Star Wars. Leia: Trzy wyzwania księżniczki

Podforum przeznaczone mangom oraz wydawnictwu Egmont
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Weteran
Posty: 1236
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Star Wars. Leia: Trzy wyzwania księżniczki

Post autor: Mr.Chiquita » śr lut 01, 2023 9:11 am

Star Wars. Leia: Trzy wyzwania księżniczki #1
► Pokaż Spoiler
Scenarzysta: Claudia Gray
Ilustrator: Haruichi
Tłumacz: Alex Hagemann
Typ oprawy: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 184
Wymiary: 14.8x21.0cm
Data premiery: 08.02.2023
Cena okładkowa: 32,99 zł
Manga z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Dawno, dawno temu w odległej galaktyce.... Księżniczka Alderaana – Leia – kończy szesnaście lat. Aby móc odziedziczyć tron, musi przejść trzy próby. Najpierw wyrusza na planetę Wobani, żeby wspomóc jej biednych mieszkańców. Zostaje tam wmieszana w konflikt między Imperium Galaktycznym a armią rebeliantów… Świadoma odpowiedzialności za lud Alderaana, staje przed trudnym wyborem, kiedy gra toczy się o ocalenie galaktyki miażdżonej rządami Imperium. Oto pierwszy tom serii – z pasją i wnikliwie opisujący losy młodej księżniczki Lei.
Jakby co, nastąpiła zmiana daty premiery z 22.02 na 08.02.

Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Weteran
Posty: 1236
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Star Wars. Leia: Trzy wyzwania księżniczki

Post autor: Mr.Chiquita » ndz lut 12, 2023 3:09 pm

► Pokaż Spoiler
Wreszcie mogłem sobie doczytać tomik na spokojnie. Nie ukrywam, że jestem fanem tego uniwersum. Oglądałem wszystkie filmy, większość seriali, czytałem też wiele książek i komiksów.
► Pokaż Spoiler
Manga jest adaptacją książki "Leia: Princess of Alderaan" autorstwa Claudii Gray. Która jest jednocześnie scenarzystką tej mangi. O ile mi wiadomo, książka nie miała polskiej premiery. Więc, to będzie stosunkowo nowy materiał dla polskiego czytelnika. Historia rozgrywa się pomiędzy III i IV epizodem filmowej Sagi Gwiezdnych Wojen. Mniej więcej 3 lata przed wydarzeniami z "Nowej nadziei". Na początku mamy wstęp streszczający najważniejsze wydarzenia "Zemsty Sithów", który wprowadza nas do fabuły. Potem od razu przechodzimy do 16-letniej Lei, która dostaje od rodziców 3 próby, żeby zgodnie z tradycją mogła odziedziczyć tron. Akcja jest zdecydowanie dynamiczniejsza niż w książce, a wydarzenia dzieją się szybciej. Co jest raczej na plus. Mogę się przyczepić tylko do tego, że manga tak samo jak książka, jest skierowana do młodszego czytelnika. Więc, momentami może wydawać się bardzo naiwna. Co szczególnie może razić fanów Oryginalnej Trylogii.
► Pokaż Spoiler
I co kłuci się trochę z seinenową kreską. Szczegółową i mocno inspirowaną komiksem zachodnim, szczególnie komiksami superbohaterskimi. Co nie dziwi, bo autor/autorka debiutowała właśnie w Marvelu. Ale to jak najbardziej manga. Która jest owocem współpracy japońsko-koreańskiej Korporacji Line z Disneyem. I której tak naprawdę mangi drukuje Hakusensha. Jak już pisałem, Egmont nie wymazuje oryginalnych onomatopei. Więc, mamy japońskie krzaczki z dopiskami. Na początku tomik ma aż 16 kolorowych stron, na dobrej jakości papierze kredowym. Nie zauważyłem też problemu z rastrami, o jakim wspominałem przy okazji opisu "Samuraja i Sticha". Manga jest wydana identycznie - w formacie A5, ma obwolutę i giętki nieprześwitujący biały papier. Nie można się przyczepić niczego także w kwestii tłumaczenia. Za przekład jest odpowiedzialna ta sama osoba, która im tłumaczyła w przeszłości "Gunsmith Cats". Łamanie tekstu i czcionka są też bardzo przejrzyste. Czasami jest stylizowana, np. przy okazji wypowiedzi Tarkina w Senacie Imperialnym. Ale to w żadnym razie nie stwarza problemów z czytelnością, jakie mają np. niektóre mangi Waneko.
► Pokaż Spoiler
Podsumowując. Dla mnie ogólne wrażenia są lepsze, niż miałem przy pierwszych Star Warsowych kolaboracjach z mangą w latach 90-tych, za sprawą Dark Horse'a. Przed nami jeszcze 2 kolejne tomy, z premierami w maju i we wrześniu (choć tego 3 tomu nie byłbym taki pewny, bo w Japonii nie ma jeszcze ogłoszonej daty premiery). Mam też nadzieję, że w przyszłości Disney da więcej swobody mangakom, w kwestii scenariusza. Chciałbym zobaczyć jakieś autorskie historie, a nie tylko adaptowane.
► Pokaż Spoiler
Egmont wyciągnął wnioski po poprzedniej przygodzie z mangą. Doświadczony na własnych błędach, tym razem o wiele lepiej podszedł do tematu. Dostosował jakość swoich tomików, do standardów polskiego rynku. Nie próbuje narzucić nic własnego, wypatrzonego na zachodzie. Przede wszystkim, nie pcha się w nic długiego. Wszystkie ogłoszone do tej pory serie, nie przekraczają kilku tomów. Stawia na niszę opartą na własnych posiadanych markach i umowach. Co nie naraża ich na wyniszczającą konkurencję z największymi graczami. A, nawet próbuje lekko przemycić własne usprawnienie z onomatopejami, ułatwiające pracę od strony edytorskiej. Myślę, że taka strategia ma sporą szansę mocno zaowocować w przyszłości. Pod warunkiem, że będą starali się utrzymać wszystkie tytuły w ciągłej ofercie. I nie poskąpią na dodrukach, o które trzeba będzie się prosić.
► Pokaż Spoiler

Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Weteran
Posty: 1236
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Star Wars. Leia: Trzy wyzwania księżniczki

Post autor: Mr.Chiquita » sob mar 11, 2023 12:20 pm

Star Wars. Leia: Trzy wyzwania księżniczki #2
► Pokaż Spoiler
Scenarzysta: Claudia Gray
Ilustrator: Haruichi
Tłumacz: Alex Hagemann
Typ oprawy: miękka z obwolutą
Liczba stron: 138
Wymiary: 14.8x21.0cm
Data premiery: 31.05.2023
Cena okładkowa: 32,99 zł
Drugi tom mangi o przygodach młodej księżniczki Lei Organy. Dawno, dawno temu w odległej galaktyce.... Na planecie Crait Leia niespodziewanie spotyka zbrojną organizację. Okazuje się, że jej przywódcą jest ojciec księżniczki – Bail Organa. Po odkryciu prawdy o rebelianckich działaniach rodziców przeciwko Imperium Leia jest gotowa przyłączyć się do nich i zaangażować się w walkę z rządami Imperatora. Jej ojciec nalega jednak, żeby skoncentrowała się na swoich obowiązkach dyplomatycznych. Mimo to księżniczka postanawia udowodnić swoją przydatność dla Rebelii i wkrótce wyrusza na planetę Naboo. Co ją tam czeka?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mangi Egmontu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości