Czy chcesz zostać starą panną?

Tutaj zajmujemy się mangami i książkami od Hanami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Czy chcesz zostać starą panną?

Post autor: Meliona » śr wrz 12, 2018 10:20 pm

► Pokaż Spoiler
„Czy chcesz zostać starą panną?” – prawie każda kobieta słyszała to pytanie. Najgorsze są imprezy rodzinne – wesela, pogrzeby… albo spotkania klasowe. Tam dodatkowo można się jeszcze natknąć na swojego byłego. Ale czy każdy musi kogoś mieć? Czy nie można być szczęśliwym bez stałego związku?

Czy chcesz zostać starą panną? to zbiór nowel graficznych na podstawie książki Mami Amamiyi (1976-2016), której adaptacją zajęła się Mari Okazaki, twórczyni Suppli. Jak w jej bestsellerowej serii, tak i tu możemy liczyć na nietuzinkowe kadrowanie, wspaniałą narrację i doskonałe wyczucie medium komiksowego.
Premiera w piątek na MFKiG, w księgarniach w przyszłym tygodniu.
Słabo, że to jest na podstawie książki.
Obrazek

Awatar użytkownika
KubciO
Fanatyk
Posty: 1930
Rejestracja: pn lip 18, 2016 12:36 am
Lokalizacja: Nowy Sącz
Gender:
Status: Offline

Czy chcesz zostać starą panną?

Post autor: KubciO » śr wrz 12, 2018 10:52 pm

Meliona pisze:
śr wrz 12, 2018 10:20 pm
Słabo, że to jest na podstawie książki.
A to niby czemu?
Last Man 6 - +4/5
Ragna Crimson 2 - 4/5
Chainsaw Man 11 - +4/5
Chainsaw Man 10 - 4/5
One-Punch Man 23 - +4/5

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Czy chcesz zostać starą panną?

Post autor: Meliona » śr wrz 12, 2018 11:05 pm

Prawdopodobnie lepiej byłoby po prostu przeczytać oryginał.
Obrazek

Matii
Weteran
Posty: 1322
Rejestracja: ndz mar 29, 2015 6:18 pm
Lokalizacja: Katowice
Status: Offline

Czy chcesz zostać starą panną?

Post autor: Matii » sob wrz 22, 2018 2:34 pm

Robię zakupy na Gildi i zdziwiła mnie cena tej mangi. Hanami pisało że okładkowa 29,00 zł, a Gildi podali okładkową 23,00 zł. Patrze na mangarden, a tam pokazuje że okładkowa to 29,00 zł. Chyba na Gildi jest błąd xD Manga ma prawie 50% rabatu. Kosztuje 16,10 zł.
https://www.gildia.pl/manga/375901-czy- ... tara-panna
Czekam na wydanie - Trigun; Hunter x Hunter; Nana; Shaman King KZB; Ashita no Joe; Kiseijuu
Nakarm Prehistorycznego pokemona: Obrazek

Awatar użytkownika
Lou
Weteran
Posty: 1285
Rejestracja: sob lip 05, 2014 11:50 am
Lokalizacja: Pabianice
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Czy chcesz zostać starą panną?

Post autor: Lou » sob wrz 22, 2018 9:19 pm

Przeczytałam i w sumie mam mieszane uczucia. Bardzo podoba mi się kreska. Plus za to, że bohaterki mają ponad 35 lat. Chyba znów największy problem stanowi tłumaczenie, sztywne dialogi nie ułatwiają wczucia się w historię postaci. Nowelki nie dają rozwinąć skrzydeł bohaterkom, bo gdy zaczynamy je poznawać, scenariusz zmierza do finału. Nie znam książki więc trudno odnieść mi się do adaptacji w wykonaniu Okazaki. Po lekturze samej mangi, jak i rozmowy z Amamiyą, mam wrażenie, że autorka nie dokonała własnej interpretacji, a po prostu przeniosła fragmenty 1/1. To niekoniecznie sprawdziło się w medium, w którym czytelnik nie musi sobie nic dopowiadać. Daję takie 6,5/10.

Endriu_jpf, wydaj Yamaji Ebine! W Was nadzieja na kolejne dobre josei na rynku.
Obrazek

Awatar użytkownika
Angu
nołlife
Posty: 2697
Rejestracja: pt sty 07, 2011 1:38 pm
Lokalizacja: Wejherowo
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Czy chcesz zostać starą panną?

Post autor: Angu » pn paź 01, 2018 9:38 pm

Czyta się to szybko (pomimo średniego tłumaczenia/redakcji/korekty ale o tym za chwilę). Krótkie przedstawienie życia trzech kobiet, które mają swoje podejście do codzienności. A to zatracić się w pracy, a to spróbować bycia z kimś, kogo mało obchodzi twoje zdanie czy uczucia... A może po prostu pogodzić się ze sobą i być samemu?
Mamy tu sporo stereotypowych zachowań rodziny czy znajomych jak traktują singli. Wprost z życia wzięte. :P
Typowe pytania - a dlaczego jesteś sama?
Typowe wnioski - jesteś piękna i sama? Może masz za wysokie wymagania?
Własnie przez tą obyczajowość manga przypadła mi do gustu, mimo że nadal to taki średniaczek do przeczytania na raz.

Też podobała mi się kreska. Kadrowanie, jak wspomniane jest z tyłu okładki, też ciekawe.

A co do wydania... trochę się poprzyczepiam. Mam nadzieje, że nie za bardzo na siłę...
Typesetting mógłby być miejscami lepszy, ale to raczej sporadyczne przypadki.
Tłumaczenie/korekta/redakcja... Już na pierwszej stronie, w pierwszym kadrze mamy coś takiego. Nie wiem czy jest tu potrzebny przecinek po "bardziej"?
► Pokaż Spoiler
Dla tych co tęsknili za "aha". Niestety nie pada w tym komiksie :) Za to mamy "myhy" "hy" czy "yhy". Swoją drogą - czy konieczne są te przecinki w każdym śmiechu w tej mandze?
► Pokaż Spoiler
To zdanie musiałam czytać kilka razy by zrozumieć o co chodzi (i nie tylko ja)
► Pokaż Spoiler
Piesek robi KYYYY. Czymkolwiek jest KYYYY...
► Pokaż Spoiler
Pojawiło się też nadprogramowe "w".
► Pokaż Spoiler
Przeniosłabym "nie" do drugiego dymka.
► Pokaż Spoiler
Małe kadry przedstawiające pojedyncze sytuacje z życia jednej z bohaterek.
Nie rozumiem odpowiedzi "jestem spokojna"?? Możliwe, że po prostu ja nie rozumiem. :<
► Pokaż Spoiler
Jak w końcu z tymi dziećmi? Jak "już będzie drugie" to ma na razie jedno dziecko? To czemu jest "to dzieci Secci". A może to druga ciąża?
► Pokaż Spoiler
Dziwna logika - jak samotne matki będą mogły adoptować dzieci, to zmniejszy się problem małej liczby urodzeń...? Chyba znowu czegoś nie zrozumiałam. Wierzę, że tak jest w oryginale. Po prostu musiałam się podzielić.
► Pokaż Spoiler
Przydługi trochę ten post wyszedł. D:
Obrazek

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Czy chcesz zostać starą panną?

Post autor: miaka88 » pn paź 01, 2018 10:12 pm

Mnie się tytuł podobał, może dlatego, że bliżej mi do wieku bohaterek i sama jeszcze nie mam męża (ale mam faceta) ani dzieci. Na szczęście tego typu pytania mnie jeszcze omijają.

Dostałam coś lepszego niż się spodziewałam. Chyba już całkiem przejadły mi się czasy szkolne i dostałam miłą odmiane.
Obrazek

Awatar użytkownika
eNeS
Posty: 60
Rejestracja: śr sty 31, 2018 10:21 am
Gender:
Status: Offline

Czy chcesz zostać starą panną?

Post autor: eNeS » wt paź 02, 2018 12:13 am

Dobre tłumaczenie. Dzięki za cynk, już wiem, że nie kupię. Mam szczerą nadzieję, że 20th Century Boys tłumaczył ktoś inny i tam wszystko gra :c

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2281
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Czy chcesz zostać starą panną?

Post autor: ociesek » wt paź 02, 2018 7:24 am

Angu pisze:
pn paź 01, 2018 9:38 pm
Nie wiem czy jest tu potrzebny przecinek po "bardziej"?
Nie, nie jest.
Angu pisze:
pn paź 01, 2018 9:38 pm
Swoją drogą - czy konieczne są te przecinki w każdym śmiechu w tej mandze?
Pomiędzy "a" a "ha" nie, bo one są innymi wyrazami, natomiast pomiędzy każdym kolejnym "ha", jako powtórzenie, przecinki są niezbędne.
Angu pisze:
pn paź 01, 2018 9:38 pm
To zdanie musiałam czytać kilka razy by zrozumieć o co chodzi (i nie tylko ja)
O raju, jaka złota myśl! (Brakuje tam kilku przecinków)

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2875
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Offline

Czy chcesz zostać starą panną?

Post autor: Canis » wt paź 02, 2018 8:51 am

Angu pisze:
pn paź 01, 2018 9:38 pm
To zdanie musiałam czytać kilka razy by zrozumieć o co chodzi (i nie tylko ja)
Moje poczucie estetyki, stylistyki i jeszcze kilku innych rzeczy, krzyczy w agonii. Pozwolę sobie przeprowadzić korektę (nie znam oryginalnego tekstu):
  • Dlaczego
  • będąc w Tokio tak bardzo bałam się samotności,
  • a tu,
  • na pustkowiu, wśród nieznajomych,
  • zamiast strachu, czuję radość?
~skorygowane przez kogoś, kto nigdy nie dostał oceny wyższej niż +3 z dyktanda w szkole

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Czy chcesz zostać starą panną?

Post autor: Meliona » wt paź 02, 2018 11:26 am

"Dlaczego ja, będąc w Tokio tak bardzo bałam się samotności, a tu, gdzie nie ma praktycznie nikogo, a tych, co są nie znam, na środku pustyni potrafię się dobrze bawić."
Brak tu związku przyczynowo-skutkowego, więc w Tokio bała się samotności, a "tu" nie wiadomo. I jeszcze jakaś zabawa na pustyni, że co. Tak myślałam, po tym jak napisali na fb, że starają się zdążyć z premierą na MFKiG, że to wydanie będzie właśnie tak wyglądać :lol:
Ktoś mi powie, jak wygląda tłumaczenie Chłopców? Niby jestem przyzwyczajona do, eee, stylu tego tłumacza, ale... są pewne granice (Mushishi przestałam kupować po trzecim tomie, a i tak długo wytrzymałam).
Obrazek

Awatar użytkownika
SallyCzarownica
nołlife
Posty: 2041
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 5:39 pm
Status: Offline

Czy chcesz zostać starą panną?

Post autor: SallyCzarownica » wt paź 02, 2018 2:24 pm

A tak się cieszyłam na tę jednotomówkę. :( Chyba wyrzucę ją z koszyka. W sumie to nawet nie powinnam być rozczarowana, to w końcu Hanami. Ale i tak szkoda. :(
Obrazek

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2961
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Czy chcesz zostać starą panną?

Post autor: ninna » wt paź 02, 2018 3:03 pm

Na nic się nie nastawiałam zamawiając tę jednotomówkę (tyle że lubię kreskę autorki). Ale teraz nawet bardziej jestem ciekawa tego wszystkiego. Aż się przypominają czasy "Suppli" :P.

Awatar użytkownika
Lou
Weteran
Posty: 1285
Rejestracja: sob lip 05, 2014 11:50 am
Lokalizacja: Pabianice
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Czy chcesz zostać starą panną?

Post autor: Lou » śr paź 03, 2018 8:15 am

ninna, aż tak źle jak w Suppli to nie jest. Pierwszy lepszy tom Suppli wypada jednak gorzej w zestawieniu z Panną.
Obrazek

Awatar użytkownika
zandam
Moderator
Posty: 3063
Rejestracja: czw kwie 24, 2003 8:13 pm
Lokalizacja: Wronki
Kontakt:
Status: Offline

Czy chcesz zostać starą panną?

Post autor: zandam » śr paź 03, 2018 8:27 pm

To jeden z nielicznych tytułów, za którymi w tym roku naprawdę czekałam i żałuję, że Viz tego nie wydał (w wersji papierowej). Bez zastanowienia kupiłabym ich wersję. :(
Canis pisze:
wt paź 02, 2018 8:51 am
Moje poczucie estetyki, stylistyki i jeszcze kilku innych rzeczy, krzyczy w agonii. Pozwolę sobie przeprowadzić korektę (nie znam oryginalnego tekstu):
Dlaczego
będąc w Tokio tak bardzo bałam się samotności,
a tu,
na pustkowiu, wśród nieznajomych,
zamiast strachu, czuję radość?
~skorygowane przez kogoś, kto nigdy nie dostał oceny wyższej niż +3 z dyktanda w szkole
Co chyba wiele mówi o ich redaktorze, kimkolwiek on/ona jest... o ile jest. :P

Awatar użytkownika
Mormicc
Weteran
Posty: 1277
Rejestracja: pn kwie 25, 2016 12:58 pm
Gender:
Status: Offline

Czy chcesz zostać starą panną?

Post autor: Mormicc » śr paź 03, 2018 8:41 pm

Tak liczyłem na tą jednotomówkę :(
Średnią fabułę bym przeżył, ale średnią fabułę i słabą edycje to mi się odechciewa :? Ostatnio wypuścili poprawiony pierwszy tom Suppli, ale jak w kolejnych tomach ma być gorzej niż tu pokazano to z tego też chyba zrezygnuję, szkoda :/
Mój profil MAL <- przyjmuję do znajomych :v
Chcem: Houseki no Kuni, K no Souretsu :v
...Marzenia o zmierzchu - Dango<3, Beastars - SJG <3

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2961
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Czy chcesz zostać starą panną?

Post autor: ninna » czw paź 11, 2018 11:17 am

Nie spodziewałam się po tej mandze niczego, a tymczasem bardzo pozytywnie się rozczarowałam. Owszem, historie są krótkie i niezbyt odkrywcze ale czyta się je bardzo przyjemnie (najbardziej podobała mi się pierwsza). Bohaterki dają się polubić, są wiarygodne, a ich emocje łatwo udzielają się czytelnikowi (pomimo, że wyznaję w życiu nieco inne zasady niż one - ja nie potrafię być sama, potrzebuję chłopa i już :P). Historie mają fajny klimat i są nastrojowe (również dzięki kresce - ciekawym kadrom i ozdobnikom). Podobała mi się definicja szczęścia podana na koniec (aczkolwiek ja dorzuciłabym do listy jeszcze znalezienie miłości). W sumie jak patrzę na te elementy składające się na szczęście to chyba mogę stwierdzić, że jestem szczęśliwa :D.

Jeśli chodzi o tłumaczenie... Cóż, Lou, ma rację - aż tak źle jak w "Suppli" nie jest. Jasne, nie jest jakieś wybitne ale nie powoduje nadmiernego zgrzytania zębami. O wiele bardziej niż koślawe zdania w oczy rzucały mi się literówki. Generalnie widać pośpiech przy przygotowaniu komiksu.

Matii
Weteran
Posty: 1322
Rejestracja: ndz mar 29, 2015 6:18 pm
Lokalizacja: Katowice
Status: Offline

Czy chcesz zostać starą panną?

Post autor: Matii » ndz lis 18, 2018 9:32 am

Wczoraj przeczytałem. Cała historia jest naprawdę świetna. W pełni rozumiem uczucia bohaterek, strach, presja rodziny. Mam z tym do czynienia na co dzień. Zaraz będzie wigilia i już czekam na życzenia typu - "Obyś znalazł w końcu kogoś i się zakochał bo już czas...". O ile historia była naprawdę wyjątkowa i brakowało mi czegoś takiego na rynku to rysunki i tłumaczenie to pomsta do nieba. Myślę że moi poprzednicy napisali już wszystko na ten temat. Nie raz podczas czytania czytałem dymki dwa razy by zrozumieć sens zdania. Takie 6/10. Warto kupić tylko dla fabuły, a to tłumaczenie i słabe rysunki jakoś da się przeboleć.
Czekam na wydanie - Trigun; Hunter x Hunter; Nana; Shaman King KZB; Ashita no Joe; Kiseijuu
Nakarm Prehistorycznego pokemona: Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Hanami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości