Ogólnie o polskim rynku

Dział do rozmów na tematy wszelakie, nawet (a raczej głównie) te niezwiązane z mangą i anime.
Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2961
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: ninna » wt lut 15, 2022 4:19 pm

kesah pisze:
wt lut 15, 2022 9:54 am
Te 20+ to zależy jaka seria a ryzyko bym widział w tym, że wydawnictwo zwieje przed wydaniem do końca serii tak jak Egmont czy Yumegari albo Mandragora, bo na moje, najważniejsze aby wydawnictwo zbudowało zaufanie do klienta. Jednak już przestańcie psioczyć na serie 20+ bo to się robi nudne, nie macie kasy, to kupujcie sobie serie do 5 tomów max, ale nie wpływajcie na to, by wydawnictwa odsuwały się od wydawania dłuższych serii.
Już pomijam zaglądanie innym do portfela bo jest to mega słabe, ale mam wrażenie, że źle zrozumiałeś pozostałych. Przynajmniej w tym wątku. Nikt nie czepia się długich serii jako takich. Każdy kupuje co chce. Po prostu lepiej, żeby startujące wydawnictwo zaczęło od czegoś krótszego, wybadało rynek. Łatwej wydać w całości serię krótką. Dłuższa to zawsze większe ryzyko dla nowego gracza na rynku. I potem ludzie zostają z rozgrzebanymi seriami, które nie zawsze mają wydanie zagraniczne, żeby uzupełnić tomiki (mi na szczęście udało się z "Petsami"). Jak już takie wydawnictwo "zagrzeje" miejsce na rynku to niech wydaje dłuższe serie, w tym być może Twój ukochany tytuł. Sam chyba byś nie chciał zostać z kilkoma tomikami na półce bez możliwości dozbierania reszty albo z koniecznością czekania latami aż jakieś inne wydawnictwo zdecyduje się sięgnąć po serię ponownie.

Awatar użytkownika
kesah
Adept
Posty: 447
Rejestracja: śr wrz 28, 2011 6:57 pm
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: kesah » wt lut 15, 2022 4:41 pm

Nie martw się, zrozumiałem o co chodzi w wątku i mi tłumaczyć nie musisz. Ja jednak podtrzymuje, nie tyle długość serii ma znaczenie co sam tytuł jaki ma zostać wydany. Wybacz, ale też nowe wydawnictwa jakie przerwały swoją działalność miały całkiem sporo krótkich serii i te też nie są gwarancją sprzedaży i jedyne co pozostaje tu ryzykowane to właśnie fakt, że wydawnictwo biorąc na siebie po prostu licencje dłuższej serii, może po prostu nie wydać jej do końca nim uzna, że to jednak ich przerasta i tylko to przemawia za jakąś krótszą serią jaka może faktycznie być korzystniejsza. Jednak nie można z góry zakładać, że podjęcie się jakiejś popularnej lub uznanej dłuższej serii może dla samego wydawnictwa być mniej korzystne. Ja przykładowo sam znam nie wiele krótkich tytułów czy do np. 12-15 tomów i pewnie wiele z nich byłoby dla mnie pierwszą stycznością za to z dłuższych serii mogę wypisać naprawdę pokaźną listę pożądanych tytułów. To już ogólnie zależy co chce zrobić wydawnictwo, czy sprawdzić rynek krótką i mniej znaną serią czy od razu walnąć z grubej rury a też jest kwestia tego czy ogólnie nowe wydawnictwo będzie w stanie wziąć się za jakąś popularną serię, bo tutaj też może być problem z uzyskaniem samej licencji. Ogólnie, lepiej sprawy zostawić wydawnictwu i niech oni zrobią to, co uznają, że jest dla nich najlepsze a my możemy jedynie mieć nadzieję, że nie wyjdzie z tego coś pokroju Mandragory, Egmontu, Yumegarii, Taiga itd itd
Akuma też jest nowym wydawnictwem i nawet nie myślą teraz o pakowaniu się w długie serie, bo czekają aż się wszystko u nich rozwinie. Z drugiej strony gdyby zaczęli wydawać coś długiego co bardzo chcę, np. Yamada-kun to 7-nin no majo, to pewnie bym się skusiła i ewentualnie dokupiła do końca po angielsku, gdyby coś *tfu tfu odpukać* się stało
Na ten moment to nic nie zapowiada by wydawnictwo miało skupić się na innych gatunkach niż hentai... Te serie z reguły zazwyczaj ograniczają się do 1 lub kilku tomów.
Lista życzeń : Kengan Ashura/Omega, Gantz, Claymore, Slam Dunk, Ashita no Joe, Holyland, Yu Yu Hakusho, Sun-Ken Rock, Im a Hero

Awatar użytkownika
mika
Fanatyk
Posty: 1600
Rejestracja: wt sty 21, 2014 4:55 pm
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: mika » wt lut 15, 2022 4:52 pm

Akiho pisze:
wt lut 15, 2022 12:10 pm
Red sun - Wind Breaker 2/?? ( Tutaj nie wiem ile fizycznie były tomów, ale zakładam że sporo)
"Wind Breaker" wciąż wychodzi. Ma zakonczone trzy sezony webtoona i naście chyba już wydaych tomów.

Awatar użytkownika
Monsterlight
Weteran
Posty: 1120
Rejestracja: pn maja 11, 2020 11:39 pm
Lokalizacja: Lublin
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Monsterlight » wt lut 15, 2022 4:59 pm

kesah pisze:
wt lut 15, 2022 4:41 pm
Na ten moment to nic nie zapowiada by wydawnictwo miało skupić się na innych gatunkach niż hentai...
Sami mówili, że chcieliby wydać np. yuri czy yaoi. I przecież nie wszystkie ich mangi to hentaie, niedługo ma wyjść "Czyż nie jestem najgorszy?", które jest joseiem.
Obrazek

Czekam na wydanie: Banana Fish, Ore Monogatari!!, Takane to Hana, Blanc, Bakemono to Kedamono, New normal

GreX
Posty: 59
Rejestracja: wt gru 04, 2018 2:10 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: GreX » wt lut 15, 2022 5:25 pm

Ja osobiście bym się mocno zastanowił nad wzięciem jakiegokolwiek tytułu >3 tomy od nowego wydawnictwa. Nawet jakby był to jakiś hit.

Nelinnor
Wtajemniczony
Posty: 511
Rejestracja: śr maja 11, 2016 8:08 pm
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Nelinnor » wt lut 15, 2022 6:15 pm

Inne wydawnictwa już chyba o tym wspominały, ale trzeba też pamiętać, że na początku działalności ciężko dostać długi i bardziej znany tytuł bez znajomości. Tu już nie chodzi nawet o koszta licencji, a fakt że często oryginalny wydawca nie chce żeby jego znana marka była wydawana przez kogoś kto nie ma nic w swoim portfolio, żadnej bazy klientów i nie wiadomo kim w ogóle jest. Nasze wydawnictwa jednak zapracowały sobie na wszystko i dzisiaj mają dużo większe możliwości niż kiedyś. Raczej nie ma się co nastawiać że wśród tego co zostało im tutaj zaoferowane będą jakieś długie hity.

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5394
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Yuriko » wt lut 15, 2022 7:03 pm

Nelinnor pisze:
wt lut 15, 2022 6:15 pm
Raczej nie ma się co nastawiać że wśród tego co zostało im tutaj zaoferowane będą jakieś długie hity
Pytanie tylko, jaki tytuł nie jest znany, ale 20 tomów posiada. W końcu wiadome jest, ze to co mało popularne, to żywot ma krótki w Japonii.

Nelinnor
Wtajemniczony
Posty: 511
Rejestracja: śr maja 11, 2016 8:08 pm
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Nelinnor » wt lut 15, 2022 8:13 pm

Yuriko pisze:
wt lut 15, 2022 7:03 pm
Pytanie tylko, jaki tytuł nie jest znany, ale 20 tomów posiada. W końcu wiadome jest, ze to co mało popularne, to żywot ma krótki w Japonii.
To prawda. Bardziej chodzi o to, że tam jest cała masa tytułów które są nieznane u nas, szczególnie LN. Widząc 20+ tomów fantasy zachodni fan pomyśli, że to może Slayers albo jakieś Toaru Majutsu no Index, a równie dobrze może to być "Ja i Mój Brat Zamieniliśmy Się w Słoik Ogórków i Teraz Musimy Pokonać Lorda Demonów w Innym Świecie?!?!! Vol. 22 Wakacje Na Plaży". :P

Fajnie jakby dostali licencję na coś ciekawego, ale oczekiwania wolę mieć niskie. Lepiej dać się zaskoczyć, niż oczekiwać zbyt dużo.

Awatar użytkownika
kesah
Adept
Posty: 447
Rejestracja: śr wrz 28, 2011 6:57 pm
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: kesah » sob lut 19, 2022 7:02 pm

Captain Tsubasa
Dorohedoro
Haikyu!!
Samotny Wilk i Szczenię
Kimetsu no yaiba - Gaiden
Mashle
RG Veda
Mieruko-Chan
Ragna Crimson
Kyo Kara Zombie!
Hissatsu! Pai Pai Talk

Dotychczasowe zapowiedzi na ten rok jakie są na mojej liście do zakupów (nie koniecznie wszystkie serie od razu, nie które pewnie z perspektywą czasu)

Kurczę... To dopiero 2 miesiące a na liście już 11 tytułów... Co prawda Hissatsu Pai Pai Talk to jednotomówka a Kyo Kara Zombie ma dwa tomy ale w polskim wydaniu bodaj będzie wydane w jednym zbiorczym, tak samo Kimetsu no Yaiba Gaiden, to jeden tom. Jednak reszta to już dłuższe lub krótsze serie... Jestem ciekaw ile z nowych zapowiedzi na 2022 rok wpadnie w krąg mojego zainteresowania. Nie wliczam tu mang Akumy a pewnie te też zakupię.
Lista życzeń : Kengan Ashura/Omega, Gantz, Claymore, Slam Dunk, Ashita no Joe, Holyland, Yu Yu Hakusho, Sun-Ken Rock, Im a Hero

Awatar użytkownika
Monsterlight
Weteran
Posty: 1120
Rejestracja: pn maja 11, 2020 11:39 pm
Lokalizacja: Lublin
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Monsterlight » sob lut 19, 2022 9:11 pm

Też mam tego trochę xd

Jednotomówki:
Czyż nie jestem najgorszy?
Łzy księżycowej meduzy
Boku ga Otto ni Deau made
Żona z piekła rodem
Metalowiec z sąsiedztwa

Serie:
Canis Reedycja
Akamatsu & Seven
Pożegnanie pierwszej miłości
Mieruko-chan

Na szczęście są to głównie jednotomówki, ale do tego dochodzi kilkanaście serii, które zbieram na bieżąco :deszcz: Także już nic nowego chwilowo nie biorę, chyba że znowu mi zapowiedzą coś z mojego rankingu to wtedy się będę martwić xD
Obrazek

Czekam na wydanie: Banana Fish, Ore Monogatari!!, Takane to Hana, Blanc, Bakemono to Kedamono, New normal

Awatar użytkownika
czareg
Adept
Posty: 208
Rejestracja: ndz maja 05, 2019 11:27 am
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: czareg » czw mar 03, 2022 9:14 pm

Obrazek

Awatar użytkownika
Sebek
Weteran
Posty: 1314
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 12:27 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Sebek » pt mar 04, 2022 8:21 am

czareg pisze:
czw mar 03, 2022 9:14 pm
Mangowy rynek 2021

https://blogomangach.wordpress.com/2022 ... Jodqs6jfrU
Fajna sprawa!
Obrazek

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5394
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Yuriko » pt mar 04, 2022 9:18 am

To takie przykre, ze Kotori wydało dużo mniej tomików od Dango :lol:

Dao
Adept
Posty: 130
Rejestracja: ndz cze 28, 2020 6:28 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Dao » pt mar 04, 2022 9:39 am

Yuriko pisze:
pt mar 04, 2022 9:18 am
To takie przykre, ze Kotori wydało dużo mniej tomików od Dango :lol:
W sumie to nie tak dużo mniej - Eden i Punpun to 2w1 (poza 7 tomem), a Devilman 3w1. Nawet licząc LN jako pojedyncze tomiki (a zajmują one więcej czasu niż mangi) to Kotori ma na koncie 46 tomów, czyli tyle co Dango 46.
Acz przyznaję, że nie spodziewałam się, iż Dango wydało aż tyle komiksów w zeszłym roku. :)

Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Weteran
Posty: 1241
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Mr.Chiquita » pn kwie 11, 2022 5:35 pm

Hanami o sytuacji z papierem:
- Obecnie nie ma perspektywy zmiany na lepsze. Podwyżki cen ropy i gazu przekładają się również na kolejne wzrosty cen. Producenci papieru już zapowiedzieli kolejne podwyżki na kwiecień i maj — mówi Radosław Bolałek.
Więcej na money.pl

Awatar użytkownika
Łajza
Adept
Posty: 360
Rejestracja: śr cze 30, 2021 8:00 pm
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Łajza » pn kwie 11, 2022 8:07 pm

W sumie zastanawia mnie, jak polskie wydawnictwa sobie z tym poradzą. Wydaje mi się, że mangi kupują u nas przede wszystkim nastolatkowie/młodzi dorośli, a więc osoby, które mają raczej mniejszy niż większy budżet.

Awatar użytkownika
Akiho
nołlife
Posty: 2305
Rejestracja: ndz sie 22, 2010 11:49 pm
Lokalizacja: W-wa
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Akiho » pn kwie 11, 2022 9:37 pm

Cóż pewnie jakimś rozwiązaniem byłoby przerzucenie się na cyfrowe, ale ma to szereg minusów, które znacząco przyćmiewają plusy. Po pierwsze ich cena nie różni się znacząco od wydania papierowego, zapewne większość woli mieć fizyczny tom w rękach. Po drugie niemożliwość odsprzedaży, bo kupuje tylko na swój własny użytek i nikt mi nie zwróci pieniędzy za to że manga mi się nie podoba, albo po prostu wyrosło się z danego tytułu. Fizyczny zawsze można odsprzedać i liczyć na połowiczny zwrot kosztów nabycia. Zwłaszcza ma to znaczenie dla osób które kupują naprawdę sporo mang.

Te pierwsze aspekty wpadły mi do głowy, może ktoś jeszcze ma coś do dodania?

Ja osobiście nie kupuje już papierowych książek, jak chcę coś przeczytać. Większość książek jest na serwisach typu Legimi, płace na miesiąc daną kwotę i mam dostęp do obszernej cyfrowej biblioteki, analogicznie telewizję zastąpił Netfix etc, tylko tu się opłaca płacisz raz na msc a masz dostęp do setek tytułów, z mangami chyba ciężko by było to ugryźć.
Obrazek

Awatar użytkownika
KAWAIILOVE
Wtajemniczony
Posty: 588
Rejestracja: śr lis 27, 2019 12:08 pm
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: KAWAIILOVE » pn kwie 11, 2022 9:53 pm

Cóż podejrzewam, że ludzie będą próbować planować to ile i co zbierają. Przy podwyżkach najgorsze jest (i w sumie zawsze było w mojej opinii) zbieranie parunastu serii przy skromnym budżecie. Natolatki będą bardziej pilnować w co chcą inwestować pieniądze więc pewnie odbije się to na doborze tytułów przez wydawnictwa.

Do tego pewnie dzieciaki będą szukać alternatyw gdzie kupić najtaniej. Oczywistość to zakup z drugiej ręki, ale kolejnym jest chociażby Gildia gdzie ceny są niskie w porównaniu co do innych księgarni.
Możliwe, że przez to Yattty dostaną po tyłka, ale czy Studio JG je zamknie? Wątpię. Prędzej znowu dadzą ceny w górę i człowiek się nie obejrzy, a za standarodwy tomik od nich będzie płacić 29,99, a co dopiero z powiększonym formatem czy twardymi oprawami.

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2876
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Canis » śr kwie 20, 2022 9:50 pm

Nie wiem czy to dobry temat ale niech będzie. Uvwer stworzył na Youtube odcinek "Jeden z dziesięciu o anime". Wzięli w nim udział anituberzy i sprawdzili swoją wiedzę z anime. Pytania były i łatwe, i trudne, była walka i przede wszystkim było bardzo wesoło. :lol: Spróbujcie sprawdzić swoją wiedzę.
https://www.youtube.com/watch?v=yg5IB9S ... nnel=uvwer

Awatar użytkownika
Akiho
nołlife
Posty: 2305
Rejestracja: ndz sie 22, 2010 11:49 pm
Lokalizacja: W-wa
Gender:
Status: Offline

Ogólnie o polskim rynku

Post autor: Akiho » wt lip 05, 2022 8:04 pm

Zastanawiam się czy tylko ja ostatnio mam takie szczęście do prenumerat? W ciągu 4 miesięcy zaginęły mi 4 paczki od Dango ( Caste heaven 8, gniazdo miłości 4) oraz od JG ( Yona tom 16,17) Zaznaczę że to w zasadzie moje jedyne prenumeraty i zawsze czekam koło 3 tyg do miesiąca, nim napiszę do wydawnictwa o ponowną wysyłkę ( dla zainteresowanych, nigdy nie miałam z tym problemu by wydawnictwo wysłało kolejny raz zagubiony tom) Nie mniej, czy wy też macie takie przygody ze "wspaniałą" pocztą polską?
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach czyli luźne ga(d/t)ki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości