Nauka angielskiego, poprzez oglądanie anime.

Dział do rozmów na tematy wszelakie, nawet (a raczej głównie) te niezwiązane z mangą i anime.
aqila
Adept
Posty: 163
Rejestracja: czw sie 13, 2015 9:34 pm
Status: Offline

Nauka angielskiego, poprzez oglądanie anime.

Post autor: aqila » ndz kwie 26, 2020 5:26 pm

Cześć, uczył się ktoś tu może angielskiego, poprzez oglądanie anime ?

Koleżanka z tego forum doradziła mi bym oglądał ang seriale + ang napisy. I ja jako, że niemam czasu by oglądać i anime po Polsku i seriali po Ang, coś muszę wybrać. A jako, że od lat jestem maniakiem anime/mangi ciężko mi się rozstać z tego typu rozrywką. Co zrobić?

[Edit] Tak sobie myślę, że oglądając anime w jap z ang napisami co prawda nie osłuchuję się języka, ale przecież ucząc się z książek albo lepiej mang też tego nie robię. Więc wydaję mi się, że uczenie się z jap głosem może nie jest najlepszą opcją, ale nie jest również tak tragicznie.

Awatar użytkownika
Narii
Adept
Posty: 109
Rejestracja: śr sie 14, 2019 11:53 am
Lokalizacja: Warszawa
Gender:
Status: Offline

Nauka angielskiego, poprzez oglądanie anime.

Post autor: Narii » ndz kwie 26, 2020 5:42 pm

Ja oglądając anime z angielskimi napisami nauczyłam się wielu przydatnych wyrażeń, zwrotów i słówek używanych w swobodnych rozmowach :) Jeśli masz do wyboru oglądać po polsku lub po angielsku, naprawdę polecam to drugie. Zawsze wyniesie się coś nowego, albo po prostu utrwali się coś, co już umiesz :D

aqila
Adept
Posty: 163
Rejestracja: czw sie 13, 2015 9:34 pm
Status: Offline

Nauka angielskiego, poprzez oglądanie anime.

Post autor: aqila » ndz kwie 26, 2020 5:48 pm

Narii pisze:
ndz kwie 26, 2020 5:42 pm
Zawsze wyniesie się coś nowego, albo po prostu utrwali się coś, co już umiesz :D
Gdy z HxH mam około 15 nowych słówek do wkucia na odcinek, z Oregairu (szkolna komedia) gdzie cały odcinek jest nieźle przegadany już około 60 nowych słówek na 20 minut, hehe. Ale to początki. Pamiętam jak zaczynałem rok temu to z 1 ep HxH miałem słówek około 100 ^^ no i spadło do 15, aktualnie po wielu godzinach wkuwania (hxH nie jest jedynym co oglądałem) jestem na 48 odcinku HxH i po powrocie zajęło mi to 1,5 miesiąca :D

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2281
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Nauka angielskiego, poprzez oglądanie anime.

Post autor: ociesek » ndz kwie 26, 2020 5:57 pm

Właśnie w ten sposób zaczynałem się uczyć angielskiego. 20-kilka lat później skończyłem anglistykę, mieszkałem w stanach i byłem tłumaczem przysięgłym :) Ale wtedy nie mieliśmy internetu i innych udogodnień.

Nelinnor
Wtajemniczony
Posty: 511
Rejestracja: śr maja 11, 2016 8:08 pm
Status: Offline

Nauka angielskiego, poprzez oglądanie anime.

Post autor: Nelinnor » ndz kwie 26, 2020 6:06 pm

Korzystanie z języków obcych w dowolnej formie jest najlepszą ich nauką. Też kiedy mam możliwość to od bardzo dawna gram, oglądam albo czytam po angielsku, to samo z pisaniem na zagranicznych forach. Zresztą często nie ma innego wyjścia, na Netflixie z tego co jakiś czas temu widziałem jest bieda pod względem anime (nie wiem jak teraz), a Crunchy nie ma polskich napisów. Jeżeli jesteś w stanie to polecam jak najbardziej, na początku może być ciężko i takie oglądanie będzie męczące, ale ta inwestycja się na pewno zwróci.

Awatar użytkownika
Narii
Adept
Posty: 109
Rejestracja: śr sie 14, 2019 11:53 am
Lokalizacja: Warszawa
Gender:
Status: Offline

Nauka angielskiego, poprzez oglądanie anime.

Post autor: Narii » ndz kwie 26, 2020 6:08 pm

Wiadomo, grunt to nie rzucać się na głęboką wodę i nie zaczynać od Bakemonogatari :D Gdzie nawet za polskimi subami jest ciężko nadążyć

aqila
Adept
Posty: 163
Rejestracja: czw sie 13, 2015 9:34 pm
Status: Offline

Nauka angielskiego, poprzez oglądanie anime.

Post autor: aqila » ndz kwie 26, 2020 6:19 pm

Narii pisze:
ndz kwie 26, 2020 6:08 pm
Wiadomo, grunt to nie rzucać się na głęboką wodę i nie zaczynać od Bakemonogatari :D Gdzie nawet za polskimi subami jest ciężko nadążyć
W sumie racja, tak sobie myślę, że odpuszcze oregairu póki co i skupie się na HxH gdzie mam małą ilość nowych słówek na odcinek, więc mogę obejrzeć więcej, a zatem mam większą przyjemność z oglądania. Mimo, iż oglądam to 3 raz ( pierwszy po ang) :p

[Edit] Po obejrzeniu anime HxH planuje nawet przeczytać mangę tego tytułu po wydarzeniach z anime, chociaż wiele tego niema,raptem 5 tomików.
Ostatnio zmieniony ndz kwie 26, 2020 6:23 pm przez aqila, łącznie zmieniany 1 raz.

Nelinnor
Wtajemniczony
Posty: 511
Rejestracja: śr maja 11, 2016 8:08 pm
Status: Offline

Nauka angielskiego, poprzez oglądanie anime.

Post autor: Nelinnor » ndz kwie 26, 2020 6:23 pm

Narii, ja mam tak, że lubię czasami zatrzymywać, albo cofać wideo żeby dokładnie przeczytać, lub dokładnie zrozumieć konkretne fragmenty. Dlatego najbardziej irytuje mnie to, że na Crunchy po każdej takiej akcji ekran ściemnia się na kilka sekund. Nie wiem kto wpadł na taki głupi pomysł, ech.

Nelinnor
Wtajemniczony
Posty: 511
Rejestracja: śr maja 11, 2016 8:08 pm
Status: Offline

Nauka angielskiego, poprzez oglądanie anime.

Post autor: Nelinnor » ndz kwie 26, 2020 7:23 pm

aqila, https://www.crunchyroll.com/

To jest legalny serwis z licencjami. Nie ma tam wszystkiego, ale od pewnego czasu nawet w naszym regionie pojawia się dużo tytułów. Abonament nie jest konieczny, większość działa w 1080p z reklamami. Jedynie niektóre nowości są zablokowane dla abonentów, ale to trwa chyba tydzień czy dwa, nie liczyłem tego nigdy dokładnie. Jeżeli można obejrzeć coś legalnie to dlaczego tego nie robić.

Awatar użytkownika
KAWAIILOVE
Wtajemniczony
Posty: 588
Rejestracja: śr lis 27, 2019 12:08 pm
Gender:
Status: Offline

Nauka angielskiego, poprzez oglądanie anime.

Post autor: KAWAIILOVE » pn kwie 27, 2020 11:44 am

W sumie, anime pomaga. Ja jako taki samouk jeśli chodzi o angielski to największy postęp zrobiłam po tym jak zaczęłam właśnie oglądać proste filmiki na YouTube po angielsku. Początki są trudne - ja na zmianę korzystałam z tłumacza Google aby zrozumieć co trudniejsze zdania xD, ale z czasem przyszło naturalnie.

Zależy też w sumie na czym bardziej ci zależy - mowa czy pisanie.
Jeśli mowa - oglądaj to co lubisz, ale po angielsku. Staraj się wyszukać fajnych treści na zagranicznym YouTube. Jeśli masz problemu to włączaj napisy i dawaj. I plus będzie też taki, jeśli filmiki będą różnorodne o różnych treściach.
Jeśli o pisanie - cóż, tu polecam fanfiki. Wiem, że nie każdy je lubi, ale one serio pomagają. Do tego jeśli autor jest dobry - to masz fajną fabułę i rozszerzenie do twojego ulubionego uniwersum.

Awatar użytkownika
Nanami
Adept
Posty: 125
Rejestracja: czw kwie 24, 2003 8:22 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Nauka angielskiego, poprzez oglądanie anime.

Post autor: Nanami » wt kwie 28, 2020 4:15 pm

Ba, ja się nauczyłam japońskiego w taki sposób 8-)

Aczkolwiek zaczynałam oczywiście od polskich napisów, kiedy byłam nastolatką. Starałam się szybko przejść na angielskie napisy... Najtrudniejsze to się przemóc przejść z polskich na angielskich i "poświęcić' trochę płynności rozumienia na rzecz zatrzymywania się i szukania co jakiś nowy zwrot znaczy. W międzyczasie nadgryzłam trochę seriali po angielsku z napisami angielskimi (do tej pory tak się posiłkuję, bo czasem jakiś zwrot nie doszłyszę i od razu wiem, co tam było) i to jednak najbardziej efektywny sposób nauki angielskiego jak dla mnie. W międzyczasie zaczęłam ogarniać, że rozumiem co oni mówią po japońsku, przekładając sobie na angielski... Obecnie rozumiem sporo po japońsku, więc angielskie napisy służą mi tylko do posiłkowania się. Czasem się ciekawe błędy w tłumaczeniu znajduje albo fajne "drugie dno" widać - w tym, czego po prostu przetłumaczyć się nie da z japońskiego.

W każdym razie - da się, to super sprawa, polecam :D

Awatar użytkownika
Gotenks
nołlife
Posty: 2684
Rejestracja: czw kwie 24, 2003 7:24 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola
Gender:
Status: Offline

Nauka angielskiego, poprzez oglądanie anime.

Post autor: Gotenks » śr kwie 29, 2020 4:53 pm

Ja jestem stary, za moich czasów nie było zbyt dużo wydawanych mang po polsku, więc pozostawały mi angielskie skanlacje. Na początku praktycznie cały czas musiałem się posiłkować słownikiem, ale z czasem coraz więcej słówek zostawało w mojej głowie i dzięki temu w miarę nauczyłem się języka. Inna sprawa, że jak się później okazało źle wymawiałem większość słów, więc jeśli ktoś chce się uczyć języka, to lepiej oglądać angielskie/amerykańskie seriale z angielskimi napisami ;P
My anime & manga list | Lubimy Czytać
Insta

Droga do raju
wyścielona jest jasnymi
płatkami śliwy

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5368
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Nauka angielskiego, poprzez oglądanie anime.

Post autor: Yuriko » śr kwie 29, 2020 4:57 pm

Gotenks pisze:
śr kwie 29, 2020 4:53 pm
Inna sprawa, że jak się później okazało źle wymawiałem większość słów, więc jeśli ktoś chce się uczyć języka, to lepiej oglądać angielskie/amerykańskie seriale z angielskimi napisami
Może dawniej tego nie było, ale teraz zawsze można na tłumaczu sobie włączyć jak się wymawia dane słówka.
Ostatnio zmieniony śr kwie 29, 2020 4:57 pm przez Yuriko, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2960
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Nauka angielskiego, poprzez oglądanie anime.

Post autor: ninna » śr kwie 29, 2020 4:57 pm

Gotenks pisze:
śr kwie 29, 2020 4:53 pm
Ja jestem stary, za moich czasów nie było zbyt dużo wydawanych mang po polsku, więc pozostawały mi angielskie skanlacje. Na początku praktycznie cały czas musiałem się posiłkować słownikiem, ale z czasem coraz więcej słówek zostawało w mojej głowie i dzięki temu w miarę nauczyłem się języka.
Podpisuję się pod tym. Moją pierwszą mangę po angielsku - dwutomowe "Gyo" - mordowałam chyba z tydzień. I doszłam do wniosku, że w tej szkole to niewiele mnie nauczyli...
Gotenks pisze:
śr kwie 29, 2020 4:53 pm
Inna sprawa, że jak się później okazało źle wymawiałem większość słów
Taaa... "Klamp Skul Ditektajws" :lol:. Dłuuuugo nie chciało mi się to "przestawić" w głowie.

Awatar użytkownika
Koichi
Weteran
Posty: 1354
Rejestracja: pt mar 08, 2019 3:11 pm
Status: Offline

Nauka angielskiego, poprzez oglądanie anime.

Post autor: Koichi » śr kwie 29, 2020 6:07 pm

Czytanie mang po angielsku jest dobre jeśli znasz wymowę, wtedy utrwalasz sobie tylko pisownię. Ja tak robię i przy okazji wpadnie mi nowe słówko, którego mogę się nauczyć. Oglądanie filmików wymaga poświęcenia większej uwagi, musisz skupić się na wymowie, nadążać za tempem, a jeśli do tego masz napisy, to również za pisownią. Dla mnie to drugie jest trudniejsze, ale może to kwestia indywidualna, więc polecam oba sposoby.
Nie polecam natomiast literatury angielskiej do nauki, bo nim się zorientujesz przepiszesz pół książki.

Awatar użytkownika
Nanami
Adept
Posty: 125
Rejestracja: czw kwie 24, 2003 8:22 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Nauka angielskiego, poprzez oglądanie anime.

Post autor: Nanami » śr kwie 29, 2020 6:54 pm

Koichi pisze:
śr kwie 29, 2020 6:07 pm
Nie polecam natomiast literatury angielskiej do nauki, bo nim się zorientujesz przepiszesz pół książki.
Ja sobie ołówkiem bardzo delikatnie piszę znaczenie polskie nowego słówka bezpośrednio w książce... :D
Ale to naprawdę boska zabawa i świetna nauka. Pamiętam, jak po skończeniu Pandora Hearts naszło mnie na przeczytanie "Alicji w Krainie Czarów" w oryginale...

aqila
Adept
Posty: 163
Rejestracja: czw sie 13, 2015 9:34 pm
Status: Offline

Nauka angielskiego, poprzez oglądanie anime.

Post autor: aqila » śr kwie 29, 2020 7:10 pm

Nanami pisze:
śr kwie 29, 2020 6:54 pm
Koichi pisze:
śr kwie 29, 2020 6:07 pm
Nie polecam natomiast literatury angielskiej do nauki, bo nim się zorientujesz przepiszesz pół książki.
Ja sobie ołówkiem bardzo delikatnie piszę znaczenie polskie nowego słówka bezpośrednio w książce... :D
Ale to naprawdę boska zabawa i świetna nauka. Pamiętam, jak po skończeniu Pandora Hearts naszło mnie na przeczytanie "Alicji w Krainie Czarów" w oryginale...
Ja z kolei przeczytałem póki co 1 tom cyklu harry potter i mam chrapke na cale 7 tomow xD Póki co niemam czasu by czytać, wolę coś obejrzeć, więc leży, ale przy pierwszym przynajmniej tygodniowym wolnym ostro się zabieram za książke. Z początku było trudno nawet 300 słówek na rozdział, później to zeszło do 60 - 90 więc już w miarę. Największy problem nie miełem czytając dialogi, a opisy postaci lub miejsc.

Pajęcza_Lilia
Wtajemniczony
Posty: 572
Rejestracja: pt lip 28, 2017 2:21 pm
Status: Offline

Nauka angielskiego, poprzez oglądanie anime.

Post autor: Pajęcza_Lilia » śr kwie 29, 2020 11:22 pm

aqila pisze:
śr kwie 29, 2020 7:10 pm
Ja z kolei przeczytałem póki co 1 tom cyklu harry potter i mam chrapke na cale 7 tomow xD
Pff, tu należy się lojalne uprzedzenie, że z każdym tomem edycji było coraz mniej i od 5 dalej purpurowa proza aż cieknie z kartek. :lol:

Awatar użytkownika
Bukafo
Fanatyk
Posty: 1781
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 7:30 pm
Lokalizacja: Kasztankowy zagajnik
Gender:
Status: Offline

Nauka angielskiego, poprzez oglądanie anime.

Post autor: Bukafo » wt maja 05, 2020 5:12 pm

Taki tam mem związany z tematem:
► Pokaż Spoiler
:P
Obrazek
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

Awatar użytkownika
KAWAIILOVE
Wtajemniczony
Posty: 588
Rejestracja: śr lis 27, 2019 12:08 pm
Gender:
Status: Offline

Nauka angielskiego, poprzez oglądanie anime.

Post autor: KAWAIILOVE » pt maja 15, 2020 4:38 pm

Bukafo, O to ja w technikum xD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach czyli luźne ga(d/t)ki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości