Po deszczu

Tutaj rozmawiamy o komiksach wydanych przez Studio JG, a także magazynach "Otaku" i "SMASH!"
Awatar użytkownika
Monsterlight
Weteran
Posty: 1117
Rejestracja: pn maja 11, 2020 11:39 pm
Lokalizacja: Lublin
Gender:
Status: Offline

Po deszczu

Post autor: Monsterlight » wt mar 23, 2021 11:10 am

Obrazek
☔„Po deszczu”☔
Siedemnastoletnia Akira Tachibana nie może narzekać na brak popularności. Koleżanki z klasy ją uwielbiają, chłopcy za nią szaleją, jednak ona zawsze wydaje się być myślami gdzieś indziej. Kto mógłby przypuszczać, że to nie widok szkolnych przystojniaków przyprawia ją o szybsze bicie serca, a pewien niezdarny, poczciwy, czterdziestopięcioletni rozwodnik. Masami Kondo jest menadżerem kawiarni, w której Akira dorabia po godzinach, i nawet nie domyśla się, że może być obiektem westchnień swojej podwładnej. Czy nastolatka zdecyduje się wyznać mu swoją miłość? I czy to uczucie ma przed sobą jakąkolwiek przyszłość?

Thanks, I hate it. Już pal licho tytuł, chociaż mógłby być lepszy, ale samo logo wybitnie mi się nie podoba. Mogliby jakoś inaczej rozmieścić ten napis. Trochę się rozczarowałam, bo na tę nowość festiwalową czekam najbardziej. No trudno, wygląd okładki niczego nie zmienia, i tak zamierzam kupować tę serię.
Ostatnio zmieniony pt wrz 24, 2021 5:08 pm przez Monsterlight, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Czekam na wydanie: Banana Fish, Ore Monogatari!!, Takane to Hana, Blanc, Bakemono to Kedamono, New normal

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5368
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Po deszczu

Post autor: Yuriko » wt mar 23, 2021 11:42 am

Po obejrzeniu anime, jednak zdecydowałam się kupować serię. Bardzo mnie zainteresowała :P

A co do okładki, to tak trochę biednie. Nie jest źle, ale szału ni ma.

Awatar użytkownika
Fani
nołlife
Posty: 2353
Rejestracja: sob cze 21, 2014 10:59 pm
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
Gender:
Status: Offline

Po deszczu

Post autor: Fani » wt mar 23, 2021 11:47 am

Mnie tam się podoba :). Logo jest takie zwiewne i delikatne, pasuje do mangi.

Awatar użytkownika
romanova
Wtajemniczony
Posty: 667
Rejestracja: sob paź 08, 2011 11:04 am
Status: Offline

Po deszczu

Post autor: romanova » wt mar 23, 2021 12:19 pm

Nie lubię tytułów pisanych kursywą, ale tu przynajmniej da się przeczytać. Ogólnie projekt okej, prosty i elegancki. Tłumaczenie też na plus, całe szczęście, że nie poszli kolejny raz w "miłość" w tytule, mają chyba już z dziesięć takich.
the only sea i saw was the see-saw sea with you riding on it

Awatar użytkownika
Atom
Adept
Posty: 254
Rejestracja: ndz mar 01, 2015 6:49 pm
Gender:
Status: Offline

Po deszczu

Post autor: Atom » wt mar 23, 2021 1:25 pm

Mnie się podoba zarówno tlumaczenie tytułu, jak i sam projekt logo.

Awatar użytkownika
Kocurzyca
nołlife
Posty: 2397
Rejestracja: ndz lis 09, 2014 1:48 am
Lokalizacja: Katowice/Kraków
Gender:
Status: Offline

Po deszczu

Post autor: Kocurzyca » wt mar 23, 2021 1:43 pm

Mi się tłumaczenie średnio podoba, wygląda mocno meh. Chociaż i tak nie zamierzam kupować serii, więc wszystko mi jedno. Nie lubię wątku romansu miedzy starym kolesiem i nastolatką i tak jak spasowałam Gwiazdę spadającą za dnia tak to też spasuję.
Wishlist:
Haikyuu!! --- Hanasakeru Seishounen --- Diamond no Ace --- Giant Killing --- Hunter x Hunter --- Hiyokoi

Awatar użytkownika
yikkimy
Wtajemniczony
Posty: 607
Rejestracja: pt cze 19, 2020 3:16 pm
Status: Offline

Po deszczu

Post autor: yikkimy » wt mar 23, 2021 2:04 pm

Dopiero teraz zauważyłam, ze w tytule jest mały parasolik :lol: Podoba mi się ogólnie, jest elegancki i delikatny.

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5368
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Po deszczu

Post autor: Yuriko » wt mar 23, 2021 2:25 pm

Info z fb na temat tytułu:
Ok, już tłumaczę zagadkę tytułu. 🙂 W oryginale na okładce są dwie dyskutowane tu wersje tytułu. Większość krajów, z nami włącznie, zdecydowała się na ten drugi. Nie była to jednak z naszej strony decyzja wynikająca z chęci skrócenia poetyckiego, długiego tytułu - "Po deszczu" po prostu nawiązuje bezpośrednio do cytatu z mangi i niesie inne znaczenie.
Wszystko rozbija się o interpretację tytułu. Gdyby iść za tym pierwszym, efekt po polsku wcale nie musiałby wyjść specjalnie poetycko. "Miłość niczym uczucie po deszczu" jest trochę bez sensu, bo jest zbyt pojemne znaczeniowo - chodzi o zapach trawy? Smrodek wywalonego kanału? Rześkie powietrze? Wdepnięcie w dżdżownice na asfalcie? Radość, bo już po deszczu? Smutek, bo się skończył? Dajmy na to, że jednak skojarzy nam się to, jako coś pozytywnego. Że zrozumiemy, że miłość to taka jednoznacznie pozytywna rzecz. Ale w mandze miłość jest o wiele, wiele bardziej skomplikowana. Tłumaczenie tego pierwszego tytułu to trochę pułapka - można tu się bardzo zaplątać. I dochodzimy do drugiego tytułu: "Po deszczu", czyli nawiązanie do słów głównego bohatera. Wiąże się z to z tym, że w mandze coś się zazwyczaj z tym deszczem wiąże, coś mu towarzyszy, sam deszcz jest tu swego rodzaju metaforą, a co najważniejsze - cały czas, jak główna bohaterka, zastanawiamy się, co się stanie, gdy deszcze ustanie, gdy będzie już po deszczu. Krótko mówiąc - jak większość krajów, zdecydowaliśmy się nawiązać do czegoś innego. 🙂

Awatar użytkownika
MrOrochimaru
Wtajemniczony
Posty: 640
Rejestracja: pt lut 16, 2018 4:10 pm
Status: Offline

Po deszczu

Post autor: MrOrochimaru » wt mar 23, 2021 2:56 pm

Mam największy szacunek do studia jg z wydawnictw, ale akurat tutaj słabo prezentuję się wszystko jak dla mnie :/
Ostatnio zacząłem oglądać anime, żeby zastanowić się czy kupić mangę i niestety nie porwało mnie, więc manga i tak nie dla mnie.

Awatar użytkownika
Kocurzyca
nołlife
Posty: 2397
Rejestracja: ndz lis 09, 2014 1:48 am
Lokalizacja: Katowice/Kraków
Gender:
Status: Offline

Po deszczu

Post autor: Kocurzyca » wt mar 23, 2021 3:03 pm

Ja bym pewnie zdecydowała się na coś bardziej w stylu "Gdy ustanie deszcz" albo coś podobnego, jak najbardziej rozumiem motywacje takiego znaczenia tytułu, po prostu brzmienie jakoś mi nie pasuje :wink:
Wishlist:
Haikyuu!! --- Hanasakeru Seishounen --- Diamond no Ace --- Giant Killing --- Hunter x Hunter --- Hiyokoi

Awatar użytkownika
Narii
Adept
Posty: 109
Rejestracja: śr sie 14, 2019 11:53 am
Lokalizacja: Warszawa
Gender:
Status: Offline

Po deszczu

Post autor: Narii » wt mar 23, 2021 6:02 pm

Kocurzyca pisze:
wt mar 23, 2021 3:03 pm
Ja bym pewnie zdecydowała się na coś bardziej w stylu "Gdy ustanie deszcz" albo coś podobnego, jak najbardziej rozumiem motywacje takiego znaczenia tytułu, po prostu brzmienie jakoś mi nie pasuje :wink:
"Gdy ustanie deszcz", faktycznie pięknie by to brzmiało :(

Co do okładki - nie powiem żebym była zachwycona, ale trzeba powiedzieć, że Studio przynajmniej całkiem bezpiecznie zagrało. Dość klasyczna czcionka i dość klasyczny tytuł, myślę, że mogło być gorzej :?

Nelinnor
Wtajemniczony
Posty: 511
Rejestracja: śr maja 11, 2016 8:08 pm
Status: Offline

Po deszczu

Post autor: Nelinnor » wt mar 23, 2021 6:41 pm

Szkoda, liczyłem że mimo wszystko wybiorą tytuł trochę bardziej ambitnie. Wyjaśnienie jak najbardziej kupuję, bo sam nieraz zastanawiałem się jakby to przetłumaczyć i rzeczywiście jest to problem. Nie dziwię się że wiele wydawnictw zdecydowało się na uproszczenie, w końcu lepiej zrobić coś przeciętnie, ale poprawnie, niż przekombinować. Z drugiej strony, takie dosłowne tłumaczenie jak "after the rain" brzmi w języku polskim strasznie nijako, nawet nie próbuje zahaczać o poetyckość o jakiej wspominali powyżej. Po deszczu, po pracy, po szkole, po łobiedzie, ech. Można było to przynajmniej inaczej sformułować...
Kocurzyca pisze:
wt mar 23, 2021 3:03 pm
Ja bym pewnie zdecydowała się na coś bardziej w stylu "Gdy ustanie deszcz" albo coś podobnego
... jak choćby tutaj, świetna propozycja. Aż życzyłbym sobie żeby Studio zrobiło dwa kroki wstecz i przemyślało tytuł na nowo, ale na to raczej nie ma już szans.

Awatar użytkownika
dejikos
nołlife
Posty: 2710
Rejestracja: czw sie 10, 2006 2:04 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Po deszczu

Post autor: dejikos » wt mar 23, 2021 7:21 pm

Tłumaczenie samego tytułu mi nie przeszkadza (aczkolwiek padały tu lepsze opcje), natomiast logotyp... nie podoba mi się :roll: Trochę mi smutno, bo ostatnio mieli naprawdę świetne projekty. Tak czy siak, must have (prenumerata wjechała zaraz po ogłoszeniu).
Twitter * Discord: Dejikos#8562

Awatar użytkownika
Bukafo
Fanatyk
Posty: 1781
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 7:30 pm
Lokalizacja: Kasztankowy zagajnik
Gender:
Status: Offline

Po deszczu

Post autor: Bukafo » wt mar 23, 2021 7:35 pm

Kocurzyca pisze:
wt mar 23, 2021 3:03 pm
Ja bym pewnie zdecydowała się na coś bardziej w stylu "Gdy ustanie deszcz"
O! I to jest elegancka propozycja. :)

Nelinnor pisze:
wt mar 23, 2021 6:41 pm
takie dosłowne tłumaczenie jak "after the rain" brzmi w języku polskim strasznie nijako, nawet nie próbuje zahaczać o poetyckość o jakiej wspominali powyżej. Po deszczu, po pracy, po szkole, po łobiedzie, ech.
Zgadzam się. SJG poszło na łatwiznę i tyle.
Obrazek
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5368
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Po deszczu

Post autor: Yuriko » wt mar 23, 2021 8:42 pm

"Gdy ustanie deszcz" brzmi świetnie. Aż chciałoby się zrobić mini petycję do SJG, żeby to zmienili.

Awatar użytkownika
Kocurzyca
nołlife
Posty: 2397
Rejestracja: ndz lis 09, 2014 1:48 am
Lokalizacja: Katowice/Kraków
Gender:
Status: Offline

Po deszczu

Post autor: Kocurzyca » wt mar 23, 2021 9:58 pm

Już któryś raz użytkownicy forum chwalą moje "fanowskie" tłumaczenia tytułów różnych mang. Jest mi tak miło.

Obrazek

Ogólnie to moim zdaniem polskie wydawnictwa w ogóle w wielu przypadkach przy tłumaczeniach tytułów grają bardzo... bezpiecznie. Nawet zbyt bezpiecznie, jak na moje gusta. Zwłaszcza, że nasz polski język jest elastyczny i daje bardzo dużo możliwości pracy z jednym znaczeniem tytułu.


Okej, tak, nudzi mi sie, mam ważniejsze rzeczy do roboty, czy cośtam. Niestety musicie mi wybaczyć że efekty takie se ale nie chciało mi się wyciągać tabletu + mam zapisane mało czcionek. Ale chciałam się pobawić, skoro już tu jestem :lol: :

Obrazek
Wishlist:
Haikyuu!! --- Hanasakeru Seishounen --- Diamond no Ace --- Giant Killing --- Hunter x Hunter --- Hiyokoi

Awatar użytkownika
Bukafo
Fanatyk
Posty: 1781
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 7:30 pm
Lokalizacja: Kasztankowy zagajnik
Gender:
Status: Offline

Po deszczu

Post autor: Bukafo » wt mar 23, 2021 10:07 pm

A główna nagroda dla najbardziej pomysłowej forumowiczki ląduje dla... Ms. Kocurzycy! [klask klask klask]

► Pokaż Spoiler
Obrazek
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

Awatar użytkownika
yikkimy
Wtajemniczony
Posty: 607
Rejestracja: pt cze 19, 2020 3:16 pm
Status: Offline

Po deszczu

Post autor: yikkimy » wt mar 23, 2021 10:13 pm

Kocurzyca Ale pięknie! :D Podoba mi się oryginalne logo, ale zdecydowanie twoje logo jest o wiele ładniejsze i kolor bardzo pasuje do oczu głównej bohaterki.

Awatar użytkownika
Kocurzyca
nołlife
Posty: 2397
Rejestracja: ndz lis 09, 2014 1:48 am
Lokalizacja: Katowice/Kraków
Gender:
Status: Offline

Po deszczu

Post autor: Kocurzyca » wt mar 23, 2021 10:16 pm

Bukafo pisze:
wt mar 23, 2021 10:07 pm
A główna nagroda dla najbardziej pomysłowej forumowiczki ląduje dla... Ms. Kocurzycy! [klask klask klask]

► Pokaż Spoiler
Ciekawe jakiego prezesa :lol: Raczej nie Studia JG.
yikkimy pisze:
wt mar 23, 2021 10:13 pm
Kocurzyca Ale pięknie! :D Podoba mi się oryginalne logo, ale zdecydowanie twoje logo jest o wiele ładniejsze i kolor bardzo pasuje do oczu głównej bohaterki.
A dziękuję. Pobierałam próbkę barwy właśnie z jej oka, by pasowało, a potem dodałam jaśniejsze i ciemniejsze odcienie by nie było "nudno".
Wishlist:
Haikyuu!! --- Hanasakeru Seishounen --- Diamond no Ace --- Giant Killing --- Hunter x Hunter --- Hiyokoi

Awatar użytkownika
Monsterlight
Weteran
Posty: 1117
Rejestracja: pn maja 11, 2020 11:39 pm
Lokalizacja: Lublin
Gender:
Status: Offline

Po deszczu

Post autor: Monsterlight » śr mar 24, 2021 5:22 am

Kocurzyca, cudna jest ta twoja okładka :D Milion razy bardziej mi się podoba niż ta Studia :roll:
Obrazek

Czekam na wydanie: Banana Fish, Ore Monogatari!!, Takane to Hana, Blanc, Bakemono to Kedamono, New normal

ODPOWIEDZ

Wróć do „Studio JG - Mangi, Otaku i SMASH!”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości