawo czuć się zawiedzieni, szczególnie , że jest tak inne od innych jpf-u.
Obrazek

Awatar użytkownika
Madness
Adept
Posty: 334
Rejestracja: sob kwie 04, 2015 1:38 pm
Lokalizacja: mazowieckie
Gender:
Status: Offline

Akira

Post autor: Madness » pt gru 20, 2019 12:15 pm

Dodam jeszcze że mam taką "podwójną" okładkę w artbooku d.gray man'a od viz-u i też początkowo myślałam, że to błąd 🤷. Sprawdziłam w internecie i okazało się, że nie, co nie zmienia faktu, że strasznie mnie to denerwuje i ciągle mam wrażenie, że w pewnym momencie mi trachnie i się rozklei.
Obrazek

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Akira

Post autor: miaka88 » pt gru 20, 2019 12:53 pm

Patrząc na tą podwójną okładkę sama bym zgłosiła reklamacje bo myślałabym, że to błąd. :shock:
Obrazek

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3299
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Akira

Post autor: Alexandrus888 » pt gru 20, 2019 12:59 pm

vishaad pisze:
pt gru 20, 2019 11:37 am
A w ogóle, to chciałem zapytać czy ta manga różni się bardzo od filmu ^^
Oj tak. Jedna bardzo ważna postać mangi w filmie o ile mnie pamięć nie myli w ogóle nie istnieje. Jest wręcz zanegowane jej istnienie. A to implikuje szereg zmian fabularnych.

Co do dramy - nie rozumiałem tego na początku, tłumaczenie "że tak jest w oryginale"... No ok, ale czy musimy po trupach dążyć za oryginałem? Do tąd takie patenty nie były stosowane na polskim rynku. Ale ogólnie rzecz biorąc nie dziwię się JPFowi, że czuje się delikatnie mówiąc sfrustrowany. Też by mnie coś trafiło gdybym wkładał całe serce w jakiś projekt, a ktoś by go zjechał.

Po ich wyjaśnieniach jestem w stanie zaakceptować takie rozwiązanie. A wręcz utwierdza mnie w przekonaniu, że kiedyś chciałbym kupić tą edycję.

To co pisałem o Sailorkach - pewnie pomoże. Japończycy chcieli zobaczyć na ile możemy zbliżyć się do oryginału. Ma to sens. Japoński, bo japoński, ale to i tak już jakiś sens, a nie bzdurny wymóg.

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2281
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Akira

Post autor: ociesek » pt gru 20, 2019 1:05 pm

Alexandrus888 pisze:
pt gru 20, 2019 12:59 pm
Co do dramy - nie rozumiałem tego na początku, tłumaczenie "że tak jest w oryginale"... No ok, ale czy musimy po trupach dążyć za oryginałem? Do tąd takie patenty nie były stosowane na polskim rynku.
JPF przecież mówił, że to są wymagania Japonii i inaczej nie da rady tego wydać.

Pajęcza_Lilia
Wtajemniczony
Posty: 572
Rejestracja: pt lip 28, 2017 2:21 pm
Status: Offline

Akira

Post autor: Pajęcza_Lilia » pt gru 20, 2019 1:10 pm

Madness pisze:
pt gru 20, 2019 12:11 pm
Nie każdy człowiek czyta każdy post jpf-u, nie każdy śledzi ich na social mediach, ludzie zwyczajnie mogli nie wiedzieć jak to wydanie będzie wyglądać i mają pełne prawo czuć się zawiedzieni, szczególnie , że jest tak inne od innych jpf-u.
No sory, ale nie. Jak coś kupujesz, to na tobie spoczywa obowiązek sprawdzenia, czy jest to produkt taki, jakiego chcesz jeżeli masz jakieś specjalne wymagania.
Jak kupujesz obiad w restauracji to po fakcie pytasz, czy ta pizza pepperoni jest wegańska? Albo jak kupujesz ekspres do kawy to po fakcie oglądasz, czy jest na kapsułki czy mieli ziarna?
Nie, bo do idiotyczne. Na Mangarden jest opcja 'zapytaj o produkt', więc jeśli klient ma jakieś warunki wydania, to on się powinien pytać.

Jedyne co to mogliby wrzucać specyfikę na stronie sklepu (jakie papier, szycie/klejenie), ale w życiu nie widziałam czegoś takiego na sklepie sprzedającym książki.

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3299
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Akira

Post autor: Alexandrus888 » pt gru 20, 2019 1:17 pm

Pajęcza_Lilia pisze:
pt gru 20, 2019 1:10 pm
Jak kupujesz obiad w restauracji to po fakcie pytasz, czy ta pizza pepperoni jest wegańska?
Bardziej powinno być tak: zamawiasz pizzę peperoni. Kelner ją przynosi, a na niej oprócz normalnych składników jeszcze marchewka. W takiej sytuacji też bym się pytał, czy kucharz się nie rąbną. Gdyby kelner odpowiedział, że tak ma być, to naprawde smaczne połączenie i bym sam spróbował i się przekonał, to tak bym zrobił. Ale jakby mi nie zasmakowało to drugi raz do restauracji bym nie przyszedł, albo bym wziął margheritę (czyt. stare wydanie).

Pajęcza_Lilia
Wtajemniczony
Posty: 572
Rejestracja: pt lip 28, 2017 2:21 pm
Status: Offline

Akira

Post autor: Pajęcza_Lilia » pt gru 20, 2019 1:24 pm

Alexandrus888, no nie do końca, bo ani manga ani książka ani żaden tekst kultury nie ma 'ustalonego składu'. Jest pierdyliard rodzajów druku, papierów, okładek, opraw i składania.
Poprawię przykład, bo mam tak dosyć jazd po JPFie, że w sumie nie wzięłam najlepszego:
To nie tak, że zamawiasz sałatkę Cezara i dowalają ci pieczarki, ale zamawiasz mix sałat i zamiast spodziewanej lodowej masz głównie roszponkę.
No skoro nie ma pełnej informacji, a ty masz jakieś wymagania, to jednak na tobie leży obowiązek dopytania o szczegóły.

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Akira

Post autor: miaka88 » pt gru 20, 2019 1:34 pm

Pisze, że okładka miękka to spodziewam się zwykłej z obwolutą lub bez a nie jakas podwójna okładka. O takie rzeczy raczej nie pytam :/ .
Obrazek

Awatar użytkownika
amsterdream
Wtajemniczony
Posty: 814
Rejestracja: pt sty 27, 2012 11:56 pm
Status: Offline

Akira

Post autor: amsterdream » pt gru 20, 2019 2:20 pm

Off Topic
5. Barwienie brzegu - w japońskim wydaniu brzegi książki są barwione. Japonia odradziła ten zabieg z powodu problemu wnikania farby do środka co wiązało się z wieloma odrzutami przy produkcji i późniejszymi reklamacjami w sprzedaży.
Mam trochę komiksów z barwionymi brzegami i nic nie wnika do środka.

Obrazek

Awatar użytkownika
Sebek
Weteran
Posty: 1314
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 12:27 pm
Gender:
Status: Offline

Akira

Post autor: Sebek » pt gru 20, 2019 2:49 pm

amsterdream pisze:
pt gru 20, 2019 2:20 pm
Off Topic
5. Barwienie brzegu - w japońskim wydaniu brzegi książki są barwione. Japonia odradziła ten zabieg z powodu problemu wnikania farby do środka co wiązało się z wieloma odrzutami przy produkcji i późniejszymi reklamacjami w sprzedaży.
Mam trochę komiksów z barwionymi brzegami i nic nie wnika do środka.

Obrazek
Tyle, ze pewnie te komiksy maja zapewne zupelnie inny papier, niz ten uzyty w Akirze. Tez mam kilka ksiazek, ktore maja barwione brzegi, ale co papier, to inny problem.
Obrazek

Awatar użytkownika
Lou
Weteran
Posty: 1285
Rejestracja: sob lip 05, 2014 11:50 am
Lokalizacja: Pabianice
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Akira

Post autor: Lou » pt gru 20, 2019 3:26 pm

Trochę mam wrażenie, że od przybytku poprzewracało się fanom mangi w Polsce. Jakoś w przypadku komiksów nie ma takich gównoburz. A tu ciągle: onomatopeje nietłumaczone - źle, tłumaczone - też źle, cena nie taka, oprawa nie taka, okładka nie taka, brak obwoluty albo jest - znów coś źle...
Jak Timof wydawał Buty nikt nie zastanawiał się czemu tak opakowane, albo jak wydawaliśmy Here czemu wygląda tak jak wygląda. Dopiero w momencie publikacji Życia pojawiły się głosy (zgadnijcie od kogo) "o nie, to nie prawdziwa mangusia. Nie czyta się od prawej. Autor coś zmieniał. Skandal! Świętokradztwo!".
Szczerze współczuję JPFowi.
Obrazek

Awatar użytkownika
Mormicc
Weteran
Posty: 1277
Rejestracja: pn kwie 25, 2016 12:58 pm
Gender:
Status: Offline

Akira

Post autor: Mormicc » pt gru 20, 2019 4:20 pm

Jakiś czas temu stwierdziłem, że nie mam niczego do wpisania w "dramę roku". Już mam. Ludzie robią z wydawania mang sprawę życia i śmierci :roll:
Wiadomo, że należy oczekiwać od wydawnictw pewnego poziomu, bo jednak za to płacimy. Ale to co ostatnio się potrafi odstawiać czy naprawdę dobrze wydanych tytułach to ja się za głowę łapię.
Nie wiem, mnie się nie chce brać udziału w takich wojnach po prostu. Jak to nie jest sytuacja w stylu "loga o ujemnych wartościach estetycznych" to w sumie po co? :v
Mój profil MAL <- przyjmuję do znajomych :v
Chcem: Houseki no Kuni, K no Souretsu :v
...Marzenia o zmierzchu - Dango<3, Beastars - SJG <3

Awatar użytkownika
KubciO
Fanatyk
Posty: 1930
Rejestracja: pn lip 18, 2016 12:36 am
Lokalizacja: Nowy Sącz
Gender:
Status: Offline

Akira

Post autor: KubciO » pt gru 20, 2019 5:13 pm

KubciO pisze:
czw gru 19, 2019 8:42 pm
Akira ma mniejszy format od BLAME! w miękkiej.. Chyba że mój egzemplarz jest wyjątkiem.
Ma ktoś może BLAME! lub/i Alitę w miękkiej oraz nowe wydanie Akiry? Prosiłbym o sprawdzenie wymiaru krótszego boku, bo u mnie jest ok 7/8 mm mniej od podowanej wartości przez wydawcę i nie wiem, czy to wada, czy tak ma być.
Z góry bardzo dziękuję. ;)
Last Man 6 - +4/5
Ragna Crimson 2 - 4/5
Chainsaw Man 11 - +4/5
Chainsaw Man 10 - 4/5
One-Punch Man 23 - +4/5

Awatar użytkownika
Madness
Adept
Posty: 334
Rejestracja: sob kwie 04, 2015 1:38 pm
Lokalizacja: mazowieckie
Gender:
Status: Offline

Akira

Post autor: Madness » pt gru 20, 2019 7:29 pm

Pajęcza_Lilia pisze:
pt gru 20, 2019 1:10 pm
Madness pisze:
pt gru 20, 2019 12:11 pm
Nie każdy człowiek czyta każdy post jpf-u, nie każdy śledzi ich na social mediach, ludzie zwyczajnie mogli nie wiedzieć jak to wydanie będzie wyglądać i mają pełne prawo czuć się zawiedzieni, szczególnie , że jest tak inne od innych jpf-u.
No sory, ale nie. Jak coś kupujesz, to na tobie spoczywa obowiązek sprawdzenia, czy jest to produkt taki, jakiego chcesz jeżeli masz jakieś specjalne wymagania.
Jak kupujesz obiad w restauracji to po fakcie pytasz, czy ta pizza pepperoni jest wegańska? Albo jak kupujesz ekspres do kawy to po fakcie oglądasz, czy jest na kapsułki czy mieli ziarna?
Nie, bo do idiotyczne. Na Mangarden jest opcja 'zapytaj o produkt', więc jeśli klient ma jakieś warunki wydania, to on się powinien pytać.

Jedyne co to mogliby wrzucać specyfikę na stronie sklepu (jakie papier, szycie/klejenie), ale w życiu nie widziałam czegoś takiego na sklepie sprzedającym książki.
Przecież wyraźnie napisałam, że ta manga jest zupełnie innie wydana niż inne jpf-u stąd zdziwienie wielu ludzi, bo wyobraź sobie, że zapewne były to osoby, które nie są w fandomie, nie spędzają swojego czasu na social-mediach. Błagam cię nie podawaj mi tu jakiś z dupy porównań, które nie mają nic do rzeczy 🤦, ale skoro tak bardzo chcesz się w to bawić to proszę bardzo: to podobna sytuacja, w której restauracja zmienia nieco skład dania, które lubisz, pisze o tym na fejsie, ale ty przychodzisz do tej restauracji co jakiś czas,nie interesuje cię ich strona, dlatego gdy przychodzisz to zjeść jesteś zdziwiony 🤷, to tyle. Przecież oczywiste jest, że te "reklamacje" (a przynajmniej większość z nich) są ze strony osób, które nie siedzą w temacie mang zbyt mocno. Nie mam nic do jpf-u i jest mi ich szkoda, bo to nie ich wina, ale nie róbmy też diabłów z drugiej strony.
Obrazek

Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Weteran
Posty: 1240
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Akira

Post autor: Mr.Chiquita » pt gru 20, 2019 7:36 pm

Wydaje mi się, że spora liczba narzekań wynika głównie z niewiedzy (i przyzwyczajeń). Mało kto trzymał w ręce japońskie wydanie. A mnie to polskie bardzo się podoba. Jak dotąd najlepiej odpowiada wyobrażeniom idealnie wydanej mangi, ze wszystkich polskich wydań. Giętki kremowy papier powinien być standardem we wszystkich edycjach, zamiast tego sztywnego. To czyta się z dużo przyjemniej (szczególnie w omnibusach ze względu na wagę). Kolor papieru też mniej kontrastuje z czarnym tuszem. Mam podobne odczucia jak przy oryginale. Z kolei onomatopeje w takiej formie, można by z powodzeniem stosować w seinenach (generalnie dla starszych) i edycjach specjalnych. Oby Sailorki miały podobną edycję (+ twarda oprawa w miarę możliwości).

Tyle lat czekania się opłacilo. Mógłbym co prawda przyczepić się o te brzegi, ale po co? To niczego nie zmieni.

Pajęcza_Lilia
Wtajemniczony
Posty: 572
Rejestracja: pt lip 28, 2017 2:21 pm
Status: Offline

Akira

Post autor: Pajęcza_Lilia » pt gru 20, 2019 7:39 pm

Madness, może odpowiadaj do aktualnego posta, może pomóc w dyskusji. Ale spoko, przekopuję:
Pajęcza_Lilia pisze:
pt gru 20, 2019 1:24 pm
ani manga ani książka ani żaden tekst kultury nie ma 'ustalonego składu'. Jest pierdyliard rodzajów druku, papierów, okładek, opraw i składania.
Nie ma żadnej 'równowagi' między tym jak wydają różne wydawnictw, ba, nie ma nawet równowagi między komiksami jednego wydawcy (porównaj One Piece, Alitę, Mega Mangi, WISH i LN Naruto). Spodziewać się można wszystkiego i niczego.

A przede wszystkim:
Pajęcza_Lilia pisze:
pt gru 20, 2019 1:24 pm
No skoro nie ma pełnej informacji, a ty masz jakieś wymagania, to jednak na tobie leży obowiązek dopytania o szczegóły.

Archerito
Weteran
Posty: 1045
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 9:41 am
Gender:
Status: Offline

Akira

Post autor: Archerito » pt gru 20, 2019 7:53 pm

Lou pisze:
pt gru 20, 2019 3:26 pm
Trochę mam wrażenie, że od przybytku poprzewracało się fanom mangi w Polsce.
Jak zwykle w punkt. Aż się chce powiedzieć, że "od tego dobrobytu się Wam w dupach poprzewracało". O ile jeszcze jestem nawet w stanie chociaż troszkę zrozumieć płacze o te nieszczęsne onomatopeje, to akcja z Akirą jest totalną abstrakcją. Gdyby JPF obiecał twarde,a przysłał miękkie okładki to ok ale odsyłanie bo wydanie "jest inne od wyobrażeń"? Oj chyba przydałby się powrót do czasów kiedy wychodziła jedna manga na wydawnictwo to by się gówniażeria nauczyła. Ostatnio wszędzie natykam się na taką właśnie roszczeniową postawę. Dokąd ten świat zmierza?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mangi JPFu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości