Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii

Tutaj zajmujemy się mangami i książkami od Hanami
ODPOWIEDZ
Kisara
Status: Offline

Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii

Post autor: Kisara » czw sty 24, 2008 8:47 pm

Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii
Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Format: 124x195 mm
Objętość: 200 stron
Seria: Kultura Japonii
Oprawa: Miękka
Cena okładkowa: 29,90 zł

Obrazek

W filmach i książkach o tematyce orientalnej często można spotkać się z nietypowymi określeniami „godzina psa”, „urodzony pod znakiem świni” czy „rok konia”. Wszystkie te pojęcia związane są z zodiakiem chińskim. Jest on ważnym elementem nie tylko kultury Kraju Środka, ale również Japonii. W książce zaprezentowano głównych bohaterów zodiaku widzianych oczami mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni.

Publikacja przeniesie czytelnika w świat pełen mitycznych stworzeń, duchów, potworów i przybliży wyobrażenia oraz przesądy związane z poszczególnymi znakami. Podobnie jak w poprzedniej książce autorki (Tradycje kulinarne Japonii) nie zabraknie również odniesień do religii, sztuki czy nawet pop kultury japońskiej.


Jikkan jūnishi (zwany również eto) jest to japoński system liczenia dni, miesięcy i lat, używany również do określania pory dnia oraz kierunków geograficznych. Rodowód tego systemu nie jest jednak wyspiarski. Kalendarz pochodzi ze starożytnych Chin. Jego podstawą jest cykl sześćdziesięcioletni, stworzony poprzez kombinację Dziesięciu Pni Niebiańskich (jikkan) i Dwunastu Gałęzi Ziemskich (jūnishi) układających się w pary powtarzające się co sześćdziesiąt lat.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Parę słów ode mnie o ów pozycji:

Szczerze mówiąc nie spodziewałam się w tej książce tego, co znalazłam. Myślałam, że cała książka będzie głównie, no, może w 90 % o opisaniu cech, jakimi symbolizują się ludzie urodzeni w danym zodiaku. Pozycja mnie nie rozczarowała, wręcz zaskoczyła.
Otrzymujemy tak naprawdę ciekawą historię o legendach i przypowieściach japońskich. Do każdego zwierzęcia są dopisane legendy, przysłowia (również w Kanji). Cieszy mnie też, że zostały umieszczone różne tabele oraz wykresy tyczące się chińskiego zodiaku.
Pozycje się czyta dobrze, jest na pewno ciekawa i wiele idzie się z niej nauczyć. Polecam, jednakże nie spodziewajcie się w niej jakiś dokładnych opisów, jaka powinna być osoba z danego zodiaku. W tej pozycji postawiono bardziej na przybliżenie nam kultury dalekiego wschodu w miły, interesujący sposób ;)
Co również jest na plus - autorka widać, że jest obeznana w temacie. Język jest lekki i podoba mi się zasób informacji, jaki nam pani Magdalena zaoferowała.
Ocena ogólna - 7/10

baka-oni-ri
Status: Offline

Post autor: baka-oni-ri » czw sty 24, 2008 9:23 pm

7/10? to co odebrało te 3 punkty? ;)

korci mnie strasznie, żeby to kupić, serio.... Oczywiście pewnie po to, żeby ładnie stało na półce >_>

Kisara
Status: Offline

Post autor: Kisara » czw sty 24, 2008 9:35 pm

baka-oni-ri pisze:to co odebrało te 3 punkty?
- 1 punkt za to, że mało o cechach, jakimi opisuje się osoby z danego zodiaku
- 2 punkty za to, że (wybacz wydawnictwo Hanami kochane) że sprawa z folią wygląda jak u FmA. Jak nie będziesz ładnie szanować tego tomiku, to ci folia odejdzie... :roll:
baka-oni-ri pisze:orci mnie strasznie, żeby to kupić, serio...
Warto ;) Gdyby nie było warte tej ceny, nie polecałabym ;]

Beryl
Status: Offline

Post autor: Beryl » czw sty 24, 2008 10:56 pm

Kisara pisze: - 1 punkt za to, że mało o cechach, jakimi opisuje się osoby z danego zodiaku
Ale skąd pomysł, że to książka o zodiaku i cechach ludzi? Pisze, że o zwierzątkach, to o zwierzątkach jest.

Ja bym ten punkt zabrała za to, że autorka za dobrze zna te legendy, a nie dała przejrzeć komuś, kto nie zna - i czasami te historyjki nijak się w logiczną całość nie łączą, albo brakuje im morału.

baka-oni-ri
Status: Offline

Post autor: baka-oni-ri » czw sty 24, 2008 11:24 pm

Beryl pisze:Ale skąd pomysł, że to książka o zodiaku i cechach ludzi? Pisze, że o zwierzątkach, to o zwierzątkach jest.
No wiesz, ja bym się po takim tytule spodziewała dajmy na to "zwierze takie a takie, występuje w takiej i takiej legendzie. Znajduje sie w zodiaku wtedy i wtedy, cechuje go to i to, odpowiada temu i tamtemu" ;) nieważne zresztą, ta dyskusja wymaga ode mnie włączenia mózgu, a ten mi się dziś wyładował XD :P

Beryl
Status: Offline

Post autor: Beryl » pt sty 25, 2008 8:54 am

Nium i akapit o tym, jacy są ludzie tu czy tam urodzeni, jest. Więcej to by jednak przesada była (naczytała się tego w czasach cielęctwa i mocnego zainteresowania sailorkami i stwierdza, że wszystko to na jedno kopyto. I to mocno niezdecydowane kopyto.)

Dział z przysłowiami fajny jest...

Kisara
Status: Offline

Post autor: Kisara » pt sty 25, 2008 9:00 am

Beryl pisze:Ale skąd pomysł, że to książka o zodiaku i cechach ludzi? Pisze, że o zwierzątkach, to o zwierzątkach jest.
No niby tak. Ale.. bardziej interesuje się cechami ludzi w danym zodiaku i myślałam, że głównie o tym będzie. Jak pisałam wcześniej, zaskoczyła mnie forma, ale nie rozczarowała. Chyba za bardzo po prostu byłam nastawiona na te horoskopy ;)
Beryl pisze:Ja bym ten punkt zabrała za to, że autorka za dobrze zna te legendy, a nie dała przejrzeć komuś, kto nie zna - i czasami te historyjki nijak się w logiczną całość nie łączą, albo brakuje im morału.
Nie jest źle - historie są ciekawe, morał czasem wynika z tekstu... czasem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Hanami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości