Wielki Strażnik Biblioteki

Tutaj rozmawiamy o komiksach wydanych przez Studio JG, a także magazynach "Otaku" i "SMASH!"
Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2281
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Wielki Strażnik Biblioteki

Post autor: ociesek » pn cze 22, 2020 8:10 am

Czytałem chyba dwa pierwsze tomy i to jedynie po to, zeby to w końcu wymęczyć. Postaci są totalnie nijakie i dwuwymiarowe, kiepsko zarysowane. Kreska niby ladna, ale tylko tyle. Bez fajerwerków, raczej "bezpieczna", taka szojkowata. I... W sumie to tyle. Wydarzenia są dość przewidywalne, a fabuła kręci się w miejscu.

Awatar użytkownika
Bukafo
Fanatyk
Posty: 1781
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 7:30 pm
Lokalizacja: Kasztankowy zagajnik
Gender:
Status: Offline

Wielki Strażnik Biblioteki

Post autor: Bukafo » pn cze 22, 2020 9:17 am

ociesek pisze:
pn cze 22, 2020 8:10 am
Czytałem chyba dwa pierwsze tomy i to jedynie po to, zeby to w końcu wymęczyć. Postaci są totalnie nijakie i dwuwymiarowe, kiepsko zarysowane. Kreska niby ladna, ale tylko tyle. Bez fajerwerków, raczej "bezpieczna", taka szojkowata. I... W sumie to tyle. Wydarzenia są dość przewidywalne, a fabuła kręci się w miejscu.
Kurde, liczyłem jednak na jakąś bardziej rozbudowaną opinię. A tu praktycznie same typowe frazesy pokroju "ładna kreska", "postaci szablonowe", "wydarzenia przewidywalne"...

No nic, pozostaje samemu się dowiedzieć jak to się ma w praniu. :|
Obrazek
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2281
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Wielki Strażnik Biblioteki

Post autor: ociesek » pn cze 22, 2020 10:12 am

Bukafo, nie mam pojęcia, czego się spodziewałeś, ale nie widzę sensu w rozpisywaniu się o czymś, co było (i tu podkreślę - według mnie) słabe. Jeśli liczysz na "bardziej rozbudowaną opinię", to, jak sam słusznie zauważyłeś, sprawdź sam.

Awatar użytkownika
Bukafo
Fanatyk
Posty: 1781
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 7:30 pm
Lokalizacja: Kasztankowy zagajnik
Gender:
Status: Offline

Wielki Strażnik Biblioteki

Post autor: Bukafo » pn cze 22, 2020 10:31 am

ociesek, raczej czego się u Ciebie nie spodziewałem. Tego, że walniesz takimi ogólnikami.

"Fabuła kręci się w miejscu". Aha.
Obrazek
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2281
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Wielki Strażnik Biblioteki

Post autor: ociesek » pn cze 22, 2020 10:57 am

Bukafo, właśnie obnażyłeś na forum mój największy sekret - ja totalnie ssę w recenzjach. Serio. Nie umiem i nie lubię zachęcać lub zniechęcać kogokolwiek do czegokolwiek. Ja sam nie przywiązuję żadnej wagi do czyichś recenzji, póki sam nie sprawdzę. Może stąd wynika moja "wada" :) Przykro mi, że Cię rozczarowałem, ale
Bukafo pisze:
pn cze 22, 2020 10:31 am
raczej czego się u Ciebie nie spodziewałem. Tego, że walniesz takimi ogólnikami.
teraz już zacznij :P

Awatar użytkownika
Bukafo
Fanatyk
Posty: 1781
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 7:30 pm
Lokalizacja: Kasztankowy zagajnik
Gender:
Status: Offline

Wielki Strażnik Biblioteki

Post autor: Bukafo » pn cze 22, 2020 12:26 pm

ociesek pisze:
pn cze 22, 2020 10:57 am
Bukafo, właśnie obnażyłeś na forum mój największy sekret - ja totalnie ssę w recenzjach. Serio.
O kurde mol! No to niezły ze mnie Zordon. :o

Odkryć czyiś największy sekret na forum, to jak trafić dwa razy pod rząd szóstkę w totka. Praktycznie niemożliwe. :o
Obrazek
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

Awatar użytkownika
Momomiya
Posty: 91
Rejestracja: ndz gru 23, 2018 10:58 pm
Status: Offline

Wielki Strażnik Biblioteki

Post autor: Momomiya » śr lip 15, 2020 1:16 pm

Dostałam swój egzemplarz (miękka okładka) i no tego, zakładka fajna, ale spodziewałam się, że będzie jednak nieco większa. :lol:

Zdjęcie:
► Pokaż Spoiler
Z pozytywnych zaskoczeń to lakier wybrany na okładce (przód, tył i nawet na skrzydełkach) prezentuje się naprawdę ładnie. Ciekawe, czy twardookładkowa wersja też tak ma?

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3299
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Wielki Strażnik Biblioteki

Post autor: Alexandrus888 » śr lip 15, 2020 1:47 pm

Tak, też jest lakier wybrany na obwolucie :)

Awatar użytkownika
Fani
nołlife
Posty: 2353
Rejestracja: sob cze 21, 2014 10:59 pm
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
Gender:
Status: Offline

Wielki Strażnik Biblioteki

Post autor: Fani » śr lip 15, 2020 2:02 pm

Dla mnie lakier wybrany na obwolutach to już wręcz znak rozpoznawczy SJG. Zdecydowana większość ich mang posiada ten bajer.
Ostatnio zmieniony śr lip 15, 2020 8:45 pm przez Fani, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ame
nołlife
Posty: 3906
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 3:26 pm
Gender:
Status: Offline

Wielki Strażnik Biblioteki

Post autor: Ame » śr lip 15, 2020 8:02 pm

Fani pisze:
śr lip 15, 2020 2:02 pm
Dla mnie lakier wybrany na obwolutach to już wręcz znak rozpoznawczy SJG.
+1

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Wielki Strażnik Biblioteki

Post autor: miaka88 » śr lip 15, 2020 9:06 pm

Czytał ktoś i może się wrażeniami podzielić?
Obrazek

Awatar użytkownika
Momomiya
Posty: 91
Rejestracja: ndz gru 23, 2018 10:58 pm
Status: Offline

Wielki Strażnik Biblioteki

Post autor: Momomiya » czw lip 16, 2020 10:17 pm

Owszem, ja jestem ten "ktoś". :D

Po pierwsze, odwołuję to, co napisałam w temacie ogólnym o nowościach SJG, czyli że nie miałam nierozdzielonych stron - jednak miałam, ale były to tylko 4 kartki, czyli na tyle mało, że nie wyłapałam tego przy testowym przekartkowaniu. Parę ruchów małym nożykiem i odcięcie zbędnych strzępków nożyczkami wystarczyło, żeby wszystko było już cacy. Poczułam się dzięki temu jak pracownice bilbioteki z samego komiksu, taki niestandardowy bonus do imersji. :lol: A na poważnie, to z ciekawości, romanova, czy w twoim przypadku problem też dotyczył 4 kartek z pierwszego rozdziału, czy chodziło o więcej stron?

Jeszcze z technicznych rzeczy, to marginesy wewnętrzne powinny być większe - na jednej rozkładówce zjadło 1/3 globusu, na innej zaś całą dużą literę (dobrze, że nie z dialogu). :cry:

A sama seria? Sprawa jest taka, że ciężko jest mi wypowiedzieć się już teraz o Strażniku właśnie jako o serii, bo pierwszy tom to dosłownie jeden wielki prolog. Zatem o fabule naprawdę trudno jeszcze wnioskować, ale już o klimacie czy bohaterach coś można napisać.

W skrócie, to komiks wstrzelił się doskonale w moje osobiste gusta np. co do kreacji głównego bohatera, tematyki, relacji między postaciami, a nawet rodzaju magii używanej przez jedną z bohaterek. No ale nie będę tu z tego powodu piać peanów i krzyczeć "kupujcie", bo to są rzeczy bardzo subiektywne i już widzę (i rozumiem), jak niektórych odrzuca na kilometr np. od protagonisty.

Obiektywnie:

- wspaniała kreska, mnóstwo detali

- spoko pomysł na zawiązanie fabuły z pierwszych paru stron, taki mały ale fajny "chwyt"

- w ogóle spoko pomysł na świat, niby nic naprawdę oryginalnego, ale worldbuilding jest ciekawy

- niespieszne prowadzenie historii, akcja posuwa się do przodu powoli. Z dwóch powodów. Po pierwsze, bo autorka skupia się na budowaniu relacji między postaciami. A po drugie, co mi się bardzo podoba, to dlatego, że każda decyzja/sytuacja, która normalnie byłaby zbyta przez większość komiksów, jest tutaj wytłumaczona (np. czemu ktoś danej postaci pozwolił się włóczyć, dlaczego ktoś czegoś innej postaci nie powiedział od razu, itd). Tak, wydłuża to całość i tak, czasem można by to sobie darować, ale nadaje to pewnego realizmu. Nawet okładka pod obwolutą została w całości wykorzystana na wyjaśnianie takich szczegółów (oraz na worldbuilding).

- taka może nie cukierkowość, ale "uroczość" na pewno. Tzn. główny bohater przyjaźni się z milusio wyglądającymi zwierzętami, bardzo dużo jest też sytuacji, które wywołują myśli typu "jaki on kochany" albo scen, które mają sprawić, że żal nam tegoż głównego bohatera. Może będzie tego mniej w dalszych tomach, bo nie będzie już on w nich udręczonym 6-latkiem... Ale osobiście mam nadzieję, że jednak nie, bo mi się tak właśnie bardzo podoba, im więcej "kochaniowości", tym lepiej :P

- olśniło mnie: pierwszy tom to, w skróconej wersji skróconej wersji, mix slice of life typu moe z fantasy :lol: Tylko tym razem mamy moe chłopca, a nie moe dziewczynkę. Taka trochę przesada z mojej strony, oczywiście.

Ja już się nie mogę doczekać drugiego tomu i mam nadzieję, że nie zrobiłam właśnie Strażnikowi zbyt dużej antyreklamy. :P

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Wielki Strażnik Biblioteki

Post autor: miaka88 » czw lip 16, 2020 11:00 pm

Momomiya, kupiłaś wersje twardą czy miękką?
Obrazek

Awatar użytkownika
Momomiya
Posty: 91
Rejestracja: ndz gru 23, 2018 10:58 pm
Status: Offline

Wielki Strażnik Biblioteki

Post autor: Momomiya » czw lip 16, 2020 11:30 pm

Miękką. Teraz też się zastanawiam, czy obie wersje mają te sklejone strony. :lol:

Awatar użytkownika
Gokiburi
Wtajemniczony
Posty: 502
Rejestracja: śr mar 13, 2013 11:35 pm
Lokalizacja: Krk
Status: Offline

Wielki Strażnik Biblioteki

Post autor: Gokiburi » pt lip 17, 2020 2:31 am

Ja kupiłam w twardej i po przejrzeniu pod kątem złączonych stron takich nie stwierdziłam.
Co do marginesów są w porządku, tylko przy tej ilustracji z globusem jakoś tak ciaśniej.
► Pokaż Spoiler
inne są ok
► Pokaż Spoiler

Awatar użytkownika
Momomiya
Posty: 91
Rejestracja: ndz gru 23, 2018 10:58 pm
Status: Offline

Wielki Strażnik Biblioteki

Post autor: Momomiya » pt lip 17, 2020 10:13 am

Ojej, mój globus jest bardziej zjedzony (zniknęła cała ta jego część, którą ty masz na lewej stronie - no, chyba, że tak mocno-mocno rozchylę, to wtedy widzę troszkę i z lewej, ale nie tak dużo)! :o O kurde. To teraz żałuje, że kupiłam w miękkiej, jak to tak... :? Twarda jest dostępna tylko na Yatcie, o ile dobrze kojarzę, i tym się kierowałam przy wyborze miękkiej (wolę mieć większą swobodę przy kupowaniu niż jeden sklep). No ale trudno, nie będę raczej dublować i odsprzedawać.

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Wielki Strażnik Biblioteki

Post autor: miaka88 » pt lip 17, 2020 11:16 am

Kupić chce twardą ale myślę nad tym kiedy. Bo z letniego interesuje mnie jeszcze tylko beztroska kraina a do kart trzeba 3 tytułów. :/
Obrazek

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5394
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Wielki Strażnik Biblioteki

Post autor: Yuriko » czw maja 20, 2021 11:44 am

Okładka tomu 5
► Pokaż Spoiler

neiki
Adept
Posty: 195
Rejestracja: pn sie 21, 2017 6:35 pm
Status: Offline

Wielki Strażnik Biblioteki

Post autor: neiki » czw maja 20, 2021 11:59 am

Wow! Ta klepsydra zapowiada trochę jakąś dramę, ale grafika robi wrażenie!

Awatar użytkownika
Kocurzyca
nołlife
Posty: 2397
Rejestracja: ndz lis 09, 2014 1:48 am
Lokalizacja: Katowice/Kraków
Gender:
Status: Offline

Wielki Strażnik Biblioteki

Post autor: Kocurzyca » czw maja 20, 2021 12:39 pm

Bardzo ładna oładka :D
Wishlist:
Haikyuu!! --- Hanasakeru Seishounen --- Diamond no Ace --- Giant Killing --- Hunter x Hunter --- Hiyokoi

ODPOWIEDZ

Wróć do „Studio JG - Mangi, Otaku i SMASH!”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości