Projekt Cosplay

Tutaj rozmawiamy o komiksach wydanych przez Studio JG, a także magazynach "Otaku" i "SMASH!"
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kuroneko
Weteran
Posty: 1166
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 4:18 pm
Gender:
Status: Offline

Projekt Cosplay

Post autor: Kuroneko » ndz sty 09, 2022 1:27 pm

Myślałam nad tym, by przerwać serię po drugim tomie, a teraz już jestem pewna, co zrobić :x
ObrazekObrazekObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Fani
nołlife
Posty: 2353
Rejestracja: sob cze 21, 2014 10:59 pm
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
Gender:
Status: Offline

Projekt Cosplay

Post autor: Fani » ndz sty 09, 2022 1:32 pm

Yanek Yanuszem biznesu.

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5363
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Projekt Cosplay

Post autor: Yuriko » ndz sty 09, 2022 2:35 pm

Ja czekam na tłumaczenia SJG. Jeśli udowodnią, ze takie pliki dostali od Japonii, to jestem w stanie to przełknąć, a jeśli nie, to przechodzę na angielską wersję. Cenzurowanie rzeczy, a tym bardziej ingerowanie w twórczość autora, jest mega słabe i niezrozumiałe. Tym bardziej, że z tyłu tomiku jest oznaczenie.

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2874
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Offline

Projekt Cosplay

Post autor: Canis » ndz sty 09, 2022 3:25 pm

Avatar97 pisze:
ndz sty 09, 2022 1:15 pm
nominowałem projekt cosplay do najlepszego tytułu roku a teraz dałbym do rozczarowań :x
Zawsze można zmienić swój głos. Modyfikacje są akceptowalne do końca stycznia.

Em4il
Posty: 87
Rejestracja: sob wrz 19, 2015 1:11 pm
Status: Offline

Projekt Cosplay

Post autor: Em4il » ndz sty 09, 2022 6:41 pm

Żenada. Te pomijanie tłumaczenia "niewolnicy seksualnej", czy co tam było też pewnie było celowe w takim razie. Zero sympatii ode mnie.

Ewentualnie może to kwestia wieku postaci i potencjalnych problemów prawnych, wtedy jeszcze zrozumiem, ale jeśli nie, to beznadziejne zagranie.

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5363
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Projekt Cosplay

Post autor: Yuriko » ndz sty 09, 2022 9:19 pm

Em4il pisze:
ndz sty 09, 2022 6:41 pm
Te pomijanie tłumaczenia "niewolnicy seksualnej", czy co tam było też pewnie było celowe w takim razie.
Tutaj SJG się wypowiadało, że w japońskim to gra słów, która u nas nie miałaby sensu. Jak dla mnie wybrnęli z tego dość dobrze.
Em4il pisze:
ndz sty 09, 2022 6:41 pm
Ewentualnie może to kwestia wieku postaci i potencjalnych problemów prawnych
Skoro Ona jest w liceum, to raczej nie o to chodzi.

Awatar użytkownika
Koichi
Weteran
Posty: 1354
Rejestracja: pt mar 08, 2019 3:11 pm
Status: Offline

Projekt Cosplay

Post autor: Koichi » ndz sty 09, 2022 11:32 pm

Widzę, że SJG ściga się z Dango, kto wpadnie na głupszy pomysł.

Awatar użytkownika
Shiki
Weteran
Posty: 1391
Rejestracja: czw sty 03, 2013 6:40 pm
Status: Offline

Projekt Cosplay

Post autor: Shiki » pn sty 10, 2022 4:19 pm

Jest update z Aska:
Witam, możecie mi powiedzieć dlaczego jest delikatna cenzura na kilku stronach z mangi Cosplay ?

Studio JG

SJG: Z kilku powodów, głównie prawnych. W zasadzie pytaliście już nas o tę scenę, zaraz po ogłoszeniu tego tytułu i wspominaliśmy, że jeszcze ustalamy co i jak z Japonią. Od początku był to dość problematyczny moment i debatowaliśmy nas nim z wydawcą na targach, jeszcze zanim w ogóle złożyliśmy ofertę na ten tytuł. Polskie prawo jest w tej kwestii bardzo nieprecyzyjne, ale ogólnie zawsze, gdy pojawia się nagość u postaci (nie musi to być zdjęcie wystarczy rysunek) małoletniej jest to coś na granicy legalności. Juju nie ma wyraźnie określonego wieku, a wszyscy bohaterowie jej wygląd szacują na podstawówkę/gimnazjum. Nawet główny bohater w tej konkretnej scenie mówi na nią "dziecko". Jest po prostu narysowana w bardzo dziecięcy sposób. Ok, pojawia się co prawda informacja, że jest w drugiej liceum, ale to raz, że nie jest definitywny wiek (to manga - zaraz mogło się okazać, że przeskoczyła 3 klasy), a dwa tu chodzi bardziej o wizerunek małoletniej. Więc nie ważne, że dane dziecko w mandze to 1000-letnia wampirzyca, ważne że ma ciało 10-latki. Oczywiście przepisy prawa są skonstruowane tak, że można się z tym również kłócić, ale - konsultowaliśmy się w tej kwestii z Japonią już na etapie licencjonowania tego tytułu, a te dwie subtelne zmiany zostały nałożone w porozumieniu z autorką. Praktycznie na te 5 tomów, które mamy już u siebie, to z tego co pamiętam to są w ogóle jedyne sutki, jakie się pojawiają w komiksie i akurat padło na małolatę. Sama autorka też rysowała i przysłaniała dość mocno tę postać w tej scenie, bo jej celem raczej nie było wzbudzanie niezdrowych podniet nad ciałem dziecka - sceny tego typu są raczej humorystyczne.
Trzeba też pamiętać, że PC to nie jest ani hardcorowe ani typowe ecchi i nie jest to manga 18+. Pamiętam, że zaczęliśmy z Japonią rozmawiać o tym tytule właśnie zaraz po premierze 3 tomu i mieliśmy też spore problem z zakwalifikowaniem tego komiksu pod grupę wiekową. Pierwotnie celowaliśmy w Osiem Macek, ale wtedy redaktor odpowiedzialny za mangę wyraźnie powiedział, że nie jest to tytuł 18+ tylko młodzieżówka z bardziej bieliźnianym kontentem. I tak jest w całej mandze - elementów ecchi jest mało i zwykle w bieliźnie, subtelne. Gdyby chodziło o Marin to nawet byśmy się nie zastanawiali - nie ma wtedy problemu, może być golusieńka. Ale dziecięca nagość to ciężki temat. Średnio kilka razy na rok mamy jakąś przeprawę z rodzicami czy obrońcami moralności na temat treści naszych mang, straszenia sądem itd., ale się tym specjalnie nie przejmujemy, zwykle jest krótka piłka - bo tytuł jest 18+, bohaterowie są dorośli itd. Ta sytuacja to dla nas dość duży wyjątek - wydajemy dużo bardziej hardcorowe tytuły i idą jak są. Co więcej - kilka razy dostaliśmy ocenzurowane materiały np. do BL i załatwialiśmy specjalnie wersję bez cenzury. Lubimy erotykę, ale tu wchodzimy na trochę śliski temat. Zazwyczaj po prostu nie sięgamy po tytuły mające podobne sceny, bo "stare dusze" w dziecięcych ciałkach to nie do końca nasza bajka.
Obrazek

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5363
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Projekt Cosplay

Post autor: Yuriko » pn sty 10, 2022 4:23 pm

Dla mnie SJG pojechało po całej linii. Mogli to dać do Macek i wszystko byłoby jak w oryginale, a tak dostajemy wybrakowany produkt. Sorry, ale dla mnie SJG dla mnie stało się miękka fajka.

Em4il
Posty: 87
Rejestracja: sob wrz 19, 2015 1:11 pm
Status: Offline

Projekt Cosplay

Post autor: Em4il » pn sty 10, 2022 6:27 pm

Dla mnie wyjaśnienie jest ok, tego się spodziewałem i dobrze, że o to biega. Inaczej bym chyba nie chciał kupować wydania robionego z intencją cenzury, niespowodowanej "siłą wyższą" (czyli prawem polskim). W dalszym asku jest doprecyzowane, że w mackach też by to zmienili

Awatar użytkownika
dejikos
nołlife
Posty: 2710
Rejestracja: czw sie 10, 2006 2:04 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Projekt Cosplay

Post autor: dejikos » pn sty 10, 2022 6:33 pm

Em4il pisze:
pn sty 10, 2022 6:27 pm
Dla mnie wyjaśnienie jest ok, tego się spodziewałem i dobrze, że o to biega. Inaczej bym chyba nie chciał kupować wydania robionego z intencją cenzury, niespowodowanej "siłą wyższą" (czyli prawem polskim). W dalszym asku jest doprecyzowane, że w mackach też by to zmienili
No i oni właśnie na takich łosi zarzucili ten haczyk. Jak widać działa.
Goły tyłek Bulmy i kilka innych nastoletnich cycków jakoś prawo polskie omija. Ciekawe!
Twitter * Discord: Dejikos#8562

Em4il
Posty: 87
Rejestracja: sob wrz 19, 2015 1:11 pm
Status: Offline

Projekt Cosplay

Post autor: Em4il » pn sty 10, 2022 7:02 pm

No jest też Kotori i Made in Abyss, więc jak się chce to można ryzykować (i też bym tak wolał), ale w tym przypadku nie mam pretensji. Zresztą, czy nie było przypadkiem sutków w Nagatoro? Bez cenzury? Nagość była na pewno i nikt nic nie zamazywał. Serio, nienawidzę cenzury w mangach, ale to jest ten jeden wytrych, który jestem w stanie kupić. Jak będą cenzurować np. Marin to na pewno ani tej, ani wielu innych mang od nich nie kupię

Awatar użytkownika
Kitsu-nee
Adept
Posty: 191
Rejestracja: czw sty 21, 2016 5:36 am
Lokalizacja: Warszawa
Gender:
Status: Offline

Projekt Cosplay

Post autor: Kitsu-nee » pn sty 10, 2022 7:26 pm

Nie znoszę cenzury, z ciekawości przejrzałam skany Sono Bisque żeby znaleźć potwierdzenie argumentów SJG i nie zgadniecie co znalazłam. Potwierdzenie wieku głównej bohaterki :lol:
► Pokaż Spoiler
Zajęło mi to łącznie z 10 minut skakania po rozdziałach (sprawdziłam potem też japoński oryginał, żeby mieć pewność, że to nie fantazja tłumaczy). W związku z tym argument "Ok, pojawia się co prawda informacja, że jest w drugiej liceum, ale to raz, że nie jest definitywny wiek (to manga - zaraz mogło się okazać, że przeskoczyła 3 klasy)" zupełnie odpada. Cała reszta, cóż, mnie osobiście nie przekonuje, skoro mamy wiek, to reszta nie powinna wydawcy obchodzić :roll:

Awatar użytkownika
Fani
nołlife
Posty: 2353
Rejestracja: sob cze 21, 2014 10:59 pm
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
Gender:
Status: Offline

Projekt Cosplay

Post autor: Fani » pn sty 10, 2022 7:39 pm

Jakby tak trzeba było, bo prawo, wiek bohaterki nieznany itp. Jeszcze piszą, że zanim to wydali rozkminiali ten szczególny przypadek to trzeba było powiedzieć o tym przed faktem. Zanim się kitrać i liczyć, że nikt nie zauważy mogli wyłożyć kawę na ławę. Na pewno byłoby mnie pretensji. A tak to wygląda jak kulawa wymówka podparta argumentem na odwal.

Em4il
Posty: 87
Rejestracja: sob wrz 19, 2015 1:11 pm
Status: Offline

Projekt Cosplay

Post autor: Em4il » pn sty 10, 2022 7:50 pm

Ogólnie to zawsze jest trochę p***dololo, bo bohaterka chyba nie wygląda na o wiele młodszą niż niektóre z bohaterek Monster Musume choćby, ale niech będzie. Już nie mówiąc o tym jak umowne są rysunki w mangach i jak stosowanie do nich realistycznej miary nie ma sensu. Ale wciąż - tyle się naczytałem durnych powodów zmiany np. tłumaczeń, czy wycinania scen w angielskich lokalizacjach gier/komiksów (dostosowywanie pod wrażliwość anglojęzycznego/zachodniego odbiorcy), że tutaj przynajmniej nic takiego mi nie wciskają

Awatar użytkownika
Okularnik
Adept
Posty: 163
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 12:46 am
Gender:
Status: Offline

Projekt Cosplay

Post autor: Okularnik » pn sty 10, 2022 9:11 pm

A nie jest powiedziane że bohaterka ta jest starsza od głównej, której wiek już znamy?

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Projekt Cosplay

Post autor: miaka88 » pn sty 10, 2022 9:24 pm

Em4il pisze:
pn sty 10, 2022 7:02 pm
No jest też Kotori i Made in Abyss, więc jak się chce to można ryzykować (i też bym tak wolał), ale w tym przypadku nie mam pretensji.
Tam bohaterowie nago latają, widać więcej. A główna ma chyba 12 lat, a wygląda na mniej razem z innymi bohaterami. A tam spoko? Trzeba zapytać kotori w tej sprawie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5363
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Projekt Cosplay

Post autor: Yuriko » pn sty 10, 2022 11:31 pm

Z ciekawości przejrzałam skany do Sono Bisque w oryginale, żeby mieć potwierdzenie waszych słów, i widzę, że w rozdziale 22 pada wyraźnie, że ocenzurowana bohaterka ma 17 lat. W związku z tym argument, że nagle może się okazać młodsza nie ma sensu. Pytanie, czy nie zweryfikowaliście tego wcześniej?

SJG: Tak, potem jest podany jej wiek, ale tak jak wcześniej pisaliśmy - dyskutowaliśmy z Japonią o tej kwestii zaraz po premierze 3 tomu, gdy pokazali nam go na targach, więc tu bazowaliśmy na tym, co oni nam powiedzieli, a powiedzieli tyle że druga liceum. I tak - oczywiście, że potem zweryfikowaliśmy jej wiek, ale to i tak nie ma znaczenia, bo wciąż postać jest narysowana jak dziecko, a tu chodzi o sam wizerunek - w przypadku narysowanych postaci metryka jest wymyślona, a same postaci nie istnieją, to chodzi o trochę coś innego. To tak jak z tym przykładem 1000-letniej wampirzycy. Czy była to decyzja na wyrost? Kto wie, rozumiemy, że ktoś może tak myśleć. Ale też z perspektywy wydawcy, który bierze na siebie tę odpowiedzialność, wygląda to trochę inaczej. Tak jak mówiliśmy - to jest dla nas bardzo wyjątkowy przypadek - normalnie przecież niczego nie cenzurujemy.
Cóż, żałuję, że to Oni się wzięli za tę serię, a nie Kotori. Kotori przynajmniej nie dałoby cenzury z takiego błahego powodu. No ale pewnie SJG zostanie miękka fajką do końca. Zaufanie do nich spada coraz bardziej.

Awatar użytkownika
MrOrochimaru
Wtajemniczony
Posty: 640
Rejestracja: pt lut 16, 2018 4:10 pm
Status: Offline

Projekt Cosplay

Post autor: MrOrochimaru » pn sty 10, 2022 11:38 pm

Przydałoby się pospamić zawsze pod nowym postem, to mieliby antyreklamę i może coś by z niej wynieśli.

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2874
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Offline

Projekt Cosplay

Post autor: Canis » wt sty 11, 2022 12:56 am

Zacząłem się zastanawiać co SJG by zrobiło gdyby to młodsza siostra Juju pokazała trochę ciała. Bo z ich tłumaczeń wynika że chodzi tu wyłącznie o aspekty wizualne. Shinju ma wszak 178 cm wzrostu i cyce jak donice, więc problemu nie ma, wygląda jak dorosła. A że ktoś napisał że to 1000-letnią wampirzyca/gimnazjalistka? Równie dobrze można by napisać że jest facetem, będzie to tyle samo warte. Nie o to tu chodzi.
Studio zapomniało że ma do czynienia z rysunkiem, a nie z fotorealistycznym portretem roznegliżowanej nieletniej. W tym tkwi problem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Studio JG - Mangi, Otaku i SMASH!”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości