Plebiscyt'22. Dyskusja

Dział do rozmów na tematy wszelakie, nawet (a raczej głównie) te niezwiązane z mangą i anime.
Awatar użytkownika
TokitaOhma
Adept
Posty: 137
Rejestracja: pn gru 05, 2022 5:43 pm
Status: Offline

Plebiscyt'22. Dyskusja

Post autor: TokitaOhma » sob lut 18, 2023 1:46 pm

Cóż, ja tam mam najwyraźniej inne gusta, bo wśród top 10 najlepszych mang wydanych w zeszłym roku, to na liście znalazł się tylko Miecz Nieśmiertelnego i Samotny Wilk i Szczenię z tych na które głosowałem i to dopiero na końcu listy. Z tej dziesiątki wymienionej kupuje/posiadam 6/10 pozycji, ale Mieruko i Summer Time Rendering mam zarezerwowane do zakupu "kiedyś tam". Natomiast Tokijskich singielek i Pożegnania pierwszej miłości kompletnie nie znam i raczej nie poznam ;)

Co do rozczarowania, to fakt, Potrzask to słaba manga, ale czy najgorsza z tych wydanych? Sam nie głosowałem tutaj, mimo, że akurat Potrzask nabyłem i przeczytałem, jak na taki horrorek jednotomowy, to nie wypadł tragicznie, wydaje mi się, że udało mi się uniknąć rażących słabością mang i Potrzask mimo wszystko był znośny na tyle, że nie uznałem, że na niego tu oddam głos. Orient też dziwi, że tyle głosów zebrał, chociaż w sumie tyle samo co Sakamoto Days które naprawdę zrobiło na mnie pozytywne wrażenie i bardzo mi się podoba, więc chyba też nie warto tu brać na serio pewnych głosów.

Jeśli chodzi o wydawcę, to akurat ja postawiłem JPF ponad Studio JG z racji tego jak SJG skiepściło sprawę z terminowością wydawania mang. JPF zrobił postęp z Bleachem i One Piece, dzięki czemu ten pierwszy został zakończony a ten drugi szybko nadgania Japonię gdzie już wkrótce pojawi się u nas 80 tom, więc chyba na ten moment zostały 23 tomy do nadgonienia co powinno się udać w nieco ponad 2 lata o ile JPF utrzyma to tempo. Waneko jest najbardziej solidnym wydawnictwem, nie ma jakiś opóźnień, są wydawane dobre pozycje w zróżnicowanych gatunkach i jedyne do czego można się przyczepić, to może faktu, że czasami nie które pozycje mogli by wydać w lepszym formacie. Ogólnie jednak ta trójca faktycznie dominuje na polskim rynku, gdzieś tam z tyłu jest Kotori i Hanami a co do Dango to nawet trudno mi się wypowiedzieć, bo biorę od nich jedną tylko pozycję. Ale zwycięzca jak najbardziej zasłużony, jedyne do czego miałem cały czas żal do Waneko, to brak dodruków a teraz wyszli z inicjatywą wskrzeszania starszych serii i teraz trudno mi jakoś się czepiać czegokolwiek u nich.

Co do tego, czego najbardziej brakuje na polskim rynku... To akurat się nie zgodzę, rozumiem, że pewnie w dużej mierze dziewczyny oddały tutaj więcej głosów, ale uważam, że tytułów dla nich nie brakuje z resztą mają właściwie dedykowane dla siebie całe wydawnictwo (Dango) które właśnie skupia się na tego typu mangach, czasami coś dołożą inne wydawnictwa i trudno powiedzieć czy w tym temacie faktycznie są tak zaniedbane. No, ale ja akurat rynkiem tematycznym jeśli chodzi o romanse czy to kobiece, par czy facetów, to kompletnie się nie interesuje, jedyna seria tego typu jaką u siebie posiadam to "Kształt twojego głosu" i tyle. Ja akurat bardziej uderzałem w sportowe sztuki walki i wierzę, że coś z tego się pojawi. W zeszłym roku dość dużo było głosów na to, że nie ma mang sportowych i że wszyscy patrzą pod pryzmat złej sprzedaży Kuroko i nagle dostaliśmy Kapitana Tsubasę, Initial D, Haikyu oraz Blue Lock, więc chyba nas troszkę słuchają ;)

-----

Ten rok ledwo się zaczął a już wydawnictwa mocno uderzają mi w portfel, bo od dawna wyczekiwałem HunterXHunter, Yu Yu Hakusho i Black Clover, do tego są inne ciekawe serie pokroju Dandandan i ogólnie na prywatnej liście mam zapisane 15 pozycji które są w kręgu moich zainteresowań, więc chyba będzie trzeba przejrzeć kolekcje i trochę posprzedawać tomików by jednak odciążyć portfel i znaleźć miejsce na nowe pozycje. Ten rok zaczyna się obiecująco.
W nierównej walce krzyku przez sen zawsze przy sobie odwaga i lęk
Śpiewaj mi serce chcę słyszeć przez łzy że walczyć to żyć.
Kiedy serce rytm wybija i do walki woła Cię
Pozwól sobie je usłyszeć gdy być wojownikiem chcesz

Obrazek

Awatar użytkownika
Mr.Chiquita
Weteran
Posty: 1221
Rejestracja: czw paź 03, 2019 10:58 am
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Plebiscyt'22. Dyskusja

Post autor: Mr.Chiquita » sob lut 18, 2023 1:58 pm

Mnie zadziwia, że Szokiem roku, jest jakiś mało istotny dodruk. A, nie powrót do mang jednego z największych wydawców, który przez lata deklarował się, że to nie nastąpi. Bo za nimi nie przepada, i za dużo kasy w nie wtopił za pierwszym razem. Najwyraźniej nie do wszystkich dotarła ta informacja. Albo nie zrobili wrażenia, pierwszymi ogłoszonymi tytułami. Dla mnie, to wręcz jedno z najważniejszych wydarzeń dekady.
TokitaOhma pisze:
sob lut 18, 2023 1:46 pm
trudno powiedzieć czy w tym temacie faktycznie są tak zaniedbane
Są. Wystarczy popatrzeć, jak wiele najpopularniejszych tytułów shonen/seinen zostało do wydania. Już praktycznie nie ma z czego wybierać. Natomiast jeśli przyjrzymy się pod tym samym kątem shojo/josei to widać, jak bardzo mało zostało wydane. Mniej, niż połowa, klasyki to prawie nikt nie rusza. Głównie SJG serwuje takie tytuły. A, nie Dango, które wydaje jakieś mało istotne jednotomówki i BL'ki, i nie ma w ogóle współprac z największymi japońskimi wydawcami. Ja różnicę widzę ogromną, za każdym razem gdy odwiedzę księgarnię z mangami w Niemczech. Na tamtejszym rynku % szojek w stosunku do shonenów, jest nieznacznie mniejszy. Bywały miesiące, że był prawie taki sam, a nawet z lekką przewagą. :P

Awatar użytkownika
Monsterlight
Weteran
Posty: 1117
Rejestracja: pn maja 11, 2020 11:39 pm
Lokalizacja: Lublin
Gender:
Status: Offline

Plebiscyt'22. Dyskusja

Post autor: Monsterlight » sob lut 18, 2023 2:35 pm

Grafiki z Dango to mistrzostwo świata XD I jakoś mnie nie dziwi, że po tym, co odwalają, wylądowali na ostatnim miejscu w rankingu wydawców :sciana: Z mojej topki na liście znalazła się Mieruko i Pożegnanie, fajnie 8-)
Obrazek

Czekam na wydanie: Banana Fish, Ore Monogatari!!, Takane to Hana, Blanc, Bakemono to Kedamono, New normal

Awatar użytkownika
Sebek
Weteran
Posty: 1308
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 12:27 pm
Gender:
Status: Offline

Plebiscyt'22. Dyskusja

Post autor: Sebek » sob lut 18, 2023 2:51 pm

Jak zwykle swietna robota Canis!!! Co do zaskoczen, to owszem jest kilka. "Potrzask" moim zdaniem nie byl tak tragiczny, no ale o gustach sie nie dyskutuje. Co do najlepszych mang, to cieszy calkiem wysokie miejsce "O piesku...", bo to kapitalna manga i moim zdaniem jedna z najlepszych pozycji wydanych w zeszlym roku. Mam tez nadzieje, ze Kotori trzyma jakies asy w rekawie i w przyszlorocznym zestawieniu uda sie im wskoczyc przynajmniej na 3 miejsce. Trzymam za nich kciuki.
Obrazek

Awatar użytkownika
Łukasz.T
nołlife
Posty: 2791
Rejestracja: wt lip 10, 2012 2:04 am
Lokalizacja: Jędrzejów
Status: Offline

Plebiscyt'22. Dyskusja

Post autor: Łukasz.T » sob lut 18, 2023 2:52 pm

Świetna robota Canis 8-)

Awatar użytkownika
Meliona
nołlife
Posty: 3925
Rejestracja: wt sty 01, 2013 2:10 pm
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Plebiscyt'22. Dyskusja

Post autor: Meliona » sob lut 18, 2023 2:53 pm

Uśmiałam się na grafikach xD Jak zwykle pomysłowe i zabawne xD Wyniki bez zaskoczeń
Obrazek

Awatar użytkownika
miaka88
nołlife
Posty: 3831
Rejestracja: śr wrz 24, 2008 8:51 pm
Status: Offline

Plebiscyt'22. Dyskusja

Post autor: miaka88 » sob lut 18, 2023 3:18 pm

Dziwne, że tak nisko Haiyku bo na nyuumanga zajeło pierwsze miejsce.
Obrazek

Awatar użytkownika
Ame
nołlife
Posty: 3906
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 3:26 pm
Gender:
Status: Offline

Plebiscyt'22. Dyskusja

Post autor: Ame » sob lut 18, 2023 3:20 pm

Grafiki świetne są. 8-) Zaskoczył mnie ranking myślałam, że tak jak w bloku wygra Orient. Ja tam dostaje oczopląsu jak widzę pomarańcz. Chce przeczytać tytuł, ale robię to z trudem. :x A nie jestem ślepa. :roll:
Sebek pisze:
sob lut 18, 2023 2:51 pm
gustach sie nie dyskutuje
Ech... Znów te głupie powiedzenie. Skoro się z tym zgadzasz to co tu robisz? Forum jest od tego, żeby dyskutować.
Zastanawiam się czy nie zbierać Dead Dead Demon's Dededede Destruction przez ten ranking. Ciekawe czy mi by podeszło do gustu. :?:

Niestety od początku roku chorowałam i nie przeczytałam 2 jednotomówek oraz Pożegnania pierwszej miłości.

Gdy miałam głosować na mangę to się za głowę złapałam, że nic prawie nie przeczytałam. A potem uświadomiłam sobie, że miałam bardzo dużo rozczarować mangowych.

Awatar użytkownika
KAWAIILOVE
Wtajemniczony
Posty: 588
Rejestracja: śr lis 27, 2019 12:08 pm
Gender:
Status: Offline

Plebiscyt'22. Dyskusja

Post autor: KAWAIILOVE » sob lut 18, 2023 4:06 pm

Grafiki złoto jak się patrzy :D
Najlepsze podsumowanie roku

neiki
Adept
Posty: 195
Rejestracja: pn sie 21, 2017 6:35 pm
Status: Offline

Plebiscyt'22. Dyskusja

Post autor: neiki » sob lut 18, 2023 4:55 pm

Największe zaskoczenie w wynikach plebiscytu dla mnie jest takie, że Canis policzyłeś swój własny głos zmieniony 1 lutego, czyli po terminie, niezgodnie ze swoim własnym regulaminem. Dobrze kojarzę, że przed edycją ten ostatni głos na wydawnictwo miało SJG a nie JPF? Remis nie wchodził w grę i coś trzeba było zrobić? To już przynajmniej trzeba było nie policzyć swojego głosu w ogóle i zachować przynajmniej wiarygodność całej zabawy :roll:

Awatar użytkownika
Koichi
Weteran
Posty: 1356
Rejestracja: pt mar 08, 2019 3:11 pm
Status: Offline

Plebiscyt'22. Dyskusja

Post autor: Koichi » sob lut 18, 2023 6:13 pm

ninna pisze:
sob lut 18, 2023 1:22 pm
W "Słonecznym pomarańczu" problemem nie jest pozioma grafika, a kompletnie nieczytelny tytuł :|
Dokładnie.
Też na to głosowałem, mimo że manga sama w sobie przyjemna, ale tytuł na okładce wyszedł po prostu paskudnie XD

Na mangę Dorohedoro nie głosowałem, ale fajnie że zajęła pierwsze miejsce jako najlepsza manga. Myślę że zasługuje.
Cieszę się też, że Potworna Słodycz i Mieruko-chan znalazły się w czołówce najlepszych grafik, bo są mega urocze ♡
Meliona pisze:
sob lut 18, 2023 2:53 pm
Uśmiałam się na grafikach xD Jak zwykle pomysłowe i zabawne xD
Też tak uważam. Poprawiły mi nastrój dzisiaj :D

Awatar użytkownika
mika
Fanatyk
Posty: 1600
Rejestracja: wt sty 21, 2014 4:55 pm
Kontakt:
Status: Offline

Plebiscyt'22. Dyskusja

Post autor: mika » sob lut 18, 2023 8:12 pm

Jak ja mało uważnie czytam niusy, zapowiedzi i forum, bo połowy tytułów z polskich tytułów nie kojarzę (z oryginałów raczej pewnie też nie), a drama, to jakoś zupełnie nie wpadła mi w oczy O_O Zalew książkowych zapowiedzi przysłania mi te mangowe XD

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2874
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Offline

Plebiscyt'22. Dyskusja

Post autor: Canis » ndz lut 19, 2023 12:29 am

neiki pisze:
sob lut 18, 2023 4:55 pm
Największe zaskoczenie w wynikach plebiscytu dla mnie jest takie, że Canis policzyłeś swój własny głos zmieniony 1 lutego, czyli po terminie, niezgodnie ze swoim własnym regulaminem.
Mogę tylko zapewnić że zmiana nie była podyktowana chęcią wpływu na wynik (którego na tamten dzień jeszcze nie znałem). Wprowadziłem tę zasadę dla własnej wygody, aby później nie było sytuacji że ktoś po ogłoszeniu wyników zmienia swój głos i żąda ponownego przeliczenia.

Jeśli kogoś uraziłem tym co zrobiłem, to przepraszam. Błędnie założyłem że skoro osoba licząca zmienia głos, nie może dojść do oszustwa.

Awatar użytkownika
Koichi
Weteran
Posty: 1356
Rejestracja: pt mar 08, 2019 3:11 pm
Status: Offline

Plebiscyt'22. Dyskusja

Post autor: Koichi » ndz lut 19, 2023 4:28 am

La La La :grajek: :gwizd:

I tu wjeżdża reklama zagłuszająca ostatnie zdanie z posta powyżej :mrgreen:

neiki
Adept
Posty: 195
Rejestracja: pn sie 21, 2017 6:35 pm
Status: Offline

Plebiscyt'22. Dyskusja

Post autor: neiki » ndz lut 19, 2023 7:22 am

Spoko, to tylko nasza mała forumowa zabawa, nikomu krzywda się nie dzieje. Ale sam przyznaj: przy tak wyrównanej ilości punktów jak w tym głosowaniu, gdy osoba licząca głosy zmienia akurat w taki sposób swoją punktację i liczy głos pomimo upływu terminu, to świadoma manipulacja jest raczej naturalnym pierwszym skojarzeniem.
Natomiast na tym zakończmy temat, nie przywiązuję dużej wagi do wyników tego plebiscytu, więc o byciu urażonym nie ma mowy, byłam jedynie zdziwiona ;)

Awatar użytkownika
Canis
nołlife
Posty: 2874
Rejestracja: pt sty 14, 2011 10:11 am
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status: Offline

Plebiscyt'22. Dyskusja

Post autor: Canis » ndz lut 19, 2023 8:39 am

Luzik. W sumie to też cenna nauka dla mnie, żeby nie popełnić podobnej gafy w przyszłości. :)

Awatar użytkownika
MonsterBebe
Adept
Posty: 161
Rejestracja: pn paź 03, 2022 4:20 pm
Status: Offline

Plebiscyt'22. Dyskusja

Post autor: MonsterBebe » ndz lut 19, 2023 6:21 pm

O raju, obśmiałam się z grafik. Dzięki, Canis, za to zestawienie. Jak zwykle włożyłeś w to całe serce :D
(Przeglądałam poprzednie zestawienia, zanim zajrzałam do tego, żeby nie było, że jestem gołosłowna.)

Awatar użytkownika
Kuroneko
Weteran
Posty: 1166
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 4:18 pm
Gender:
Status: Offline

Plebiscyt'22. Dyskusja

Post autor: Kuroneko » ndz lut 19, 2023 7:52 pm

Najbardziej podobały mi się grafiki do Potrzasku i Mieruko z Kuroe :D
ObrazekObrazekObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Koichi
Weteran
Posty: 1356
Rejestracja: pt mar 08, 2019 3:11 pm
Status: Offline

Plebiscyt'22. Dyskusja

Post autor: Koichi » wt lut 21, 2023 5:57 pm

Kuroneko pisze:
ndz lut 19, 2023 7:52 pm
Najbardziej podobały mi się grafiki do Potrzasku i Mieruko z Kuroe :D
Mieruko przebija wszystko :mrgreen:

Gryzoniak
Posty: 51
Rejestracja: pt gru 30, 2022 8:38 pm
Status: Offline

Plebiscyt'22. Dyskusja

Post autor: Gryzoniak » wt lut 21, 2023 6:38 pm

Wyniki lekko zaskakujące, o ile dorohedoro i dedede nie dziwi tak Mieruko i Singielki szokują (zwłaszcza to drugie, bo wydaje mi się, że sprzedaż ma mizerną - ale ten kto kupił go chyba docenia w takim razie).

Dziwi też drugie miejsce JG, prawie pierwsze. Biorąc pod uwagę politykę wydawnictwa co do cen i opóźnień + "wymówki". No ale bronią się tytułami.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach czyli luźne ga(d/t)ki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości