nowe mangi waneko

Zanim napiszesz maila z pytaniem do Waneko, najpierw umieść je tutaj lub sprawdź czy ktoś nie pytał się o coś podobnego :]
Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5363
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

nowe mangi waneko

Post autor: Yuriko » wt maja 31, 2022 9:34 am

Łajza pisze:
pn maja 30, 2022 9:24 pm
Btw może znowu czepiam się opisu
Dla ciebie czepianie się opisu = czepianie całego tytułu. Jeśli masz coś krytykować, to przynajmniej przeczytaj 1-2 rozdziały.

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2281
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

nowe mangi waneko

Post autor: ociesek » wt maja 31, 2022 10:42 am

Łajza pisze:
wt maja 31, 2022 6:35 am
Gdyby tak było, to przeczyłoby teorii, że homoseksualizm/biseksualizm/jakikolwiek inny "izm" jest wrodzony. Jestem hetero i nie musiałam wcale odkrywać, że podobają mi się chłopcy, bo tak po prostu było.
Mam zielone oczy i słowo honoru, nie wiedziałem o tym od urodzenia.

Awatar użytkownika
Koichi
Weteran
Posty: 1354
Rejestracja: pt mar 08, 2019 3:11 pm
Status: Offline

nowe mangi waneko

Post autor: Koichi » wt maja 31, 2022 5:53 pm

Łajza pisze:
pn maja 30, 2022 9:24 pm
Dla mnie nic. Btw może znowu czepiam się opisu, ale serio brzmi jak to kolejna historia typu "Heteroseksualna osoba nagle odkrywa, że tak naprawdę jest bi/homo", czyli jak już jechać krzywdzącymi stereotypami, to po bandzie.
Tak, czepiasz się.

Chociaż myślałem, że razi Cię tylko yaoi, ale najwidoczniej nie, Ciebie razi ogólnie chyba homoseksualizm? No bo skoro według Ciebie nie jest realistycznie, tylko stereotypowo, to dlaczego nie czepiasz się innych gatunków? Może wypowiedz się jakie stereotypy widnieją w mangach o yakuzie, albo sportówkach, do których Ci chyba bliżej?

Awatar użytkownika
Łajza
Adept
Posty: 358
Rejestracja: śr cze 30, 2021 8:00 pm
Status: Offline

nowe mangi waneko

Post autor: Łajza » wt maja 31, 2022 10:26 pm

Akurat brak realizmu np. w Tsubasie jest tak ewidentny, że tutaj nie ma nawet co tłumaczyć, wystarczy obejrzeć pierwszy odcinek anime. Tylko ten brak realizmu dotyczy umiejętności bohaterów w grze w piłkę, a nie tak delikatnych tematów jak orientacja seksualna.

I tak, uważam, że yaoi/yuri/BL/GL, zwał jak zwał, zazwyczaj (bo pewnie istnieją jakieś chwalebne wyjątki) przedstawia osoby homoseksualne w krzywdzący i stereotypowy sposób. Między innymi poprzez częste serwowanie historii typu "Zawsze pociągały mnie osoby płci przeciwnej, no ale ta jedna osoba jest tak wyjątkowa, że w trymiga w magiczny sposób zmieniam orientację".

I właśnie ta krzywdząca stereotypizacja jest jednym z powodów, dla których nie cierpię tych gatunków.

Awatar użytkownika
Akiho
nołlife
Posty: 2302
Rejestracja: ndz sie 22, 2010 11:49 pm
Lokalizacja: W-wa
Gender:
Status: Offline

nowe mangi waneko

Post autor: Akiho » śr cze 01, 2022 12:19 am

Łajza pisze:
wt maja 31, 2022 10:26 pm
"Zawsze pociągały mnie osoby płci przeciwnej, no ale ta jedna osoba jest tak wyjątkowa, że w trymiga w magiczny sposób zmieniam orientację".

Powiem coś akurat na przykładzie własnej osoby. Zawsze myślałam że jestem hetero, interesowali mnie tylko mężczyźni, oczywiście też nie było ich jakoś dużo, bo przez większość życia byłam skrajnie introwertyczną osobą, ale nie o tym. I tak w wieku 26 lat poznałam moją pierwszą miłość własnej płci, tak właśnie nasuwa mi się to co napisałaś wyżej, była dla mnie wyjątkowa i z nikim innym nigdy tego nie czułam co pierwszy raz poczułam do niej. Czy w trymiga zmieniłam orientację? Nie, po prostu jest coś pomiędzy homo a hetero. Oczywiście początkowo też to nie było proste, bo mieszkamy w kraju w jakim mieszkamy + nawet moje najbliższe otoczenie nie było do końca tolerancyjne każdy zna typowe " Ja nie mam nic do homo/bi/trans etc... ALE" Gdzie to "ale" nawet nie powinno mieć miejsca.

Schodzę jednak z tematu, serio takie przypadki jak mój nie są rzadkością, powiedziałabym bym że nawet jest to bardzo częste, po prostu trafiasz na odpowiednią osobę, ja spotkałam ją dopiero po 26 latach życia. Nie nazwałabym tego krzywdzącym stereotypem, raczej po prostu życiem.
Obrazek

Awatar użytkownika
Łajza
Adept
Posty: 358
Rejestracja: śr cze 30, 2021 8:00 pm
Status: Offline

nowe mangi waneko

Post autor: Łajza » śr cze 01, 2022 7:09 am

Ale my tutaj nie mówimy o tego typu sytuacji. To nie jest tak, że w tego typu tytułach bohater czy bohaterka nadal chce się spotykać czy zakochuje się w osobach przeciwnej płci, mimo że spotyka tę wyjątkową osobę, która ma to zmienić. Tutaj patrzy się na target. Mangi yaoi czy yuri nie są adresowane do osób LGBT, tylko przede wszystkim do nastolatków, których kręci, jak chłopak z chłopakiem albo dziewczyna z dziewczyną. Tu raczej nie spotykamy scenariusza, w którym Jaś jest w szczęśliwym związku z Małgosią, ale na horyzoncie pojawia się Zdziś, bo nastolatki nie chcą czytać ani oglądać Małgosi.

No i jednak nadal zastanawiałabym się, czy odmienna orientacja seksualna rzeczywiście jest wrodzona, skoro potrzeba aż 26 lat, żeby się "uaktywniła", to byłoby raczej nielogiczne z biologicznego punktu widzenia. Ale to nie jest chyba temat na takie dyskusje.

Awatar użytkownika
Akiho
nołlife
Posty: 2302
Rejestracja: ndz sie 22, 2010 11:49 pm
Lokalizacja: W-wa
Gender:
Status: Offline

nowe mangi waneko

Post autor: Akiho » śr cze 01, 2022 10:24 am

Kurczę, serio nie widzę twojego problemu, staram się ale nie rozumiem. Co kto czyta to czyjaś indywidualna sprawa i bardzo dużo osób LGBT czyta mangi pokroju BL/GL . I cieszę się że mangi mają swoje kategorie (Oczywistym będzie, że Jaś będąc w związku z Małgosią zainteresuje się kimś swojej płci, bo to BL) , wiem że nie każdy ma też ochotę czytać mangi danym wątkiem, albo na odwrót akurat mam ochotę przeczytać coś z tego pokroju. Moim zdaniem, poprawność wchodzi aż za bardzo, to twór fikcyjny można pod to podciągnąć wiele książek i filmów ale po co? Czy wszystko musi być adresowane pod dana grupę? Nie. Tak samo jak czytanie hentajów/erotyków nie czyni mnie od razu zboczeńcem. Myślę że tutaj zakończę, bo serio uważam że to czepianie się na siłę wręcz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Lukardis
Posty: 28
Rejestracja: pn kwie 12, 2021 1:23 pm
Status: Offline

nowe mangi waneko

Post autor: Lukardis » śr cze 01, 2022 1:00 pm

Krzywdzącym stereotypem to jest tu odrzucanie każdej mangi z motywem LGBT (bo większość takowych siłą rzeczy dostanie tag yaoi/yuri) zakładając, że będzie zawierała krzywdzące stereotypy (poza "chwalebnymi wyjątkami", które jak rozumiem, i tak nie zostaną przeczytane, skoro odrzucenie następuje na poziomie przeczytania opisu). Tym bardziej, że zarówno fandom, jak i środowisko autorskie się zmienia i nawet pod tymże ogłoszeniem GL bardzo dużo akurat dziewczyn się cieszy z zapowiedzi.

Sama po ogłoszeniu stwierdziłam, że sobie sprawdzę, okazało się, że kiedyś już zaczęłam to czytać, więc cóż, postanowiłam dokończyć i imo jest bardzo w porządku jeśli chodzi o reprezentację. Jedna bohaterka zdaje się po prostu nie zwracać zbytniej uwagi na płeć, co bardzo przypomina mi doświadczenie znanych mi osób panseksualnych, natomiast druga rzeczywiście trochę swoje nowoodkryte uczucie musi trochę przetworzyć, ale to też leży w granicach normalnego życia, bo każdy ma swój moment. Jest Almodovar w "Bólu i blasku", gdzie w retrospekcji seksualne przebudzenie jest dość wczesne, ale jest też "Za ścianą" Sarah Waters, gdzie kobieta już zamężna i rzekomo zadowolona ze swojego życia ma dość niespodziewany dla niej samej romans z wynajmującą jej mieszkanie Frances (przy czym obydwie te historie są stworzone przez osoby queerowe). Jest też dużo powodów, dla których ktoś może dopiero później odkryć swoją orientację, czy to compulsory heterosexuality, czy to internalizowana homofobia, czy bycie demi. To nie jest tak zerojedynkowa sprawa i może być też pewnym spektrum, czy kategorią w pewnym stopniu płynną, a tropy nie muszą być złe, większość zależy od sposobu ich realizacji xd

W każdym razie ja mangusię bardzo polecam, jest przeurocza, ładna i dość zabawna. A przy tym faktycznie znosi powrót do niej, nadaje się znakomicie jako taka po prostu comfort story.

Awatar użytkownika
Łajza
Adept
Posty: 358
Rejestracja: śr cze 30, 2021 8:00 pm
Status: Offline

nowe mangi waneko

Post autor: Łajza » śr cze 01, 2022 9:36 pm

Lukardis, przeczytałam w życiu niejedną mangę yaoi i to właśnie na swoim doświadczeniu opieram swój pogląd.

Swoją drogą, gdyby historia była wydana w formie opowiadania napisanego przez polskiego pisarza i nie występowaliby w nim przystojni bishe, tylko niezbyt urodziwi mężczyźni, to środowiska LGBT nie zostawiłyby na takim tworze (szczególnie jeśli przy okazji znajdowałby się w nim popularny motyw "gwałtu z miłości" popełnionego przez starszego geja w parze na wyglądającym jeszcze jak nastolatek młodszym koledze) suchej nitki i wydawca zostałby zobligowany do publicznych przeprosin.
Zwyczajnie nie lubię podwójnych standardów. Kiedy rozmawiam o yaoi ze swoimi niemangowymi znajomymi i przeglądają oni sobie te mangi, to są serio zdziwieni, że ktoś się jeszcze za to nie zabrał.

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

nowe mangi waneko

Post autor: Meliona » śr cze 01, 2022 11:04 pm

Łajza pisze:
śr cze 01, 2022 9:36 pm
ktoś się jeszcze za to nie zabrał
ale kto ma się za to zabrac i co ma z tym zrobić? xD
Obrazek

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5363
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

nowe mangi waneko

Post autor: Yuriko » śr cze 01, 2022 11:55 pm

Łajza pisze:
śr cze 01, 2022 9:36 pm
przeczytałam w życiu niejedną mangę yaoi
dyskusyjna sprawa
Łajza pisze:
śr cze 01, 2022 9:36 pm
to są serio zdziwieni, że ktoś się jeszcze za to nie zabrał.
zabrał bo co? tobie się nie podoba? płycizna lvl max :lol:

Awatar użytkownika
Łajza
Adept
Posty: 358
Rejestracja: śr cze 30, 2021 8:00 pm
Status: Offline

nowe mangi waneko

Post autor: Łajza » czw cze 02, 2022 6:34 am

Meliona, przypomnij lub poczytaj sobie sprawie Komudy.

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2281
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

nowe mangi waneko

Post autor: ociesek » czw cze 02, 2022 7:10 am

Łajza pisze:
śr cze 01, 2022 9:36 pm
Swoją drogą, gdyby historia była wydana w formie opowiadania napisanego przez polskiego pisarza i nie występowaliby w nim przystojni bishe, tylko niezbyt urodziwi mężczyźni, to środowiska LGBT nie zostawiłyby na takim tworze (szczególnie jeśli przy okazji znajdowałby się w nim popularny motyw "gwałtu z miłości" popełnionego przez starszego geja w parze na wyglądającym jeszcze jak nastolatek młodszym koledze) suchej nitki i wydawca zostałby zobligowany do publicznych przeprosin.
Jakiś przykład? Taka sytuacja miała już miejsce?

Awatar użytkownika
Łajza
Adept
Posty: 358
Rejestracja: śr cze 30, 2021 8:00 pm
Status: Offline

nowe mangi waneko

Post autor: Łajza » czw cze 02, 2022 8:46 am

ociesek, jak wyżej. Pewien polski autor napisał opowiadanie-pastisz, w której osoba homoseksualna była przedstawiona w wyjątkowo szkodliwie stereotypowy sposób. Wylało się szambo nie z tej ziemi i wydawca czasopisma, które opublikowało opowiadanie, nie tylko wystosował publiczne przeprosiny, ale w ramach rekompensaty poświęcił również kolejny numer społeczności LGBT.

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5363
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

nowe mangi waneko

Post autor: Yuriko » czw cze 02, 2022 8:54 am

Jeszcze trochę i ludzie hetero będą musieli przepraszać za to, ze są hetero, a nie homo.

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

nowe mangi waneko

Post autor: Meliona » czw cze 02, 2022 9:55 am

Łajza pisze:
czw cze 02, 2022 6:34 am
Meliona, przypomnij lub poczytaj sobie sprawie Komudy.
No homofobiczne ścierwo napisał xD To nie odpowiada na pytanie, kto ma się za to zabrać i co z tym zrobić xD
Ludzie mają bojkot ogłosić?
Mangi yaoi nie są tworzone z myślą o stworzeniu homofobicznej treści, a raczej są tworzone przez kobiety dla kobiet, zwykłe fantazje dla rozrywki, które nie mają być realistyczne. Zdarzają się takie na poziomie Greya czy 365 dni i trzeba z tym żyć xD
Krzywdę dla gatunku zrobiła m.in. popularność Ayano Yamane i jej historii przesiąkniętych gwałtami. Ludziom się to spodobało, autorkom się to spodobało i powstał wręcz nurt tych gwałtów. No taki klimat xD
Obrazek

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5363
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

nowe mangi waneko

Post autor: Yuriko » czw cze 02, 2022 11:43 am

Meliona pisze:
czw cze 02, 2022 9:55 am
Krzywdę dla gatunku zrobiła m.in. popularność Ayano Yamane i jej historii przesiąkniętych gwałtami. Ludziom się to spodobało, autorkom się to spodobało i powstał wręcz nurt tych gwałtów. No taki klimat xD
Ale popularność Greya zrobiła swoje i teraz jest wysyp książek erotycznych, gdzie gwalty tez są na porządku dziennym, a nikt z tego problemu nie robi xD

Awatar użytkownika
Łajza
Adept
Posty: 358
Rejestracja: śr cze 30, 2021 8:00 pm
Status: Offline

nowe mangi waneko

Post autor: Łajza » czw cze 02, 2022 2:32 pm

Meliona, Ty nazywasz to homofobicznym ścierwem, a dla mnie o wiele więcej homofobicznego ścierwa jest w taśmowo produkowanych komiksach, w których homoseksualista obowiązkowo gwałci swojego partnera (który tylko przypadkiem wygląda jeszcze jak dzieciak) i w ten sposób "pomaga" mu odkryć swoją orientację seksualną, niż w opowiadaniu, które z założenia jest pastiszem i wyśmiewa różne grupy społeczne po kolei, celowo waląc stereotypami na kilometr.

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

nowe mangi waneko

Post autor: Meliona » czw cze 02, 2022 3:33 pm

Fascynujące
Obrazek

Awatar użytkownika
Koichi
Weteran
Posty: 1354
Rejestracja: pt mar 08, 2019 3:11 pm
Status: Offline

nowe mangi waneko

Post autor: Koichi » czw cze 02, 2022 4:31 pm

Łajza idź z tym do Czarnka XD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania do Waneko”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości