Ogólnie o polskim rynku

Dział do rozmów na tematy wszelakie, nawet (a raczej głównie) te niezwiązane z mangą i anime.
Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2281
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Jujutsu Kaisen

Post autor: ociesek » czw lis 26, 2020 8:32 am

BBoyVoldemort pisze:
śr lis 25, 2020 11:02 pm
o SJG nie można powiedzieć, że mają opóźnienia, bo oni informują, kiedy zamkną się na coś preordery, a nie kiedy będzie premiera
No geniusze zła normalnie - w sumie jeśli nie podasz daty premiery, to nie będziesz miał opóźnienia - brilliant!
BBoyVoldemort pisze:
śr lis 25, 2020 11:02 pm
Myślę, że wina jednak leży po drugiej stronie, gdzie JPF się jakimś cudem nie wyrabia z materiałem z niewiadomych powodów, pomimo, że wcale jakoś wiele serii nie mają
Na jakiej podstawie tak sądzisz?
BBoyVoldemort pisze:
śr lis 25, 2020 11:02 pm
Kolejna sprawa to to, że nie uwierzę, że drukarnia tak bardzo przestawia ich premiery z powodu innych zleceń XD
Dlaczego?
BBoyVoldemort pisze:
śr lis 25, 2020 11:02 pm
chyba JPF powinien mieć tu priorytet skoro robią im co miesiąc już od kilku lat stale kilkanaście zleceń.
Ale nie masz pojęcia, jakie inne zlecenia ma drukarnia - może mają klientów, którzy drukują kilkadziesiąt razy więcej niż JPF?
BBoyVoldemort pisze:
śr lis 25, 2020 11:02 pm
a planu na przyszły rok jak nie było, tak nie ma i pewnie do końca grudnia nie będzie.
Ps. Może sami go nie mają? Przecież to nie jest ustalenie kilku tytułów na krzyż i bajlando.
BBoyVoldemort pisze:
śr lis 25, 2020 11:02 pm
Dodatkowo nie przyznali się do błędu, tylko stwierdzili, że "nie chcą JEDNAK wydawać 2 DB na raz" XDD, wielkie nieba, odechciało im się.
Kolejny raz - nie masz pojęcia, widzę, jak wygląda kwestia dystrybucji. W małym skrócie - wydanie dwóch tomów jednocześnie się nie opłaca.
BBoyVoldemort pisze:
śr lis 25, 2020 11:02 pm
No tak, bo przecież materiały i korespondencje, które robią i przesyłają w większości elektronicznie blokuje wirus XD
Skąd wiesz, jak to robią? Byłeś, widziałeś?
BBoyVoldemort pisze:
śr lis 25, 2020 11:02 pm
i pewnie żadnej większej poprawki nie trzeba tam robić
Człowieku, im dalej czytam, tym na niżej oceniam Twój wiek. SKĄD MOŻESZ TO WIEDZIEĆ, ARGHYTR<SNFSDKFNAS!
BBoyVoldemort pisze:
śr lis 25, 2020 11:02 pm
JPF celowo strzela sobie w stopę wydając nagle jakieś joseie i shojo, które kupi może 80 osób
Endriu mówił kiedyś, że lubi sobie strzelać w stopę i nie lubią za bardzo rozwoju, może dlatego? True story, bro.
BBoyVoldemort pisze:
śr lis 25, 2020 11:02 pm
ewentualnie biorą tytuły pokroju InuYasha i te projekty z mangami Rumiko robiąc z tego nie wiadomo jak wielką akcję
Póki co to jeszcze nie zrobili nic, po prostu powiedzieli, że się starają, to jest dla Ciebie wielka akcja?
BBoyVoldemort pisze:
śr lis 25, 2020 11:02 pm
3 serie na raz w tym projekcie chcą wydawać i to w cyklu 3 miesięcznym, zamiast np szybko skończyć jednej i wziąć drugą i pewnie spowoduje to, że znowu nie będą się wyrabiać.
Zdajesz sobie sprawę, ile tomów ma InuYasha i Ranma?
BBoyVoldemort pisze:
śr lis 25, 2020 11:02 pm
Na koniec jako fan Dragon Balla chciałem dodać, że zapowiedzieli jakiś czas temu kolorową edycję, która jest powiększona (format ok. 2 w 1). Znając ich to przez ten niezmierny nakład pracy albo zrezygnują, bo "nie chcą wydawać 2 Dragon Ballów na raz", albo wydadzą tylko jeden arc, czyli może jakieś 3 tomiki i powiedzą, że następny wydadzą za rok XD
Tu nie mam pewności, więc śmieszkował nie będę, ale czy oni tak naprawdę to zapowiedzieli? Czy badali grunt?
BBoyVoldemort pisze:
śr lis 25, 2020 11:02 pm
Tyle z mojej strony, powodzenia jak ktoś to całe przeczyta
So much wasted time, honestly...

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3291
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Jujutsu Kaisen

Post autor: Alexandrus888 » czw lis 26, 2020 9:26 am

ociesek pisze:
czw lis 26, 2020 8:32 am
czy oni tak naprawdę to zapowiedzieli? Czy badali grunt?
Badali grunt :roll:

Awatar użytkownika
Tomek
Wtajemniczony
Posty: 619
Rejestracja: pn lip 09, 2007 5:23 pm
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Tomek » śr gru 23, 2020 1:40 am

Najczęściej pobierane light novel wśród Polaków na globalnym Bookwalker (do sierpnia 2020) + najwyżej oceniane przez "nas" anime na MAL-u:
https://global.bookwalker.jp/ex/feature ... 20/#Poland
Obrazek

Awatar użytkownika
czareg
Adept
Posty: 206
Rejestracja: ndz maja 05, 2019 11:27 am
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: czareg » ndz sty 10, 2021 8:10 pm

Obrazek

Awatar użytkownika
MrOrochimaru
Wtajemniczony
Posty: 640
Rejestracja: pt lut 16, 2018 4:10 pm
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: MrOrochimaru » ndz sty 10, 2021 8:55 pm

Polacy to jednak bez gustu

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5363
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Yuriko » ndz sty 10, 2021 9:22 pm

MrOrochimaru pisze:
ndz sty 10, 2021 8:55 pm
Polacy to jednak bez gustu
W jakim sensie?

Matii
Weteran
Posty: 1322
Rejestracja: ndz mar 29, 2015 6:18 pm
Lokalizacja: Katowice
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Matii » ndz sty 10, 2021 10:20 pm

W blogu pojawia się tytuł taki jak - "Wojownicy. Manga". Co to jest ?
Czekam na wydanie - Trigun; Hunter x Hunter; Nana; Shaman King KZB; Ashita no Joe; Kiseijuu
Nakarm Prehistorycznego pokemona: Obrazek

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Meliona » ndz sty 10, 2021 10:32 pm

Matii pisze:
ndz sty 10, 2021 10:20 pm
"Wojownicy. Manga". Co to jest ?
Nie manga xD Komiks jakiś amerykański chyba z tej serii gadających kotów.
Obrazek

Awatar użytkownika
nover
Adept
Posty: 186
Rejestracja: wt lut 18, 2014 8:32 pm
Lokalizacja: Warszawa
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: nover » ndz sty 10, 2021 10:37 pm

Matii pisze:
ndz sty 10, 2021 10:20 pm
W blogu pojawia się tytuł taki jak - "Wojownicy. Manga". Co to jest ?
To manga oparta o serii powieści Wojownicy - Wydawnictwa Nowa Baśń
Uprzedzam, że nie kupowałam więc nie wiem co w środku: https://ksiegarnianowabasn.com/pl/c/Manga/14

Awatar użytkownika
Kocurzyca
nołlife
Posty: 2397
Rejestracja: ndz lis 09, 2014 1:48 am
Lokalizacja: Katowice/Kraków
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Kocurzyca » pn sty 11, 2021 12:31 am

Ja mam jeden tom mangi Wojowników. Bo nie miałam na razie hajsu kupić reszty.

To po prostu uzupełnienie głównej historii. Opowiada różne dodatkowe jej fragmenty nie zawarte w głównej sadze. Jak np historia Bicza (głównego antagonisty 6 książki pierwszej serii) albo wędrówka Szarej Pręgi który chciał powrócić do Klanów. I historia Tygrysiej Gwiazdy oraz Sashy.
Bez znajomości książek zupełnie nie ma co się tym interesować. Zwłaszcza, że kreska jest mocno średnia.
Wishlist:
Haikyuu!! --- Hanasakeru Seishounen --- Diamond no Ace --- Giant Killing --- Hunter x Hunter --- Hiyokoi

Awatar użytkownika
kesah
Adept
Posty: 447
Rejestracja: śr wrz 28, 2011 6:57 pm
Status: Offline

One Outs

Post autor: kesah » ndz mar 21, 2021 7:35 pm

Też jestem na tak. Już mam dość polskich wydawnictw i wydawania romansów, okruchów życia i gejowskich relacji... Żadnych sportówek, żadnych mang o sztukach walki... One Outs nie znam, ale jestem zachęcony, zwłaszcza, że topową serią sportową u mnie jest seria Major - jest po prostu świetny. Tyle mang sportowych... Captains Tsubasa, Prince of Tennis, Major, Hajime no Ippo, Haikyuu, Slam Dunk, Ashita no Joe, Eyeshield itd. a w Polsce nic, tylko Kuroko wydany. Jestem za każdą propozycją sportówki i już :evil:
Lista życzeń : Kengan Ashura/Omega, Gantz, Claymore, Slam Dunk, Ashita no Joe, Holyland, Yu Yu Hakusho, Sun-Ken Rock, Im a Hero

Awatar użytkownika
yikkimy
Wtajemniczony
Posty: 607
Rejestracja: pt cze 19, 2020 3:16 pm
Status: Offline

One Outs

Post autor: yikkimy » ndz mar 21, 2021 8:02 pm

kesah pisze:
ndz mar 21, 2021 7:35 pm
Już mam dość polskich wydawnictw i wydawania romansów, okruchów życia i gejowskich relacji...
Wydają takie tytuły, bo dobrze się sprzedają. Oni chcą tylko zarabiać pieniędzy a nie spełniać czyjeś marzenie. Zawsze możesz założyć firmę i wydawać np. Kengan Ashura, Haikyuu. Nie widzę przeszkód.
kesah pisze:
ndz mar 21, 2021 7:35 pm
Captains Tsubasa, Prince of Tennis, Major, Hajime no Ippo, Haikyuu, Slam Dunk, Ashita no Joe, Eyeshield itd. a w Polsce nic, tylko Kuroko wydany
Waneko zdecydowali się zaryzykować i wydali Kuroko bo był bardzo popularny i podobno nie raz otrzymali maile-prośby od fanów i co? SŁABY SPRZEDAŻ. To naturalnie, ze nie chcą ryzykować. Możesz obwiniać o to do "fanów Kuroko".

Proste? Proste.

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5363
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

One Outs

Post autor: Yuriko » ndz mar 21, 2021 9:52 pm

kesah pisze:
ndz mar 21, 2021 7:35 pm
Już mam dość polskich wydawnictw i wydawania romansów, okruchów życia i gejowskich relacji... Żadnych sportówek, żadnych mang o sztukach walki..
Masz dwie opcje, albo załóż swoje wydawnictwo i je wydaj, mając na uwadze, że sprzedaż może być niska, albo kupuj po angielsku. Ja jakbym miała dość polskich wydawnictw, to bym przeszła na angielskie.
yikkimy pisze:
ndz mar 21, 2021 8:02 pm
Waneko zdecydowali się zaryzykować i wydali Kuroko bo był bardzo popularny
Gdzieś, kiedyś czytałam, że problemem było anime, które zekranizowało całą serię i to dość wiernie. A jak wiadomo, wiele osób uważa, że skoro obejrzeli anime, to po co kupować mangę, tym bardziej, jeżeli nie ma potworka jak np. TG. Może kiedyś wyjdzie jakieś sportowe anime i zrobi się o nim głośno, to ktoś wyda (o ile nie będzie długie).

Awatar użytkownika
yikkimy
Wtajemniczony
Posty: 607
Rejestracja: pt cze 19, 2020 3:16 pm
Status: Offline

One Outs

Post autor: yikkimy » ndz mar 21, 2021 10:29 pm

Yuriko pisze:
ndz mar 21, 2021 9:52 pm
Gdzieś, kiedyś czytałam, że problemem było anime, które zekranizowało całą serię i to dość wiernie. A jak wiadomo, wiele osób uważa, że skoro obejrzeli anime, to po co kupować mangę, tym bardziej, jeżeli nie ma potworka jak np. TG. Może kiedyś wyjdzie jakieś sportowe anime i zrobi się o nim głośno, to ktoś wyda (o ile nie będzie długie).
MyAnimeList
To już wiele wyjaśnia. Waneko w złym czasie wydali Kuroko tak jak Kotori z Durarara (jeśli nie mylę). Pewnie teraz nikt nie chce wydać Haikyuu, bo blisko 3/4 już zekranizowany i wciąż pamiętają o słabej sprzedaży Kuroko. Szkoda, może kiedyś Blue Lock.

Awatar użytkownika
kesah
Adept
Posty: 447
Rejestracja: śr wrz 28, 2011 6:57 pm
Status: Offline

One Outs

Post autor: kesah » pn mar 22, 2021 9:55 am

Yuriko pisze:
ndz mar 21, 2021 9:52 pm
kesah pisze:
ndz mar 21, 2021 7:35 pm
Już mam dość polskich wydawnictw i wydawania romansów, okruchów życia i gejowskich relacji... Żadnych sportówek, żadnych mang o sztukach walki..
Masz dwie opcje, albo załóż swoje wydawnictwo i je wydaj, mając na uwadze, że sprzedaż może być niska, albo kupuj po angielsku. Ja jakbym miała dość polskich wydawnictw, to bym przeszła na angielskie.
yikkimy pisze:
ndz mar 21, 2021 8:02 pm
Waneko zdecydowali się zaryzykować i wydali Kuroko bo był bardzo popularny
Gdzieś, kiedyś czytałam, że problemem było anime, które zekranizowało całą serię i to dość wiernie. A jak wiadomo, wiele osób uważa, że skoro obejrzeli anime, to po co kupować mangę, tym bardziej, jeżeli nie ma potworka jak np. TG. Może kiedyś wyjdzie jakieś sportowe anime i zrobi się o nim głośno, to ktoś wyda (o ile nie będzie długie).
Kieruje się z zamiarem inwestowania w zagraniczne mangi. Mam dosyć tego co obserwuje w ostatnim czasie w polskich wydawnictwach. Pełno gejowskich mang, romansów, ogólnie serii docelowo przeznaczonych dla dziewczyn, jeszcze studio jg mi odpisuje, mówiąc, że manga gdzie młoda dziewczyna kocha się w starym facecie jest docelowo dla odbiorców męskich... Yhm... To tak jakby mi powiedzieli, że manga o piłce nożnej czy boksie docelowo jest dla kobiet. Tak samo wydawnictwa inwestują w licencje serii których w Japonii wyszły 2-3 tomy, gdzie nie dość, że nie wiadomo jaką jakość z czasem będzie miała seria, to do tego będzie wolno wychodzić na wzgląd równomiernego wydawania mangi z Japonią. Też nie uważam, by w Polsce shoujo czy yaoi sprzedawało się lepiej, to bzdura kompletna, w ostatnim czasie narzekano na brak shoujo na polskim rynku w rezultacie JPF przykładowo takowe wydał i ostatecznie musiał robić kampanie promocyjną na miarę tej z One Pieca by to w ogóle jakoś chciało się sprzedawać i nie wiem w sumie czy ta akcja im się udała czy nie. Ale już gadanie, że to się sprzedaje jakoś lepiej, to mnie nie przekonuje, chyba, że ktoś mi rzuci jakieś sprawdzone statystyki. Już na to narzekałem, ale mang sportowych i sztuk walki na polskim rynku nie widać i nawet już nie tylko to, ale jakiś dojrzalszych mang dla starszych czytelników. Polski rynek potrzebuje więcej tego i nie chcę tu zaczynać kolejnej gównoburzy.. W polskim rynku mang siedzę już od 20 lat i po prostu mimo, że nasz rynek coraz bardziej się rozrasta - co cieszy, to jednak niestety, ale coraz mniej widzę tu tytułów dla siebie, faceta jaki lubi sport, lubi walki, dobre ecchi, brutalność... Nie mam nic przeciwko temu by shoujo w polsce wychodziło itd. Ale jak na 10 zapowiadanych tytułów widzę, że 70% z nich, to romansidła obojętnie czy kobietaxmężczyzna czy facetxfacet, to mnie trochę krew zalewa, zwłaszcza, że od dawna czeka się na wiele serii, które nawet zostały zakończone a w zamian dostajemy serie albo ledwo rozpoczęte w Japonii albo docelowo dla dziewcząt.

Wierzę, że coś się tu w końcu zmieni, wolę wspierać polski rynek, ale jak będzie trzeba, to zainwestuje w angielsko-języczne mangi, aczkolwiek, nie jestem takim fanatykiem, by wydawać 70 zł za zwykły tomik, ale nie które serie jakich w Polsce nie idzie dostać jak Gantz czy Slam Dunk, idzie jeszcze nabyć w rozsądnych cenach... Bo zanim człowiek się doczeka wydania tego w Polsce, to zejdzie, o ile w ogóle się to pojawi kiedykolwiek...

Dlatego też już może dość agresywnie, ale opowiadam się za One Outs jako mangą sportową do wydania w Polsce, ale nie tylko, wierzę, że wydawnictwa tak jak uchyliły się nad nawoływaniem o więcej shoujo na polskim rynku, tak też przestaną wypinać się na dojrzalsze mangi, mangi sportowe i o sztukach walki. To tyle, zaraz będę miał pewnie pojazd... Ale mam to gdzieś.
Lista życzeń : Kengan Ashura/Omega, Gantz, Claymore, Slam Dunk, Ashita no Joe, Holyland, Yu Yu Hakusho, Sun-Ken Rock, Im a Hero

Awatar użytkownika
yikkimy
Wtajemniczony
Posty: 607
Rejestracja: pt cze 19, 2020 3:16 pm
Status: Offline

One Outs

Post autor: yikkimy » pn mar 22, 2021 10:43 am

kesah pisze:
pn mar 22, 2021 9:55 am
To tak jakby mi powiedzieli, że manga o piłce nożnej czy boksie docelowo jest dla kobiet.
Czemu nie?
kesah pisze:
pn mar 22, 2021 9:55 am
Ale jak na 10 zapowiadanych tytułów widzę, że 70% z nich, to romansidła obojętnie czy kobietaxmężczyzna czy facetxfacet, to mnie trochę krew zalewa, zwłaszcza, że od dawna czeka się na wiele serii, które nawet zostały zakończone a w zamian dostajemy serie albo ledwo rozpoczęte w Japonii albo docelowo dla dziewcząt.
Oni nie chcą wydawać tytuły z twoich list marzeń, bo nie opłaca. Wydają takie tytuły, bo większość są młodzi (około 12-16 lat)/początkujących, to naturalnie ze będą sięgnąć po takich. Gdybyś założył firmę, też nie wydawałbyś takich tytułów. Może kiedyś, jak większość dorosną, wtedy możliwe, że ich zainteresowanie przeniosą na mangi dla dorosłych/dojrzałych. Mimo już napisałam Ci, dlaczego oni nie wydają to ani to, a ty nadal upierasz po swojemu. Mam wrażenie, ze nie rozumiesz ich celów i gospodarczość.

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3291
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

One Outs

Post autor: Alexandrus888 » pn mar 22, 2021 10:56 am

kesah pisze:
pn mar 22, 2021 9:55 am
manga gdzie młoda dziewczyna kocha się w starym facecie jest docelowo dla odbiorców męskich...
No przeca! Marzenie każdego (generalizuje specjalnie) mężczyzny o młódce to fakt. Manga ma pozwolić mu ię wczuć w postać protaga i radować się z zadurzonej małolaty. Więc tu przyznaję punkt dla Studia.
A większość mang jest pod dziewczyny, bo to one stanowią większość w fandomie.
kesah pisze:
pn mar 22, 2021 9:55 am
do tego będzie wolno wychodzi na wzgląd równomiernego wydawania mangi z Japonią.
Z tego co pamiętam (poprawcie mnie) to zwykle w Japonii wychodzi 3-4 tomy rocznie, gdzie w Polsce przy braku obsów i trybie 2-miesięcznym 6. Różnica nie jest powalająca, da się nie zapomnieć o zbieraniu - nie jest to OPM raz na rok albo i rzadziej. Problemem jest to, że manga nie zajmuje slotu wydawniczego, a robiona jest z "doskoku". Ale jest takich tytułów coraz więcej. I w pewnym momencie trachnie. Sloty będą pozajmowane 3-5 tomówkami i dłuższymi seriami, a mocy przerobowych nie starczy żeby robić te "pozaplanowe" tomiki. Już teraz Studio ma problem. Wydzielili "linie boczną" i nadali jej niższy priorytet.
kesah pisze:
pn mar 22, 2021 9:55 am
Też nie uważam, by w Polsce shoujo czy yaoi sprzedawało się lepiej
Znasz wyniki sprzedażowe? Pewnie nie... Skąd więc takie wnioski? Co do JPFowych kampanii - oni wydają klasykę. Klasyka z definicji się nie sprzedaje, bo nie ma popularnego anime, za to ma archaiczną kreskę. Młodzi (a umówmy się, to oni stanowią największą siłę nabywczą) nie oglądają się za siebie, idą za tym co najpopularniejsze w danym momencie.
kesah pisze:
pn mar 22, 2021 9:55 am
nie wiem w sumie czy ta akcja im się udała czy nie.
Klasyka shojo na granicy, ale zaliczyli, josej miał mieć powtórkę z 2 tomem Hrabii, ale nie podano już rozstrzygnięcia.
kesah pisze:
pn mar 22, 2021 9:55 am
ale jakiś dojrzalszych mang dla starszych czytelników
Berserk, Devilman, BLAME!, Eden, Punpun, Pluto, Monster, Adolfowie, Alitka, Basilisk, Saga Winlandzka. Serio tak mało? JPF idzie w starszego odbiorcę, Hanami wydaje tylko dla takiego, Kotori od czasu do czasu z nim flirtuje. Tak, starszy odbiorca ma więcej kasy i na więcej może sobie pozwolić, ale liczbowo jest ich mniej niż młodych. Ergo: dla młodych wydaje się multum tanich mang, dla starszych dużo mniej, za to w wyższym standardzie.
kesah pisze:
pn mar 22, 2021 9:55 am
Ale jak na 10 zapowiadanych tytułów widzę, że 70% z nich, to romansidła obojętnie czy kobietaxmężczyzna czy facetxfacet, to mnie trochę krew zalewa
Spójrzmy na ostatnie zapowiedzi studia, akurat prawie 10, dokładnie 8 :o
1) Zielarka - nie czytałem; z opisu na pierwszy plan wychodzą intrygi nie romans, ale niech ci będzie, że romansidło
2) Shaman King - bitewniak, czyli te domniemane 30% reszty
3) Projekt Cosplay - no dobra, pewnie romans też tam jest, choć główną rolę grają przebieranki, ale niech będzie na twoje.
4) yaoiec (nie pamiętam tytłu) - 100% romans fxf
5) Beztroskie dni - to... a uj, niech i to będzie romans, ale zaznaczyć trzeba, że z perspektywy chłopaków więc jakby dla męskiej publiki
6) After rain - 100% romansu w romansie
7) Twoja melodia - romans ale kxk więc nie mieści się w definicji, ale niech ci będzie.
8) Carole & Tuesday - muzyczny. non romans

Podsumowując (aż sam jestem ciekaw): 25% (2 tytuły) twarde romansidła; 50% (4 tytuły) z pogranicza; 25% (2 tytuły) zaprzeczające tezie.
No niby jak zaliczymy te z pogranicza, to maż rację, ale no... są z pogranicza :P
+ studio na wiosnę zapowiada tytuły młodzieżowe dla mas, a dopiero na jesień to co tygryski jak my lubią najbardziej. Więc nie dramatyzował bym.

jakby co - to nie jest pojazd :P

Awatar użytkownika
jtumanowicz
Adept
Posty: 243
Rejestracja: sob lip 18, 2020 8:35 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

One Outs

Post autor: jtumanowicz » pn mar 22, 2021 10:59 am

kesah pisze:
pn mar 22, 2021 9:55 am
manga gdzie młoda dziewczyna kocha się w starym facecie jest docelowo dla odbiorców męskich
Nie widzę problemu, Ristorante Paradiso było bardzo fajne.

Awatar użytkownika
kesah
Adept
Posty: 447
Rejestracja: śr wrz 28, 2011 6:57 pm
Status: Offline

One Outs

Post autor: kesah » pn mar 22, 2021 11:18 am

yikkimy pisze:
pn mar 22, 2021 10:43 am
Oni nie chcą wydawać tytuły z twoich list marzeń, bo nie opłaca. Wydają takie tytuły, bo większość są młodzi (około 12-16 lat)/początkujących, to naturalnie ze będą sięgnąć po takich. Gdybyś założył firmę, też nie wydawałbyś takich tytułów. Może kiedyś, jak większość dorosną, wtedy możliwe, że ich zainteresowanie przeniosą na mangi dla dorosłych/dojrzałych. Mimo już napisałam Ci, dlaczego oni nie wydają to ani to, a ty nadal upierasz po swojemu. Mam wrażenie, ze nie rozumiesz ich celów i gospodarczość.
Trochę tu robimy offtopa, ale powiedz mi, naprawdę uważasz, że grupa docelowa 12-16 lat, to odbiorcy na których efektywnie przekłada się sprzedaż? Bo moim zdaniem, takie osoby zwyczajnie nie stać na jakieś stabilne inwestowanie w serie a tym bardziej gatunek który gdzieś się rozrasta jak grzyby po deszczu u nas w Kraju. Na moje, to uproszą rodziców by coś tam im kupili, ale nie będą inwestowali nie wiadomo jakich pieniędzy. Myślę, że i tak w Polsce największa grupa odbiorców mang jest tak gdzieś w wieku studenckim między 19-28 rokiem życia, sam nawet już tutaj nie pasuje, bo jestem z tego przedziału 30-40, więc zakładam, że wiekowo mogę być w mniejszości, aczkolwiek myślę, że akurat będzie się pojawiać więcej bardziej wymagających osób, cóż, ja w polskiej mandze siedzę właściwie od początku gdy się pojawiła na polskim rynku. Ale za to przynajmniej dziś mnie stać, by inwestować w większą ilość serii, średnio miesięcznie wydaje na mangi 300-350 zł a dochodzą też inne serie, od początku roku na mangi wydałem 3,5 tys. zł więc zakładam, że mój wkład w polski rynek, to prawdopodobnie więcej niż dziesięciu dwunastolatków...

Co do wydawania, też Ci napisałem, że jak grzyby po deszczu wylewają się romansidła na polskim rynku a taki JPF musiał wręcz błagać by wykupywali od nich te serie i jak akcja by się powiodła, to wtedy dalej będą wydawać tego typu tytuły. Polskie wydawnictwa na pewno ciągle starają się dostosowywać do rynku, eksperymentować, trudno z góry założyć jakie serie się najlepiej sprzedają. Na pewno może to dotyczyć popularnych shounenów a i to nie koniecznie, bo ludzie boją się inwestycji w długie serie, dlatego np. zachodnie wydawnictwa, te dłuższe serie wydają już od dawna często zbiorczo, aby nie odstraszać klientów potencjalną ilością tomów i czasem wydawania. Jak widać też klasyka pokroju Berserka czy JoJo dobrze potrafi się przyjąć. Ja też jakoś nie chcę wypierać mang typu romanse, yaoi z polskiego rynku, chcę by po prostu dostosowano rynek też do innych grup odbiorców, rozwinąć różnorodność gatunkową, bo przykładowo jak mamy na tapetę wziąć mangi bazujące na sztukach walki, to co wydał polski rynek? Dragon Ball? jaki do dziś się świetnie sprzedaje, The Breaker? jaki był najlepiej sprzedającą się serią Yumegari? Waneko wydało Dragons Rioting jakie było głupokowatym ecchi z motywami walki i co? na podstawie tej jednej serii stwierdzono, że mangi tego typu się nie przyjmą? chcieli wydać ecchi z sztukami walki, to czemu nie padło na Tenjo Tenge czy Ikkitousen jakie są w tym gatunku po prostu świetne.
Wydanie Kuroko jak wspomniano, może zbiegło się z anime, ale też trudno mi określić na ile mogło się źle sprzedać, bo seria znalazła uwielbienie wśród dziewczyn, jakie polubiły męskie postacie w mandze, sam mam przyjaciółkę jaka się tym fascynowała i była tak zaangażowana w serię, że pisała ff'y na wattpadzie, więc było to coś dla zarówno kobiet jak i też mężczyzn, gdzieś tam każdy mógł znaleźć coś dla siebie, ale na bazie jednej serii nie można skreślać całego gatunku i jego wydawania, tym bardziej, że na rynku potrzebna jest różnorodność. Fakt, Kuroko daleko na pewno do Slam Dunk'a, ale seria była dobra i nie w niej widziałbym problem, zawsze wiele aspektów może przełożyć się na złą sprzedaż czyli np. wiele wychodzących mang jakie okrajają budżet potencjalnych nabywców, bo trzeba wybierać w jakie serie chcesz inwestować, mimo, że wiele ich cię interesuje ale nie na wszystkie cię aktualnie stać. Tak samo wyjście anime jakie ekranizuje całą serię a nie jej część. Czasami jednak też anime potrafi zachęcić do zakupu mangi, więc to już kwestia odbioru. Polskie wydawnictwa też nie starają się by dane tytuły promować, bo wrzucenie posta na facebooku to trochę mało, ja nawet nie wiedziałem, że jest wydawana manga Shiki a uświadomił mi to ktoś tutaj na forum... Do kupca też trzeba dotrzeć, bo nie każdy wnikliwie bada rynek.
Lista życzeń : Kengan Ashura/Omega, Gantz, Claymore, Slam Dunk, Ashita no Joe, Holyland, Yu Yu Hakusho, Sun-Ken Rock, Im a Hero

Awatar użytkownika
jtumanowicz
Adept
Posty: 243
Rejestracja: sob lip 18, 2020 8:35 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

One Outs

Post autor: jtumanowicz » pn mar 22, 2021 11:37 am

Strasznie duża buta wychodzi z tych postów. Nawet jeżeli wydajesz na mangi tyle co dziesięciu 12-16 latków (jak widzę ludzi w tym wieku kupujących mangi sami lub z rodzicami w mojej lokalnej Yatcie, to trochę się przeceniasz, bo często wychodzą ze sporą paczką tomów i słodyczy), to czytelników o tak zblazowanym wyrafinowanym guście jest garstka. Spójrz po sali na dowolnym konwencie. Nawet nie mangowym, tylko choćby na Pyrkonie. Garstka ludzi jest tam pełnoletnia. Podobne liczby wychodzą przy okazji ankiet na grupkach mangowych. Przedział wiekowy 12-16 to zatrważająca większość rynku i choćby stare konie nie wydawały nie wiadomo jakich kwot, nie są tak atrakcyjną grupą dla wydawców. Te 3,5k PLN które wydałeś ledwo pokryje koszt zatrudnienia przez miesiąc juniora do czyszczenia tekstów w dymkach.

Jeżeli jesteś przekonany, że sportówki czy mangi o sztukach walki to żyła złota, to serio zakładaj wydawnictwo. Najwyraźniej wiesz lepiej niż wydawcy którzy są obecni na rynku od przeszło 20 lat :lol:.

Ah, no i standardowo:
kesah pisze:
pn mar 22, 2021 11:18 am
na tapetę
Na tapet.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach czyli luźne ga(d/t)ki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 4 gości