Ogólnie o polskim rynku

Dział do rozmów na tematy wszelakie, nawet (a raczej głównie) te niezwiązane z mangą i anime.
Awatar użytkownika
Tomek
Wtajemniczony
Posty: 619
Rejestracja: pn lip 09, 2007 5:23 pm
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Tomek » czw kwie 22, 2021 12:10 am

Pewnie jakieś dziecko założyło sobie konto na facebooku i trolluje (ewentualnie chodzi o fanowską grupę tłumaczeniową). Żadnego KRS-u, imion i nazwisk, jasnych konkretów, wykupionej domeny, a niektórym chce się jeszcze do tego wątku wracać :lol: Polecam trochę szacunku dla siebie.

Nie chce się chwalić, ale ostatnio skontaktowałem się z TV Tokyo Medianet i Crunchyroll, i wspólnie opracowujemy w trójkę koncepcje telewizji AT-X po polsku. Ma być original audio, napisy profesjonalne i fanowskie, a także lektor, polski, śląski, kaszubski dubbing. Moi koledzy z Tokio i San Francisco są bardzo podekscytowani, więcej newsów na dniach ;)

Awatar użytkownika
Sebek
Weteran
Posty: 1307
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 12:27 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Sebek » czw kwie 22, 2021 8:21 am

yikkimy pisze:
śr kwie 21, 2021 11:32 pm
Byłoby śmiesznie, gdyby oni faktycznie otrzymali te licencje, zwłaszcza licencja Violet Evergarden :lol:
Impossible :) Staralo sie juz kilka wydawnictw polskich i jakies amerykanskie. Jesli im sie nie udalo, to watpie, aby dostalo to nowe, ktore jeszcze nie ma nic na koncie :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2874
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Canis » czw kwie 22, 2021 9:08 pm

Sebek pisze:
czw kwie 22, 2021 8:21 am
yikkimy pisze:
śr kwie 21, 2021 11:32 pm
Byłoby śmiesznie, gdyby oni faktycznie otrzymali te licencje, zwłaszcza licencja Violet Evergarden :lol:
Impossible :) Staralo sie juz kilka wydawnictw polskich i jakies amerykanskie. Jesli im sie nie udalo, to watpie, aby dostalo to nowe, ktore jeszcze nie ma nic na koncie :)
Już zdarzało się, że to polski rynek był prekursorem dla jakiegoś tytułu, jeszcze przed amerykańskim i niemieckim. Nie mogę sobie przypomnieć o który dokładnie tytuł chodziło, ale takie historie się zdarzały. :wink: Obiektywnie szansa jeden do koszyka malin ( :lol: ) ale nie skreślajmy jeszcze naszego debiutanta, kto wie co Japończykom siedzi w głowie.
Tomek pisze:
czw kwie 22, 2021 12:10 am
więcej newsów na dniach
Czekamy. :)

Awatar użytkownika
Shiki
Weteran
Posty: 1391
Rejestracja: czw sty 03, 2013 6:40 pm
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Shiki » czw kwie 22, 2021 10:09 pm

Canis pisze:
czw kwie 22, 2021 9:08 pm
Już zdarzało się, że to polski rynek był prekursorem dla jakiegoś tytułu, jeszcze przed amerykańskim i niemieckim. Nie mogę sobie przypomnieć o który dokładnie tytuł chodziło, ale takie historie się zdarzały.
A nie było tak np. z Zerową Marią? I Darling in the franx?
Obrazek

Awatar użytkownika
Tomek
Wtajemniczony
Posty: 619
Rejestracja: pn lip 09, 2007 5:23 pm
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Tomek » pt kwie 23, 2021 7:22 am

Myślę, że dużo jest takich przykładów. Do dzisiaj np nie wyszła w Stanach fizycznie manga ReLife (była dostępna cyfrowo na Crunchyrollu w abonamencie, ale i tak stracili prawa przed końcem historii) czy Mairimashita! Iruma-kun.

Awatar użytkownika
Sebek
Weteran
Posty: 1307
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 12:27 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Sebek » pt kwie 23, 2021 8:41 am

Canis pisze:
czw kwie 22, 2021 9:08 pm
Już zdarzało się, że to polski rynek był prekursorem dla jakiegoś tytułu, jeszcze przed amerykańskim i niemieckim. Nie mogę sobie przypomnieć o który dokładnie tytuł chodziło, ale takie historie się zdarzały. :wink:
Kotori sie o to staralo i jeszcze jedno polskie wydawnictwo z doswiadczeniem i Japonia byla nieugieta. Niemniej ciekaw jestem czy faktycznie cos uda im sie ugrac.
Obrazek

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5363
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Yuriko » pt kwie 23, 2021 1:58 pm

Sebek pisze:
pt kwie 23, 2021 8:41 am
Niemniej ciekaw jestem czy faktycznie cos uda im sie ugrac.
"Nadzieja umiera ostatnia" lub "nadzieja matką głupich". Dla mnie szanse zerowe, nawet dla tych popularnych tytułów, które są dostępne dla zagranicznych wydawnictw. Po co się rzucać z motyką na słońce? Strzał w kolano zawsze boli, szczególnie zbyt pewne siebie, nowe wydawnictwa. Dla mnie idealnym wzorem były Akuma, Dango i Kotori. Szczególnie Akuma, która zaczęła dosłownie w najgorszym momencie jakim mogła wybrać, ale się utrzymała i dalej planuje wydawanie serii.

Awatar użytkownika
jtumanowicz
Adept
Posty: 243
Rejestracja: sob lip 18, 2020 8:35 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: jtumanowicz » pt kwie 23, 2021 3:57 pm

Był taki jeden co kilka lat temu z butą pisał, że wydawanie komiksów jest bajecznie proste. Zdążył chyba nawet wydać trzy albo cztery zanim z hukiem zbankrutował. Teraz jest chyba ciągany po sądach bo preorderów nie rozesłał, pracownikom nie zapłacił a nie wiadomo też, czy jakimś drukarniom nie zalega z hajsem. A hitem było jak zaczął przyjmować preordery na komiks zanim dostał licencję (której ostatecznie jednak nie dostał xD).

Dlatego cieszy mnie pokora z jaką Akuma podchodzi do tematu. Zapowiedź - preorder - wysyłka. Zapowiedź - preorder - wysyłka. Liczę, że utrzymają się na rynku przez długie lata.

Awatar użytkownika
Sebek
Weteran
Posty: 1307
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 12:27 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Sebek » pt kwie 23, 2021 4:03 pm

jtumanowicz pisze:
pt kwie 23, 2021 3:57 pm
Dlatego cieszy mnie pokora z jaką Akuma podchodzi do tematu. Zapowiedź - preorder - wysyłka. Zapowiedź - preorder - wysyłka. Liczę, że utrzymają się na rynku przez długie lata.
Tez na to mocno licze, jak na to, ze z biegiem lat fajnie urozmaica oferte.
Obrazek

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Meliona » pt kwie 23, 2021 4:07 pm

jtumanowicz pisze:
pt kwie 23, 2021 3:57 pm
Był taki jeden co kilka lat temu z butą pisał, że wydawanie komiksów jest bajecznie proste. Zdążył chyba nawet wydać trzy albo cztery zanim z hukiem zbankrutował. Teraz jest chyba ciągany po sądach bo preorderów nie rozesłał, pracownikom nie zapłacił a nie wiadomo też, czy jakimś drukarniom nie zalega z hajsem. A hitem było jak zaczął przyjmować preordery na komiks zanim dostał licencję (której ostatecznie jednak nie dostał xD).
Fantasmagorie? Zamówiłam ten komiks, na który nie mieli licencji. Udało się odzyskać kasę po kilku mejlach (na szczęście xD)
Obrazek

Awatar użytkownika
Tomek
Wtajemniczony
Posty: 619
Rejestracja: pn lip 09, 2007 5:23 pm
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Tomek » pt kwie 23, 2021 4:13 pm

Yuriko pisze:
pt kwie 23, 2021 1:58 pm
Szczególnie Akuma, która zaczęła dosłownie w najgorszym momencie jakim mogła wybrać, ale się utrzymała i dalej planuje wydawanie serii.
Czy wiem, czy covid to był tak ciężki okres dla wydawnictw. Nie wiem jak z polskimi wydawcami, ale VIZ Media, Yen Press,
Seven Seas Entertainment zgodnie stwierdzili, że 2020 rok to najlepszy rok w ich historii.

Akuma nie posiada fizycznych punktów sprzedaży jak Studio JG, ani nie grozi im chyba ekspozycja własnych tytułów na półkach, więc paradoksalnie dzięki większej niemobilności ludzi i zaglądania do internetu mogli być bardziej zauważeni. Sam trafiłem na te forum ponownie prawdopodobnie dzięki sytuacji z pandemią (przez co trafiłem na wieść o powstaniu wydawnictwa), a także zacząłem czytać 50 tomów LN na rok :lol:

Niby ludzie mieli oszczędzać kasę na czarną godzinę, a jakoś po zapowiedziach wydawnictw tego nie widać ;)

Awatar użytkownika
jtumanowicz
Adept
Posty: 243
Rejestracja: sob lip 18, 2020 8:35 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: jtumanowicz » pt kwie 23, 2021 4:14 pm

Jak po mailach to łatwo poszło. Znam takich co musieli wysyłać wezwania przedsądowe.

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Meliona » pt kwie 23, 2021 4:19 pm

jtumanowicz pisze:
pt kwie 23, 2021 4:14 pm
Jak po mailach to łatwo poszło. Znam takich co musieli wysyłać wezwania przedsądowe.
Ja całkiem szybko wyczaiłam, że sprawa śmierdzi i zaczęłam do nich pisać. Jeszcze w tamte wakacje. Jak ktoś pisał wrzesień-październik, albo i później, to miał trochę przekichane xD
Obrazek

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5363
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Yuriko » pt kwie 23, 2021 4:27 pm

Tomek pisze:
pt kwie 23, 2021 4:13 pm
Czy wiem, czy covid to był tak ciężki okres dla wydawnictw.
Wszyscy się obawiali, tym bardziej, że wiele firm bankrutowało. Nic nie było pewne, nawet wydawnictwa.
jtumanowicz pisze:
pt kwie 23, 2021 3:57 pm
Teraz jest chyba ciągany po sądach bo preorderów nie rozesłał
Mi się to pierwsze skojarzyło z Okami. Kupiłam preorder na 2 tom Spirit Circle, i ani tomu, ani kasy nie mam xD Ktoś, gdzieś pisał jak odzyskać kasę, ale samo wysyłanie i nerwy kosztowałoby więcej niż ten jeden tomik, więc odpuściłam. Sprzedałam co miałam od nich i od tamtej pory nie ufam nikomu nowemu xD

Awatar użytkownika
Lou
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: sob lip 05, 2014 11:50 am
Lokalizacja: Pabianice
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Lou » śr kwie 28, 2021 9:14 am

miaka88 pisze:
pn kwie 19, 2021 10:30 pm
Wiadomo coś o komiksie Trawa Keum Suk Gendry-Kim? Była w zapowiedziach na marzec a o premierze dalej jest cicho.
W Czechach premiera w maju. A że Centrala działa równocześnie na kilku rynkach, jest nadzieja, że maj-czerwiec również u nas.
Obrazek

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: miaka88 » śr kwie 28, 2021 11:35 am

O super, czekam na ten komiks.
Obrazek

Awatar użytkownika
Lou
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: sob lip 05, 2014 11:50 am
Lokalizacja: Pabianice
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Lou » czw kwie 29, 2021 9:00 am

miaka88, będzie na 100% po polsku w maju. Dostałam mailing z nowościami Centrali.
Obrazek

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: miaka88 » czw kwie 29, 2021 9:12 am

Lou pisze:
czw kwie 29, 2021 9:00 am
miaka88, będzie na 100% po polsku w maju. Dostałam mailing z nowościami Centrali.
Dzięki, czekam na premiere w gildii.
Obrazek

Awatar użytkownika
Mormicc
Weteran
Posty: 1277
Rejestracja: pn kwie 25, 2016 12:58 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Mormicc » czw kwie 29, 2021 4:18 pm

Wracając jeszcze do Moon Rune - błagam. Błagam, że jeśli dostaną na coś licencję, to żeby to była jednotomówka. Wystartowanie z serią LN jest dla mnie tylko świadectwem oderwania od rzeczywistości i prostą drogą do bankructwa i kolejnej niezakończonej serii na rynku :roll:
Mój profil MAL <- przyjmuję do znajomych :v
Chcem: Houseki no Kuni, K no Souretsu :v
...Marzenia o zmierzchu - Dango<3, Beastars - SJG <3

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2874
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Canis » czw maja 27, 2021 5:29 pm

Nie wiem czy nie poruszałem już tego tematu, no ale... Dostałem dziś paczkę z Gildii. Zawartość w porządku, ale zdziwił mnie bonus w postaci załączonych pocztówek z One Pieca. Zdziwił tym bardziej, że w zamówieniu nie było ani jednej mangi od JPF. To normalne zjawisko, czy akurat do mnie uśmiechnął się pocztówkowy bóg?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach czyli luźne ga(d/t)ki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości