Zagraniczny rynek mangowy

Dział do rozmów na tematy wszelakie, nawet (a raczej głównie) te niezwiązane z mangą i anime.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5394
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Yuriko » wt kwie 20, 2021 12:08 am

romanova, dziękuję :)

Awatar użytkownika
Tomek
Wtajemniczony
Posty: 621
Rejestracja: pn lip 09, 2007 5:23 pm
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Tomek » śr kwie 28, 2021 9:36 pm

Kadokawa przejęła większość udziałów w J-Novel Club:
https://www.crunchyroll.com/anime-news/ ... artnership

Skutkiem mogą być m.in. fizyczne wydania ich niektórych tytułów pod wydawnictwem Yen Press (który także w większości 51% należy do Kadokawy). Dobra wiadomość dla niektórych, który potrzebują np. Slayers na papierze.

Tym samym Kadokawa ma teraz na Zachodzie wydawnictwa fizyczne/cyfrowe (Yen Press, J-Novel Club), ogólny sklep cyfrowy (Bookwalker) i serwis z abonamentem (J-Novel Club). Mógłbym ponarzekać teoretyzując, że może to zmniejszyć ilość oferowanych tytułów na anglojęzycznym (światowym) rynku, ale na ten moment i tak czytam kilkanaście LN jednocześnie, kończą mi się sloty życiowe ;)

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2281
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: ociesek » śr kwie 28, 2021 10:05 pm

Slayers na papierze jest zapowiedziane juz dawno :)

Awatar użytkownika
Tomek
Wtajemniczony
Posty: 621
Rejestracja: pn lip 09, 2007 5:23 pm
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Tomek » śr kwie 28, 2021 10:27 pm

Użyli wtedy chyba słowa "wstępnie" - uznałem w tamtym momencie, że uzależniają wydanie fizyczne od sprzedaży cyfrowej.

Oczywiście mogę się też mylić, źle zrozumiałem intencje wydawnictwa. Nie jestem zainteresowany edycją papierową, preferują chmurę - przeczytałem już w ten sposób pierwsze 7 tomów.

PS Mój avatar to podpierniczony kawałek jednego artu z końca drugiego tomu angielskiego, cyfrowego wydania ;)

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2281
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: ociesek » śr kwie 28, 2021 11:17 pm

Nieee, na pewno będzie wydane. Preordery wiszą od dawna.

Awatar użytkownika
Tomek
Wtajemniczony
Posty: 621
Rejestracja: pn lip 09, 2007 5:23 pm
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Tomek » czw kwie 29, 2021 12:15 am

A to przepraszam :)

Ramsey Ka
Wtajemniczony
Posty: 556
Rejestracja: pn mar 30, 2015 11:08 am
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Ramsey Ka » ndz maja 30, 2021 11:39 am

Kojarzy ktoś wydawnictwo DENPA? Bo wydają Kaijiego, tempo nie jest jakieś oszałamiające i nie wiem czy to wydawnictwo pokroju JPF czyli wydajemy póki wychodzimy na zero, czy raczej marne szanse że będą wydawać kolejne części?
Obrazek

Awatar użytkownika
Fani
nołlife
Posty: 2353
Rejestracja: sob cze 21, 2014 10:59 pm
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
Gender:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Fani » ndz maja 30, 2021 11:43 am

Denpa to powiedzmy "normalna" część wydawnictwa wywodzącą się od Fakku, a oni to hajs mają. Nie martwiłbym się, więc raczej o dokończenie mangi. Mogą wydawać powolutku, ale wydać wydadzą.

Ramsey Ka
Wtajemniczony
Posty: 556
Rejestracja: pn mar 30, 2015 11:08 am
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Ramsey Ka » ndz maja 30, 2021 1:36 pm

Fani pisze:
ndz maja 30, 2021 11:43 am
Denpa to powiedzmy "normalna" część wydawnictwa wywodzącą się od Fakku, a oni to hajs mają. Nie martwiłbym się, więc raczej o dokończenie mangi. Mogą wydawać powolutku, ale wydać wydadzą.
Dzięki, chodzi o to że Kaiji ma 50+ tomów i zastanawiam się czy skończą na pierwszym arcu czy pociągną to dalej. Pozostaje mi tylko ich wesprzeć i zamówić :D
Obrazek

Xenonn123
Adept
Posty: 266
Rejestracja: pt lut 07, 2020 7:56 pm
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Xenonn123 » wt cze 01, 2021 7:00 pm

Według VIZ Media, My Hero Academia ma w obiegu 9.000.000 egzemplarzy, a Kimetsu no Yaiba 4.000.000 egzemplarzy w obiegu w "anglosferze".
https://twitter.com/WSJ_manga/status/13 ... 7595358210

parvati
Posty: 72
Rejestracja: śr mar 13, 2013 8:31 pm
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: parvati » czw lip 29, 2021 9:12 pm

Jak to jest z reklamacjami na Bookdepository w przypadku pogiętej okładki? Wysłałam im maila z reklamacją i przysłali mi propozycje zwrotu 30% ceny mangi. Myślicie, że mogę się ubiegać o nowy egzemplarz przy takich wadach?
Wygląda to tak:
► Pokaż Spoiler
Nie powiem, zabolało trochę jak to zobaczyłam.

Awatar użytkownika
Fani
nołlife
Posty: 2353
Rejestracja: sob cze 21, 2014 10:59 pm
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
Gender:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Fani » czw lip 29, 2021 9:33 pm

Napisz, że jesteś kolekcjonerką i jeśli nie zależałoby Ci na nie zniszczonych mangach kupiłabyś używane. Za radą Zandam sam kiedyś tak zrobiłem w podobnej sytuacji i podziałało :)

Awatar użytkownika
Merkavoth
Posty: 31
Rejestracja: czw sie 02, 2012 9:06 pm
Lokalizacja: Toruń / Trójmiasto
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Merkavoth » ndz sie 01, 2021 11:49 am

Mili Państwo, chciałabym zapytać o doświadczenia - w miarę możliwości aktualne - w zakupach na Ebayu. Czyli: mam kilka niemądrych pytań nowicjusza.

Interesowałyby mnie zakup kilku komiksów u dużego sprzedającego z Japonii, który w przypadku wielu przedmiotów oferuje bezpłatną przesyłkę opcją Economy International Shipping. Akceptuje płatność Paypal, więc brzmi łatwo.
Nie przeraża mnie długi termin dostawy, ale czy paczki nie giną w trasie? Albo nie spotka mnie niespodzianka w postaci wysokiego cła? Jeśli tak, czy opłaty często są naliczane, i zależą jakoś od rozmiarów / zawartości przesyłki? Z góry kłaniam się i dziękuję za porady :)

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2961
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: ninna » ndz sie 01, 2021 3:08 pm

Merkavoth, mi nigdy żadna paczka z Japonii nie zaginęła. Zdarzyło się to przy sprzedawcy z UK ale bez problemu oddał mi pieniądze. Z tym "economy international shipping" bym uważała bo nawet jak zamawiałam (już po wybuchu pandemii) coś z Japonii, gdzie sprzedawca deklarował taką przesyłkę to i tak paczki przynosił kurier. I tu wysokość opłaty zależała od tego co to była za firma i ile czasu paczka przeleżała na magazynach. Z DHLem nie miałam żadnych problemów, przysłali na mejla dokumenty do wypełnienia i odesłania oraz informację, ile będę musiała zapłacić (było to ok. 40zł). Gorzej było z FedExem: raz dopłaciłam aż 190zł ale paczka długo spędziła w różnych magazynach tej firmy (zamawiałam akurat jak po drodze wypadały dwa święta), innym razem było to 40zł. Też wysyłają dokumenty na mejla ale nie mówią ile będzie do zapłaty (dopiero kurier potem dzwoni i o tym mówi). No chyba, że masz założone konto na FedExie. Nie wiem w jaki sposób rozmiar i wartość paczki wpływa na wysokość opłaty. Z Japonii zamawiam tylko artbooki, które są dość drogie. FedExem szły dwie paczki warte ok. 700zł każda i pisałam już ile zapłaciłam za każdą.

Plusem tych kurierów jest niewątpliwie krotki czas dostawy. Minus to dodatkowe opłaty i trochę papierologii (proszą o wypełnienie oświadczenia i skany transakcji na PayPalu i eBayu) ale to można na spokojnie ogarnąć.

Awatar użytkownika
Tomek
Wtajemniczony
Posty: 621
Rejestracja: pn lip 09, 2007 5:23 pm
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Tomek » ndz sie 01, 2021 3:30 pm

Kilka lat temu mówiono, że francuski rynek mangowy to drugi, największy po Japonii. Ostatnio zastanawiałem się, czy Chiny lub cyfrowa sprzedaż anglojęzycznych wydań nie nadszarpnął tej pozycji, ale dzięki francuskiemu rządowi francuscy fani japońskich komiksów nie mają się czym martwić :lol:
https://www.donald.pl/artykuly/FqCiwHfT ... e-na-mange
https://www.animenewsnetwork.com/intere ... ts/.175714

Awatar użytkownika
Lou
Weteran
Posty: 1285
Rejestracja: sob lip 05, 2014 11:50 am
Lokalizacja: Pabianice
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Lou » ndz sie 01, 2021 3:57 pm

Merkavoth, Economy International może również iść jako nierejestrowana. A takie przesyłki giną często, gęsto. Wtedy otwierasz po prostu spór na ebay i dostajesz zwrot środków. Płatność paypalem jest nawet bezpieczniejsza z punktu widzenia klienta, bo w przypadku zwrotu dostajsz z automatu. Przy płatności kartą trzeba się bujać z bankiem.
Na książki nie ma cła, jest vat liczony od wartości towaru + koszty dostawy. PP bierze z faktury, DHL wg. stawek IATA (są wyższe). Do tego dochodzi opłata za obsługę i ew. wspomniane przez ninnę koszty składowania (zwykle 3 dni są darmowe). Może się zdarzyć, że np. kwota za towar zostanie zakwestionowana-> wysyła się wyjaśnienie. Mogą też pytać o dokładną zawartość-> wysyłasz oświadczenie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2875
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Canis » ndz sie 01, 2021 5:13 pm

Merkavoth, zamawiałem kilka razy z Japonii, czy to przez ebay, czy cdjapan, nigdy nie było problemów. Zawsze wybierałem najtańszą formę przesyłki, nigdy nic nie zginęło (prawie, ale o tym za chwilę), a przesyłka szła zwykle 3-6 tygodni. Choć zdarzyło się i tak, że paczka trafiła do mnie już po 4 dniach. :shock:
Co do dodatkowych opłat, to są one sprawą losową. Nie przytrafiło mi się abym musiał coś płacić przy przesyłce z Japonii, ale zamawiając mangi z USA kilka razy musiałem zabulić.

Co do wyżej wspomnianej sytuacji z zaginioną przesyłką, to była to manga zamówiona z USA. Po 2 miesiącach zgłosiłem że towar nie dotarł i już następnego dnia otrzymałem zwrot gotówki. Ostatecznie komik jednak dotarł... 7 miesięcy później, 9 od zamówienia. :lol:

Awatar użytkownika
Tomek
Wtajemniczony
Posty: 621
Rejestracja: pn lip 09, 2007 5:23 pm
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Tomek » ndz sie 01, 2021 6:57 pm

Generalnie to opłat VAT nie płaci w przypadku paczek o wartości do 22 euro, ale można zwiększyć tą wartość do 45 euro, jeśli przesyłka jest oznaczana jako podarunek (Gift). W przypadku braku opłaty cła - górna wartość paczki to 150 euro.

Tak przynajmniej było kilka lat temu, jak jeszcze interesowałem się tematem.

Wiele sklepów, w tym CD Japan, daje nawet opcję "Gift" do zaznaczenia przy zakupie.

Najtańszą i jednocześnie najszybszą formą zakupu jest z tego, co pamiętam Air Mail, ale są tam chyba ograniczenia co do masy paczki, i nie każdy sklep tą opcje ma. Nie zginęła mi tak ani jedna paczka, wszystko przychodziło bardzo szybko.
Ostatnio zmieniony ndz sie 01, 2021 7:01 pm przez Tomek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dejikos
nołlife
Posty: 2710
Rejestracja: czw sie 10, 2006 2:04 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: dejikos » ndz sie 01, 2021 6:59 pm

Tomek, nowe przepisy funkcjonujące od 1 lipca wszystko zmieniły. Poczytaj sobie :)
Twitter * Discord: Dejikos#8562

Awatar użytkownika
Tomek
Wtajemniczony
Posty: 621
Rejestracja: pn lip 09, 2007 5:23 pm
Status: Offline

Zagraniczny rynek mangowy

Post autor: Tomek » ndz sie 01, 2021 7:02 pm

Mógłbyś dać linka :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach czyli luźne ga(d/t)ki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości