Tydzień z Kagen no Tsuki – Yazawa Ai

Z racji zbliżającej się premiery mangi “Kagen no Tsuki” (której pierwszy tom zadebiutuje na polskim rynku w grudniu 2012) postanowiliśmy przybliżyć Wam tą wspaniałą mangę poprzez szereg tekstów oraz, aby zakończyć tą akcję z odpowiednim przytupem, opublikowanie tak bardzo wyczekiwanych przez Was przykładowych stron z 1 tomu “Kagen no Tsuki” oraz oficjalnej okładki polskiego wydania tej mangi. Lecz zanim do tego dojdziemy wypadało by zacząć od tego co najważniejsze – od sylwetki osoby dzięki której ta manga (oraz wiele innych ukochanych przez Was tytułów) w ogóle powstała…

Mimo globalizacji Japonia zdaje się być wciąż tajemniczym, nieodgadnionym krajem. Podobnie jak i jej mieszkańcy. Ludzie może niezbyt wysocy, ale pracowici, utalentowani i zdeterminowani. Znani na całym świecie, ale wciąż skromni.

Taka jest właśnie Yazawa Ai, kobieta, która umocniła pozycję gatunku shuojo/josei na świecie i podarowała nam niezwykłe mangi.

Urodziła się 7 marca 1967 roku w Japonii na wyspie Honsiu. Jest spod znaku Ryb, a jej grupa krwi to B. Różne źródła podają, że posiada dwa koty, a jej ulubionym jedzeniem jest czekolada (to tak, jak u mnie), ale przede wszystkim jest fanką mody i od tej pasji wszystko się zaczęło.

Rozpoczęła naukę w Fashion Institute w Osace z czego można wnioskować, że była zbuntowaną, ale przede wszystkim utalentowaną i wrażliwą na sztukę nastolatką. Okazało się, że ma w sobie więcej niż tylko jeden talent. Porzuciła studia, przeprowadziła się do Tokio i została jedną z najpopularniejszych twórczyń mangi na świecie. Z pewnością uskrzydliło ją zwycięstwo w konkursie zorganizowanym przez wydawnictwo Shueisha, dzięki któremu zadebiutowała w wieku 18 lat.

Yazawa Ai tworzy pod pseudonimem, który pochodzi od nazwiska jej ulubionego japońskiego piosenkarza, Eikichi Yazawy. Muzyka to kolejna jej pasja, jest fanką Vivienne Westwood, o której wiemy, że jest matką stylu punkowego, znaną także z powiązań z zespołem Sex Pistols. Możemy się jednak tylko domyślać, skąd Yazawa Ai czerpie swoje inspiracje. Z własnego życia, tego jednego akurat możemy być pewni. Bohaterowie mang Yazawy Ai to często młodzi artyści żyjący w środowisku japońskiej bohemy.

Dorobek artystyczny Yazawy Ai to przede wszystkim 12 tytułów jakie stworzyła, są to: 15-nenme (1986), Love Letter (1987), Kaze ni Nare! (1988), Escape (1988), Ballad Made Soba ni Ite (1989, 2 tomy), Marine Blue no Kaze ni Dakarete (1990-1990, 4 tomy), Usubeni no Arashi (1992), Tenshi Nanka Ja Nai (1992-1995, 8 tomów), Gokinjo Monogatari (1995-1998, 7 tomów), Kagen no Tsuki (1998-1999, 3 tomy, wyd. polskie Waneko, premiera grudzień 2012), Paradise Kiss (2000- 2004, 5 tomów, wyd. polskie Waneko 2003-2004), NANA (2000-????, na razie 21 tomów) oraz 3 artbooki.

Rozdziały mang Yazawy Ai były publikowana na łamach takich magazynów jak: CookieRibon i Zipper, należących do wydawnictw Shueisha i Shodensha. Od 1986 roku Yazawa nieustannie pracowała. Ciężko sobie wyobrazić jaki ogrom zaangażowania poświęciła każdemu swojemu mangowemu dziecku, rysowała wszystko sama, bez pomocy asystenta i wypalała przy tym więcej niż kilka papierosów dziennie.

Aktualnie jej najpopularniejszą mangą, znaną na całym świecie, jest NANA. Niestety prace nad nią autorka musiała nagle przerwać w 2009 roku z powodu tajemniczej, ponieważ nie ujawnionej do teraz, ciężkiej choroby. W 2010 roku Yazawa Ai opuściła szpital, ale do teraz nie wiadomo, jak potoczą się losy jej niezakończonej mangi, a nie ukrywajmy, że na wznowienie czekają wszyscy jej fani.

Na podstawie mang Yazawy powstało kilka ekranizacji, przede wszystkim serial anime NANA i dwa filmy fabularne (live-action) oraz anime + live action Paradise Kiss.

Mam nadzieję, że choć trochę udało mi się przybliżyć Wam osobę Yazawy Ai, kobiety, która zaskakująco mało o sobie mówi, bo przecież jej najlepszą wizytówką są jej MANGI.

 

Autor tekstu:

Magdalena Husar aka Dahlia ART – http://dr4wingismylife.wordpress.com/

 

Prenumeratę na wszystkie 3 tomy “Kagen no Tsuki” oraz przedpłatę na 1 tom można zakupić tu: http://waneko.pl/sklepik/kagen-no-tsuki-c-1_179.html

Zaś mangę “Paradise Kiss” można kupić tutaj: http://waneko.pl/sklepik/paradise-kiss-c-1_20.htm

6 odpowiedzi na “Tydzień z Kagen no Tsuki – Yazawa Ai”

 1. Kuma pisze:

  No nie… niedługo na polskim rynku pojawią się wszystkie tytuły jakie pani Yazawa stworzyła ale Nany uparcie nie wydacie. Bo “niedokończona” bo “niepewne jej losy” i tak dalej …

  • Waneko pisze:

   @ Kuma – Jest dokładnie tak jak powiedziała Dahlia, to nie jest tak, że wydanie NANY w Polsce zależy wyłącznie od naszego widzimisie. Do momentu aż nie będzie wiadomo czy seria zostanie zakończona (lub przynajmniej do momentu kiedy Yazawa Ai wróci do pracy) zdobycie licencji na ten tytuł jest fizycznie niemożliwe. Próbowaliśmy go zdobyć jakiś czas temu, tak samo JPF, ale Japonia nie zgodziła się w obu przypadkach. Staramy się trzymać rękę na pulsie i jeżeli sytuacja się zmieni to zapewne postaramy się wydać ten tytuł, ale, jak już mówiłem, na razie wydanie NANY w Polsce (lub gdziekolwiek indziej) jest niemożliwe.

 2. Dahlia pisze:

  @Kuma
  to jest chyba bardziej skomplikowane 😛

 3. Ban pisze:

  @ Kuma
  Tak to na pewno redakcja robi nam na złość…

  Tytuł ten pojawi się na mojej półce 😀

 4. Kuma pisze:

  Zarówno redakcja jak i inni komentujący źle mnie zrozumieli.
  Przyznaję, słowo “uparcie” było troszkę za mocnym słowem.
  Chciałem jedynie zwrócić uwagę na to że wydawanie kolejnych tytułów pani Yazawy a nie wydanie Nany jest trochę jak “pokazywanie głodnemu marchewki”. 😉 Miło mi słyszeć że wydawnictwo robi co może aby zdobyć licencję.

 5. FunnyValentine pisze:

  Uwielbiam tą autorkę od pierwszej widzianej kreski,rzucił mi się w oczy jej talent i wrażliwość. Nie wiedziałam że zadebiutowała tak wcześnie, niesamowite. Mam nadzieje że jej pozostałe mangi będą wydawane.

  Trzymam kciuki za wydawnictwo, dziękuje za Kagen no Tsuki i Paradise kiss 😉 !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.