Zagraniczny rynek mangowy

Dział do rozmów na tematy wszelakie, nawet (a raczej głównie) te niezwiązane z mangą i anime.
Awatar użytkownika
Tomek
Wtajemniczony
Posty: 619
Rejestracja: pn lip 09, 2007 5:23 pm
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Tomek » śr mar 08, 2023 7:36 pm

Też kupowałem z 10 razy i zawsze wszystko było ok.

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2874
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Canis » śr mar 08, 2023 8:03 pm

miaka88 pisze:
śr mar 08, 2023 11:54 am
Jakie macie doświadczenia z CDjapan? Warto tam kupić?
Tak samo jak przedmówcy, kupowałem kilka razy różne rzeczy. Przesyłka zawsze była należycie zapakowana, nigdy nie było problemów.

Awatar użytkownika
Łukasz.T
nołlife
Posty: 2791
Rejestracja: wt lip 10, 2012 2:04 am
Lokalizacja: Jędrzejów
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Łukasz.T » śr mar 08, 2023 8:43 pm

U mnie to samo. Wszystko było git.

Krzych Ayanami
Wtajemniczony
Posty: 692
Rejestracja: czw kwie 24, 2003 6:33 pm
Lokalizacja: Czubkoland czyli Warszawa
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Krzych Ayanami » śr mar 08, 2023 9:23 pm

Ceny wysyłki są dość spore i nie wiem czy w przypadku muzyki, animek i komiksów ma to sens.
Tej pierwszej w ogóle poszukałbym na legalnych serwisach z muzyką, abonament nie jest jakiś straszny.
No ale co kto lubi.

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: miaka88 » czw mar 09, 2023 11:14 am

Chodzi mi o artbook, nie ma go na amazonie a tam z wysyłką wychodzi znośnie.
Obrazek

Awatar użytkownika
nover
Adept
Posty: 187
Rejestracja: wt lut 18, 2014 8:32 pm
Lokalizacja: Warszawa
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: nover » czw mar 09, 2023 11:56 am

miaka88 pisze:
czw mar 09, 2023 11:14 am
Chodzi mi o artbook, nie ma go na amazonie a tam z wysyłką wychodzi znośnie.
Spokojnie możesz sobie kupić, mnie zawsze wysyłali mangi/artbooki dobrze zapakowane i jeszcze się nie trafiły problemy.
Od 6 lutego tego roku ma się jednak wybór co do VAT, więc przy kupnie będziesz mieć dwie opcje - "VAT prepayment upon purchase" lub "VAT payment upon receipt of goods". Radzę zwrócić na to uwagę.

Awatar użytkownika
Lou
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: sob lip 05, 2014 11:50 am
Lokalizacja: Pabianice
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Lou » czw mar 09, 2023 1:14 pm

nover pisze:
czw mar 09, 2023 11:56 am
Od 6 lutego tego roku ma się jednak wybór co do VAT, więc przy kupnie będziesz mieć dwie opcje - "VAT prepayment upon purchase" lub "VAT payment upon receipt of goods". Radzę zwrócić na to uwagę.
miaka88 radzę wybrać przedpłatę VATu aby uniknąć późniejszego bujania się z odwołaniem od błędnie naliczonych należności.
Obrazek

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: miaka88 » czw mar 09, 2023 1:22 pm

Lou, dzięki, wezme to pod uwage.
Obrazek

majo
Adept
Posty: 219
Rejestracja: ndz cze 01, 2014 9:48 am
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: majo » czw mar 09, 2023 2:10 pm

Lou pisze:
czw mar 09, 2023 1:14 pm
miaka88 radzę wybrać przedpłatę VATu aby uniknąć późniejszego bujania się z odwołaniem od błędnie naliczonych należności.
Tylko, że jak na razie naliczą VAT 23% od książki, w tym wypadku trudno nie mówić o błędnym naliczeniu.

Awatar użytkownika
Lou
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: sob lip 05, 2014 11:50 am
Lokalizacja: Pabianice
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Lou » czw mar 09, 2023 6:27 pm

majo, nie wiem jaką stawkę stosuje CD Japan, bo tam nie kupuję. Wiem natomiast, że nagminnie poczta i okazjonalnie DHL źle naliczają należności więc dla bezpieczeństwa lepiej płacić od razu przy zakupie. Poza tym zakładam, że miaka wie ile wynosi w PL vat na książki i wyłapie nieścisłość.
Obrazek

majo
Adept
Posty: 219
Rejestracja: ndz cze 01, 2014 9:48 am
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: majo » pt mar 10, 2023 11:19 am

Jak na razie stosują tylko maksymalny VAT na wszystko w przypadku wszystkich krajów, to ma się jakoby zmienić dopiero pod koniec roku (może dlatego jednak dali opcję by VATu nie naliczać bo pierwotnie miało to być obligatoryjne do pewnej kwoty). Co do błędów w naliczeniach to na książkach stamtąd nie zetknęłam się z jakimiś błędami, ale też nie kupuję bardzo często czy też jakiś specyficznych towarów by bawić się w kalkulatory i ścisłe kontrole kursu czy VATów. Poza tym jeszcze i tak zostaje kwestia cła jakby się ktoś i na to załapał.

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: miaka88 » pt mar 10, 2023 11:36 am

Z amazona japońskiego kupowałam w zeszłym roku ale teraz się prawo zmieniło z tego co piszecie. Naliczą mi vat 23%? A potem oddadzą? :lol:
Obrazek

Awatar użytkownika
nover
Adept
Posty: 187
Rejestracja: wt lut 18, 2014 8:32 pm
Lokalizacja: Warszawa
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: nover » pt mar 10, 2023 11:55 am

miaka88 pisze:
pt mar 10, 2023 11:36 am
Z amazona japońskiego kupowałam w zeszłym roku ale teraz się prawo zmieniło z tego co piszecie. Naliczą mi vat 23%? A potem oddadzą? :lol:
Niezupełnie.
Opłata Vat przy składaniu zamówienia teoretycznie ma za zadanie przyspieszyć proces przesyłki by na celnym jej nie przetrzymywano. I faktycznie cały proces jest szybszy, choć nadal zapłacisz 8,50 w placówce za obsługę. W praktyce jednak czasem zdarza się, że mimo zapłaconego już Vat przy zamówieniu celnicy i tak wlepiają podatek. I tu dopiero dzieję się "magia" - jeśli opłaciłaś Vat przy zamówieniu a mimo to dostałaś coś do zapłaty w PL to masz prawo zwrotu tej nadpłaty od sklepu w którym kupowałaś. Piszesz do nich co się zadziało, przedstawiasz dokument zapłaty Vat w PL (poświadczone zgłoszenie celne - zazwyczaj można pobrać ze strony trackingu, jeśli chodzi o PP, po mniej więcej 7 dniach od dnia odebrania przesyłki) i czekasz na decyzję o zwrocie kasy za nadpłatę Vat.

Jak wybierzesz opcję zapłaty Vat przy odbiorze przesyłki to nie zmienia się praktycznie nic dla Ciebie - po prostu płacisz przy odbiorze tyle ile celnicy w PL naliczyli i to wszystko.

Awatar użytkownika
Lou
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: sob lip 05, 2014 11:50 am
Lokalizacja: Pabianice
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Lou » pt mar 10, 2023 12:09 pm

A pracownicy AC mogą naliczyć źle (przyjmując VAT 8 lub 23 proc., często na podstawie błędnego kodu celnego) i dlatego jak dostajesz formularz zgłoszenia to trzeba sobie przekalkulować, żeby sprawdzić. W mojej historii zamówień z różnych stron świata już 6 razy mi się zdarzyło odwoływać.
Obrazek

majo
Adept
Posty: 219
Rejestracja: ndz cze 01, 2014 9:48 am
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: majo » pt mar 10, 2023 1:45 pm

nover pisze:
pt mar 10, 2023 11:55 am
Opłata Vat przy składaniu zamówienia teoretycznie ma za zadanie przyspieszyć proces przesyłki by na celnym jej nie przetrzymywano. I faktycznie cały proces jest szybszy, choć nadal zapłacisz 8,50 w placówce za obsługę. W praktyce jednak czasem zdarza się, że mimo zapłaconego już Vat przy zamówieniu celnicy i tak wlepiają podatek. I tu dopiero dzieję się "magia" - jeśli opłaciłaś Vat przy zamówieniu a mimo to dostałaś coś do zapłaty w PL to masz prawo zwrotu tej nadpłaty od sklepu w którym kupowałaś. Piszesz do nich co się zadziało, przedstawiasz dokument zapłaty Vat w PL (poświadczone zgłoszenie celne - zazwyczaj można pobrać ze strony trackingu, jeśli chodzi o PP, po mniej więcej 7 dniach od dnia odebrania przesyłki) i czekasz na decyzję o zwrocie kasy za nadpłatę Vat.
No to płacenie VATu z góry to w takim przypadku dopiero się 'opłaca' jak się płaciło w innej walucie :twisted:

Nelinnor
Wtajemniczony
Posty: 511
Rejestracja: śr maja 11, 2016 8:08 pm
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Nelinnor » pt mar 10, 2023 10:42 pm

Przez ostatnie trzy miesiące zamówiłem cztery przesyłki z japońskiego Amazona i obyło się bez problemów. Przesyłek było nawet 5, bo jedno zamówienie podzielili na dwa. VAT był już przeliczony od razu w koszyku (chociaż nie jest to nigdzie wprost napisane, potem na fakturze są szczegóły), szybka przesyłka DHL (około 3 dni od chwili wysłania), bez przestojów i opłat dodatkowych po drodze. Nie wiem czy miałem szczęście, czy może akurat Amazon + DHL to tak sprawnie załatwiają, ale na bazie tych doświadczeń mogę ten ich Amazon polecić.

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: miaka88 » sob mar 11, 2023 10:32 am

Nelinnor, też chciałam kupić na amazonie ale tego artbooka tam nie mają.
Obrazek

Awatar użytkownika
Dembol
Wtajemniczony
Posty: 947
Rejestracja: śr lut 04, 2009 10:46 am
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Dembol » sob mar 11, 2023 11:30 am

Japoński Amazon ostatnimi czasy zaczął oszczędzać na pakowaniu. Książki wysłał mi w lekko usztywnionej kopercie i zostały mocno poturbowane. Te z reklamacji też tak zapakowali i cudem przyszły za drugim razem w przyzwoitym stanie.

Krzych Ayanami
Wtajemniczony
Posty: 692
Rejestracja: czw kwie 24, 2003 6:33 pm
Lokalizacja: Czubkoland czyli Warszawa
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Krzych Ayanami » wt mar 14, 2023 7:08 pm

Jesi chodzi o opłaty to jest ciekawie, bo za figurki do składania i malowania z E2046 wysyłane chyba z Hong Kongu dopłacam tylko 8 złotych za doręczenie, urząd celny niczego mi nie dolicza.
Chociaż jak z UK szły do mnie animki bezpośrednio od tamtejszego wydawcy, to już tacy łaskawi nie byli...

Awatar użytkownika
Itachi Uchiha
nołlife
Posty: 3785
Rejestracja: pn paź 20, 2014 9:10 pm
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Itachi Uchiha » wt kwie 04, 2023 2:45 pm

Mam złe wieści. Zamykają sklep Bookdepository. Zamówienia można jeszcze składać do końca kwietnia. No nie powiem, jestem z tego powodu mega happy. :evil: :evil:
https://www.theguardian.com/books/2023/ ... nline-shop

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach czyli luźne ga(d/t)ki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości