Nowości od Studia JG

Tutaj rozmawiamy o komiksach wydanych przez Studio JG, a także magazynach "Otaku" i "SMASH!"
Nelinnor
Wtajemniczony
Posty: 511
Rejestracja: śr maja 11, 2016 8:08 pm
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Nelinnor » śr gru 22, 2021 11:46 am

Shiki pisze:
śr gru 22, 2021 11:28 am
Powiedzcie mi, jaki format ma edycja normalna, niespecjalna Bakemonogatari, bo na moich mangach jest obecnie napisane 24.99zl. Jak te dodatkowe "2zł" są liczone?
Bakemonogatari ma A5, wiec według tej rozpiski cena powinna wzrosnąć o 5zł. Chodzi im chyba o to, że obecny próg cenowy dla nowych mang A5 wynosił 27,99zł, wzrastał on systematycznie co jakiś czas z nowymi zapowiedziami, ale starsze mangi często są poniżej tego więc cena rzeczywiście wzrośnie dużo więcej.

Awatar użytkownika
amsterdream
Wtajemniczony
Posty: 814
Rejestracja: pt sty 27, 2012 11:56 pm
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: amsterdream » śr gru 22, 2021 12:36 pm

Oni sporo mang wydawali jeszcze w tych starych progach więc wielu tytułom cena realnie wzrośnie o 4-5zł a nie 1-2zł.

W przeciwieństwie do JPF, główny target SJG to nastolatkowie. Z takimi cenami świetlanej przyszłości im nie wróże.

GreX
Posty: 59
Rejestracja: wt gru 04, 2018 2:10 pm
Gender:
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: GreX » śr gru 22, 2021 1:03 pm

Właśnie zostałem wyleczony z pomysłu zbierania kilku serii od Studia :shock:

Ciekawe jak poradzi sobie JPF, którego wszystkie nowości opierają się na twardej oprawie.

NWW_Station
Wtajemniczony
Posty: 545
Rejestracja: czw lis 28, 2013 9:38 pm
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: NWW_Station » śr gru 22, 2021 1:19 pm

GreX pisze:
śr gru 22, 2021 1:03 pm
Właśnie zostałem wyleczony z pomysłu zbierania kilku serii od Studia :shock:

Ciekawe jak poradzi sobie JPF, którego wszystkie nowości opierają się na twardej oprawie.
No właśnie tam bym był zdecydowanie bardziej dotknięty, gdyby były podobne podwyżki. Od JPF zdecydowanie więcej biorę i w tym parę twardych opraw. Bo lubię, bo chce i cenowo mi pasowało. Ale zaczynam czuć obawy nad cenami... jak mi podbiją Alitę, to nie wiem, czy pociągnę ten biznes do końca xD

Niemniej cisza tam jest całkowita, więc może nie chcą podnosić przedwcześnie - zobaczą, o ile faktycznie wzrośnie cena i dopiero wtedy będzie jakaś informacja. Studio JG jakby od razu założyło najgorsze i wrzuciło wyższe ceny/inne wydawnictwa mają takie drukarnie, gdzie aż tak źle cenowo nie jest? xD

W każdym razie to hobby robi się coraz droższe, a przynajmniej u nas, bo za granicą jakiegoś większego wzrostu cen nie zauważam od dawna xD

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5368
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Yuriko » śr gru 22, 2021 2:22 pm

NWW_Station pisze:
śr gru 22, 2021 1:19 pm
Studio JG jakby od razu założyło najgorsze i wrzuciło wyższe ceny
Oni zakładają tak już od kilku lat xD

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: miaka88 » śr gru 22, 2021 2:59 pm

To czemu nie mogą zrobić częściowo jak waneko? Czyli te bardzo stare i kiepsko sprzedające się mangi nie dodrukowywać a gdzie się da to e-mangi.
Obrazek

Awatar użytkownika
kesah
Adept
Posty: 447
Rejestracja: śr wrz 28, 2011 6:57 pm
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: kesah » śr gru 22, 2021 3:33 pm

Cóż, wydawnictwa podwyżki cen mang powinny traktować jako ostateczność, bo muszą mieć na uwadze grupy docelowe, to nie są osoby dorosłe, w większości to są nastolatkowie i studenci jacy nie mają jeszcze własnych dochodów i bazują na wsparciu finansowym rodziców i podkreślam "w większośći". Też Polska to nie jest Kraj w jakim się przelewa, żeby ustawiać ceny mang podobne do cen zachodnich gdzie ludzie zwyczajnie zarabiają więcej, ceny muszą być dostosowane do rynku a w Polsce nadal większość ludzi zarabia w okolicach stawki minimalnej lub nieco ponad minimalną i przy okazji wzrostu inflacji, wzrostu opłat, produktów, to mimo wszystko podnoszenie cen produktów jacy ludzie traktują hobbystycznie może być problemem dla wydawnictw. Bo nikt nie zrezygnuje z opłaty rachunku za prąd czy gaz, ale po prostu zrezygnuje z wydatków jakie są mniej istotne - w tym przypadku mang.

Mimo wszystko rozumiem, że koszty się zwiększają, że to nie wszystko jest zależne od wydawnictwa gdy muszą opłacić drukarnie i inne rzeczy a tam koszta też wzrastają. Ale mimo wszystko księgowość musi tutaj ostro pogłówkować, przeanalizować wszystkie wydatki i ocenić racjonalnie co będzie najkorzystniejsze, bo każdy się liczy z tym, że ceny mogą nieco wzrosnąć, ale aby w tym był zachowany rozsądek.

Sam miesięcznie wydaję na mangi jakieś 300-400 zł - Jest to dużo, przynajmniej w moim odczuciu, bo sam nie mam takich zarobków by stwierdzić, że taki ubytek z konta jest dla mnie mało dotkliwy i go nie odczuję. I tak kupuje głównie na gildii gdzie są te promocje nawet do 30% bo inaczej bym płacił znacznie więcej. Każda podwyżka cen jest dla mnie jednak dość kłopotliwa ponieważ obecnie kupuje 49 trwających jeszcze serii z czego 12 jest od Studia JG. Jeśli wejdą podwyżki u każdego z wydawnictw, to nie będzie opcji aby kolekcjonować wszystkie interesujące mnie serie i z części po prostu będzie trzeba zrezygnować.

Jak ktoś wspomniał, Studio JG w większości celuje w nastoletnie grupy odbiorców, aczkolwiek wiadomo jak to jest z mangami, tak naprawdę trudno je klasyfikować poprzez wiek odbiorcy, bo Shaman Kinga czy Fairy Tail albo 7ds to mangi dla każdego, czy młodszego czy starszego, Parasyte to jest w sumie tytuł dla nieco starszego odbiorcy. Sam do młodszych się nie zaliczam, a kupuje przykładowo większość shounenów na polskim rynku, aczkolwiek, od dawna płaczę na forach by twórcy wydawali więcej serii dla dorosłych, gdzie jest przemoc, gore, seksy, golizna, psychoza itd. itd. żeby wspomnieć o Kenganie (najbardziej brutalne walki jakie widziałem) czy Gantz w jakim znajdziemy i dużo brutalności i golizny. Polskie wydawnictwa dość mocno uciekają od tego, nie wiem czemu, Hanami to wydawnictwo jakie najbardziej się koncentruje na starszych czytelnikach mangi, ale też nie wydaje mang jakiś kontrowersyjnych, są to serie jakie gdzieś fabularnie są dojrzałe. Studio JG mimo wszystko ma wiele tytułów jakie trafiają do tych młodszych i zapewne wielu z nich nie ma jeszcze własnych dochodów i każda podwyżka cen może tu być problemem.

Dochodzi jeszcze jedna kwestia, czyli ilość tytułów. Niby to powinno cieszyć, że wydawnictwa poszerzają ilość serii, ale też trzeba mieć na uwadze rynek i grupy docelowe. Nawet jeśli pojawiają się dobre tytuły, to ich sprzedaż może być poniżej oczekiwań, bo po prostu tych serii jest za dużo by móc na bieżąco zbierać każdy tytuł jaki nas interesuje. Ja przykładowo pomimo tego, że kupuje dużo, za dużo, to i tak pomijam wiele serii jakie chciałbym mieć w swoim zbiorze np. Fire Force, Beastars, Atelier, Yona, Goblin Slayer, Overlord, RE Zero i znalazło by się jeszcze trochę. Tych serii nie kupuję, sięgnę po nie tak jak zrobiłem z Punpunem którego kupiłem dopiero wtedy, jak został zakończony. Jednak podwyżki cen mogą sprawić, że po prostu taka tendencja się powiększy. Taniej wyjdzie kupno całej serii z drugiej ręki, niż zbieranie jej systematycznie.

Problemem jednak dla wydawnictw jest właśnie fakt, że ludzie kupują mangi z drugiej ręki, bo samo wydawnictwo nic z tego nie ma. Przez lata z takim procederem walczyli twórcy gier komputerowych, którzy kombinowali jak sprawić, by ludzie nie mogli odsprzedawać gier czy udostępniać ich innym osobom. W rezultacie dochodziło do przypisywania gry do konkretnych kont, ograniczenia udostępniania na platformach pokroju steam, wprowadzenie denuvo jakie m.in monitoruje czy z gry nie korzysta więcej osób jednocześnie itd. itd.
Niestety, ale wszelkie utrudnienia dla konsumenta będą powodować, że ten będzie szukał tylnych drzwi i innych możliwości oszczędniejszej inwestycji. Jeśli mangi będą zbyt drogie, to zwiększy się proceder kupowania mang używanych i jak wspomniałem, najgorzej będzie miało tu samo wydawnictwo, bo z tego tytułu oni nic nie zarobią.

Więc warto jednak z tego tytułu do podwyżek mang podchodzić dość na spokojnie i z rozwagą, tak aby nie odstraszyć konsumenta a najlepiej tego typu rzeczy traktować jako ostateczność analizując dogłębnie wszystkie inne możliwości oszczędności.

Mnie i tak ostatnio coraz bardziej dobija ilość mang wydawanych zbiorczo, sam w tym momencie kupuję Ranma 1/2, InuYasha, Eden, JoJo, Saga Winladzka, Devilman, 20 Century Boys, Battle Angel Alita a dojdzie za chwilę Pięść Gwiazd Północy i Kapitan Tsubasa a każda z tych mang to wydatek 45-65 zł. Niech mi tu nagle przynajmniej 4 z wspomnianych serii wyjdą w jednym miesiącu, to już 200 zł z tytułu jedynie 4 serii a gdzie reszta ;) i ja jako osoba pracująca i zarabiająca na siebie łapie się czasami za głowę a co dopiero Ci którzy mają znacznie mniejsze fundusze.

Też niech Polskie wydawnictwa nie szaleją, bo przykładowo w Włoszech czy Francji można spokojnie mangi kupić w okolicach 28-30 zł a tu Studio JG już wyskakuje praktycznie z ceną 26 zł za standardowe wydanie, zbliżamy się do zachodu pod względem cen, no, ale zarobki nasze do zachodnich to jeszcze są daleko, więc... No, lepiej jednak zachować na rynku pewien balans, bo inaczej wkrótce lepiej będzie kupować mangi obcojęzyczne niż wspierać polskie wydawnictwa.
To czemu nie mogą zrobić częściowo jak waneko? Czyli te bardzo stare i kiepsko sprzedające się mangi nie dodrukowywać a gdzie się da to e-mangi
Nie sądzę by polityka waneko odnośnie dodruków była w dłuższej perspektywie dobra. Przez takie a nie inne podejście, bardzo wiele dobrych tytułów znika z polskiego rynku a szkoda. Dzisiaj na pewno wiele osób chętnie by sięgnęło po Hiroszimę czy Black Lagoon. Nie wyobrażam sobie, żeby np. JPF przestał robić dodruki i w pewnym momencie z rynku by zniknął One Piece, Dragon Ball, Bleach, Naruto czy Atak Tytanów albo Berserk gdzie wiele z tych mang, to po prostu ikony Japońskiego komiksu. Co prawda Waneko podejmuje decyzje o nie robieniu dodruków w przypadku serii jakie się nie sprzedają, ale w dalszej perspektywie na pewno z czasem pojawili by się chętni i szkoda by było by tytuły znikały bezpowrotnie. Na zachodzie często jest tak, że konkretne tytuły są odnawiane, gdzieś ich wydawanie jest wznowione ale w nowej odsłonie, nowym formacie, tak jak Waneko zrobiło z GTO. Nie chciałbym by Polskie wydawnictwa rezygnowały z dodruków, pomimo, że dla mnie było to opłacalne, bo sam kupuje mangi systematycznie i brak później ich dodruków jest mi na rękę, bo mogę konkretne serie odsprzedać z dużym zyskiem i na tym zarobić.
Lista życzeń : Kengan Ashura/Omega, Gantz, Claymore, Slam Dunk, Ashita no Joe, Holyland, Yu Yu Hakusho, Sun-Ken Rock, Im a Hero

Awatar użytkownika
MrOrochimaru
Wtajemniczony
Posty: 640
Rejestracja: pt lut 16, 2018 4:10 pm
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: MrOrochimaru » śr gru 22, 2021 3:35 pm

Może ktoś szybko doradzić czy warto brać dziewczynkę z krainy przeklętych? Do czego jest bardziej podobna, do Somali (które bardzo mi się podobalo) czy jednak do Made in abyss (które mnie bardzo wynudziło)

Awatar użytkownika
Łukasz.T
nołlife
Posty: 2791
Rejestracja: wt lip 10, 2012 2:04 am
Lokalizacja: Jędrzejów
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Łukasz.T » śr gru 22, 2021 3:51 pm

Dobrze ze mam wykupione prenumeraty na tytuły, które mnie interesują.

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: miaka88 » śr gru 22, 2021 4:02 pm

MrOrochimaru, z tych dwóch tytułów to zdecydowanie bliżej mu do Somali.
Obrazek

Awatar użytkownika
Kuroneko
Weteran
Posty: 1166
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 4:18 pm
Gender:
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Kuroneko » śr gru 22, 2021 5:05 pm

NWW_Station pisze:
śr gru 22, 2021 1:19 pm
W każdym razie to hobby robi się coraz droższe, a przynajmniej u nas, bo za granicą jakiegoś większego wzrostu cen nie zauważam od dawna xD
Też rosną, przynajmniej w Niemczech w ostatnich miesiącach cena standardowa wzrostła o przeciętnie 50 centów.
ObrazekObrazekObrazekObrazek Obrazek

Dao
Adept
Posty: 130
Rejestracja: ndz cze 28, 2020 6:28 pm
Gender:
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Dao » śr gru 22, 2021 5:58 pm

MrOrochimaru,
dziewczynkę zdecydowanie warto. Niesamowita atmosfera, powolne odkrywanie świata przedstawionego, rządzących nim reguł i tajemnic. Wzięłam w ciemno, a seria naprawdę dobra i trzymająca w napięciu (czytanie tego w tempie wydawania jest niezwykle bolesne, oby udało się im faktycznie przyspieszyć ;) )

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Meliona » śr gru 22, 2021 6:31 pm

MrOrochimaru pisze:
śr gru 22, 2021 3:35 pm
Może ktoś szybko doradzić czy warto brać dziewczynkę z krainy przeklętych? Do czego jest bardziej podobna, do Somali (które bardzo mi się podobalo) czy jednak do Made in abyss (które mnie bardzo wynudziło)
Do żadnego z tych. I nie warto, wlecze się to to straszliwie, a fabuły brak xD Dokupię do końca z rozpędu, ale już mnie ta seria nie jara.
To taka opowiastka, jak z książek dla dzieci, ale zdecydowanie zbyt długa jak na pomysł, który miał autor
Obrazek

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2960
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: ninna » śr gru 22, 2021 8:13 pm

Ja najpierw byłam "Dziewczynką" zachwycona, potem jakoś przestała mnie ta manga jarać, jakby straciła "to coś". Jak szedł do mnie ostatni tom (zbierałam po angielsku), powtórzyłam sobie całość i czytało się fajnie. Pomysł był ciekawy ale pod koniec autor za bardzo zakręcił i miejscami było to trochę przegadane. Często nie będę do tego tytułu wracać ale w mojej kolekcji zostanie.

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5368
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Yuriko » śr gru 22, 2021 11:03 pm

Info z fb
Oczywiście, że wszystkie już wydane mangi dostaną naklejki z nową ceną
Mangi, które w dużym stopniu są kolekcjonerskie dostaną naklejki na obwoluty. Jak widać, SJG dalej idealnie pokazuje, jakie beznadziejne decyzje podejmuje. Nie mogę się doczekać forumowego rankingu (które i tak nie ma znaczenia) i dać im ostatnie miejsce, bo tylko na tyle zasługują tymi debilnymi pomysłami.

Awatar użytkownika
MrOrochimaru
Wtajemniczony
Posty: 640
Rejestracja: pt lut 16, 2018 4:10 pm
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: MrOrochimaru » śr gru 22, 2021 11:16 pm

Okej, dziękuje wszystkim za opinię o dziewczynce. Bez Was być może zbyt pochopnie wydałbym sporą ilość pieniędzy na dziewczynkę. (wszystkie tomy i dostępne prenumeraty). A to wszystko przez głupi wzrost cen mang z twardą oprawą w styczniu.

Archerito
Weteran
Posty: 1045
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 9:41 am
Gender:
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Archerito » śr gru 22, 2021 11:41 pm

kesah pisze:
śr gru 22, 2021 11:07 am
Jestem ciekaw jak z cenami będzie, kiedy gdzieś ta inflacja się cofnie, bo mam wrażenie, że jak się przyjmą dane ceny i ludzie się przyzwyczają, to nawet jak sytuacja ekonomiczna się zmieni, to wydawnictwa pewnie pozostaną przy danych cenach.
To akurat jest oczywiste, że tak będzie. Po pierwsze patrząc na cuda jakie dzieją się w naszym pięknym kraju nieprędko doczekamy się stabilizacji. A po drugie czy naprawdę ktokolwiek wierzy, że przedsiębiorstwo po wytresowaniu sobie konsumentów, żeby płacili drożej zrezygnuje z tego kiedy koszta produkcji się zmniejszą? RLY? Ja osobiście zaczynam się poważanie zastanawiać nad dalszym inwestowaniem w kolekcję na twardo. Jedynym plusem może być to, że SJG poza obecnie wydawanymi tytułami przystopuje z twardą oprawą. Waneko do ogarnięcia w tym temacie bez problemu, a JPF poza nieszczęsnym Tsubasą i tak bym kupował wszystko pozostałe. Natomiast SJG wrzucało twardziele gdzie się tylko dało i teraz odbija im się to czkawką. Co do reszty tytułów miałem się zastanowić nad częścią z nich ale po takich informacjach nie mam złudzeń, że odpuszczam.
Yuriko pisze:
śr gru 22, 2021 11:03 pm
Mangi, które w dużym stopniu są kolekcjonerskie dostaną naklejki na obwoluty. Jak widać, SJG dalej idealnie pokazuje, jakie beznadziejne decyzje podejmuje. Nie mogę się doczekać forumowego rankingu (które i tak nie ma znaczenia) i dać im ostatnie miejsce, bo tylko na tyle zasługują tymi debilnymi pomysłami.
A jak...po co się ograniczać? Ciekaw jestem czy równie szybko będą wracali do zmniejszenia ceny kiedy covidjański cyrk się skończy :D

Awatar użytkownika
Alzea
Weteran
Posty: 1379
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 11:46 am
Gender:
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Alzea » czw gru 23, 2021 10:34 am

Okazuje się, że zakup pakietu FT jeszcze przed pierwszym skokiem cenowym to był mój deal życia. Też zastanawiam się czy faktycznie to przemyśleli, bo target to jednak osoby o ograniczonych portfelach. Ba, osoby zarabiajace też sie zastanowia dwa razy zanim władują się w nowe serie imo. Mam u nich większość w prenumeratach, Beztroskie dni z uwagi na skok cenowy porzucę, zastanawiam sie co zrobić ze Szlakiem chmur, może przez święta zrobię reread i podejmę decyzję. Z twardych na szczęście zbieram tylko OPM i Oko Horusa, więc nie zaboli aż tak. A ten pomysł z naklejkami jest tak idiotyczny, że szkoda komentować.

NWW_Station
Wtajemniczony
Posty: 545
Rejestracja: czw lis 28, 2013 9:38 pm
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: NWW_Station » czw gru 23, 2021 1:48 pm

Może będzie łatwo odkleić tę cenę.

Tak mnie zastanawiają sklepy typu Gildia, gdzie mają ciągle super ceny. Zmienią je po nowym roku? Zmienią mi cenę w zamówieniu? Ciekawe xD

Archerito
Weteran
Posty: 1045
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 9:41 am
Gender:
Status: Offline

Nowości od Studia JG

Post autor: Archerito » czw gru 23, 2021 2:52 pm

NWW_Station pisze:
czw gru 23, 2021 1:48 pm
Tak mnie zastanawiają sklepy typu Gildia, gdzie mają ciągle super ceny. Zmienią je po nowym roku? Zmienią mi cenę w zamówieniu? Ciekawe xD
W już złożonym zamówieniu raczej nie mają prawa Ci zwiększyć ceny, a co za tym idzie żądać od Ciebie dopłaty. Natomiast na pewno ceny pójdą do góry o różnicę wynikają z podwyżki ceny okładkowej. No chyba, że w umowach wydawnictwa ze sklepami te drugie jakoś się zabezpieczyły na taką ewentualność ale raczej wątpię :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Studio JG - Mangi, Otaku i SMASH!”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości