Najlepsza kreska w mandze (polski rynek)

Dział do rozmów na tematy wszelakie, nawet (a raczej głównie) te niezwiązane z mangą i anime.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kesah
Adept
Posty: 447
Rejestracja: śr wrz 28, 2011 6:57 pm
Status: Offline

Najlepsza kreska w mandze (polski rynek)

Post autor: kesah » ndz lut 20, 2022 9:02 pm

Dzisiaj miałem takie rozważania na temat kreski w mangach i w sumie spowodował to fakt, że czytałem sobie Blue Period i ... uderzyło mnie po prostu jak pod tym względem ta seria jest słaba. Ogólnie aby nie było, Blue Period mi się podoba, spędziłem 4 lata w środowisku ASP i tematyka mnie interesuje, ale kreska mimo wszystko w tej mandze bardzo uderza, ale to nie jest jakiś odosobniony przypadek tego, że ostatnio popularne serie nie przekonują swoją kreską. Z tych mang jakie ostatnio czytałem, jakie pojawiły się na naszym rynku i mowa tu o stosunkowo nowych tytułach to nie tylko Blue Period, ale też przykładowo Miecz Zabójcy Demonów i analogiczna sytuacja jest związana z The Promised Neverland czy Chainsawman i zastrzeżenia nie koniecznie dotyczą całości artystycznej mangi, co przede wszystkim rysowania postaci, bo przykładowo w The Promised Neverland tła, potwory są rysowane naprawdę dobrze, ale same postacie ludzkie to już zupełnie inna bajka, to samo jeśli chodzi o Miecz Zabójcy Demonów.

Wiadomo, kreska to trochę kwestia gustu, bo są różne typy i każdy autor charakteryzuje się swoim stylem, ale tak już nie krytykując specjalnie, bo każdą z wymienionych mang uważam za naprawdę dobrą, to jednak pokuszę się o ranking najlepszych mang wydanych w Polsce pod względem kreski z którymi miałem styczność i jest to ranking subiektywny

1. Wielki Strażnik Biblioteki :

Pierwsze zetknięcie z tą serią miałem przeglądając skany i wtedy po prostu kopara mi opadła jak piękna jest ta manga. Po tym jak Studio JG zapowiedział jej wydanie, byłem wniebowzięty, nie znałem fabuły, ale widząc tą kreskę, wiedziałem, że chcę to mieć. Manga nie tylko robi wrażenie pod względem artystycznym, rysowana flora, fauna, ogólnie tła, postacie, to wszystko zrobione jest z niesamowitą dbałością o detale, w nie wielu seriach widziałem tak szczegółowo rysowane tła i to wszystko po prostu robi niesamowite wrażenie, nie było innej serii przy której zatrzymywałem się tak długo, by przeglądać arty. Aby tego było, manga okazała się też niezwykle ambitna jeśli chodzi o kreacje Świata i fabuły. Wielki Strażnik Biblioteki to niezwykły twór, autor naprawdę wziął na siebie wiele pracy, bo poziom rozbudowania tego całego świata jest po prostu porównywalny do książek a nie komiksu. Wielki Strażnik Biblioteki jeśli będzie trzymał poziom a właściwie ma potencjał by go znacząco podnieść, bo postacie dopiero tam się rozwijają, to w przyszłości ta seria może zachwycać niż jakakolwiek inna. Ale tu miałem się skupić na aspekcie artystycznym a o tej serii mógłbym akurat rozpisywać się pod każdym względem i chyba bym potrzebował na to osobnego tematu.
► Pokaż Spoiler
2. Kakegurui :

Ta seria ma zdecydowanie najlepiej rysowane postacie jakie widziałem w mandze, nie chodzi tu tylko o ich sylwetki, ale też mimikę twarzy, ukazanie emocji ale i całościowo się prezentuje bardzo dobrze i pod względem wizualnym robi lepsze wrażenie niż anime, co nie jest częste w przypadku mang.

3. Berserk

Seria charakteryzuje się niezwykłą szczegółowością artów, świetnie rysowane bitwy i oddany klimat średniowieczny.

4. Miecz Nieśmiertelnego

Seria ma specyficzną kreskę, ale arty tam są niezwykle artystycznie ukazane i robią wrażenie.

5. Saga Winlandzka

Ta seria ma tutaj podobne cechy co Wielki Strażnik Biblioteki, najbardziej robi wrażenie artystyczna kreacja świata, wyjątkowa dbałość o detale i dodatkowo świetnie rysowane motywy pojedynków oddając przy tym świetnie realia Vikingów.

6. One Punch Man

Duże kadry w mandze są okraszone świetnymi, dopracowanymi rysunkami zarówno postaci, jak też tła, elementów otoczenia i jest to po prostu uczta dla oczu
► Pokaż Spoiler
7. Dobranoc Punpunie

To co robi największe wrażenie w tej mandze, to tła. Prawdopodobnie właśnie ta seria pod tym względem jest po prostu najlepsza.

8. Uzumaki

Kreska Junjiego Ito nie robi może tak dużego wrażenia, jednak w stylistyce horroru odnajduje się świetnie, trudno tu pominąć jego kunszt. W jego twórczości jest po prostu wręcz zawarta jakaś psychoza i styl artystyczny idealnie to oddaje

9. Vagabond

Cóż, seria może podobnie jak Miecz Nieśmiertelnego nie została do końca u nas wydana, co nie zmienia faktu, że artystycznie jest świetna.

10. Green Blood

Co tu dużo gadać :
► Pokaż Spoiler
Ogólnie do kolejności może nie ma co przywiązywać większej uwagi, każda z wymienionych mang po prostu ma genialny styl artystyczny i jest ucztą dla oka. Niestety, ale dla mnie w mangach bardzo duże znaczenia ma warstwa wizualna i mimo, że takie serie jak Kimetsu no Yaiba, The Promised Neverland, Blue Period, Chainsawman to świetne serie, to szkoda, że przy tym wszystkim niestety, ale kreską potrafią nieco odstraszać.

Nie wiem, może sami macie odmienne zdanie w tym temacie i swoich faworytów pod tym względem na polskim rynku. To akurat moja dziesiątka i jedyne co bym w niej rozważał, to pewnie tylko kolejność.

Część argumentacji może jest bardzo ogólna, ale o każdej serii jaką tutaj uwzględniłem bym mógł pisać w podobnym tonie, więc nie miało sensu się rozpisywać.
Lista życzeń : Kengan Ashura/Omega, Gantz, Claymore, Slam Dunk, Ashita no Joe, Holyland, Yu Yu Hakusho, Sun-Ken Rock, Im a Hero

Awatar użytkownika
Kuroneko
Weteran
Posty: 1166
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 4:18 pm
Gender:
Status: Offline

Najlepsza kreska w mandze (polski rynek)

Post autor: Kuroneko » wt lut 22, 2022 5:58 pm

Ja też lubię szczegółową kreskę w mangach. Często to przez kreskę zwracam uwagę na jakiś tytuł. Ale nie przeszkadzają mi też uproszczone rysunki, o ile zachowane są właściwe proporcje i perspektywy, szczególnie dobre kadrowanie. Nawet lubię taką shonenową kreskę (Naruto, Bleach, Alchemista). Do scen akcji często lepiej pasuje, a często ma też swój urok.

Nowe shoneny też lubię pod względem rysunkowym, np. My Hero Academia, Seraph, Spy x Family.

Poza tym najbardziej liczy się fabuła. Takie Hunter x Hunter nie jest może najlepiej narysowaną mangą, a należy do moich ulubionych.

Teraz do moich ulubieńców pod względem kreski na polskim rynku:

1. Mangi CLAMPa = po prostu uwielbiam ich styl i mam też duży sentyment do niego. Lubię zarówno styl X i RG Vedy, jak i Sakury. Sakura to pierwsza manga, która mnie zachwyciła. Uwielbiałam stroje Sakury, jak i przedstawienie magii.

2. Angel Sanctuary - musiało to być drugie miejsce. Kocham kreskę Kaori Yuki, a anioły szczególnie mnie zachwyciły.

3. Atelier Szpiczastych Kapeluszy - delikatna i szczegółowa kreska. Uwielbiam stroje postaci.

4. Magiczny Świat Ran i Szlakiem Chmur - dużo się na kadrach dzieje. Bardzo lubię, jak część rysunku wychodzi poza kadr.

5. Opowieści Panny Młodej - kreska bardzo poprawiła się w stosunku do Emmy, jeśli chodzi o bohaterów. A stroje, dywany itp. mają czasem tyle szczegółów, że długo im się przyglądam.

6. Pandora Hearts i Księga Vanitasa oraz Kuroshitsuji - kocham kreskę tych mang. Postacie, stroje, tła, po prostu wszystko.

7. Somali oraz Wielki Strażnik Biblioteki - tu łączą się piękne tła i staranne rysunki postaci.

8. Berserk oraz Saga Winlandzka - świetna i bardzo szczegółowa kreska. Miejscami trochę mroczna, ale właśnie to jest jej atutem.

9. Beastars - bardzo nietypowa kreska, ale tworzy świetny klimat. Jakoś bardzo mi się podoba i lubię patrzeć na strony tej mangi.

10. Requiem Króla Róż oraz Kasane - tu uwiebliam przedstawienie postaci.

Mogłabym wymieniać jeszcze liczne tytuły ze świetną kreską, jak Yona, Po Deszczu, Łowcy Smoków itd. Cieszę się, że wiele z nich dotało większy format, bo lubię podziwiać ich kreskę.

Mam mało tytułów, których kreska mi się nie podoba. Nie przepadam za stylem Ozamu Tezuki, po prostu mi za komiksowo. One Piece też nie jest moją bajką, jeśli chodzi o rysunki. Jedynym rozczarowaniem było dla mnie Magi. Po tych ślicznych okładkach spodziewałam się równie dobrej kreski w środku.
ObrazekObrazekObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Monsterlight
Weteran
Posty: 1117
Rejestracja: pn maja 11, 2020 11:39 pm
Lokalizacja: Lublin
Gender:
Status: Offline

Najlepsza kreska w mandze (polski rynek)

Post autor: Monsterlight » wt lut 22, 2022 8:11 pm

Najładniejsza kreska jest w "Pola podbija podstawówkę". Można zamykać temat.
Obrazek

Czekam na wydanie: Banana Fish, Ore Monogatari!!, Takane to Hana, Blanc, Bakemono to Kedamono, New normal

Awatar użytkownika
Avatar97
Adept
Posty: 107
Rejestracja: pt gru 27, 2019 12:18 pm
Gender:
Status: Offline

Najlepsza kreska w mandze (polski rynek)

Post autor: Avatar97 » wt lut 22, 2022 9:12 pm

#TeamMadeinAbyss

Awatar użytkownika
Sardek900
Posty: 3
Rejestracja: śr sty 24, 2024 10:48 am
Lokalizacja: Gdańsk
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Najlepsza kreska w mandze (polski rynek)

Post autor: Sardek900 » śr sty 24, 2024 10:53 am

Tak naprawdę to chyba ile ludzi tyle opinii.

Awatar użytkownika
Kuroneko
Weteran
Posty: 1166
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 4:18 pm
Gender:
Status: Offline

Najlepsza kreska w mandze (polski rynek)

Post autor: Kuroneko » pt sty 26, 2024 8:34 pm

Hiraeth i Nasze marzenia o zmierzchu też mają piękną kreskę. Trochę podobną do Ran.
ObrazekObrazekObrazekObrazek Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach czyli luźne ga(d/t)ki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości