Miecz Zabójcy Demonów #2

Awatar użytkownika
Bukafo
Fanatyk
Posty: 1781
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 7:30 pm
Lokalizacja: Kasztankowy zagajnik
Gender:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Bukafo » śr maja 27, 2020 3:31 pm

dejikos pisze:
śr maja 27, 2020 3:15 pm
Cooo... Za bardzo w głowę nie dostałeś, kto tu rzuca bezpodstawne oskarżenia? Co mnie obchodzą uczucia wydawcy, to ja płacę za towar XD
Reklama: Wydawnictwa jej nienawidzą. Poznaj jej sekret. :lol:
Obrazek
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

Awatar użytkownika
dejikos
nołlife
Posty: 2710
Rejestracja: czw sie 10, 2006 2:04 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: dejikos » śr maja 27, 2020 3:34 pm

Bukafo pisze:
śr maja 27, 2020 3:31 pm
Reklama: Wydawnictwa jej nienawidzą. Poznaj jej sekret. :lol:
Waneko nienawidzi mnie od lat, żadna nowość :roll:
Twitter * Discord: Dejikos#8562

Awatar użytkownika
Bukafo
Fanatyk
Posty: 1781
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 7:30 pm
Lokalizacja: Kasztankowy zagajnik
Gender:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Bukafo » śr maja 27, 2020 3:36 pm

dejikos pisze:
śr maja 27, 2020 3:34 pm
Bukafo pisze:
śr maja 27, 2020 3:31 pm
Reklama: Wydawnictwa jej nienawidzą. Poznaj jej sekret. :lol:
Waneko nienawidzi mnie od lat, żadna nowość :roll:
Nawet mnie to jakoś specjalnie nie dziwi. :lol:
Obrazek
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

Pajęcza_Lilia
Wtajemniczony
Posty: 572
Rejestracja: pt lip 28, 2017 2:21 pm
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Pajęcza_Lilia » śr maja 27, 2020 4:27 pm

wataken pisze:
śr maja 27, 2020 1:36 pm
Ja zrozumiałem to tak, że Tanjirou wyczuwa cztery osoby oprócz siebie. Już od pierwszego rozdziału podkreślano zdolności Tanjirou do wyczuwania różnych rzeczy przy użyciu węchu. Mogło to być mylące dla Czytelników, bo w kolejnych kadrach pokazane są rzeczywiście trzy twarze postaci oprócz Tanjirou. Następnie szef Zabójców potwierdza liczbę 5, dlatego przy niej zostałem. Dodatkowo ze znajomości kolejnych tomów wiedziałem, że jeszcze jedna postać podeszła do egzaminu na Zabójcę Demonów w tym samym czasie, co Tanjirou i Zenitsu - potwierdzenie tego czeka nas w najbliższych tomach. Z tego powodu pozostałem przy swoim pierwotnym założeniu, żeby zmienić tutaj cyfrę, chociaż byłem w pełni świadomy, że w oryginale znak kanji jest inny.
Ja nie chcę wkładać komuś słów w usta, ale... poważnie? 'Czytelnik jest za gupi by kapnąć się o co chodzi, więc zmienię tłumaczenie'? Bo dla mnie tak to wygląda - czytelnik uznany za zbyt głupiego by pomyśleć przez dłużej niż 3 sekundy potrzebne do samego odczytania linijki.
Mam jednak wrażenie, że autor lepiej wiedział co chciał przekazać. Na przykład to, że o Innosuke dowiadujemy się właśnie w kolejnym tomie. Ja wiem, że foreshadowing jest nadużywany, ale może nie wycinajmy go kompletnie?

Sprawdziłam co prawda skany, ale: ani Zenitsu nie poznaje maski (a Innosuke chyba miałby ją chyba i na egzaminie?) ani Tanjiou jego zapachu (zastanawia się czy jest w ogóle Zabójcą kiedy go atakuje), Innosuke też nie poznaje Tanjirou.
To kim jest piąty Zabójca miało być chyba jednak zaskakujące.
wataken pisze:
śr maja 27, 2020 1:36 pm
Moją intencją jest tłumaczyć zrozumiale, płynnie i składnie, a zmiana, którą wprowadziłem, jak najbardziej mieści się w definicji przekładu.
Um, chętnie bym poznała tą definicję, która mówi 'można zmieniać treść bo... czytelnik nie pojmie(?)'. Serio - to nie Hetalia, gdzie autor w kulki leciał z datami, żeby poprawianie go miało jakiś sens.

Xenonn123 tobie nie wiem co poradzić. Czytaj posty które cytujesz? Ale tak ze zrozumieniem? Może pomóc. :roll: A odpowiadając na bełkot - Tanjirou mówi 4, Mistrz 5. W każdej wersji. :P To, że w polskiej obaj mówią 5 jak najbardziej podpada pod błąd i czytelnicy mają pełne prawo chcieć wyjaśnień.

Ja łączę się z Dejikos i polskiego wydawania kupować raczej nigdy nie będę... :? A szkoda.

Awatar użytkownika
dejikos
nołlife
Posty: 2710
Rejestracja: czw sie 10, 2006 2:04 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: dejikos » śr maja 27, 2020 4:32 pm

Pajęcza_Lilia pisze:
śr maja 27, 2020 4:27 pm
Mam jednak wrażenie, że autor lepiej wiedział co chciał przekazać. Na przykład to, że o Innosuke dowiadujemy się właśnie w kolejnym tomie. Ja wiem, że foreshadowing jest nadużywany, ale może nie wycinajmy go kompletnie?
Też to odebrałam jako swego rodzaju spoiler, zabieg wg mnie bez sensu.
Twitter * Discord: Dejikos#8562

Awatar użytkownika
Fani
nołlife
Posty: 2353
Rejestracja: sob cze 21, 2014 10:59 pm
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
Gender:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Fani » śr maja 27, 2020 4:38 pm

Żeby tylko ludzie mieli takie problemy jak te tutaj poruszane :pray:

Pajęcza_Lilia
Wtajemniczony
Posty: 572
Rejestracja: pt lip 28, 2017 2:21 pm
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Pajęcza_Lilia » śr maja 27, 2020 4:51 pm

Fani pisze:
śr maja 27, 2020 4:38 pm
Żeby tylko ludzie mieli takie problemy jak te tutaj poruszane :pray:
No wiem. Chciałabym, że nie było pandemii, ludzie nie umierali, świat nie zmierzał ku ekologicznej zagałdzie, a moim największym zmartwieniem było partaczenie tłumaczeń komiksu. :roll:

Awatar użytkownika
dejikos
nołlife
Posty: 2710
Rejestracja: czw sie 10, 2006 2:04 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: dejikos » śr maja 27, 2020 4:54 pm

Fani pisze:
śr maja 27, 2020 4:38 pm
Żeby tylko ludzie mieli takie problemy jak te tutaj poruszane :pray:
Ciekawe kiedy ludzie włączą mózgi i zaczną czegoś wymagać. Może wam nie szkoda pieniędzy na taki produkt, mnie tak. Owszem, omawiany błąd to nie koniec świata, bo to tylko rysowana chińska bajka, no ale nóż mi się w kieszeni otwiera, jak czytam podobne komentarze. Serio wszystko jedno, 4, 5 czy 10? Serio niepotrzebnie jest drążyć ten temat?
Twitter * Discord: Dejikos#8562

Awatar użytkownika
Fani
nołlife
Posty: 2353
Rejestracja: sob cze 21, 2014 10:59 pm
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
Gender:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Fani » śr maja 27, 2020 4:59 pm

dejikos pisze:
śr maja 27, 2020 4:54 pm
Serio wszystko jedno, 4, 5 czy 10? Serio niepotrzebnie jest drążyć ten temat?
Nie, potrzebne jak ktoś chce, ale tłumacz się wypowiedział, wszystko przedstawił od swojej strony i raczej imo nie ma co już drążyć.
Stało to się stało, każdy zrobi z tym co chce, i tyle.

Awatar użytkownika
Bukafo
Fanatyk
Posty: 1781
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 7:30 pm
Lokalizacja: Kasztankowy zagajnik
Gender:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Bukafo » śr maja 27, 2020 5:13 pm

No ja tu się akurat zgadzam z Pajęczą Lilią. Tłumacz poleciał z wyobraźnią troszeczkę za daleko. Bardzo fajnie, że zna dalszą fabułę, ale czytelnicy może już niekoniecznie i może też by chcieli mieć element zaskoczenia? Właśnie takie zbytnie bawienie się nad tekstem źródłowym, prowadzi najczęściej do niepotrzebnego zamętu i konfliktu. No i po co?

A z tymi pochwałami dla fanów, że są czujni... oh man. To, aż strach pomyśleć, co by było gdyby czytelnicy nie mieli żadnego dostępu do oryginału i musieli wyłącznie polegać na zaufaniu do polskich wydań...
Obrazek
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

Pajęcza_Lilia
Wtajemniczony
Posty: 572
Rejestracja: pt lip 28, 2017 2:21 pm
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Pajęcza_Lilia » śr maja 27, 2020 5:21 pm

Bukafo pisze:
śr maja 27, 2020 5:13 pm
A z tymi pochwałami dla fanów, że są czujni... oh man. To, aż strach pomyśleć, co by było gdyby czytelnicy nie mieli żadnego dostępu do oryginału i musieli wyłącznie polegać na zaufaniu do polskich wydań...
Po ilu tomach ktoś zauważył co zrobili w Promised Neverland? Bo chyba po paru? :lol: A gdyby nie byli czujni... to mielybyśmy ninja chodzących z lizakami i dmuchających dymem z nosów nie widząc w tym problemu. :P

Awatar użytkownika
Bukafo
Fanatyk
Posty: 1781
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 7:30 pm
Lokalizacja: Kasztankowy zagajnik
Gender:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Bukafo » śr maja 27, 2020 5:28 pm

Pajęcza_Lilia pisze:
śr maja 27, 2020 5:21 pm

Po ilu tomach ktoś zauważył co zrobili w Promised Neverland? Bo chyba po paru? :lol: A gdyby nie byli czujni... to mielybyśmy ninja chodzących z lizakami i dmuchających dymem z nosów nie widząc w tym problemu. :P
Ty się śmiejesz, a takich kwiatków może być o wiele więcej, a my - zwykli czytelnicy - nie mamy o tym nawet pojęcia. :d
Obrazek
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Meliona » śr maja 27, 2020 6:45 pm

Pajęcza_Lilia pisze:
śr maja 27, 2020 5:21 pm
Po ilu tomach ktoś zauważył co zrobili w Promised Neverland? Bo chyba po paru? :lol:
W drugim, bo tłumacz nie znał angielskiego słowa "goods" i przetłumaczył go na bogów :lol: Dobrze, że tak głupio wpadł.
Obrazek

Archerito
Weteran
Posty: 1045
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 9:41 am
Gender:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Archerito » śr maja 27, 2020 9:10 pm

dejikos pisze:
śr maja 27, 2020 4:54 pm
Fani pisze:
śr maja 27, 2020 4:38 pm
Żeby tylko ludzie mieli takie problemy jak te tutaj poruszane :pray:
Ciekawe kiedy ludzie włączą mózgi i zaczną czegoś wymagać. Może wam nie szkoda pieniędzy na taki produkt, mnie tak. Owszem, omawiany błąd to nie koniec świata, bo to tylko rysowana chińska bajka, no ale nóż mi się w kieszeni otwiera, jak czytam podobne komentarze. Serio wszystko jedno, 4, 5 czy 10? Serio niepotrzebnie jest drążyć ten temat?
Patrząc na posty na forum dotyczące błędów wydawnictw to nieprędko. Nigdy nie przestanie mnie zadziwiać takie zachowanie :)

Pajęcza_Lilia
Wtajemniczony
Posty: 572
Rejestracja: pt lip 28, 2017 2:21 pm
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Pajęcza_Lilia » śr maja 27, 2020 11:56 pm

Meliona pisze:
śr maja 27, 2020 6:45 pm
Pajęcza_Lilia pisze:
śr maja 27, 2020 5:21 pm
Po ilu tomach ktoś zauważył co zrobili w Promised Neverland? Bo chyba po paru? :lol:
W drugim, bo tłumacz nie znał angielskiego słowa "goods" i przetłumaczył go na bogów :lol: Dobrze, że tak głupio wpadł.
Miałam na myśli jak długo po wydaniu tomu, bo miałam wrażenie, że trochę minęło od premiery? Jak nie to poprawcie. :oops:
Za to może to jakaś sugestia kosmosu? Tłumacze wpadają w drugim tomie, więc te należy sprawdzać dokładniej? :shock:

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Meliona » czw maja 28, 2020 12:22 am

Pajęcza_Lilia pisze:
śr maja 27, 2020 11:56 pm
Meliona pisze:
śr maja 27, 2020 6:45 pm
Pajęcza_Lilia pisze:
śr maja 27, 2020 5:21 pm
Po ilu tomach ktoś zauważył co zrobili w Promised Neverland? Bo chyba po paru? :lol:
W drugim, bo tłumacz nie znał angielskiego słowa "goods" i przetłumaczył go na bogów :lol: Dobrze, że tak głupio wpadł.
Miałam na myśli jak długo po wydaniu tomu, bo miałam wrażenie, że trochę minęło od premiery? Jak nie to poprawcie. :oops:
Całe pięć dni po premierze ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Bukafo
Fanatyk
Posty: 1781
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 7:30 pm
Lokalizacja: Kasztankowy zagajnik
Gender:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Bukafo » czw maja 28, 2020 12:52 am

Nie no, ale jak ktoś coś zauważy, to od razu najlepiej zgłaszać, a nie olewać. Lepiej, żeby wydawnictwa się nam tłumaczyli, nawet w najgłupszy sposób, aniżeli kompletnie zagrzebali problem na zasadzie - a tam i tak się nikt nie skapnie. :evil:
Obrazek
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

Pajęcza_Lilia
Wtajemniczony
Posty: 572
Rejestracja: pt lip 28, 2017 2:21 pm
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Pajęcza_Lilia » czw maja 28, 2020 12:56 am

Meliona pisze:
czw maja 28, 2020 12:22 am
Całe pięć dni po premierze ;)
O, to dzięki za poprawienie. W sumie nie kupowałam, to wiedziałam tylko z forum.

I zgadzam się z Bukafo - wolę już wyjaśnienie, nawet jeśli się nie zgadzam, niż ciszą radiową. Chociaż dla mnie z automatu powinno być tłumaczenie jakichkolwiek zmian wprowadzanych przy tłumaczeniu. Ech, JPF i ich posłowia mnie rozpuściły. :cry:
JG uprzedzało w sumie przy Hetalii? Bo to najlepszy przykład jaki znam.

Awatar użytkownika
Bukafo
Fanatyk
Posty: 1781
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 7:30 pm
Lokalizacja: Kasztankowy zagajnik
Gender:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: Bukafo » czw maja 28, 2020 2:22 pm

Pajęcza_Lilia pisze:
czw maja 28, 2020 12:56 am
JG uprzedzało w sumie przy Hetalii? Bo to najlepszy przykład jaki znam.
Oj, ja nic nie wiem na ten temat. :(
Obrazek
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

Awatar użytkownika
k.x.
Adept
Posty: 291
Rejestracja: pt wrz 16, 2016 10:34 am
Gender:
Status: Offline

Miecz Zabójcy Demonów #2

Post autor: k.x. » czw maja 28, 2020 7:21 pm

Pajęcza_Lilia pisze:
czw maja 28, 2020 12:56 am
JG uprzedzało w sumie przy Hetalii?
Od drugiego tomu Hetali (axis powers) w posłowiu tłumaczka wskazuje jakich zmian dokonała w tekście, ze względu na bujną wyobraźnie autora. Co ciekawe niektóre - zazwyczaj dłuższe historie - zostawia takie jak w oryginale opisał autor, a w posłowiu przedstawia to zdarzenie zgodnie z dominującą wersją historyczną. Zaznacza nawet, że jedną ze zamian w tekście wprowadziła na prośbę samego autora :P
Ktooo stwooorzyyyył.... falujące morze, falujące morze.... ~~~~~~

ODPOWIEDZ

Wróć do „Miecz Zabójcy Demonów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości