Których autorów brakuje na polskim rynku?

Dział do rozmów na tematy wszelakie, nawet (a raczej głównie) te niezwiązane z mangą i anime.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kuroneko
Weteran
Posty: 1171
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 4:18 pm
Gender:
Status: Offline

Których autorów brakuje na polskim rynku?

Post autor: Kuroneko » pn lis 14, 2022 3:58 pm

Jakich autorów mang według was na naszym rynku jeszcze brakuje? Mam na myśli wybitnych autorów, od których jeszcze żadna manga nie została u nas wydana. W dziale propozycji skupiamy się bardziej na konkretnych tytułach, a ja mam nadzieję odkryć przy okazji kilka nowych nazwisk, których twórczość warto śledzić (np. od Naoki Uruwawy, Inio Asano, Kaori Yuki, Clamp biorę nowości w ciemno).

Na razie wymienię kilku twórców, których mangi uważam na nietuzinkowe i rozpoznawalne. Których niegoszczących jeszcze na naszym rynku autorów lubicie? Dlaczego akurat ich tytuły są wyjątkowe i powinny się u nas pojawić?

ObrazekObrazekObrazek

Shuzo Oshimi

Na tego autora zwróciłam uwagę głównie przez to, że aktualnie dużo jego tytułów wychodzą po niemiecku i angielsku. Właśnie zapowiedzieli Welcome Back, Alice, która zaintrygowała mnie opisem. Ale najbardziej znaną mangą autora jest chyba Aku no Hana. Próbowałam zacząć anime, ale jest on nietypowo zrobione i po prostu odstrasza grafiką. Za to manga wygląda świetnie i z chęcią bym ją przeczytałą po polsku.

Uważam, że historie są oryginalne i wyróżniają się na tle innych mang, jak i różnią się na tyle między sobą klimatem i tematyką, że autor nie powinien się szybko znudzić. Do tego podoba mi się kreska.

Tytuły: Okaeri Alice, Aku no Hana, Chi no Wadachi, Inside Mari, Happiness

ObrazekObrazek

Satoru Noda

Golden Kamuy to jeden z moich ulubionych tytułów. Bohaterowie są interesujący i wielowarstwowi, trudno też podzielić ich na dobrych i złych. Akcja jest wartka, dialogi świetne, a tło historyczne interesujące. Uwielbiam sposób prowadzienia fabuły, po prostu cały czas trzyma w napięciu, bawi i zaskakuje. Kreska dobrze oddaje klimat mangi. Polecam również zajrzeć do anime, jest tak samo genialne jak manga.

O mandze hokejowej dopiero się dowiedziałam, ale jak będzie w połowie tak dobra jak poprzednia, brałabym bez zastanowienia.

Tytuły: Golden Kamuy, Supinamarada!

ObrazekObrazek

Yoshihiro Togashi

Nie muszę chyba pisać, że Hunter x Hunter to jeden z najlepszych shonenów, który już dawno powinien się pojawić na naszym rynku. Bohaterowie, system mocy, świat, fabuła, wszystko jest dopracowane do perfekcji. Kreska mnie osobiście się podoba bardziej w anime, lecz dobrze spełnia swoją funkcję (łatwo śledzić wydarzenia, a projekty postaci są zapamiętywalne). Poziom przez cały czas jest wysoki (nowy arc jest równie ciekawy co poprzednie).

Yu Yu Hakusho to również dobra manga, choć widać, że wiele pomysłów autor dopracował w kolejnej mandze. Ale bardzo chciałabym ją również zbierać po polsku.

Tytuły: Hunter x Hunter, Yu Yu Hakusho

ObrazekObrazek

Mohiro Kitoh

Narutaru wywarło na mnie mocne wrażenie. Zaczynało się niewinnie, a potem gęsty klimat opowieści i zadawane pytania mnie pozytywnie zaskoczyły. Zakończenie również świetne, jak dla mnie. Anime jest jedynie częściową adaptacją, a manga niestety jest już dawno niedostępna w innych językach, zresztą tak samo jak Bokurano.

Tytuły: Narutaru, Bokurano, Noirin, Vemdemiaire no Tsubasa

ObrazekObrazekObrazek

Rei Toma

Tworzy naprawdę ładne i klimatyczne shojo, często połączone z fantastyką. Bohaterka Arcany mogłaby stanąć w szereg z Yoną, Shirayuki, Chise (tu także ze względu na kolor włosów) oraz Freyją. Za to Suijin no Hanayome lubię ze względu na tematykę boga wody (i śliczne okładki).

Tytuły: Reimei no Arcana, Suijin no Hanayome, Ou no Kemono
ObrazekObrazekObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Just
Adept
Posty: 158
Rejestracja: pt mar 12, 2021 12:54 pm
Gender:
Status: Offline

Których autorów brakuje na polskim rynku?

Post autor: Just » pn lis 14, 2022 7:42 pm

Kuroneko pisze:
pn lis 14, 2022 3:58 pm
O mandze hokejowej dopiero się dowiedziałam, ale jak będzie w połowie tak dobra jak poprzednia, brałabym bez zastanowienia.
Nie śpieszyłbym się z czytaniem, bo ta seria ma dostać jeszcze raz serializację. Noda będzie chciał naprawić błędy młodości ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co do reszty autorów to skandalem jest brak Golden Kamuya i mang Oshimiego w Polsce. Togashiego prędzej czy później wyda JPF.

Z takich oczywistych to:
Takehiko Inoue
Vagabond był, ale się zmył. Nie rozumiem dlaczego JPF nie wziął Slam Dunka zamiast Tsubasy albo Initial D. Z tych znanych mang to jeszcze Real.
ObrazekObrazekObrazek

Kouji Kumeta

Też chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Sayonara Zetsubou Sensei, Kakushigoto, Joshiraku

ObrazekObrazek
Obrazek
Z bardziej moich propozycji to jeszcze do niedawna bym powiedział Mengo Yokoyari, ale na szczęście już się pojawiła - jako rysowniczka, ale jednak jest. Czekam na więcej tak samo jak na kolejne tytuły, które tworzy/współtworzy Kimitake Yoshioka.

Tomonori Inoue

Dosyć unikatowy artstyle, który bardzo mi się podoba. Najbardziej podobną kreskę z autorów wydanych w Polsce ma chyba Aki Irie.
ObrazekObrazek
Obrazek
Coppelion, Candy & Cigarettes, Manatsu no Grey Goo

Hiroyuki

Głupkowatych komedyjek nigdy za wiele.
ObrazekObrazekObrazek

Kanojo mo Kanojo, Aho Girl, Mangaka-san to Assistant-san to

Kei Sasuga

A to już jest taka moja totalnie odrealniona fantazja ( ͡° ͜ʖ ͡°) Gdybym miał fizyczne kopie Domekano to pewnie bym je pochłonął w dwa dni, a w przypadku emang to jeszcze potrafię się ograniczyć i sobie powoli czytam.
ObrazekObrazek

Domestic na Kanojo, GE: Good Ending
Ostatnio zmieniony wt lis 15, 2022 12:07 am przez Just, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2962
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Których autorów brakuje na polskim rynku?

Post autor: ninna » wt lis 15, 2022 12:05 am

Mi do głowy przychodzi tylko Yumiko Igarashi. Mamy mangi Ikedy, a od pani Igarashi nie wydano u nas NIC! A to też jest klasyka, "Candy Candy" to moje dzieciństwo (anime na Polsacie), do tego narysowana przepiękną, zdobną kreską. Bardzo mi brakuje mang tej autorki na polskim rynku. Po angielsku też nic nie wyszło :cry:.

Awatar użytkownika
Koichi
Weteran
Posty: 1370
Rejestracja: pt mar 08, 2019 3:11 pm
Status: Offline

Których autorów brakuje na polskim rynku?

Post autor: Koichi » czw lis 17, 2022 4:55 pm

Nishin Masumi :mrgreen:

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2877
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Offline

Których autorów brakuje na polskim rynku?

Post autor: Canis » czw lis 17, 2022 5:35 pm

Już nachodziły mnie myśli że niczego mi nie brakuje, ale chętnie zobaczyłbym komiksy Yabukiego Kentarou. Specjalizuje się on głównie w ecchi i pięknie rysuje (To Love-ru, Ayakashi Triangle), ale najchętniej przygarnąłbym mangę Black Cat. Jeden z moich ulubionych shounenów.
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3299
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Których autorów brakuje na polskim rynku?

Post autor: Alexandrus888 » czw lis 17, 2022 7:10 pm

I nikt tu jeszcze nie wymienił takiego tytana (pop)kultury japońskiej jakim jest Hayao Miyazaki :shock:

Większość zna go oczywiście jako flagowego reżysera i ojca założyciela legendarnego Studia Ghibli, ale pan Miyazaki jest również mangaką: link do profilu na Baka Updates.

Oprócz mangowych adaptacji najsłynniejszych dzieł Ghibli (Nausicaa z doliny wiatru, Podniebna poczta Kiki, Ruchomy zamek Hauru, Laputa, podniebny zamek) stworzył też m.in picture booka Shuna no Tabi
Obrazek

Za novelkę o Totoro, Shuna no Tabi i Ruchomy zamek dałbym się posiekać. Za Nausicę w sumie też ^_^"

Awatar użytkownika
Yuriko
nołlife
Posty: 5405
Rejestracja: wt sie 14, 2012 4:50 pm
Gender:
Status: Offline

Których autorów brakuje na polskim rynku?

Post autor: Yuriko » czw lis 17, 2022 7:22 pm

Alexandrus888 pisze:
czw lis 17, 2022 7:10 pm
Ruchomy zamek
Ruchomy zamek jest wydane przez wydawnictwo Nowa Baśń. Wszystkie 3 tomy.

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3299
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Offline

Których autorów brakuje na polskim rynku?

Post autor: Alexandrus888 » czw lis 17, 2022 7:56 pm

Źle się wyraziłem. Z nowelek chodziło mi tylko o Totoro. SnT to picture book, a Zamek to mangowa adaptacja.

Nie zmienia to faktu, że zapomniałem o książkach wydanych przez NB, dzięki za przypomnienie. Trzeba będzie wreszcie kupić ^_^

Awatar użytkownika
Kuroneko
Weteran
Posty: 1171
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 4:18 pm
Gender:
Status: Offline

Których autorów brakuje na polskim rynku?

Post autor: Kuroneko » pn gru 12, 2022 2:39 pm

Przedstawię teraz kilka autorek shojo, które lubię:

ObrazekObrazek

Maki Usami

Evernight Twilight bardzo mnie przekonało, bo ma taką spokojną, realistyczną atmosferę i ciekawych bohaterów.

Tytuły: Kokoro Button, Evernight Twilight, Spice & Custard

ObrazekObrazek

Mayu Sakai

Lubię sposób rysowania, szczególnie oczu. Mangi są dosyć zróżnicowane - od fantasy Momo przez komedię romantyczną Sugar Soldier aż po bardziej dramatyczne tytuły z pewną siebie bohaterką w Hello, Innocent.

Tytuły: Sugar Soldier, Reflections of Ultramarine, Hello, Innocent, Momo Little Devil

ObrazekObrazek

Taamo

Taiyou no Ie to jedno z moich ulubionych shojo, ponieważ ma bardzo rodzinną i życiową atmosferę. Bohaterkę trzeba lubić, a inne postacie też dostaną dużo miejsca na swoje historie.

Tytuły: Taiyou no Ie, Atsumori-kun, Chikyuu no Owari wa Koi no Hajimari

ObrazekObrazek

Umi Ayase

The World's Best Boyfriend od razu mnie kupiło delikatną kreską i nienachalnym romansem. Uczucie rodzi się powoli i fabuła jest prowadzona w bardzo realistyczny sposób.

Tytuły: Risouteki Boyfriend, Haru to Koi to Kimi no Koto, Seishun Note
ObrazekObrazekObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Kuroneko
Weteran
Posty: 1171
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 4:18 pm
Gender:
Status: Offline

Których autorów brakuje na polskim rynku?

Post autor: Kuroneko » wt gru 13, 2022 2:50 pm

Jeszcze dodam jedną autorkę shojo:

ObrazekObrazek

Aoi Makino

Uwielbiam jej jednotomówki i serie, bo poruszają poważniejsze tematy jak mobbing, śmierć itp.

Tytuły: Sekai no Hate, Sayonara Miniskirt, Hal, Rec, The Final Loop

Shojo z elementami fantasy lub mystery:

ObrazekObrazek

Matoba

Majo no Shinzou to bardzo klimatyczna manga, która zawiera opowieści z podróży bohaterki (w stylu Elaina lub Kinos Journey).

Tytuły: Majo no Shinzou, Beelzebub-jou no Oki ni Mesu mama

ObrazekObrazek

Kyoko Kumagai

Manga o Miyako to urocza historia o podróży w czasie. Uwielbiam kreską autorki.

Tytuły: Henyoku no Labyrinth, Chocolate Vampire, Ayakashi Hisen

ObrazekObrazek

sora

Pierwsza manga to isekai o dziewczynie, która posiada moc eksplozji, a druga o uczennicy, która chciała popełnić samobójstwo.

Tytuły: Tensei Majo wa Horobi wo Tsugeru, Tsuiraku JK to Haijin Kyoushi
ObrazekObrazekObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
TokitaOhma
Adept
Posty: 137
Rejestracja: pn gru 05, 2022 5:43 pm
Status: Offline

Których autorów brakuje na polskim rynku?

Post autor: TokitaOhma » pn sty 02, 2023 11:11 am

Hiroya Oku :

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Norihiro Yagi :

Obrazek


Brak mang Oku Hiroya to dość duże rozczarowanie, naprawdę mnie dziwi, że nikt nie wydał jeszcze u nas Inuyashiki i Gantz... Zdecydowanie warto w końcu sięgnąć po jego twórczość. Norihiro Yagi wyróżnia się jednym tytułem i jest nim zdecydowanie Claymore jaki również dziwi mnie, że się przez tyle czasu u nas nie pojawił.
W nierównej walce krzyku przez sen zawsze przy sobie odwaga i lęk
Śpiewaj mi serce chcę słyszeć przez łzy że walczyć to żyć.
Kiedy serce rytm wybija i do walki woła Cię
Pozwól sobie je usłyszeć gdy być wojownikiem chcesz

Obrazek

Awatar użytkownika
Kuroneko
Weteran
Posty: 1171
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 4:18 pm
Gender:
Status: Offline

Których autorów brakuje na polskim rynku?

Post autor: Kuroneko » śr sty 04, 2023 3:04 pm

Z autorów BL mamy Haradę, mamy Chise Ogawa, więc brakuje jeszcze:

ObrazekObrazek

Psyche Delico

Pisze świetne, pokręcone mangi BL. Jej mangi odznaczają się ciekawymi bohaterami i ich nietypowymi relacjami. Szczególnie podoba mi się Tourou no Ori, bo akcja jest osadzona w historycznej Japonii. Manga ma pięc tomów i czekam na nią. Uwielbiam jej kreskę.

Tytuły: Choco Strawberry Vanilla, Inu mo Kuwanai, Tourou no Ori (Mantis Cage)
ObrazekObrazekObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Koichi
Weteran
Posty: 1370
Rejestracja: pt mar 08, 2019 3:11 pm
Status: Offline

Których autorów brakuje na polskim rynku?

Post autor: Koichi » śr sty 04, 2023 11:56 pm

Tourou no Ori nie znam, natomiast co do drugiej mangi, to tak jak jestem mocno za wydawaniem tytułów BL, to akurat do tego mam mocno mieszane uczucia :mysli:
► Pokaż Spoiler

Awatar użytkownika
lexis
Adept
Posty: 342
Rejestracja: sob mar 02, 2019 11:04 pm
Status: Offline

Których autorów brakuje na polskim rynku?

Post autor: lexis » ndz sty 08, 2023 12:56 am

Akimi Yoshida
(Banana Fish, California Monogatari, Kisshou Tennyo, Yasha, Umimachi Diary)
ObrazekObrazekObrazek

Uwielbiam jej starsze shoujo robione niby w kontrze do trendów, ale jednak nadal pisane wyraźnie dla dziewcząt, uwielbiam jej postacie, które tak wyraźnie nie są osią świata, tylko jego częścią (chociaż BF i sequele od tego odeszły...), uwielbiam te parę popełnionych akcyjniaków. O ile lubię Banana Fish, to w gruncie rzeczy wolę jej krótsze, obyczajowe serie.

Yumi Tamura
(Basara, 7 Seeds, Mystery to Iunakare)
ObrazekObrazek

To chyba jedyna autorka, przy której uważam tasiemce za lepsze od krótkich serii. Lubię jej kreskę, to, jak dobrze radzi sobie z prowadzeniem wielu postaci naraz i wiązaniem wątków, no i to jak pisze romanse - jak dla mnie te wątki u niej spokojnie biją większość mang, które w teorii się na tym skupiają.

Itsuki Natsumi
(Hanasakeru Seishounen, Oz, Demon Sacred, Yakumo Tatsu, Jyu-Oh-Sei)
ObrazekObrazekObrazek

Kolejna autorka lubiąca akcję, ale z trochę bardziej sensownymi zwrotami akcji i raczej bez horroru. Już raczej można u niej liczyć na sci-fi albo jakieś paranormalne wątki (z wyjątkiem Hanasakeru).

Reiko Shimizu
(Himitsu, Tsuki no Ko, Kaguyahime)
ObrazekObrazekObrazek

Śliczne sci-fi z pokrętną i ciekawą fabułą. Najbardziej lubię Himitsu, które przypomina mi mangowe, lekko futurystyczne sci-fi. Ma też chyba najbardziej "przyziemną" fabułę - jej pozostałe mangi często są dziwne od samego początku, a potem tylko się to nawarstwia.

Shinobu Kaitani
(One Outs, Liar Game)
ObrazekObrazek

Moje ulubione hazardy.

Awatar użytkownika
amsterdream
Wtajemniczony
Posty: 815
Rejestracja: pt sty 27, 2012 11:56 pm
Status: Offline

Których autorów brakuje na polskim rynku?

Post autor: amsterdream » ndz sty 08, 2023 2:34 pm

Go Nagai

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Od lewej Cutej Honey, Kekko Kamen, Devil Lady, Mazinger Z, Hanappe Bazooka.


Motoro Mase (autor Ikigami)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Od lewej Heads, Demokratia, Nenkin Ningen Hitomoji, Ikigami Sairin.

Awatar użytkownika
Koichi
Weteran
Posty: 1370
Rejestracja: pt mar 08, 2019 3:11 pm
Status: Offline

Których autorów brakuje na polskim rynku?

Post autor: Koichi » czw sty 12, 2023 4:50 pm

Do brakujących tytułów pokręconych BL na polskim rynku dodałbym jeszcze tytuły Akabeko:

ObrazekObrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Od lewej: Yonin no Nibiiro, Rakka, Chou to Kumo no Su, Shounen No Kyoukai, Nectar.



Albo mangi Kuniedy Saiki, choć na te akurat szanse są zerowe:


ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Od lewej: Bannin, Memory of the Future (Mirai no Kioku), Teion Blanket, Itsuka Ame ga Furu you ni, Hakoniwa.

Em4il
Posty: 87
Rejestracja: sob wrz 19, 2015 1:11 pm
Status: Offline

Których autorów brakuje na polskim rynku?

Post autor: Em4il » pt sty 13, 2023 7:40 pm

Kenta Shinohara
Astra_Lost_in_Space_volume_1_cover.jpg
Witch_Watch_volume_1_cover.png
Moje największe odkrycie z MangaPlusa. Aż trudno mi było uwierzyć, że takiej jakości scenariusze koleś pisze co tydzień :) Super poczucie humoru i prowadzenie historii w poważniejszych momentach fabuły. Klimatem jego historie przypominają mi trochę Yotsubę.

Akira Hiramoto
9780316346184.jpg
Autor Prison School. Czytam obecnie po angielsku i jest to cudnie szalone i absurdalne. Chyba jedna z nielicznych mang ecchi, która dostała jakieś prestiżowe nagrody (Kodansha Manga Award). Z chęcią zakupiłbym także po polsku.

Jasmine Gyuh
232991.jpg
Back_Street_Girls_volume_1_cover.jpg
Anime Backstreet Girls jest na Netflixie, na pewno nie jest to rzecz dla każdego, ale dla mnie było świetną komedią.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
TokitaOhma
Adept
Posty: 137
Rejestracja: pn gru 05, 2022 5:43 pm
Status: Offline

Których autorów brakuje na polskim rynku?

Post autor: TokitaOhma » sob sty 14, 2023 2:29 pm

Yuji Shiozaki

Ikkitousen (Battle Vixens)

Obrazek

Battle Club

Obrazek

Godeath: Megami no Ketsumyaku

Obrazek

Yuji Shiozaki dał mi się poznać za sprawą Battle Vixens czyli serii znanej też jako Ikkitousen - historii o sztukach walki w której rywalizują między sobą uczniowie kilku szkół a pomagają im w tym magatamy które posiadają w sobie dusze chińskich wojowników z okresu Trzech Królestw. Shiozaki to mangaka który wyróżnia się swoją kreską i tym, że w jego mangach zawarte jest sporo ecchi, co jednak wyróżnia go, bo w bardzo fajny sposób łączy sztuki walki i nieco erotyki zamykając to w ciekawej historii. Osobiście jestem fanem jeśli chodzi o kreskę tego autora a także Oh Great! którego rysunki możemy podziwiać np. w wydawanym przez Studio JG Bakemonogatari ale też swój kunsz pokazał w podobnej serii co Battle Vixens czyli Tenjo Tenge.

Bardzo chętnie bym zobaczył u nas Ikkitousen np. wydane przez 8 macek tym bardziej, że manga w wersji angielskiej nie została w pełni wydana i nawet na zachodzie uchodzi za unikat.
W nierównej walce krzyku przez sen zawsze przy sobie odwaga i lęk
Śpiewaj mi serce chcę słyszeć przez łzy że walczyć to żyć.
Kiedy serce rytm wybija i do walki woła Cię
Pozwól sobie je usłyszeć gdy być wojownikiem chcesz

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach czyli luźne ga(d/t)ki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości