Przewidywania na rok 2022

Dział do rozmów na tematy wszelakie, nawet (a raczej głównie) te niezwiązane z mangą i anime.
Awatar użytkownika
kesah
Adept
Posty: 447
Rejestracja: śr wrz 28, 2011 6:57 pm
Status: Offline

Przewidywania na rok 2022

Post autor: kesah » pt sty 14, 2022 7:47 am

do jakich statystyk i tabelek z obcych rynków? weź mi tu powiedz gdzie wspomniałem o statystykach rynkowych z jakiegoś obcego kraju?
Tak samo nie mówię by wydawnictwo pakowało się w długą serię jaka nie da im szansy zwrotu kasy, ale nie można z góry zakładać jaka seria się nie sprzeda, zarówno ze względu na ilość tomów czy gatunek jak np. z sportówkami, gdzie wydano Kuroko jaki średnio się sprzedał i już gdakano, że sportówki nie, bo u nas nie schodzą a JPF zapowiada Captain Tsubasa i informuje, że pre-ordery sprzedają się jak ciepłe bułeczki na pół roku przed premierą, wydanie jakiejkolwiek mangi zawsze będzie wiązać się z pewnym ryzykiem.

Odnośnie Dango, to wydaje serie głównie pod żeńską część społeczności - yaoi, romanse, okruchy życia i czasem urozmaici swoją ofertę. Równie dobrze można wspomnieć o Akumie jaka wydaje jednotomowe hentai i też trafia tym w gusta konkretnej grupy odbiorców. Ja przykładowo od Dango nie kupuję nic poza DMDP, jednak mam wrażenie, że na polskim rynku żeńska społeczność trochę jest w większości a no cóż... Tym tokiem rozumowania każde wydawnictwo powinno skupić się na wydawaniu yaoi bo się u nas najlepiej sprzedaje.
Lista życzeń : Kengan Ashura/Omega, Gantz, Claymore, Slam Dunk, Ashita no Joe, Holyland, Yu Yu Hakusho, Sun-Ken Rock, Im a Hero

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3299
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Przewidywania na rok 2022

Post autor: Alexandrus888 » pt sty 14, 2022 9:45 am

Wiele razy było już mówione, że yaoi nie sprzedaje się "najlepiej", a po prostu "dobrze i stabilnie" i jakby przesadzić z ilością to bańka pęknie ;)

Długie tytuły są problematyczne, bo sprzedaż zawsze siada wraz ze wzrostem numerka. Ale prawdą też jest, że nowości też są ryzykowne, bo nie wiadomo na ilu się skończą, czy fabuła nie będzie równią pochyłoł, a hype się nie wypali. Cóż, co raz mniej na rynku pewniaków i wydawnictwa muszą zacząć ryzykować. Jedni obierają strategie skoncentrowaną w tę, a drudzy wewtę. Życie.

Chyba żaden z graczy na rynku nie powiedział: "O kurła, ileż to ma tomów?! Złoto, ale za długie, nie biorę...". Raczej: "Ta manga to złoto, ale ilość tomów... Muszę to zkalkulować! [bierze kalkulator] Ok, już wiem!" i raz z takiej kalkulacji wypadnie, że bierze (SK, Tsubasa), a raz, że to jednak nie wypali (HQ, Gdy zapłaczą mewy).

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5394
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Przewidywania na rok 2022

Post autor: Yuriko » pt sty 14, 2022 11:01 am

kesah pisze:
czw sty 13, 2022 11:47 pm
ale przynajmniej próbuj to jakoś merytorycznie uzasadnić a nie wmawiać mi jaki to jestem przemądrzały, czego
Gdyby tylko to dało się tobie uzasadnić. Ty raczej widzisz swoje racje i tylko swoje. Już nie jedna osoba ci tłumaczyła jak to działa, ale dalej upierasz się, ze bardziej opłacające jest wydawanie długich i starych tytułów, których główna cześć kupujących po prostu nie zna. Skoro nikt tych tytułów nie wydaje, to oznacza, ze jest jakiś powód.
kesah pisze:
pt sty 14, 2022 7:47 am
weź mi tu powiedz gdzie wspomniałem o statystykach rynkowych z jakiegoś obcego kraju?
Ranking sprzedaży kimetsu na zachodzie.
kesah pisze:
pt sty 14, 2022 7:47 am
Tym tokiem rozumowania każde wydawnictwo powinno skupić się na wydawaniu yaoi bo się u nas najlepiej sprzedaje.
Dango stworzyło imprint, żeby yaoi wydawać osobno, ale i tak znajda się osoby, które musza to wypomnieć. Masz tyle wydawnictw, tyle serii wychodzących na polskim rynku, ale do yaoi trzeba się przyczepić. I bardzo dobrze, ze tyle wychodzi i oby było więcej.
kesah pisze:
pt sty 14, 2022 7:47 am
a JPF zapowiada Captain Tsubasa i informuje, że pre-ordery sprzedają się jak ciepłe bułeczki
JPF umie sprzedać swoje serie, ale tylko i wyłącznie prze twarde oprawy, gdzie ludzie jeszcze mysla, ze to jakieś ekskluzywne wydanie. Niech napiszą po 10 tomach, czy zainteresowanie dalej jest takie dobre.

Xenonn123
Adept
Posty: 266
Rejestracja: pt lut 07, 2020 7:56 pm
Status: Offline

Przewidywania na rok 2022

Post autor: Xenonn123 » pt sty 14, 2022 12:56 pm

To przecież jest logiczne że wydawnictwo woli... nie wiem wziąć takie Oshi no Ko od autora Kaguyi które już od początku obiecująco się sprzedaje i ma te kilka tomów na razie niż jakieś Black Clover z 30 tomami które ma mocno średnią sprzedaż stabilizującą sie pomiędzy 180-200 tysięcy kopii sprzedanych w miesiącu i nie jest pożądane jak takie Jujutsu czy Tokyo Revengers czy Kimetsu.
Też się nie zgodzę, sugerujesz mi mangę, jaka jest nowością i ma raptem 6 tomów i jej sprzedaż, gdzie nowość zazwyczaj będzie się przyzwoicie sprzedawać na początku, do mangi jaka na rynku jest od 6-7 lat i ma wydane ponad 30 tomów. Niech te twoje Oshi no Ko będzie na rynku 7 lat i miało 30 tomów i zachowa przynajmniej taką sprzedaż jak Black Clover, to wtedy zaklaszczę.[/quote]

I tutaj się mylisz mocno, nowośc nie zawsze będzie się sprzedawać przyzwoicie, zazwyczaj to właśnie start definiuje czy coś się przyjmie czy nie. Ba, dlatego właśnie wiele tytułów Jumpowych wręcz jest ścinanych na początku bo się nie przyjmują, to samo dzieje się w magazynie Weekly Shonen Magazine od Kodanshy ( ukazują się tutaj TR, Blue Lock itd. )

Obecnie tak ciepło przyjęty Jumpowy tytuł jak Oshi no Ko to rzadkość, sprzedaż jaką osiąga ten tytuł wiele nowości czy to Jumpowych czy z innych magazynów mogłoby tylko pozazdrościć ( no może poza Frierenem ).

Dlatego właśnie lepiej wydać taką perełkę niż Black Clovera który ma 30 tomów, sprzedaż utrzymuje sie na średnim poziomie i którego więcej osób ogląda poprzez anime niż mangę kupuje.

Jeślibym pracował w wydawnictwie, wolałbym zaproponować wydanie właśnie takich perełek, a długiego tytułu tylko wtedy jeśli miałbym 100% pewność że to się zwróci.

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2875
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Offline

Przewidywania na rok 2022

Post autor: Canis » pt sty 14, 2022 5:39 pm

Kilka suchych (więc obiektywnych) faktów:

Futari Ecchi - ponad 80 tomów i nadal wychodzi. Sprzedaż ilościowa: ponad 29 milionów kopii, średnio po 350 tys. na tomik.
Sprzedaż Futari Ecchi w Polsce - katastrofalnie niska. Ostatni wydany tom zszedł w nakładzie 100-1000 sztuk, przy czym liczba ta była znacznie bliższa stu niż tysiącowi (Waneko podało te info na konwencie).

The Promised Neverland - tylko kilka tomów, fabuła dobra, anime brak. Zainteresowanie tytułem mizerne.
Wychodzi anime Neverland - sprzedaż skacze o kilkaset procent.

Prawdą jest że byle jaki tytuł zwykle szybko się kończy, a tasiemce są tasiemcami bo zyskały popularność. Ale branie za pewnik że coś się sprzeda bo jest dobre/popularne, to lekkomyślność. Wiele dobrych (i krótkich!) tytułów sprzedało się źle. To czy seria na siebie zarobi jest wynikiem wielu składowych.

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Przewidywania na rok 2022

Post autor: Meliona » pt sty 14, 2022 6:32 pm

Xenonn123 pisze:
pt sty 14, 2022 12:56 pm
no może poza Frierenem
Bum na Frieren zaczął się po tym, jak ta manga wygrała kilka konkursów, więc tutaj jakość zadecydowała :D Tak tylko dodam w ramach ciekawostki.

Frieren, Oshi no ko, Dandadan, Mashle to takie pewniaki do wydania u nas imo xD
Obrazek

Awatar użytkownika
yikkimy
Wtajemniczony
Posty: 607
Rejestracja: pt cze 19, 2020 3:16 pm
Status: Offline

Przewidywania na rok 2022

Post autor: yikkimy » pt sty 14, 2022 7:02 pm

Meliona pisze:
czw sty 13, 2022 3:50 pm
yikkimy pisze:
śr sty 12, 2022 5:45 pm
Kiepsko się sprzedaje, że nawet nowelka Chainsaw Man więcej (? gdzieś czytałam to, ale nie jestem pewna czy to potwierdzona informacja)
Poszukałam, poszukałam i dokopałam się do jakieś twitta, w którym była podana liczba sprzedanych tomików tej LN w ciągu 30 dni od premiery - 38k. Nie lubię fejków xD 38k to dużo mniej od BC. Śmierdziało mi to na kilometr, bo LN sprzedają się dużo słabiej od mang w Japonii
Też nie można powiedzieć, że BC kiepsko się sprzedaje. To wciąż ~150k w ciągu pierwszego miesiąca. Daleko BC do sprzedaży MHA, czy Chainsaw-Mana, ale źle nie jest.
► Pokaż Spoiler
Czyli jednak fake informacja. (Przepraszam za rozsiewanie XD)
Niby tak, ale dla mnie to jest słabo patrząc na manga np. Chainsaw Man, mimo nie posiada anime a lepiej sprzedaje niż Black Clover.

Archerito
Weteran
Posty: 1045
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 9:41 am
Gender:
Status: Offline

Przewidywania na rok 2022

Post autor: Archerito » ndz sty 16, 2022 10:50 am

Bardzo fajny temat szczerze mówiąc :)
kesah pisze:
śr sty 12, 2022 12:07 am
Sam spodziewam się, że ten rok będzie bardziej ubogi w zapowiedzi nowych tytułów z powodu przede wszystkim tego, że wydawnictwa coraz więcej biorą na siebie i odbija się to coraz bardziej na terminowości.
Też mi się tak wydaje. Powiem więcej...mam taką nadzieję bo prawda jest taka, że opóźnienia następują coraz częściej ale z pracy wydawnictw nie widać, żeby wyciągały z tego jakiekolwiek wnioski.
kesah pisze:
śr sty 12, 2022 12:07 am
Dorohedoro -
Jak dla mnie zdecydowanie Chudy albo ewentualnie Waneko. Kotori średnio mi pasuje do tego tytułu.
kesah pisze:
śr sty 12, 2022 12:07 am
Black Clover -
Mam wrażenie, że szał na BC w naszym kraju już minął. Był czas, że faktycznie na każdym kroku czytelnicy o ten tytuł podpytywali ale ostatnio jakby temat ucichł. A co za tym idzie moment ewentualnej premiery wg mnie się oddala. Poza tym w dobie obecnego cyrku nie wiem czy wydawnictwa chętnie sięgną po kolejnego tasiemca biorąc pod uwagę, że praktycznie każdy ma kilka w swojej ofercie. A jeśli już to obstawiam JPF albo Waneko.
kesah pisze:
śr sty 12, 2022 12:07 am
Saint Seiya -
SS było tytułem dość specyficznym i mówię to z bólem serca ale zestarzał się strasznie. Co więcej wydaje mi się, że stwierdzenie "niezwykle popularna" to dość duże nadużycie. Niezwykle popularny to był np. Dragon Ball, Tsubasa czy chociażby...Generał Daimos (nie wiem czy ma mangę) ale nie SS. To były anime o których rozmawiało się w szkole, bawiło na podwórku czy oglądało wielopokoleniowo. Patrząc z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że SS było bardzo niszowe :( I mimo mojej wielkiej sympatii trzeba powiedzieć sobie wprost...SS to typowy średniak, a nawet poniżej średniej. Fabuła to tylko pretekst do bitki (chociaż zamysł miał ogromny potencjał), przestarzała kreska, protagonista strasznie płaski (dużo lepiej wypadają postaci drugo- czy trzecioplanowe) i ta nieszczęsna moc przyjaźni jako główny motor napędowy wszystkiego (masakra). To taki troszkę protoplasta Fairy Tail tylko w odróżnieniu od SS FT nie traktuje siebie zbyt poważnie, a SS chyba jednak szło bardziej w klimaty poważne. Dodam tylko, że opieram się wyłącznie na anime bo mangi nie czytałem.
kesah pisze:
śr sty 12, 2022 12:07 am
Black Lagoon -
Meh...w to akurat nie wierzę. Nie w przypadku tego tytułu. Gdyby miało tak być ugięli by się już przy tomie 11. Nie zrobili tego więc nie rozumiem dlaczego mieliby zrobić to teraz. Co więcej nie rozumiem krzykaczy, którzy doskonale wiedzieli w jaki sposób będzie dystrybuowane BL, więc skąd to zdziwienie?
kesah pisze:
śr sty 12, 2022 12:07 am
Uważam, że ta seria powinna co jakiś czas wracać, chociażby miało to być właśnie przy okazji pojawienia się nowego tomu, wówczas dodruk mangi byłby pożądany. Więc czekam na możliwość zakupu tej serii.
Bez obrazy ale to, że Ty uważasz nikogo w Waneko nie interesuje. A jeżeli tak bardzo Tobie i innym zależy na dodruku to zbierzcie się w kupę, zróbcie zbiórkę i zaproponujcie Waneko układ, że wszelkie finansowe straty dodruku (jeśli się takowe pojawią) pokryjecie z własnej kieszeni. Zapewniam Cię, że rozmowa będzie zupełnie inna :) Chciejstwo garstki osób w biznesie nikogo nie interesuje ;) Naprawdę w żadnej innej sferze polskiej popkultury nie spotkałem się z tak roszczeniowym podejściem jak kwestia dodruków u Waneko.
kesah pisze:
śr sty 12, 2022 12:07 am
Attack on Titan before the fall -
Jeżeli mówili to pewnie dadzą...a kiedy...jest mi to raczej obojętne.
kesah pisze:
śr sty 12, 2022 12:07 am
Nowa edycja Sailor Moon -
Tutaj podobnie jak powyżej. Na pewno kupię chociaż zdecydowanie bardziej czekam na FMA w nowym wydaniu (mimo, że również posiadam stare).

Osobiście dużo bardziej niż SS chciałbym w Polsce Yaibę Legendarnego Samuraja. To pozycja chyba jeszcze bardziej niszowa ale bardzo ją lubiłem i z chęcią zapoznam się z oryginałem.

kesah pisze:
śr sty 12, 2022 12:07 am
Oczywiście ja od dawna wypatruje mang związanych z sportem połączonym z sztukami walki, już od dawna na forum proponuje różne tytuły jak Kengan Ashura czy Shamo, ale próżno jednak o to, by jakieś wydawnictwo wzięło to sobie do serca a szkoda.
Takie życzenia będzie można wypowiedzieć za rok, może dwa jak się Tsubasa będzie JPFowi dobrze sprzedawał. Poza tym jeśli już obstawiałbym znacznie krótsze sportówki, które zamkną się w kilku-kilkunastu tomach na początek.
kesah pisze:
śr sty 12, 2022 12:07 am
Pozostałymi życzeniowymi tytułami jest Gantz i Claymore, czyli kolejne uznane tytuły jakie jeszcze jakimś cudem nie odnalazły drogi na polski rynek i wierzę, że w końcu tą drogę odnajdą.
Za Gantza trzymam kciuki, mimo, że jest jedna z nielicznych przeczytanych przeze mnie skalnacji...koniecznie w twardym wydaniu. Claymora nie znam ale kojarzę, że to kolejny bitewniak więc ni mnie ziębi, ni grzeje.
kesah pisze:
śr sty 12, 2022 12:07 am
Też gdzieś wypatruję trochę zapowiadanych już dawno temu animebooków z serii Dragon Ball (JPF jeszcze w zeszłym roku mi potwierdził, że mają zamiar wydać wszystkie animebooki począwszy od serii Dragon Ball z małym Goku) - czekam.
Fuj...nie czekam kompletnie. Jak dla mnie marnotrawstwo papieru.
kesah pisze:
śr sty 12, 2022 6:25 pm
Właśnie, to mnie trochę drażni, że ogólnie jest takie podejście, że jak coś jest długie, to wydawnictwa tego nie wydadzą.
Powtórzę raz jeszcze...to jest biznes. A biznes jest po to, żeby zarabiać pieniądze. I ryzyko z tym związane poniesie tylko i wyłącznie wydawnictwo. Ludzie ja Was proszę...przestańcie patrzeć tylko na koniec własnego nosa i zastanówcie się jakie są powody takich, a nie innych decyzji.
kesah pisze:
śr sty 12, 2022 6:25 pm
Jeśli jakieś wydawnictwo nie bierze pod uwagę wydawania serii 25-30+ to w sumie branie się za wydawanie mang jest kiepską drogą,
Ehh...na szczęście są osoby, które wskażą tą właściwą drogę.
kesah pisze:
śr sty 12, 2022 6:25 pm
to już lepiej iść po wydawanie komiksów Marvela czy DC, bo tam zazwyczaj jeden tomik to inna historia o tych samych bohaterach.
Porównanie pantaloniarzy do mang pozostawię już bez komentarza bo naprawdę świadczy to tylko o Twojej nieznajomości tematu albo ignorancji.
kesah pisze:
śr sty 12, 2022 6:25 pm
Jest naprawdę masa świetnych tytułów jakich nie ma na polskim rynku,
Załóż własne wydawnictwo, wydawaj tylko długie tytuły, a za 5-10 lat wróć do tego tematu i podyskutujemy dalej.
kesah pisze:
śr sty 12, 2022 6:25 pm
Tak samo nikt nie wie ile tomów będą miały nowości pokroju Kaiju nr.8 czy SpyXFamily a nawet Moriarty aktualnie ma chyba kilkanaście tomów, więc kupowanie licencji świeżaków to też trochę inwestycja która może być długotrwałą przygodą.
Tu się zgodzę...kupowanie niezakończonych serii znacznie zwiększa ryzyko ale po raz kolejny...widocznie wydawnictwo po przekalkulowaniu stwierdza, że będzie to opłacalne.
kesah pisze:
śr sty 12, 2022 6:25 pm
Uważam, że dłuższe serie nie powinny być żadnym hamulcem dla wydawnictw
kesah pisze:
śr sty 12, 2022 6:25 pm
Wolę jeden dłuższy tytuł, ale naprawdę dobry a nie kilka serii 5 tomowych czy 10 tomowych jakie są do dupy
Pokryj ewentualne straty wydawnictw za nierentowność takich tytułów i wtedy pogadamy. Dopóki tego nie zrobisz to możesz sobie uważać i woleć.
kesah pisze:
śr sty 12, 2022 6:25 pm
jeśli jest popularny, to go wydać a nie się zastanawiać.
Tia...po tonie wypowiedzi i kocopołach, które wypisujesz mogę założyć, że jesteś osobą bardzo młodą więc masz jeszcze czas, żeby życie zweryfikowało Twoje poglądy. Wyzywam Cię...po zakończeniu nauki załóż swoją własną działalność i odnieś się za 5 lat do swoich postów :) Chętnie poczytam xD
Shiki pisze:
śr sty 12, 2022 8:47 pm
Ja myślę, że któreś wydawnictwo sięgnie po jakiegoś koreańskiego webcomica. Na rynku amerykańskim się właśnie z nimi ruszyło, myślę że u nas też jest jakaś szansa.
Hmm...oczywiście wszystko zależy od tytułu ale nie wiem czy na rynku gdzie mamy taki wstręt do mangopolo (które w większości tak właśnie zaczynały) webcomy coś zwojują :/ Jak dla mnie to ogromna nisza w niszy.

I jeszcze warto dodać, że rok 2022 będzie obfitował w batalie sądowe Dango ze sprzedającymi ich gadżety na OLX. Podobno ilość wysłanych pozwów można porównać tylko do ilości osób, które straciły na Polskim Wale :D

Awatar użytkownika
Monsterlight
Weteran
Posty: 1120
Rejestracja: pn maja 11, 2020 11:39 pm
Lokalizacja: Lublin
Gender:
Status: Offline

Przewidywania na rok 2022

Post autor: Monsterlight » ndz sty 16, 2022 2:57 pm

Archerito pisze:
ndz sty 16, 2022 10:50 am
Hmm...oczywiście wszystko zależy od tytułu ale nie wiem czy na rynku gdzie mamy taki wstręt do mangopolo (które w większości tak właśnie zaczynały) webcomy coś zwojują :/ Jak dla mnie to ogromna nisza w niszy.
Gdyby to był jakiś popularny BL webcomic to myślę, że mógłby się sprzedać całkiem nieźle. Z tego co widzę sporo osób to czyta.
Obrazek

Czekam na wydanie: Banana Fish, Ore Monogatari!!, Takane to Hana, Blanc, Bakemono to Kedamono, New normal

Awatar użytkownika
zandam
Moderator
Posty: 3063
Rejestracja: czw kwie 24, 2003 8:13 pm
Lokalizacja: Wronki
Kontakt:
Status: Offline

Przewidywania na rok 2022

Post autor: zandam » ndz sty 16, 2022 4:00 pm

Te webcomy to jakaś ogólnoświatowa akcja, bo w Niemczech zapowiedzieli w tym samym czasie te same tytuły. :)

Archerito
Weteran
Posty: 1045
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 9:41 am
Gender:
Status: Offline

Przewidywania na rok 2022

Post autor: Archerito » ndz sty 16, 2022 5:07 pm

zandam pisze:
ndz sty 16, 2022 4:00 pm
Te webcomy to jakaś ogólnoświatowa akcja, bo w Niemczech zapowiedzieli w tym samym czasie te same tytuły.
No proszę...ja osobiście jakoś nie mam przekonania, a i wśród moich znajomych nie cieszą się zbytnią popularnością. Aczkolwiek może faktycznie przy dobrym tytule jest w tym potencjał :)

Awatar użytkownika
lexis
Adept
Posty: 337
Rejestracja: sob mar 02, 2019 11:04 pm
Status: Offline

Przewidywania na rok 2022

Post autor: lexis » ndz sty 16, 2022 5:11 pm

Jak dla mnie Saint Seiya miałoby szanse, gdyby JPF dalej ciągnął nostalgiczne tasiemce, ale nie wiem, czy będą dalej się o jakieś starać. Ostatnio zapowiedzieli albo zaczęli sporo długich tytułów, a do tego mają problemy z opóźnieniami (no dobra, to ich akurat nigdy nie powstrzymywało). Wyjątkiem może być Urusei Yatsura, bo za Syrenie Opowieści powinien wpaść inny tytuł Rumiko, a to niedługo będzie mieć nowe anime.

kesah pisze:
śr sty 12, 2022 6:25 pm
Fakt, że są długo wydawane świadczy o tym, że są popularne, że ludzie swoim portfelem utrzymują dany tytuł na rynku, bo inaczej by dawno było wymuszone zakończenie serii
I czasem chciałoby się powiedzieć - niestety... Ile serii było ciągniętych na siłę, chociaż dawno powinny się skończyć, przez tą popularność właśnie? Sztandarowy przykłąd to dla mnie Pięść Gwiazd Północy, w której ostatnich rozdziałów prawie nie da się czytać.

Z webtoonami jest dla mnie kilka problemów. Część ich fanów nie siedzi w "zwykłych" mangach, więc wydawnictwom ciężej będzie do nich trafić; są robione z myślą o czytaniu na telefonie, więc ich wydania papierowe muszą być mocno przerobione, co czasem daje nieciekawe efekty; no i mało które są zakończone. Wiele po którymś "sezonie" zostaje zawieszonych, a potem nigdy nie wraca. Plus chyba Kotori mówiło, że koreańskie komiksy słabo się u nas sprzedają.
(no i ten... ktoś już u nas próbował wydawać webtoony :P chociaż co prawda wtedy nie były tak popularne jak teraz, a i wydania były z tego co pamiętam takie sobie)

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5394
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Przewidywania na rok 2022

Post autor: Yuriko » ndz sty 16, 2022 5:41 pm

lexis pisze:
ndz sty 16, 2022 5:11 pm
no i mało które są zakończone. Wiele po którymś "sezonie" zostaje zawieszonych, a potem nigdy nie wraca.
Nie wiem jak non BL, ale BL w 99% są zawsze zakończone.
lexis pisze:
ndz sty 16, 2022 5:11 pm
Plus chyba Kotori mówiło, że koreańskie komiksy słabo się u nas sprzedają.
To prawda, ale znowu mowa o nie BL-kach. Same BL-ki są mega popularne i miałyby jakieś szansa na wydanie. Dla mnie problemem jest długość, bo każdy wie jak się długie yaoice sprzedają. Cena pewnie też byłaby nieciekawa, bo jednak kolorowy komiks z ponad 200-300 stronami może trochę kosztować.
lexis pisze:
ndz sty 16, 2022 5:11 pm
są robione z myślą o czytaniu na telefonie, więc ich wydania papierowe muszą być mocno przerobione, co czasem daje nieciekawe efekty
No ale gdzie w tym mogą być nieciekawe efekty? Dostajesz dokładnie to co na telefonie, tylko w formie papierowej. Jak już, to raczej ludzie mogą być przyzwyczajeni do scrollowania i tyle.

Nelinnor
Wtajemniczony
Posty: 511
Rejestracja: śr maja 11, 2016 8:08 pm
Status: Offline

Przewidywania na rok 2022

Post autor: Nelinnor » ndz sty 16, 2022 6:21 pm

Yuriko pisze:
ndz sty 16, 2022 5:41 pm
No ale gdzie w tym mogą być nieciekawe efekty?
Jednym z problemów ReLife w wersji mangowej było to, że oryginalne ilustracje nie były narysowane w wystarczającej rozdzielczości przeznaczonej do druku. Kadry które zostały pomniejszone wyglądają całkiem dobrze, ale te które wykorzystano na całą szerokość strony są wyraźnie gorszej jakości, nieostre, rozmazane z widocznymi pikselami. Oczywiście nie musi być to normą, nie wiem jak sobie radzą z tym w innych wydaniach, może czasami autorzy myślą bardziej przyszłościowo lub przerysowują kadry, ale to przykład jednego z potencjalnych problemów takich wydań.

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5394
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Przewidywania na rok 2022

Post autor: Yuriko » ndz sty 16, 2022 6:46 pm

Nelinnor pisze:
ndz sty 16, 2022 6:21 pm
ale to przykład jednego z potencjalnych problemów takich wydań.
Wydaje mi się, że to nie jest problem przeniesienia tego online na papier, tylko po prostu ktoś to źle zrobił. Efekt, który można spokojnie naprawić, ale wydawnictwa muszą chcieć.

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3299
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Przewidywania na rok 2022

Post autor: Alexandrus888 » ndz sty 16, 2022 11:20 pm

Webtoonami byłbym nawet zainteresowanu, ale gdyby to miały by być bl, to lałbym ciepłym moczem :P dość już mamy mang, teraz mokrym snem yaoistek są kolory? I co jeszcze?! Może reality...? A nie, to je brzydzi >_<

Ale, ale...! Archerito, wspomniał FMA! Czemu ja o tym nie pamiętałem? A to prawie pewniak na ten rok.

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5394
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Przewidywania na rok 2022

Post autor: Yuriko » pn sty 17, 2022 12:43 am

Alexandrus888 pisze:
ndz sty 16, 2022 11:20 pm
dość już mamy mang, teraz mokrym snem yaoistek są kolory? I co jeszcze?! Może reality...? A nie, to je brzydzi >_<
"Nie wiem, ale się wypowiem" xD

Awatar użytkownika
Akiho
nołlife
Posty: 2305
Rejestracja: ndz sie 22, 2010 11:49 pm
Lokalizacja: W-wa
Gender:
Status: Offline

Przewidywania na rok 2022

Post autor: Akiho » pn sty 17, 2022 10:34 am

Alexandrus888 pisze:
ndz sty 16, 2022 11:20 pm
Webtoonami byłbym nawet zainteresowanu, ale gdyby to miały by być bl, to lałbym ciepłym moczem dość już mamy mang, teraz mokrym snem yaoistek są kolory? I co jeszcze?! Może reality...? A nie, to je brzydzi >_<
No tak, bo każda kobieta czytająca yaoi, nie wie jak wygląda przeciętny facet. Tylko że ta zasada działa praktycznie na każdym aspekcie mangowym czy to wygląd mężczyzn czy kobiet większość z realiami nie ma kompletnie nic wspólnego, ale uwaga! to tylko komiks! Przyznam, że nie podoba mi się sposób twojej wypowiedzi, szyderczo-heheszkowy. Nie jesteś odbiorcą tego rodzaju - spoko, ale podkreślanie na każdym kroku tego - słabe.

Co do webtoonów, uważam że maja naprawdę ogromny potencjał na naszym rynku. Sama bym wsparła tę formę bo uwielbiam je czytać, zwłaszcza że od dłuższego czasu chętniej sięgam po webtoony niz mangi
Obrazek

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3299
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Przewidywania na rok 2022

Post autor: Alexandrus888 » pn sty 17, 2022 12:55 pm

Yuriko pisze:
pn sty 17, 2022 12:43 am
"Nie wiem, ale się wypowiem" xD
Odbijam piłeczkę: "Nie mam nic do powiedzenia, to postaram się wywołać gównoburzę" XD Typowe. Zmień płytę.

Akiho, podkreślałbym to na każdym kroku gdybym miał w awatarze i sygnaturce znaczki nonBL, i w każdej wypowiedzi (nawet nie związanej z tą tematyką) wciskał treści anty-yaoicowe. A tak nie jest. Jeżeli się poczułaś personalnie urażona, to przepraszam, nie było to moim zamiarem. Nie rozumiem co ma staw wiedzy yaoistek o wyglądzie przeciętnego faceta do sprawy. Mówiąc "reality" miałem na myśli gej-porrno. Z realiami ma ono podejrzewam (bo nie oglądałem) tyle samo wspólnego co hetero-porno: niewiele. Oprócz tego, że aktorzy to żywi ludzie.

I tu się pojawia ciekawa kwestia - ważna jest tematyka, czy sposób przedstawienia.

1) Jeśli to pierwsze to fanki bl powinny łykać wszystko od shounen-ai, przez yaoi i weebtoony BL, po gej-porno czy to profesjonalne czy wręcz amatorskie. A nawet na ulicy widok dwóch całujących się panów powinien przyśpieszyć im bicie serca. Czy tak jest? No nie wydaje mi się (nie mówię "nie jest", bo nie mam wystarczających danych, opieram się na rozmowach na tym forum i wśród znajomych). I to jest jeden z powodów dla których bara jeszcze nie zawitało na polski rynek.

2) Jeżeli sposób wizualizacji, to napisałem prawdę - manga pociąga, kolorowe rysunki w mangowym stylu jeszcze bardziej, ale już realniejsze nie za bardzo. Napisałem to szyderczo, napisałem to heheszkowo, ale przecież nie można mieć zawsze kamiennej twarzy.

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5394
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Przewidywania na rok 2022

Post autor: Yuriko » pn sty 17, 2022 5:11 pm

Pierwszy post jak najbardziej był taki, a nie inny, ale mysle, ze Akiho odnosil sie do wszystkich twoich postów na tym forum, a nie tylko w tym temacie. Ale już whatever, nie ciągnę tego tematu dalej.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach czyli luźne ga(d/t)ki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości