Plebiscyt 2023 - Dyskusja

Dział do rozmów na tematy wszelakie, nawet (a raczej głównie) te niezwiązane z mangą i anime.

Które zformułowanie kandydatury lepsze

Czas głosowania minął ndz sty 14, 2024 10:05 pm

Kolejne opóźnienia (z naciskiem na Studio JG)
2
15%
Studio JG i ich koło fortuny z 2137 wymówkami, dlaczego mają opóźnienia
8
62%
Bo pociąg nie dojechał, a zupa była zasłona - Studiu JG kończą się wymówki na opóźnienia
3
23%
 
Liczba głosów: 13

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3302
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Online

Plebiscyt 2023 - Dyskusja

Post autor: Alexandrus888 » pt sty 05, 2024 10:38 pm

Przejmuję tegoroczny Plebiscyt Waneko. Są też dobre wieści: tradycji stanie się za dość i to Canis zrobi grafiki podsumowujące.

No to w ręce ludu: Wprowadzamy jakieś zmiany względem poprzednich edycji? Ja bym proponował takie zasady:
  • Kategorie:
    • Najlepsza manga (1-5)
    • Największe rozczarowanie (1-3)
    • Najlepsza okładka (1-3)
    • Najgorsza okładka (1-3)
    • Najlepsze wydawnictwo (jedno)
    • Szok roku (jeden)
    • Zapowiedź która nas wyrwała z butów (jedna)
    • Drama roku (jedna)
    • Czego nam brakuje na rynku (jedno)
  • Punkty liczone "od dołu"
  • Termin do 10 lutego - edycja postu po tej dacie unieważnia go
  • W kategorie "największe rozczarowanie" podajemy tylko tytuły które przeczytaliśmy w całości lub nie skończyliśmy czytać, bo były takim gniotem, oraz uzasadnienie (obowiązkowo)
Zmniejszenie wydawców ze względu, że i tak zawsze przewijają się JPF, Waneko, JG i Kotori. Przy jednopunktowym większe szanse (przynajmniej teoretycznie) będzie miało Dango, Hanami, Akuma i Egmont (wydawców epizodycznych bym nie wliczał). Mamy na rynku 8 wydawnictw - to mało i 3 miejsca to wg. mnie za dużo.

W tamtym roku pojawiła się propozycja wydzielenia "Zapowiedzi" z "Szoku". I nie zostało to wprowadzone. Spróbujmy w tym roku.

Wyjaśnienie punktacji od dołu: jak ktoś poda tylko 3 najlepszych mang, to nie dostaną one 10, 9, 8 punktów, tylko 3,2,1

Termin przesunięty ze względu na to, że zaczynamy też później.

Zastrzeżenia do kategorii rozczarowania pro forma, bo myślę, że jesteśmy poważni i nie będziemy wrzucać tytułów którymi nie byliśmy zainteresowani i nawet nie tknęliśmy, choćby odrzucając po gatunkach.

Potrzebowałbym też pomocy w zrobieniu listy szoków i dram. Co wam utkwiło w pamięci z ostatnich 12 miesięcy?
Ostatnio zmieniony czw sty 11, 2024 10:13 pm przez Alexandrus888, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Just
Adept
Posty: 158
Rejestracja: pt mar 12, 2021 12:54 pm
Gender:
Status: Offline

Plebiscyt 2023 - Dyskusja

Post autor: Just » sob sty 06, 2024 12:10 am

Szok:
-Hanami trzymające się planu wydawniczego
-Shuzo Oshimi wjeżdża na pełnej do Polski (i oby się nie zatrzymał)
-Podwyżka cen starszych mang od Waneko
-HxH i to w trybie 1,5 miesięcznym
-Dziewczyna do wynajęcia wraca na tryb 2 miesięczny

Drama:
-Przesunięcie festiwalu (xD)
-Kolejne opóźnienia
-"Znowu te przeklęte drukarnie" } Można spiąć w jedno
-Kolejne opóźnienia JPFu

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2963
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Plebiscyt 2023 - Dyskusja

Post autor: ninna » sob sty 06, 2024 11:17 am

Jestem za zmniejszeniem najlepszych mang do top 5. Przynajmniej ja nie "uzbierałabym" np. 10. Ten rok nie był zbyt ciekawy pod tym względem...

Jeszcze dopytam: jak podam 5 najlepszych mang to "odpowiada" to przyznanym punktom, tak? Np. manga nr 5 jest najlepsza bo zdobywa 5 punktów? Troszkę dla mnie nie zrozumiała ta punktacja "od dołu".

Jeśli chodzi o szok roku to podałabym wznowienie mang Gou Tanabe (plus wydanie nowego tytułu) w pięknej, kolekcjonerskiej edycji i zaproszenie mangaki do Polski.

Awatar użytkownika
Sebek
Weteran
Posty: 1319
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 12:27 pm
Gender:
Status: Offline

Plebiscyt 2023 - Dyskusja

Post autor: Sebek » sob sty 06, 2024 11:22 am

Alexandrus, dzieki za wziecie plebiscytu pod swoje skrzydla.

Do kategorii szoku proponowalbym:
Ku uciesze rzeszy czytelnikow po wielu latach wydawnictwu Kotori udaje sie zdobyc licencje na "Nane".

Co myslicie o dodatkowej kategorii na oczekiwana mange w tym roku? Moznaby bylo glosowac tylko na jeden tytul. Wiem, ze mamy Ranking... ale fajnie by bylo zebrac wszystkie te kategorie w jednym glosowaniu i moznaby zobaczyc na co ludzie najbardziej czekaja majac do wyboru tylko jeden slot.
Obrazek

Awatar użytkownika
k.x.
Adept
Posty: 294
Rejestracja: pt wrz 16, 2016 10:34 am
Gender:
Status: Offline

Plebiscyt 2023 - Dyskusja

Post autor: k.x. » sob sty 06, 2024 11:33 am

Alexandrus888, również pięknie dziękuje, że podjąłeś się zadania
czy to w tym roku Egmont wrócił do wydawania mang? - dla mnie to był niezły szok
Ktooo stwooorzyyyył.... falujące morze, falujące morze.... ~~~~~~

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3302
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Online

Plebiscyt 2023 - Dyskusja

Post autor: Alexandrus888 » sob sty 06, 2024 11:53 am

ninna pisze:
sob sty 06, 2024 11:17 am
Jeszcze dopytam: jak podam 5 najlepszych mang to "odpowiada" to przyznanym punktom, tak? Np. manga nr 5 jest najlepsza bo zdobywa 5 punktów? Troszkę dla mnie nie zrozumiała ta punktacja "od dołu".
Nie. Postaram się wyjaśnić (już w tamtym roku było tak liczone). Punktacja od dołu premiuje komplet uzupełnień w kategorii. Jak podasz 5 odpowiedzi w kat. Najlepsza manga to: miejsce 5 otrzyma 1 punkt, miejsce 4 - 2 punkty itd. do miejsca 1 zdobywającego 5 punktów.
Gorzej są punktowane odpowiedzi nie wykorzystujące limitu miejsc. I tak przy 3 mangach: miejsce 3 otrzyma 1 punkt (zamiast 3), miejsce 2 - 2 punkty (zamiast 4), a miejsce 1 - 3 (a nie 5).
Może jeszcze jedno wytłumaczenie: kategorie uzupełniamy najpierw podając najgorsze miejsce, a potem coraz lepsze. I uzupełniamy tak długo ile chcemy podać pozycji. Jeżeli podamy 3/5 to dwa pierwsze miejsca (punktowane najwyżej) pozostaną puste.
Czy teraz zasada jest jaśniejsza?

Awatar użytkownika
DarkNighty
nołlife
Posty: 2045
Rejestracja: ndz maja 25, 2014 1:25 pm
Lokalizacja: Warszawa/Łódź
Gender:
Kontakt:
Status: Offline

Plebiscyt 2023 - Dyskusja

Post autor: DarkNighty » sob sty 06, 2024 12:40 pm

Alexandrus888 pisze:
pt sty 05, 2024 10:38 pm
Zmniejszenie wydawców ze względu, że i tak zawsze przewijają się JPF, Waneko, JG i Kotori. Przy jednopunktowym większe szanse (przynajmniej teoretycznie) będzie miało Dango, Hanami, Akuma i Egmont (wydawców epizodycznych bym nie wliczał). Mamy na rynku 8 wydawnictw - to mało i 3 miejsca to wg. mnie za dużo.
A ja mam wrażenie, że to właśnie zaszkodzi małym wydawnictwom, ponieważ mając tylko jedno miejsce, pewnie większość będzie głosować na dużych wydawców, którzy wydają więcej i tym samym mają większe szanse trafić w ich gust. Przy jednym miejscu nie zdziwię się, jeśli niektóre małe wydawnictwa nie otrzymają nawet jednego punktu.
Sebek pisze:
sob sty 06, 2024 11:22 am
Co myslicie o dodatkowej kategorii na oczekiwana mange w tym roku? Moznaby bylo glosowac tylko na jeden tytul. Wiem, ze mamy Ranking... ale fajnie by bylo zebrac wszystkie te kategorie w jednym glosowaniu i moznaby zobaczyc na co ludzie najbardziej czekaja majac do wyboru tylko jeden slot.
Jestem za. Ciekawe, czy któraś manga wyjdzie na prowadzenie, czy będzie bardzo płasko i każdy zagłosuje na inny tytuł XD
Skip Beat!, Love so Life, Hikaru no Go, Lovely Complex, Great Pretender
Saiunkoku Monogatari (LN), Oregairu (LN), Classroom of the Elite (LN), One Outs, Taiyou no ie
Obrazek
> MY ANIME / DRAMA LIST <

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2963
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Plebiscyt 2023 - Dyskusja

Post autor: ninna » sob sty 06, 2024 2:18 pm

Alexandrus888, tak, teraz rozumiem :D

Awatar użytkownika
Sebek
Weteran
Posty: 1319
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 12:27 pm
Gender:
Status: Offline

Plebiscyt 2023 - Dyskusja

Post autor: Sebek » sob sty 06, 2024 2:48 pm

DarkNighty pisze:
sob sty 06, 2024 12:40 pm
A ja mam wrażenie, że to właśnie zaszkodzi małym wydawnictwom, ponieważ mając tylko jedno miejsce, pewnie większość będzie głosować na dużych wydawców, którzy wydają więcej i tym samym mają większe szanse trafić w ich gust. Przy jednym miejscu nie zdziwię się, jeśli niektóre małe wydawnictwa nie otrzymają nawet jednego punktu.
W sumie przyznaje Ci racje. Chcialbym zaglosowac na wiecej, niz jedno, wydawnictwo.
Obrazek

Awatar użytkownika
Desponia
Adept
Posty: 137
Rejestracja: pt gru 30, 2022 4:46 pm
Status: Offline

Plebiscyt 2023 - Dyskusja

Post autor: Desponia » sob sty 06, 2024 6:55 pm

DarkNighty pisze:
sob sty 06, 2024 12:40 pm
A ja mam wrażenie, że to właśnie zaszkodzi małym wydawnictwom, ponieważ mając tylko jedno miejsce, pewnie większość będzie głosować na dużych wydawców, którzy wydają więcej i tym samym mają większe szanse trafić w ich gust. Przy jednym miejscu nie zdziwię się, jeśli niektóre małe wydawnictwa nie otrzymają nawet jednego punktu.
Też myślę, że głosowanie na więcej niż jedno wydawnictwo ma więcej sensu, jeśli chcemy, żeby małe wydawnictwa miały szansę na punkty w rankingu.

Awatar użytkownika
Monsterlight
Weteran
Posty: 1120
Rejestracja: pn maja 11, 2020 11:39 pm
Lokalizacja: Lublin
Gender:
Status: Offline

Plebiscyt 2023 - Dyskusja

Post autor: Monsterlight » sob sty 06, 2024 10:21 pm

Też jestem za głosowaniem na więcej niż jedno wydawnictwo.

Jeśli chodzi o szoki:
- Dango wraca z BF
- wznowienie Therapy Game przez Waneko (szok, bo to JW xd)
- Zapowiedź Nany, HxH
- SJG zapowiada japońskie książki dla dzieci

Dramy:
Tylko opóźnienia JG mi przychodzą do głowy xd

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3302
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Online

Plebiscyt 2023 - Dyskusja

Post autor: Alexandrus888 » pn sty 08, 2024 6:14 pm

Plebiscyt uważam za otwarty!

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2963
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Plebiscyt 2023 - Dyskusja

Post autor: ninna » pn sty 08, 2024 11:38 pm

Chciałam dziś zagłosować ale mam kilka uwag:
1. Brak w zestawieniu wznowień Lovecrafta: "Zbiór opowiadań" i "W górach szaleństwa". Nie ukrywam, że chciałam zagłosować na jeden z tych tytułów. Uważam, że powinno się je uwzględnić skoro wymieniane są inne wznowienia: "Sailor Moon", "Cześć, Michael!" czy "Paradise Kiss".

2. Wśród zdjęć okładek znalazły się japońskie okładki "Za kolorowym szkłem" i "Naked color". Obie te mangi mają polskie okładki. Dobrze byłoby to poprawić bo brak polskiego logotypu automatycznie dyskwalifikuje te tytuły z głosowania na logotyp.

3. Nie ładują się zdjęcia okładek "Wypełnij mnie miłością" i "Erotyczny trip".

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3302
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Online

Plebiscyt 2023 - Dyskusja

Post autor: Alexandrus888 » wt sty 09, 2024 12:16 am

ninna

1. Potraktowałem te 3 tomy jak jedną serię. Mają nawet to samo logo. Niech się jeszcze ktoś wypowie.

2. Brałem okładki z gildi - wydać mają nie zaktualizowane.

3. Poprawione. Ale mam uwagę - mogły zostać usunięte hostingu przez treści erotyczne. Jeżeli polecą kolejny raz mogę albo wrzucić ocenzurowaną wersję, albo poszukać innego hostingu (ktoś ma?)

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2963
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Plebiscyt 2023 - Dyskusja

Post autor: ninna » wt sty 09, 2024 1:14 am

Alexandrus888 pisze:
wt sty 09, 2024 12:16 am
Potraktowałem te 3 tomy jak jedną serię. Mają nawet to samo logo. Niech się jeszcze ktoś wypowie.
To są trzy różne tytuły, a nie seria. Są wydane tak samo w ramach kolekcji, nie można tego traktować jako jedną serię... Na tej zasadzie "Cześć, Michael!" I "Cześć, Michael! Full color" też można potraktować jako jedno...

Awatar użytkownika
Alexandrus888
nołlife
Posty: 3302
Rejestracja: wt lip 12, 2016 10:16 pm
Gender:
Status: Online

Plebiscyt 2023 - Dyskusja

Post autor: Alexandrus888 » wt sty 09, 2024 4:29 pm

ninna, niechaj i tak będzie. Pozycje dodane do listy głosowania.

Jako, że po raz pierwszy organizuje plebiscyt, to dopiero się uczę na błędach. Stąd dopiero teraz doprecyzuję:
  • proszę kopiować CAŁĄ kartę głosowania i nic w niej nie zmieniać za wyjątkiem podstawienia pod "..." kandydatów.
  • Najlepiej by było, żeby kandydatów kopiować z listy, tak by dany tytuł był zapisany zawsze tak samo.
    Kod jest tak pomyślany, że wystarczy skopiować wszystkie karty (klikając po kolei "zaznacz całość" -> Ctrl+C) i wkleić do Excel'a. Wyniki zostaną natychmiast zliczone.
    Każdą kartę o innej strukturze będę musiał ręcznie poprawiać by ją prawidłowo zliczyć.

    Jak najłatwiej oddać prawidłowo sformatowany głos?
    1. Klikamy w "Kod: Zaznacz cały" na górze ramki karty do głosowania w pierwszym poście
    2. Klikamy Ctrl+C
    3. Przechodzimy do pola odpowiedzi
    4. Klikamy Ctrl+V
    5. Klikamy Ctrl+A (zaznacz wszystko)
    6. Z paska narzędzi odpowiedzi wybieramy opcję kodu (4-ta ikonka od lewej, między cytatem, a listą punktową, wygląd: niebieskie poziome paski + w lewym górnym rogu i prawym dolnym znaczek <> )
    7. Uzupełniamy kopiując kandydatów z pierwszego postu
    Przepraszam, że jestem taki upierdliwy co do szczegółów technicznych <(_ _)>

    W związku z powyższymi proszę:
    Just o edycję posta: usunięcie karty do głosowania i wklejenie nowej. Usunęło ci praktycznie wszystkie tabulatory >_<)
    Sebek, dodaj kat. największe rozczarowanie, nawet jak jej nie uzupełniasz. Ważna jest ilość linii tekstu
    Em4il, usuń pustą linię na początku i uzupełnij brakujące kategorie

    Będę wdzięczny za współpracę :angel:

Awatar użytkownika
Sebek
Weteran
Posty: 1319
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 12:27 pm
Gender:
Status: Offline

Plebiscyt 2023 - Dyskusja

Post autor: Sebek » wt sty 09, 2024 6:04 pm

Zrobione. Jak cos jeszcze zle zrobilem, daj znac.
Obrazek

Em4il
Posty: 87
Rejestracja: sob wrz 19, 2015 1:11 pm
Status: Offline

Plebiscyt 2023 - Dyskusja

Post autor: Em4il » wt sty 09, 2024 6:17 pm

Jako programista rozumiem :)

Awatar użytkownika
amsterdream
Wtajemniczony
Posty: 816
Rejestracja: pt sty 27, 2012 11:56 pm
Status: Offline

Plebiscyt 2023 - Dyskusja

Post autor: amsterdream » wt sty 09, 2024 9:08 pm

W kandydatach brakuje mangi "Bezsenność po szkole".

Awatar użytkownika
ninna
nołlife
Posty: 2963
Rejestracja: pt wrz 15, 2006 6:19 pm
Lokalizacja: Kutno
Status: Offline

Plebiscyt 2023 - Dyskusja

Post autor: ninna » wt sty 09, 2024 10:40 pm

Alexandrus888, dzięki! I zauważyłam jeszcze, że manga "Naked Color" ma okładkę "Za kolorowym szkłem". Naprawdę nie chcę wyjść na upierdliwą marudę :P

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach czyli luźne ga(d/t)ki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości