Samodzielnie wydrukowana manga

Dział do rozmów na tematy wszelakie, nawet (a raczej głównie) te niezwiązane z mangą i anime.
ODPOWIEDZ
Ramsey Ka
Wtajemniczony
Posty: 556
Rejestracja: pn mar 30, 2015 11:08 am
Status: Offline

Samodzielnie wydrukowana manga

Post autor: Ramsey Ka » śr cze 09, 2021 6:54 pm

Hej, jak wiadomo niektóre mangi prawdopodobnie nigdy nie zostaną wydane nawet w języku angielskim. Dowiedziałem się że niektórzy ludzie drukują sobie skany na podobieństwo normalnych fizycznych tomików (tutaj przykład: https://m.imgur.com/a/hj4zelS). Wygląda to nieźle, orientuje się ktoś może jakie są orientacyjne koszty, czy dużo z tym zabawy itp? Generalnie czy warto?
Obrazek

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3291
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Samodzielnie wydrukowana manga

Post autor: Alexandrus888 » śr cze 09, 2021 7:12 pm

Mocno zależy od jakości skanów. Standardem w publikacjach internetowych jest 72 dpi, wydruki 300 dpi. Stąd prosta matematyka, że fizyczny rozmiar będzie 4-krotnie mniejszy po przeskalowaniu. Jak nie wiesz o czym mówię to się za ten projekt nie zabieraj, bo nic z tego nie wyjdzie.
Koszt tomiku to ok. 2x koszt zwykłego tomu. Ale do tego dochodzi kolorowa okładka, ewentualnie jeszcze obwoluta i zafoliowanie. Materiały te musisz przygotować sam, a w skanach okładka bywa różna wielkością od środków. Problemem jest też grubość grzbietu, bo zależy na jakich kartkach drukujesz.
Najlepiej wydrukować komiks, złożyć go i dopiero mierzyć grzbiet. Tylko pamiętaj, że kolejność stron jest odwrotna. Przyda się też margines wewnętrzny. Plik powinieneś zapisać w pdf i zanieść do drukarni. Potem z okładką idziesz do introligatora i on ci to przytnie i sklei. Mi łączył to w sklejki bodaj po 8 stron przeszyte i dopiero to łączył. Ale to musisz mieć kumatego introligatora, z którym siądziesz, porozmawiasz, który doradzi i przeprowadzi przez proces.
A, warzna sprawa - rastry. Kilka wydruków próbnych pójdzie, żeby ustalić jak ustawić maszynę by ich nie skopać. Nie znam się, bodaj efekt mory to się nazywa.

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2281
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Samodzielnie wydrukowana manga

Post autor: ociesek » czw cze 10, 2021 7:00 am

Alexandrus888 pisze:
śr cze 09, 2021 7:12 pm
Standardem w publikacjach internetowych jest 72 dpi, wydruki 300 dpi.
Mangi, ze względu na rastry, powinny mieć minimum 600 dpi.
Alexandrus888 pisze:
śr cze 09, 2021 7:12 pm
Koszt tomiku to ok. 2x koszt zwykłego tomu.
Zależy od nakładu.
Alexandrus888 pisze:
śr cze 09, 2021 7:12 pm
Problemem jest też grubość grzbietu, bo zależy na jakich kartkach drukujesz.
Drukarnia jest w stanie podać grubość grzbietu jeszcze przed wydrukiem na podstawie ilości stron.
Alexandrus888 pisze:
śr cze 09, 2021 7:12 pm
Plik powinieneś zapisać w pdf i zanieść do drukarni.
Ten PDF musi być uprzednio odpowiednio przygotowany, nadmienię. Nie jest to zwykły PDF, który sobie zrobisz na predefiniowanych ustawieniach.
Alexandrus888 pisze:
śr cze 09, 2021 7:12 pm
Mi łączył to w sklejki bodaj po 8 stron przeszyte i dopiero to łączył. Ale to musisz mieć kumatego introligatora, z którym siądziesz, porozmawiasz, który doradzi i przeprowadzi przez proces.
Składki. I wcale nie potrzeba do tego introligatora, drukarnia może ogarnąć to sama, we własnym zakresie.
Alexandrus888 pisze:
śr cze 09, 2021 7:12 pm
A, warzna sprawa - rastry. Kilka wydruków próbnych pójdzie, żeby ustalić jak ustawić maszynę by ich nie skopać. Nie znam się, bodaj efekt mory to się nazywa.
Nie chodzi wcale o maszynę, tylko technologię druku. Mora może się pojawić niezależnie już na PDFie, jeśli się źle przygotuje do tego pliki.

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3291
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Samodzielnie wydrukowana manga

Post autor: Alexandrus888 » czw cze 10, 2021 8:43 am

ociesek pisze:
czw cze 10, 2021 7:00 am
Zależy od nakładu.
Mówimy tu o pojedynczym tomie na użytek własny.
ociesek pisze:
czw cze 10, 2021 7:00 am
I wcale nie potrzeba do tego introligatora, drukarnia może ogarnąć to sama, we własnym zakresie.
Niby tak, ale raczej żadna profesjonalna drukarnia nie zainteresuje się drukiem 1 egzemplarza, albo cena pójdzie bardzo w górę.

Awatar użytkownika
ociesek
nołlife
Posty: 2281
Rejestracja: pn lip 09, 2007 9:55 pm
Status: Offline

Samodzielnie wydrukowana manga

Post autor: ociesek » czw cze 10, 2021 9:49 am

Alexandrus888 pisze:
czw cze 10, 2021 8:43 am
Niby tak, ale raczej żadna profesjonalna drukarnia nie zainteresuje się drukiem 1 egzemplarza, albo cena pójdzie bardzo w górę.
A to akurat na pewno :)

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2874
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Offline

Samodzielnie wydrukowana manga

Post autor: Canis » czw cze 10, 2021 5:20 pm

Niekoniecznie. Są drukarnie niskonakładowe, które robią takie rzeczy. Sam drukowałem sobie mój autorski dodatek do Talismana. Co prawda wyszło to w cenie autorskiego, dużego dodatku, ale da się.

Awatar użytkownika
kuras
Weteran
Posty: 1455
Rejestracja: pn cze 06, 2011 2:30 pm
Lokalizacja: NDM
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Samodzielnie wydrukowana manga

Post autor: kuras » pt sie 12, 2022 2:09 pm

Na druku cyfrowym możliwy jest druk dowolnej ilości książek. Na stronie jakiś drukarni widziałem nawet kalkulator, więc można pogrzebać i sobie mniej więcej samemu policzyć.
A co do oprawy, to drukarnia zwykle ma introligatornie swoją (oczywiście jeśli robi książki, bo są przecież np. drukarnie opakowań ;) ), więc jeśli nie chcesz jakiś turbo dziwactw, to raczej każda drukarnia do jakiej trafisz jest ci w stanie oprawić książkę.

Awatar użytkownika
Kakaladze
Fanatyk
Posty: 1893
Rejestracja: ndz kwie 26, 2015 7:09 pm
Lokalizacja: Szczecin
Gender:
Status: Offline

Samodzielnie wydrukowana manga

Post autor: Kakaladze » pn sie 15, 2022 3:26 pm

Kiedyś marzył mi się wydruk samodzielny From The New World w języku Polskim z fanowskiego tłumaczenia, ew. angielskim. Ale jakoś zrezygnowałem z obawy o prawa autorskie.

Ciągle liczę że kiedyś doczekam się tej powieści po Polsku lub Angielsku, pamiętam jednak że jak wtedy liczyłem to by wychodziło coś około 100zł na tomik a chyba musiałem podzielić na 2 wydruk co najmniej. Ale to dawno było więc mogę źle pamiętać.

Na reddicie był też kiedyś wątek podobny: https://www.reddit.com/r/manga/comments ... ted_manga/

Wygląda to naprawdę fajnie, jeszcze z czasów jak Monogatari nie było wydane w USA. Ale jak autor pokazuje już jego gotowy projekt to widać że mógł bardziej zadbać o margines wewnętrzny np.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach czyli luźne ga(d/t)ki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości