Rozmowy o prywatnych biblioteczkach

Dział do rozmów na tematy wszelakie, nawet (a raczej głównie) te niezwiązane z mangą i anime.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jtumanowicz
Adept
Posty: 243
Rejestracja: sob lip 18, 2020 8:35 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: jtumanowicz » czw gru 31, 2020 12:42 pm

dejikos pisze:
czw gru 31, 2020 11:44 am
Może dlatego, że tego nie da się czytać
Czemu? Pluto czy Saga Winlandzka to jedne z absolutnie najlepszych serii jakie wyszły w Polsce. Nie mówiąc już o Taniguchim.

Awatar użytkownika
Maur
Adept
Posty: 421
Rejestracja: śr sie 16, 2017 3:48 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: Maur » czw gru 31, 2020 12:46 pm

jtumanowicz, chodzi o tłumaczenie. Co z tego, że wybór tytułów jest dobry, jeśli nie wiąże się to z jakością wydawania...

Sam zrezygnowałem (po zakupie pierwszego tomu) z ich wydania Mushishi po tym, co wyczytałem o przekładzie na forum.

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2961
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: ninna » czw gru 31, 2020 1:02 pm

Zgodzę się, że część tytułów przełożona jest koszmarnie: najlepszym przykładem "Suppli", które ostatecznie oddałam bibliotece, "Mushishi" (nie przeczytałam całego) czy Stara Panna, gdzie też zdarzały się dziwne zdania i nie można było zrozumieć o co chodzi. Ale nie wszystkie przekłady są złe. "Pluto", "Ikigami" (dawno nie czytałam więc nie pamiętam dokładnie), Asano czy Taniguchi czytało się raczej przyjemnie. To nie jest reguła, aczkolwiek zgadzam się, że wszystkie przekłady powinny być na tym samym (czyli dobrym) poziomie.

Awatar użytkownika
jtumanowicz
Adept
Posty: 243
Rejestracja: sob lip 18, 2020 8:35 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: jtumanowicz » czw gru 31, 2020 1:24 pm

Akurat do Suppli i Mushishi jeszcze nie doszedłem ale aż zerknę z ciekawości. Do tej pory nic mnie jeszcze nie zakłuło w tych przekładach. Dużo złego czytałem o tłumaczeniach Hanami ale nigdy żadnych konkretów.

Bardziej mnie boli chyba przeładowanie tekstu gwarą, jeżeli któraś z postaci jest z prowincji albo zbytnie "umłodzieżowienie" dialogów. Nie jestem w stanie czytać Naruto i nie krzywić się z zażenowania.

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3299
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: Alexandrus888 » czw gru 31, 2020 3:29 pm

usagisensei, może i Hanami nie trafia w wasz gust, ale coś tam macie. Np. Pluto. Nie spodobało się na tyle by sięgnąć po Chłopaków, czy było kupione "bo Tezuka"? I jeszcze Japan oraz Król wilków Miury, autora Berserka, którego notabene zbieracie ;)

Awatar użytkownika
usagisensei
Wtajemniczony
Posty: 750
Rejestracja: śr sie 15, 2012 4:20 pm
Lokalizacja: Koszalin
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: usagisensei » czw gru 31, 2020 4:17 pm

Monster był na stanie kolekcji kiedyś ale nie podszedł. A Sagę i Chłopaków odpuścilismy jakoś tak. Serii zbieramy masę, czasu na czytanie mało bo w domu bardzo absorbujący brzdąc (kto ma dzieci ten wie o czy mowa). Ot i cała "tajemnica". :p
Wishlist:
PSME, Hana-Kimi, Kimi wa Pet, Aishiteruze Baby, W-Juliet, Dragon Half

Awatar użytkownika
dejikos
nołlife
Posty: 2710
Rejestracja: czw sie 10, 2006 2:04 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: dejikos » czw gru 31, 2020 5:28 pm

jtumanowicz pisze:
czw gru 31, 2020 12:42 pm
Czemu?
Wiem, że sama podrzuciłam tutaj śmierdzące jajo, ale wielokrotnie był wałkowany temat tłumaczeń w odpowiednich tematach, moje zdanie też tam znajdziesz, więc odsyłam do subforum Hanami.
Twitter * Discord: Dejikos#8562

Awatar użytkownika
yikkimy
Wtajemniczony
Posty: 607
Rejestracja: pt cze 19, 2020 3:16 pm
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: yikkimy » czw gru 31, 2020 5:37 pm

ninna pisze:
czw gru 31, 2020 3:59 pm
yikkimy, artbook Neverlanda gdzie kupowany? Też mam go w planach ale w dobie pandemii aż odechciewa się zamawiać z Japonii...
Kupiłam go w CDJapan. Paczka dotarła do mnie po tygodniu, więc polecam :D (tak, serio, sama byłam w szoku)
Meliona pisze:
czw gru 31, 2020 4:11 pm
Zazdro artbooka Neverlandu xD Ja poczekam, aż Viz wyda (lub Waneko, lol, I want to believe), bo nigdy nic nie sprowadzałam z Japonii i na razie nie ciągnie mnie do tego xD Do tego jak jest tam jakiś tekst, to zawsze fajniej jest rozumieć...
Właśnie, nie spodziewałam się ze tam będzie sporo tekstów i sama chciałabym zrozumieć co tam jest napisane. W porównaniu do Artbook Hanako, tam nie jest tak sporo. Po cichu liczę, ze Waneko wyda artbook the promised skoro manga i LN dobrze się sprzedają ;p

Awatar użytkownika
KubciO
Fanatyk
Posty: 1930
Rejestracja: pn lip 18, 2016 12:36 am
Lokalizacja: Nowy Sącz
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: KubciO » pt sty 01, 2021 3:30 pm

Alexandrus888, Kościsko, Tyler Cross i Niezwyciężony to dobre tytuły (ten ostatni nawet nabyłem dwa razy^^) - czeka Cię świetna zabawa.
Ładny spis zbiorów. Gratuluję wytrwałości w prowadzeniu statystyk. ;)
Last Man 6 - +4/5
Ragna Crimson 2 - 4/5
Chainsaw Man 11 - +4/5
Chainsaw Man 10 - 4/5
One-Punch Man 23 - +4/5

neiki
Adept
Posty: 195
Rejestracja: pn sie 21, 2017 6:35 pm
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: neiki » pt sty 01, 2021 4:49 pm

Odkopałam swój poprzedni plik ze spisem mang, okazało się, że nie był aktualizowany od czterech lat. Przez te 4 lata kupowałam o wiele mniej mang niż na początku mojego zbieractwa, kilka tytułów sprzedałam, ale pomimo tego zaskoczył mnie ostateczny wynik "noworocznej inwentaryzacji": mam 804 tomy (cztery lata temu było ich 524). Odkryłam też sporo zdublowanych zakupów (tak się kończy kupowanie bez listy!), których nie wliczałam, bo od razu lądują na kupce rzeczy do sprzedania.
Nie liczyłam także wydań elektronicznych - czasami pierwszy tom mam kupiony fizycznie, a od kolejnego przerzucałam się na e-mangę (Studio mogłoby informować od razu przy ogłaszaniu tytułu, że planują też jego e-mangową wersję...).
Najwięcej mam od Studia JG, na drugim miejscu plasuje się Waneko, łącznie te dwa wydawnictwa odpowiadają za 70% tego bałaganu.
Postanowienie na ten rok: więcej mang przeczytać niż kupić, nie chcę podzielić losu Alexandrusa :lol: Nie liczyłam tego, ale szacuję, że mam przeczytanych około 60% swoich zbiorów mangowych.
Kolekcja niestety nie nadaje się do fotografowania, ponieważ w stosunku do książek mangi traktuję trochę "po macoszemu" i większość z nich jest utkana w drugim rzędzie na półkach. Żeby zrobić zdjęcie całego regału, musiałabym tam zrobić porządek... a na to na razie nie mam ani dość czasu, ani zapału :wink:

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3299
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: Alexandrus888 » pt sty 01, 2021 9:11 pm

KubciO, a znasz Łaume tego samego autora co Kościsjo? Lepsza, gosza? Porównywalna? Niezwyciężonego masz pewnie w I edycji oraz limitce z boxem... Interesował cię wrys?

Spis w Excelu jest lepszy :P ale tam są poufne dane :ciiii: więc go nie udostępniam i męczę się przepisując wszystko ręcznie :(
A staty to nie problem - same się liczą, trzeba tylko raz na rok je spisać. To najłatwiejsza część dorocznego obrządku. W tym roku zacząłem wyrysowywać wykresy, jeszcze w tym muszę podłubać :lol: a to i tak wierzchołek góry lodowej danych którymi dysponuję :D
neiki pisze:
pt sty 01, 2021 4:49 pm
(Studio mogłoby informować od razu przy ogłaszaniu tytułu, że planują też jego e-mangową wersję...).
a to nie jest tak, że docelowo wszystkie tytuły mają mieć swoje e-wersje?

Awatar użytkownika
KubciO
Fanatyk
Posty: 1930
Rejestracja: pn lip 18, 2016 12:36 am
Lokalizacja: Nowy Sącz
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: KubciO » pt sty 01, 2021 10:54 pm

Alexandrus888 pisze:
pt sty 01, 2021 9:11 pm
KubciO, a znasz Łaume tego samego autora co Kościsjo? Lepsza, gosza? Porównywalna? Niezwyciężonego masz pewnie w I edycji oraz limitce z boxem... Interesował cię wrys?
Dawno czytałem, ale Łauma chyba mi bardziej się podobała.
Z Niezwyciężonym trafiłeś. Pierwszą edycję mam z wrysem, a drugą nabyłem dla boxa. No i to dobry komiks jest. I to polski. ;)
Last Man 6 - +4/5
Ragna Crimson 2 - 4/5
Chainsaw Man 11 - +4/5
Chainsaw Man 10 - 4/5
One-Punch Man 23 - +4/5

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2281
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: ociesek » pt sty 01, 2021 11:03 pm

Tak mnie dzisiaj tchnęło, może z pierwszym stycznia. Mam ogromną kolekcję, ponad 2000 tomików. I intensywnie myślę nad przetrzebieniem jej - posprzedawaniem rzeczy, do których na pewno nie wrócę, a które stoją... no właśnie nie wiem po co. Część głównie przez wartość kolekcjonerską. Pytanie - jak organizujecie swoje kolekcje? Bardziej pod względem kolekcjonerskim, biało-krukowym, czy zostawiacie sobie jedynie rzeczy, które Wam się podobały?

Awatar użytkownika
Fani
nołlife
Posty: 2353
Rejestracja: sob cze 21, 2014 10:59 pm
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: Fani » pt sty 01, 2021 11:14 pm

Ja powoli dorastam do tego by pozostawiać tylko ulubione pozycje do których będę wracał. Ostatnio sprzedałem parę rzeczy i teraz intensywnie myślę nad powtórką. Nie widzę sensu by coś tylko stało i się kurzyło. Nawet fajnie mieć coś rzadkiego i unikatowego, ale jak lektura nie sprawia frajdy lub nie ma się na nią ochoty to imo bez sensu to trzymać dla samego posiadania.

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2281
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Rozmowy o prywatnych biblioteczkach

Post autor: ociesek » pt sty 01, 2021 11:17 pm

Fani pisze:
pt sty 01, 2021 11:14 pm
Nawet fajnie mieć coś rzadkiego i unikatowego, ale jak lektura nie sprawia frajdy lub nie ma się na nią ochoty to imo bez sensu to trzymać dla samego posiadania.
Wlaśnie mam takich tytułów w wuj, ale wiem, że i tak do tego nie zajrzę już, a to po prostu sobie stoi na półce. I tyle.

Chyba już wiem, na czym spędzę drugi stycznia :P

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: Meliona » pt sty 01, 2021 11:28 pm

Ja bym musiała wyrzucić z 99% swojej kolekcji, bo wracam tylko do Tyrana i niektórych innych yaoi xD Jeszcze mi się nie zdarzyło przeczytać jakąś serię jeszcze raz tak od deski do deski... Planuję tylko takie coś z Chainsaw Manem jak będę mieć całość, ale czy to zrobię - dunno xD
Obrazek

neiki
Adept
Posty: 195
Rejestracja: pn sie 21, 2017 6:35 pm
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: neiki » sob sty 02, 2021 9:25 am

Staram się raz na jakiś czas "sprzątać" kolekcję i pozbywać się rzeczy, które mi się nie podobały i na pewno do nich nie wrócę (chociaż moja przekorna natura nie ułatwia tego zadania, bo już jedną mangę musiałam kupić ponownie). Niestety równą niechęć żywię do trzymania zbędnych rzeczy na półce co do procesu ich sprzedawania :lol:
Alexandrus888 pisze:
pt sty 01, 2021 9:11 pm
a to nie jest tak, że docelowo wszystkie tytuły mają mieć swoje e-wersje?
Chyba nie ze wszystkimi japońskimi wydawnictwami jeszcze współpracują w kwestii elektronicznych wydań? Teraz rzeczywiście dużo nowości pojawia się też w formie e-mangi, więc trochę to wina po mojej stronie, że daję się skusić na prenumeraty, zamiast cierpliwie zaczekać :lol:

Awatar użytkownika
Akiho
nołlife
Posty: 2305
Rejestracja: ndz sie 22, 2010 11:49 pm
Lokalizacja: W-wa
Gender:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: Akiho » sob sty 02, 2021 12:20 pm

ociesek pisze:
pt sty 01, 2021 11:03 pm
Tak mnie dzisiaj tchnęło, może z pierwszym stycznia. Mam ogromną kolekcję, ponad 2000 tomików. I intensywnie myślę nad przetrzebieniem jej - posprzedawaniem rzeczy, do których na pewno nie wrócę, a które stoją... no właśnie nie wiem po co. Część głównie przez wartość kolekcjonerską. Pytanie - jak organizujecie swoje kolekcje? Bardziej pod względem kolekcjonerskim, biało-krukowym, czy zostawiacie sobie jedynie rzeczy, które Wam się podobały?
Ja w sumie sukcesywnie od lat pomniejszam swoją kolekcje jak i ilość kupowanych mang. Miałam również dużo tzw "białych kruków" i przyszedł ten moment, gdy nie miałam gdzie upychać kolejnych oczywiście nawet nie przeczytanych tomików :P. Pamiętam, że chwyciłam wtedy za moją pierwszą kupioną mangę z czasów Kawaii o której się dowiedziałam, była to "Kamikaze kaito Jeanne" i o rany... Taaa zdecydowanie dorosłam. Zdecydowanie to była manga dla mnie w wieku 11 lat, ale obecnie, zbyt słodko naiwno pierdzące i momentami wręcz głupie. I zaczęło schodzić naprawdę sporo serii, do których miałam wręcz 100% pewność że nie wrócę.

Czy żałuje że pozbyłam się praktycznie połowy swojej kolekcji która liczyła koło 1300 tomów? Absolutnie nie, Zyskałam miejsce, rozważniej kupuje, zastanawiam się kilkukrotnie nim coś kupię a jak nie wypali to sprzedaje bez żadnych sentymentów i na siłę nie zbieram do końca jak to maiłam niegdyś w zwyczaju.

Awatar użytkownika
Lou
Weteran
Posty: 1285
Rejestracja: sob lip 05, 2014 11:50 am
Lokalizacja: Pabianice
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: Lou » sob sty 02, 2021 12:55 pm

ociesek pisze:
pt sty 01, 2021 11:03 pm
Pytanie - jak organizujecie swoje kolekcje? Bardziej pod względem kolekcjonerskim, biało-krukowym, czy zostawiacie sobie jedynie rzeczy, które Wam się podobały?
W czasach gdy kupowałam wszystko jak leci i czytałam, niewiele mi się z tego podobało i po pewnym czasie komiksy zaczęły mnie bardzo nudzić. Wtedy wyprzedanie sporej części kolekcji, nawet białych kruków, było bardzo odświeżające. W momencie, gdy zaczęłam specjalizować się w konkretnej tematyce zakupy stały sie mocno wyselekcjonowane. Owszem z GL kupuję wszystko co wpadnie mi w ręce, ale wciąż jest to jedynie GL. Jestem kolekcjonerką tego jednego rodzaju komiksów i w tym momencie aspekt "podoba się-niepodoba" schodzi na dalszy plan. Te mangi (nawet największe szkolne popierdółki) przydają mi się również ze względów naukowych. Nie wyobrażam sobie pozbycia się części kolekcji by za parę miesięcy ponownie kupić jakiś (często niedostępny) tytuł żeby coś w nim sprawdzić lub o nim napisać. Miejsce na nie zawsze się znajdzie, chociażby w pudłach.
Obrazek

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2961
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Prywatna biblioteczka

Post autor: ninna » sob sty 02, 2021 2:40 pm

ociesek pisze:
pt sty 01, 2021 11:03 pm
Pytanie - jak organizujecie swoje kolekcje? Bardziej pod względem kolekcjonerskim, biało-krukowym, czy zostawiacie sobie jedynie rzeczy, które Wam się podobały?
Ja zostawiam tylko rzeczy, do których wracam. Część z nich z pewnością jest już białymi krukami ale nadal są to tytuły, które czytam, a nie tylko stoją na półkach. Owszem, niektóre nie są czytane całymi latami ale jednak raz na te parę lat odświeżam pamięć (ostatnio przeczytałam "Doubt" i "Judge" po nie pamiętam jak długim czasie).
Nie mam oporów przed pozbywaniem się tytułów, których już nie chcę albo mi się znudziły. Szkoda mi miejsca na takie rzeczy. Nie sprzedaję ich tylko oddaję do biblioteki. Z wyjątków, zostawiłam sobie duble niektórych tytułów Clampa, trzymam też stare wydanie "Sailor Moon" (które z całą pewnością oddam jak wyjdzie nowa edycja) i "Angel Sanctuary" (sama nie wiem czemu bo póki co nie mam ochoty na powtórkę).

Kiedyś kupowałam dużo więcej niż teraz i po latach wiele z tych tytułów opuściło kolekcję bo przecież gust się zmienia. Teraz prowadzę większą selekcję zakupową (ale trochę chętniej kupuję np. pierwszy tom na spróbowanie).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach czyli luźne ga(d/t)ki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości